سرکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
۲۰۰ px

سِرکه مایع ترشی است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب، آبجو و موادی از این قبیل به دست می‌آید. معمولاً ۳ تا ۵ درصد از حجم سرکه‌ها، اسید استیک می‌باشد. سرکه‌های طبیعی، اسید تاتاریک و جوهر لیموی کمتری دارند.

سرکه معمولی افزون برداشتن آنتی بیوتیکهای طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه‌های بیولوژیک می‌شود، در صورتی که در سرکه مصنوعی این ماده مهم وجود ندارد.

سرکه طبیعی ناظم متابولیسم بدن می‌باشد، چون ترشح بزاق را زیاد می‌کند، ترشح بزاق از نظر علم بیوشیمی، دارای مقدار زیادی مواد پروتئینی (آلبومین) است که غذا را بهتر حل و هضم می‌کند. همچنین اختلاط سرکه با بزاق دهان، از دندانها در برابر فساد دفاع می‌کند.

سرکه محرک بدن است و برای پاره ای از داروها، مانند آتروپینف ضدتریاک محسوب می‌شود. مدتها پیش سرکه را عامل سرطان زا می‌دانستند، ولی هم اکنون تا اندازه ای آنرا عامل مبارزه با مواد تولیدکننده سرطان (کانسروژن) به حساب می‌آورند.

در رژیم نمک (زیان نمک و نخوردن آن) خوردن سرکه مناسب است، چون سرکه نمک موجود در میوه‌ها را تحریک و زیاد نموده و از راه عرق کردن بدن خارج می‌نماید. در رژیم گوشت نیز همین گونه عمل می‌نماید، و تنها برای مبتلایان به بیماری کبد مناسب نیست. سرکه برای جلوگیری از چاقی و لاغری و همچنین در رژیم ضد دیابت بسیار سودمند است.

تولید سرکه[ویرایش]

معمولاً با اضافه نمودن بچه سرکه به آب سیب یا امثال آن، سرکه تهیه می‌کنند. عمل اکسید شدن را باکتری استوباکتر انجام می‌دهد. این باکتری در سال ۱۸۶۴ م. توسط لوئی پاستور کشف شد.

برای طعم و مزه دادن به انواع غذاها از سرکه به عنوان نوعی چاشنی استفاده می‌کنند. در تهیه انواع ترشی هم این ماده بسیار کاربرد دارد.

گونه‌های سرکه[ویرایش]

سرکه مالت[ویرایش]

این نوع سرکه را با مالت کردن جو درست می‌کنند. در فرایند مالت کردن، نشاسته موجود در دانه جو به قند تبدیل می‌شود. سپس از این قند، آب جو پدید می‌آید که با گذشت زمان این ماده تبدیل به سرکه می‌شود. روشی دیگر، استفاده از محلول ۴–۸ درصدی اسید استیک است که با استفاده از کارامل، آن را رنگی کرده‌اند.

در کشورهای غربی معمولاً از سرکه مالت همراه با غذای ماهی و سیب زمینی سرخ کرده استفاده می‌کنند.

سرکه سفید[ویرایش]

این نوع سرکه را با تقطیر سرکه مالت تهیه می‌کنند. البته می‌توان آن را تنها با مخلوط نمودن اسید استیک با آب هم تهیه نمود. سرکه برای از بین بردن بوی بد بدن نیز استفاده می‌شود.

سرکه شیر[ویرایش]

مشتقات شیر تابع یک سلسله تخمیراتیست که از انجام آنها سرکه شیر بدست می‌آید، و دارای اسید لاکتیک و اسید استیک و مواد حیاتی مثل فسفات و ویتامین ب 1 (B1) می‌باشد. در یک لیتر شیر مقدار ۲۸۰ میلی‌گرم از این مواد وجود دارد و مقدار ویتامین ب2 (B2) آن ۶۰ میلی‌گرم که در یک لیتر شیر هم در واقع همین مقدار از این مواد وجود دارد. این سرکه که با تخمیر بیولوژیک (طبیعی و حیاتی) بوجود می‌آید، دارای طعم و عطری مانند سایر سرکه‌های بیولوژیک است. این نوع سرکه ضد میکروب است، و به خصوص برای بیمارانی که اختلال معده و روده دارند و قادر به استفاده از سرکه‌های معمولی نیستند مجاز است. زیرا ترشی آن به حالت طبیعی است و مثل سرکه‌های دیگر زیاد قوی و ترش نمی‌باشد.

