سفر به ماه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سفری به ماه (فیلم))
پرش به: ناوبری، جستجو
سفری به ماه
Voyage dans la lune title card.png
کارگردان ژرژ ملیس
تهیه‌کننده ژرژ ملیس
نویسنده ژول ورن (رمان)
بازیگران ژرژ ملیس
ویکتور آندره
بلوئت برنون
ژان ده آلسی
تدوین ژرژ ملیس
شرکت
تولید
لابستر فیلمز
توزیع‌کننده گاستون ملیس فیلمز
تاریخ‌های انتشار
۱ سپتامبر ۱۹۰۲
مدت زمان
۱۴ دقیقه (با ۱۶ فریم در ثانیه)
۸ دقیقه (با ۲۵ فریم در ثانیه)
کشور فرانسوی
زبان صامت
هزینهٔ فیلم ۱۰٬۰۰۰ فرانک
«سفر به ماه» (Le Voyage dans la lune)

سفر به ماه (به فرانسوی: Le Voyage dans la lune) نخستین فیلم علمی-تخیلی تاریخ سینما است که در سال ۱۹۰۲ توسط ژرژ ملیس ساخته شده است. فیلم برداشت آزادانه‌ای از رمانهای زمین تا ماه اثر ژول ورن و اولین انسان در ماه نوشته اچ. جی. ولز بود. «سفر به ماه» همچنین شامل صحنهٔ مشهور برخورد سفینه فضایی به چشم مرد روی ماه است که از پر ارجاعترین صحنه‌های تاریخ سینما به شمار می‌آید.

خلاصه[ویرایش]

در این فیلم ملی‌یس در نقش پروفسور سرپرست سفر به ماه ظاهر می‌شود. پروفسور در آزمایشگاه خود یک وسیله نقلیه فضایی به شکل یک موشک بزرگ ساخته بود، او از این وسیله برای فرستادن شش مرد به ماه استفاده می‌کند. سفینه از توپ بزرگی شلیک می‌شود و به چشم مرد روی ماه می‌خورد. شش فضانورد به اکتشاف سطح ماه می‌پردازند تا زمانی که به خواب می‌روند. در حالیکه آنها خواب می‌بینند، صور فلکی در اطراف آنها می‌رقصند و گروهی از انسانهای اهل ماه، با بازی آکروبات‌های فولی برژه به آنها حمله می‌کنند. فضانوردان تا سفینه‌شان تعقیب می‌شوند و بعد به نحوی از ماه به زمین سقوط می‌کنند و در اقیانوس فرود می‌آیند. سرانجام این شش نفر به آزمایشگاه خود بازمی‌گردند و توسط طرفدارانشان ستایش می‌شوند.

فرایند تولیدو پخش[ویرایش]

این فیلم چهارده دقیقه‌ای تا آن زمان طولانی‌ترین فیلم ملی‌یس بود و ۱۰٬۰۰۰ فرانک هزینه تولید در برداشت. فیلم در فرانسه و در سراسر جهان به موفقیت عظیمی رسید. ملی‌یس فیلم را در هر دو نسخه سیاه و سفید و رنگی فروخت. با این فیلم ملی‌یس در آمریکا مشهور شد. پس از آن بود که تولیدکنندگانی مانند توماس ادیسون و سیگموند لوبنو کارل لامل با کپی‌های غیرقانونی این فیلم پول زیادی به دست آوردند. پس از این سرقت آشکار ملی‌یس دست به تأسیس نمایندگی کمپانی فیلم استار به در نیویورک زد. گاستون برادر ملی‌یس که به صنعت فیلم پیوسته بود مسئول دفتر نیویورک شد. او در سال ۱۹۰۲ به نیویورک سفر کرد، در آنجا او از حجم سوئ استفاده از حقوق کمپانی در آمریکا آگاه شد. از جمله اینکه کمپانی بیوگراف حق امتیاز فیلم ملی‌یس را به چارلز اربن فروخته بود.[۱] منشور دفتر نیویورک این بود: با افتتاح این دفتر در نیویورک ما آماده، مصمم و با انرژی به دنبال جاعلان و دزدان هستیم. دو بار یک حرف را نمی‌زنیم، عمل خواهیم کرد!"

منابع[ویرایش]

  1. Musser. p. 364.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی