سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۳۲′۰۵″ شمالی ۶۹°۱۱′۲۴″ شرقی / ۳۴.۵۳۴۷۲° شمالی ۶۹.۱۹۰۰۰° شرقی / 34.53472; 69.19000

ساختمان اصلی سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل، افغانستان.

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل بخشی از مأموریت سیاسی آمریکا در افغانستان میباشد. سفارت در منطقه وزیر اکبرخان شهر کابل قرار گرفته است. سفارت، خانه‌ی سفیر این کشور در افغانستان کارل ایکنبری و جانشین سفیر ارل آنتونی وین میباشد. ریچارد سی هالبوروک (به انگلیسی: Richard C. Holbrooke) نماینده رسمی آمریکا در امور افغانستان و پاکستان میباشد.[۱] سفارت ایالات متحده در کابل در سال ۱۹۴۰ ساخته شد و در سال ۱۹۸۹ به دلیل جنگهای داخلی و ورود رژیم طالبان بعد از آن بسته شد. این سفارت برای بار دوم بعد از ورود آمریکا به افغانستان و در طول عملیات بادوام آزادی - افغانستان (به انگلیسی: Operation Enduring Freedom - Afghanistan) (مختصراً: OEF-A) (نامی رسمی از طرف ایالات متحده و ناتو بر روی جنگ افغانستان) دوباره به فعالیت آغاز نمود و تا سال ۲۰۰۶ در زیر بازسازی بود. در مراسم اختتامیه آن رییس جمهور جرج دبلیو بوش به همراه رییس جمهور حامد کرزی شرکت نمودند.

نگاهی کلی[ویرایش]

این سفارت در مرکز شهر کابل قرار گرفته و چندین دروازه ورودی و خروجی از چندین مناطق مختلف دارد. این سفارت به همسایگی کمپ اگرز، قصر ریاست جمهوری و لیسه عالی (دبیرستان) امانی میباشد. پیش از به فعالیت آغاز نمودن آن، تمام مسیرهایی که از این سفارت میگذشتند برای عموم باز بودند اما بعد از مستقر شدن ایالات متحده و انجام چندین عملیات انتحاری در گوشه و کنار این سفارت از سوی نیروهایطالبان، این مسیرها برای همیشه توسط موانع کانکرتی (به انگلیسی: Concrete Barriers) پوشانیده شد، دیوارهای آن تا ارتفاع مشخصی از حصار (Fence) و پرده سبز امنیتی گرفته شد و امنیت آن به اوج خود رسید طوری که هیچ کسی جز افراد خاص اجازه رفت‌وآمد از مسیرهای داخل آن را ندارد و تمام منطقه به صورت شبانه‌روزی تحت نظایر شدید امنیتی میباشد.

مسیر عمومی از طرف یکی از دروازه‌های اصلی سفارت آمریکا به سوی فرودگاه بین‌المللی کابل در وزیر اکبر خان. این مسیر به دلیل رفت‌وآمد سربازان ناتو و آیساف و بمبگذاری‌های انتحاری گوناگون یکی از مرگبارترین خیابان‌های شهر محسوب میشود.

علاوه برای کمپ اگرز و کمپ فینکس، سفارت آمریکا نیز محلی برای بودوباش سربازان و غیرنظامیان آمریکایی میباشد. این سفارت دارای امکانات بسیار مجهز و پیشرفته نظامی و امنیتی و ساختمان‌های پنج‌منزله (پنج‌طبقه) برای ساکنین و دفاتر آن میباشد. دروازه اصلی این سفارت به صورت مستقیم از طریق سرک میدان هوایی به فرودگاه بین‌المللی کابل راه دارد. این مسیر یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای شهر می‌باشد و ترافیک سنگین در جلوی دروازه اصلی سفارت در ساعات شلوغ و اداری حاکی از بسته بودن تمام مسیرهای فرعی دارد.

عملیات دوام‌دار آزادی[ویرایش]

عملیات دوام‌دار آزادی (به انگلیسی: Operation Enduring Freedom) (مختصراً: OEF) نامی رسمی از طرف ایالات متحده بر روی جنگ افغانستان می‌باشد که به همراه سه عملیات کوچک نظامی دیگر زیر پرچم جنگ ضد ترور (به انگلیسی: War on Terror) و عملیات آزادی عراق (تا تاریخ ۱۹ اوت ۲۰۱۰)، ادامه دارد.[۲]
این عملیات دارای چندین "زیر عملیات" میباشد.

  1. Operation Enduring Freedom - Afghanistan | عملیات دوام‌دار آزادی - افغانستان (OEF-A)
  2. Operation Enduring Freedom - Philippines | عملیات دوام‌دار آزادی - فیلیپین (OEF-P) (نام قدیمی "Operation Freedom Eagle")
  3. Operation Enduring Freedom - Horn of Africa | عملیات دوام‌دار آزادی - هورن، آفریقا (OEF-HOA)
  4. Operation Enduring Freedom - Trans Sahara | عملیات دوام‌دار آزادی - صحرای ترنس، آفریقا (OEF-TS)

OEF به صورت اصلی به جنگ در افغانستان رجوع میشود، دیگر عملیات‌ها به صورت اعطا شدگی به OEM ربط داده میشوند.اگرچه تمام عملیات‌ها بر روی ضد تروریسم تمرکز کرده‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "سفارت ایالات متحده در کابل". وزارت خارجه ايالات متحده امريکا. 2010. Retrieved ۲۰۱۰-۰۸-۱۹. 
  2. عدالت نهایی، عملیات دوام‌دار آزادی - اخبار بی‌بی‌سی، تاریخ ۲۰۰۱-۲۵-۰۹.
ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]