سرکه سیب[ویرایش]

سیب در صورت تخمیر تبدیل به سرکه می‌شود و چون قبلاً کاملاً برای اینکار له شده است خواص غذائی خو را به هیچ وجه از دست نمی‌دهد و فقط قند آن تبدیل به اسید یعنی سرکه می‌شود که در این سرکه مواد معدنی مثل پتاسیم، کلر، سدیم، منیزیم، آهک، گوگرد، آهن، فلوئور، سیلیسیوم و غیره وجود دارد.

خاصیت‌های سرکه سیب[ویرایش]

کمبود یا عدم وجود پتاسیم در انسان و حیوان و نبات رشد را متوقف می‌سازد.

اهمیت پتاسیم برای نسوج نرم همانطوریکه اهمیت کلسیم برای استخوانها لازم است اثبات شده است. پتاسیم از تصلب شرایین که خطرات زیادی برای انسان دارد تا اندازه ای جلوگیری می‌کند. به علاوه با خوردن سرکه سیب آدم می‌تواند به نحو بهتری با میکروبهای مختلف مبارزه کند و به آنها مبارزه کند.

بخور سرکه به گونه ای که اگر بر آجر داغ یا سنگ داغ بریزد و بر بینی کشند، بسیار مفید است. یا می‌توان سنگ داغی را بداخل ظرف سرکه فرو برد و بخار آن را تنفس نمود.

برای درمان دیفتری و آنژین غرغره سرکه نافع است.

برای درمان گلودرد و ورم گلو، یک وزن سرکه، دو برابر آب و قدری شکر را در ظرفی از سنگ یا بلور یا چینی و مشابه اینها که در دار باشند ریخته و در آن را می‌بندید و روزنه‌های آن را با خمیر آرد ماش محکم کنید، پس از اینکه آن را به جوش آوردید، سوراخ ریزی از کنار درب ظرف باز کنید و بخار آن را به حلق و گلو دهید. هر سه ساعت یکبار این کار باید انجام گردد.

برای درمان حلقه کبودی دور چشم و خون مردگی زیر پوست، ضماد ترکیبی از سرکه و عسل بسیار مفید است.

چکاندن سرکه در گوش چرک، عفونت، درد گوش و کثافت آن را از بین می‌برد.

برای درمان سنگینی یا باد و صدا در گوش، تهیه بخور سرکه و رساندن بخار آن در گوش می‌باشد.

برای درمان لق شدن دندان، خوردن مخلوط پخته شده شوید و سرکه و همچنین مالیدن آنها بر دندان مفید است و درد دندان را نیز برطرف می‌سازد.

برای ایجاد قی و استفراغ در مواردی مانند مسموم شدن یا مواردی که احتیاج به استفراغ کردن باشد، سرکه گرم کرده باید خورده شود. برای سم داروهای سمی و بسته شدن خون یا شیر در معده، خوردن مخلوطی از سرکه و نمک خوب است. برای درمان مسمومیت از قارچها، ابتدا از داروهای ملین استفاده می‌نمایید و سپس مخلوطی از سرکه و نمک حل شده استفاده می‌نمایید.

برای درمان زخمهای چرکه پوست، و نیز جلوگیری از افزایش زخمهای چرکی و حتی سفلیس و لکهای سیاه پوستی و صورت و جوشهای آبدار خارش دار، ضماد سرکه مفید است.

برای درمان کپه ارمنی یا سالک یا زخمی که یکسال طول می‌کشد، ضماد ترکیبی از سرکه و اسپرزه بذر قلوه شکم پاره مرتباً بمالند، مفید است.

برای درمان گوش گلو یا گلودرد ورم بغل گوش، سرکه را با اسفند کوبیده مخلوط کنند و بمالند.

برای درمان درد سرهای مزمن، سرکه را در داخل ظرف آهنی ریخته و روی آتش بجوشانند، یا سنگ داغی را به داخل سرکه فرو برند و روی سر بیمار پتوئی انداخته و بخار حاصله را استنشاق می‌نماید. این بخور حتی ناراحتیهای سینه، مثل سرفه و سینه درد را برطرف می‌نماید، برای مبتلایان به بواسیر نیز مفید است.

برای تسکین درد دندان و جراحات لثه و درد گوش، ضماد ترکیبی از مرزه و زیره پخته شده در سرکه و مخلوط با بابونه بسیار مفید ست، و درد گوش، صدای گوش و سنگینی آن را نیز با چکاندن این مایع در آن برطرف می‌شود. بوئیدن این مایع گیر گلو و دماغ را باز می‌کند.

برای درمان سرسام، و هذیان گوئی، ترکیبی از سرکه و گلاب و روغن بادام به بیمار دهند، بسیار مؤثر و درمان کننده است.

در درمان بدبوئی دهان مربوط به معده، هرگاه در حدود ۷۵ گرم عنصل یا پیاز دشتی را خشک کرده و ورقه ورقه نموده و در سرکه بجوشانید به طوریکه کاملاً له شود، سپس آن را به مدت یک هفته در آفتاب گذاشته و بعد آن را صاف می‌نمایید. هر روز صبح ناشتا ۵ گرم از آن را بنوشید بوی بد دهان مربوط به معده از بین خواهد رفت. باید یادآوری نمود که مقدار خوراک سرکه مجاز برای هر نفر در هر وعده حداکثر ۳۵ گرم می‌باشد.

مضرات سرکه سیب[ویرایش]

مبتلایان به آلبومین آوری، تصلب شرایین، اختلال معده، اسهال، تورم روده، سنگ صفرا، ورم کلیه، زنان باردار باید اعتدال را رعایت کنند. سرکه مضر پیران و مزاجهای خشک و سودائی و سرد و نقصان دهنده قوه باء، و مضر کسانی که تازه مبتلا به سرفه به خصوص سرفه‌های خشک شده‌اند. مضر اعصاب اشخاص عصبانی، مضر خانمهائی که از نظر رحم مشکل دارند. مضر اشخاص سرد مزاج و کسانی که مبتلا به انواع بادها یا نقاهتهای مفاصل و غیره هستند خوردن سرکه به طور مداوم باعث استقساء در اشخاص صاحب معده‌های ضعیف، ریه‌های ضعیف، مضر نور چشم، و باز هم در صورت مداومتزردی رخسار، زخم روده، لاغری و خنثی کننده اثرات زیان بخش آن، شیرینی، روغن [بادام]، ادویه جات ضعیف (نه زیاد تند) مثل دارچین و در اشخاص مبتلا به ضعف اعصاب عسل و ادویه تند، و در مورد اشخاص مبتلا به زخم روده، خوراکیهای لعابدار مثل لعاب به دانه یا

سرکه انگور[ویرایش]

مایعی است مقوی، تقریباً سرد و خشک و جمع‌کننده و زود اثر کننده و تأثیر دهنده قوه و اثر ادویه، قطع و برطرفکننده اخلاط غلیظ و موافق معده‌های ملتهب و بلغمی و سوزاننده بلغم، قطع و برطرف کننده صفرا و پاک کنندهمعده و طحال. هرگاه صبح ناشتا میل شود، کشنده قوی کرم معده است. خوردن سرکه گرم و عسل، برطرف کننده تنگی نفس می‌باشد.

خواص داروئی سرکه انگور[ویرایش]

خوردن سرکه پس از بعضی داروها مثل داروی ضد کرم و دفع انجماد خون و شیره معده بسیار خوب و اثر آنها را قویتر و کاملتر می‌کند.

مکیدن و نوشیدن جرعه جرعه‌های کوچک از سرکه بسیار مؤثر و نافع است، و برطرف کننده سرفه‌های کهنه رطوبتی و غرغره آن مانع نفوذ چرک و ناراحتیهای گلو و در دهان نگهداشتن آن دفع کننده دندان درد و مزه مزه کردن مخلوط سرکه و نمک، قطع کننده خون لثه‌ها و بن دندان به خصوص دندانی که تازه کشیده باشند. مزه مزه کردن سرکه با زاج سفید جهت درمان سستی لثه و خونریزی آن است، و همچنین مزمزه کردن سرکه مخلوط با نمک نیز این خاصیت را داراست.

ضماد سرکه، جلوگیری کننده از توسعه زخمهای مزمن، بادسرخ، زخمهائی که کم‌کم گوشت را از بین می‌برد، و جوشهای خارش دار و هر نوع خارش پوستی، و جوشهای زخم شده و بواسیر، و عقربک و گوشه کردن انگشت، و ورمهای ظاهری و باطنی، و مانع ورم جراات تازه، و درد سر گرم، و گزیدن حشرات سمی، و دفع کننده زیان کلی سوختگی از آتش، ضد عفونی کننده اطراف زخم که به قسمتهای دیگر در صورت چرکی بودن سرایت نکند. هرگاه سرکه را به محلی که جراحت برداشته و در حال خونریزی است ضمادکنند، قطع خونریزی خواهد کرد.

ضماد انجیری که در سرکه پخته باشند، برطرف کننده سوزش زخم و خشکی آن و خشونت زخم می‌شود.

ضماد سرکه و گوگرد برای درمان نقرس مفید است.

هرگاه سرکه و عسل را مخلوط کننده و روی چشم ضربه خورده بمالند، برطرف کننده آثار ضربه زیر چشم و خون مردگی می‌شود.

برای درمان درد سر ناشی از آفتاب زدگی، ضماد ترکیبی از روغن گل و سرکه بسیار مفید است.

برای درمان گلودرد (خناق) و ورم پستان و بناگوش، ضماد ترکیبی از سرکه و آرد جو بسیار مفید است.

برای درمان غده‌ها و ورمهای سرد، ضماد ترکیبی از سرکه و خاکستر مو مفید است (اگر از باد سرد باشد).

برای درمان درد سری که مربوط به صفرا و خون باشد، پارچه ای را در داخل مخلوط گلاب و سرکه خیس نموده و بر روی سر بیندازید (در صورتی که سر مو نداشته باشد) بسیار مؤثر است. در صورتی که سر مو دارد، این مایع را به موی شخص پاشیده و مالش دهند، تا به پوست سر برسد. برای درمان درد سر ناشی از بخار حمام، نیز به همین شیوه می‌توان عمل نمود، البته بر روی پیشانی نیز اثر خواهد داشت.

سرکه نارگیل[ویرایش]

سرکه نارگیل، ساخته شده از تخمیر عصاره نارگیل است که در غذاهای آسیایی جنوب شرقی (به خصوص در فیلیپین)، و همچنین در برخی از غذاهای مورد استفاده هند یا سری‌لانکا، به خصوص غذاهای محبوب شهر گوآ استفاده می‌شود. این سرکه به شکل یک مایع سفید ابری است و طعم اسیدی آن به طور خاصی تیز است.

سرکه خرما[ویرایش]

سرکه‌های ساخته شده از خرما می‌باشد که یک محصول سنتی در خاورمیانه است.

سرکه نیشکر[ویرایش]

سرکه نیشکر، ساخته شده از عصاره نیشکر است، که در فیلیپین و به طور خاص، منطقه ایلوکاس از شمال فیلیپین، محبوبتر از همه جا می‌باشد، اگر چه در فرانسه و ایالات متحده نیز تولید شده است. محدوده رنگ آن از زرد تیره تا قهوه ای طلایی می‌باشد، و دارای عطر و طعم دلپذیر، مشابه در برخی موارد به سرکه برنج می‌باشد، هر چند تا حدودی طعم ویژه ای دارد. زیرا حاوی هیچ قند باقی مانده ای نمی‌باشد، لذا هر سرکه ای شیرین تر از آن است. در فیلیپین، آن را اغلب به عنوان sukang maasim (سرکه ترش) می‌شناسند.

سرکه نیشکر در ایلوکاس به دو روش مختلف ساخته شده است. یک راه این است به سادگی عصاره نیشکر را در قالب‌های بزرگ قرار داده و آن با عمل مستقیم از باکتری‌های در قند به ترش تبدیل خواهد شد. راه دیگر این است از طریق تخمیر برای تولید یک شراب محلی که به عنوان باسی شناخته شده است استفاده کنیم. باسی در حالی که با کیفیت پایین است، به انجام تخمیر که الکل را به اسید استیک تبدیل می‌کند می‌انجامد. در نتیجه باسی هم سرکه می‌شود.

تنوع رنگ سفید سرکه در سال‌های اخیر در برزیل به سرکه‌هایی بسیار محبوب تبدیل شده است، که به عنوان ارزان‌ترین نوع سرکه فروخته شده است. در حال حاضر انواع دیگر سرکه (ساخته شده از شراب، برنج و سیب) برای کاهش هزینه به صورت مشترک، مخلوط با سرکه نیشکر به فروش می‌رسد.

سرکه نیشکر از عصاره نیشکر در پنجاب، هند ساخته شده است. در طول تابستان، مردم عصاره نیشکر را در گلدان سفال که با چنگال آهنی است می‌ریزند. سپس تخمیر صورت می‌گیرد. عصاره نیشکر به سرکه که یک رنگ سیاه دارد تبدیل می‌شود. این سرکه برای حفظ ترشی غذا و برای طعم مثل ادویه کاری استفاده می‌شود.

سرکه عسل[ویرایش]

سرکه‌های ساخته شده از عسل نادر است، اگر چه سرکه عسل تجاری که در ایتالیا، پرتغال، فرانسه، رومانی و اسپانیا تولید شده است در دسترس هستند.

سرکه برنج[ویرایش]

مردمان ژاپن دوست دارند که سرکه خود را با برنج تهیه کنند. این سرکه خوشمزه‌است و با انواع غذاها مصرف می‌شود. سرکه برنج از تخمیر شراب برنج که مردم ژاپن از آن استفاده می‌کنند تهیه می‌شود و مزه غذا را دلچسب تر می‌کند. رنگ آن طلایی است و نسبت به سرکه‌های اروپایی طعم ملایم تری دارد.

سرکه بالسامیک[ویرایش]

سرکه بالسامیک (بالزامیکو) یک چاشنی با منشأ ایتالیایی است. این نوع سرکه معطر و دارای طعم شیرین می‌باشد.

سرکه حنایی رنگ[ویرایش]

این نوع سرکه بسیار معطر است که مواد تشکیل دهنده آن را باید مدت زیادی بگذارند بماند تا این نوع سرکه تولید شود. سرکه حنایی رنگ در کشور ایتالیا تهیه می‌شود.

سرکه خرمالو[ویرایش]

سرکه آلو شابلون[ویرایش]

خاصیت پاک کنندگی[ویرایش]

سرکه نوعی ماده پاک کننده خنثی و ارزان قیمت است که به محیط زیست هم هیچ آسیبی نمی‌رساند (بر خلاف برخی مواد پاک کننده). معمولاً از سرکه سفید برای پاک کردن استفاده می‌شود.

تأثیر سرکه بر پوسته تخم مرغ
این تخم مرغ بدون پوسته از قرار دادن یک تخم مرغ طبیعی در سرکه ظرف مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است.

برای مثال، مخلوط آب و سرکه (یک قسمت سرکه و چهار قسمت آب) قادر است تا شیشه‌های پنجره را به خوبی تمیز کند. اگر احساس می‌کنید که پس از تمیز کردن شیشه‌ها با سرکه، شیشه‌ها چرب شده‌اند نصف قاشق غذاخوری صابون مایع به مخلوط اضافه کنید. این صابون مایع هرگونه لک و چربی شیشه را از بین می‌برد.

لوله‌ها را می‌توان با استفاده از مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین تمیز کرد. پس از مدت زمان معین، چند گالن آب داخل لوله بریزید تا اثر سرکه و جوش شیرین کاملاً از بین برود.

