سفرهای مارکو پولو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفرهای مارکوپولو
Livres des merveilles du monde
Marco Polo, Il Milione, Chapter CXXIII and CXXIV.jpg
نویسندهروستیکلو دا پیزا و مارکو پولو
تاریخ نشر۱۳۰۰ میلادی
موضوعسفرنامه
زبانفرانسوی کهن

سفرهای مارکوپولو (به فرانسوی: Livres des merveilles du monde) یا میلیون نام کتابی‌ست که توسط روستیکلو دا پیزا براساس داستان سفرهای مارکو پولو در قرن سیزدهم میلادی، نوشته شده بود.

این کتاب حاوی اطلاعاتی دربارهٔ دربار، کاخ‌ها، لشکریان و شکوه امپراتور مغول قوبلای‌خان است و علاوه بر این دارای دانستنی‌هایی از مردم و رسوم آن‌ها، معابد، باغ‌های خیره‌کننده، صحراها و کویرهای آسیا از خاور دور تا خاورمیانه است.[۱]

مارکو پولو در هنگام جنگ ونیز و جنوا اسیر شد و به مدت سه سال در زندان بود که داستان سفرهایش را برای هم‌سلولی‌اش، روستیکلو دا پیزا تعریف کرد و او داستان‌های پولو را می‌نوشت، البته از خودش نیز حکایت‌هایی به آن افزود.

متن این کتاب خیلی زود در سراسر اروپا پخش شد و با نام سفرهای مارکوپولو شناخته شد. این کتاب سفرهای مارکوپولو در سراسر آسیا را در برابر دیدگان خواننده به نمایش می‌گذاشت و نخستین برداشت را دربارهٔ زندگی در خاور دور، چین، هند، ژاپن و ایران و خاورمیانه را در ذهن اروپاییان پدید می‌آورد.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «داستان زندگانی و سیاحت مارکوپولو». دانش (۳). خرداد ۱۳۲۸.
  • Bram, Leon L.; Robert S., Phillips; Dickey, Norma H. (1983), Funk & Wagnalls New Encyclopedia, New York: Funk & Wagnalls, ISBN 9780834300514 (Article republished in 2006 World Almanac Books, available online from History.com)