سلطان کوسن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلطان کوسن در حال ثبت اثر انگشت


سلطان کوسَن (به ترکی استانبولی: Sultan Kösen) متولد ۱۰ دسامبر ۱۹۸۲ در شهر ماردین ترکیه و دورگه‌ای از اعراب و ترکمن‌های آناتولی است. او صاحب رکورد بلندترین مرد دنیا با ۲ متر و ۵۱ سانتی است. رکورد او در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شده‌است. او همچنین دارای رکورد بلندترین دست دنیا با اندازه ۲۷٫۵ سانتی متر می‌باشد.

دلیل رشد بیش از حد او وجود نوعی تومور در غده هیپوفیز می‌باشد. رشد بیش از حد قد او باعث شده‌است برای راه رفتن از عصا استفاده کند.

والدین و برادران و خواهران او همگی دارای قد معمولی هستند. او به دلیل قد بلندش نتوانست تحصیلاتش را تکمیل کند و به عنوان یک کشاورز در حال فعالیت است.[۱]

درمان[ویرایش]

در ابتدای سال ۲۰۱۰ با توجه به اینکه رشد قد او متوقف نشده بود، درمان خود را در دانشکده پزشکی ویرجینیا آغاز کرد. پزشکان تشخیص دادند که درمان هیپوفیز او به مدت دو سال نیازمند پیگیری است تا اینکه در ماه مارس سال ۲۰۱۲ اعلام شد که رشد قد او متوقف شده‌است.[۲]

رکورد[ویرایش]

در ۲۵ آگوست ۲۰۰۹ گینس قد او را در کشورش ۲ متر ۴۷ سانتی‌متر ثبت کرد. اما طبق اندازه‌گیری مجدد قد او در ۹ فوریه سال ۲۰۱۱ قد او به ۲ متر ۵۱ سانتی‌متر افزایش یافت.[۳] او همچنین دارای رکورد بلندترین دست دنیا با اندازه ۲۷٫۵ سانتی‌متر می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]