مصرف دارویی[ویرایش]

از سرکه در کشور چین به عنوان نوعی داروی خانگی استفاده می‌شود. معمولاً سرکه را برای جلوگیری از پخش ویروس سارس و ذات الریه مورد مصرف قرار می‌دهند؛ بنابراین سرکه خاصیت ضد ویروسی دارد.

همان‌طور که می‌دانید، هیدروژن برای نابود کردن باکتری و ویروس‌های مواد غذایی پیش از نگهداری غذا در یخچال به کار می‌رود. برای تهیه افشانه‌هایی (اسپری‌هایی) که به منظور کنترل بیماری ذات الریه، معمولاً در قاره آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، ۵ درصد اسید استیک و ۳ درصد هیدروژن را با هم مخلوط می‌کنند.

۲۰۰ px

سرکه در ژاپن[ویرایش]

سُو (به ژاپنی: ) نام سِرکه ژاپنی است که در آشپزی ژاپنی و خوراک‌های شرقی استفاده می‌شود. سو از تخمیر برنج درست می‌شود، در برخی مواقع، غلاتی مانند گندم و ذرت نیز به آن افزوده می‌شوند.

انواع سُو[ویرایش]

برخی از سرکه‌هایی که از غلات گرفته می‌شود، از برنج یا جو پرک نشده درست می‌شوند. سرکه حاصل از آن هم‌چنان‌که جا می‌افتد، به رنگ قهوه‌ای تیره در خواهد آمد، که در این صورت به آن «کورُ-زو» یا «سرکه تیره» می‌گویند. هم‌چنین، «اواسه-زو» یا سرکه‌های طعم‌دار برای انواع کاربردهای گوناگون وجود دارند. در سوشی، برنج با سوشی-زو یا سرکه مخصوص سوشی مخلوط شده‌است، سرکه‌ای که در آن چاشنی‌هایی مانند شکر، نمک و دیگر مواد اضافه شده‌است. هم‌چنین «آما-زو یا» یا سرکه شیرین وجود دارد و نیز «توسا-زو» یا سرکه به سبک توسا.[۱]

منابع[ویرایش]

 1. سو-نو-مونو (غذایی با طعم سرکه)، رادیو بین‌المللی ژاپن
A variety of flavored vinegars on sale in France

Vinegar is a liquid consisting of about 5–20% acetic acid (CH3COOH), water, and other trace chemicals, which may include flavorings. The acetic acid is produced by the fermentation of ethanol by acetic acid bacteria.[1] Vinegar is now mainly used as a cooking ingredient, or in pickling. As the most easily manufactured mild acid, it has historically had a great variety of industrial, medical, and domestic uses, some of which (such as its use as a general household cleaner) are still commonly practiced today.

Commercial vinegar is produced either by a fast or a slow fermentation process. In general, slow methods are used in traditional vinegars where fermentation proceeds slowly over the course of a few months or up to a year. The longer fermentation period allows for the accumulation of a non-toxic slime composed of acetic acid bacteria. Fast methods add mother of vinegar (bacterial culture) to the source liquid before adding air to oxygenate and promote the fastest fermentation. In fast production processes, vinegar may be produced in between 20 hours to three days.

Chemistry

The conversion of ethanol (CH3CH2OH) and oxygen (O2) to acetic acid (CH3COOH) takes place by the following reaction:[2]

CH3CH2OH + O2 → CH3COOH + H2O

Etymology

The word vinegar arrived in Middle English from Old French vyn egre, which in turn derives from Latin vinum (wine) + acer (sour).[3]

History

Vinegar has been made and used by people for thousands of years.[4] Traces of it have been found in Egyptian urns from around 3000 BC.[citation needed]

Varieties

Source materials for making vinegar are varied, including different fruits, grains, alcoholic beverages or other fermentable materials.

Fruit

Persimmon vinegar produced in South Korea
Raisin vinegar

Fruit vinegars are made from fruit wines, usually without any additional flavoring. Common flavors of fruit vinegar include apple, blackcurrant, raspberry, quince, and tomato. Typically, the flavors of the original fruits remain in the final product. Most fruit vinegars are produced in Europe, where there is a growing market for high-price vinegars made solely from specific fruits (as opposed to non-fruit vinegars that are infused with fruits or fruit flavors).[5] Several varieties, however, also are produced in Asia. Persimmon vinegar, called gam sikcho, is popular in South Korea. Jujube vinegar, called zaocu or hongzaocu, and wolfberry vinegar are produced in China.

Apple cider vinegar is made from cider or apple must, and has a brownish-gold color. It is sometimes sold unfiltered and unpasteurized with the mother of vinegar present, as a natural product. It can be diluted with fruit juice or water or sweetened (usually with honey) for consumption.[6]

A byproduct of commercial kiwifruit growing is a large amount of waste in the form of misshapen or otherwise-rejected fruit (which may constitute up to 30 percent of the crop) and kiwifruit pomace, the presscake residue left after kiwifruit juice manufacture. One of the uses for this waste is the production of kiwifruit vinegar, produced commercially in New Zealand [7] since at least the early 1990s, and in China in 2008.[8]

Coconut vinegar, made from fermented coconut water or sap, is used extensively in Southeast Asian cuisine (notably the Philippines), as well as in some cuisines of India and Sri Lanka, especially Goan cuisine. A cloudy white liquid, it has a particularly sharp, acidic taste with a slightly yeasty note. Vinegar made from dates is a traditional product of the Middle East.[9][10]

Pomegranate vinegar (Hebrew: חומץ רימונים) is used widely in Israel as a dress for salad but also in meat stew and in dips.[11] Vinegar made from raisins, called khall ʻinab (Arabic: خل عنب‎ "grape vinegar") is used in cuisines of the Middle East, and is produced there. It is cloudy and medium brown in color, with a mild flavor.

Palm vinegar, made from the fermented sap from flower clusters of the nipa palm (also called attap palm), is used most often in the Philippines, where it is produced, and where it is called sukang paombong. It has a citrusy flavor note to it[12] and imparts a distinctly musky aroma.

Balsamic

Balsamic vinegar is an aromatic aged vinegar produced in the Modena and Reggio Emilia provinces of Italy. The original product—Traditional Balsamic Vinegar—is made from the concentrated juice, or must, of white Trebbiano grapes. It is very dark brown, rich, sweet, and complex, with the finest grades being aged in successive casks made variously of oak, mulberry, chestnut, cherry, juniper, and ash wood. Originally a costly product available to only the Italian upper classes, traditional balsamic vinegar is marked "tradizionale" or "DOC" to denote its Protected Designation of Origin status, and is aged for 12 to 25 years. A cheaper non-DOC commercial form described as "aceto balsamico di Modena" (balsamic vinegar of Modena)[13] became widely known and available around the world in the late 20th century, typically made with concentrated grape juice mixed with a strong vinegar, then coloured and slightly sweetened with caramel and sugar.

Regardless of how it is produced, balsamic vinegar must be made from a grape product. It contains no balsam fruit. A high acidity level is somewhat hidden by the sweetness of the other ingredients, making it very mellow.

Cane

Vinegar made from sugarcane juice is most popular in the Philippines, in particular in the northern Ilocos Region (where it is called Sukang Iloko), although it also is produced in France and the United States. It ranges from dark yellow to golden brown in color, and has a mellow flavor, similar in some respects to rice vinegar, though with a somewhat "fresher" taste. Because it contains no residual sugar, it is no sweeter than any other vinegar. In the Philippines it often is labeled as sukang maasim (Tagalog for "sour vinegar").

Cane vinegars from Ilocos are made in two different ways. One way is to simply place sugar cane juice in large jars; it becomes sour by the direct action of bacteria on the sugar. The other way is through fermentation to produce a local wine known as basi. Low-quality basi is then allowed to undergo acetic acid fermentation that converts alcohol into acetic acid. Contaminated basi also becomes vinegar.

A white variation has become quite popular in Brazil in recent years, where it is the cheapest type of vinegar sold. It is now common for other types of vinegar (made from wine, rice and apple cider) to be sold mixed with cane vinegar to lower the cost.[citation needed]

Sugarcane sirka is made from sugarcane juice in Punjab, India. During summer people put cane juice in earthenware pots with iron nails. The fermentation takes place due to the action of wild yeast. The cane juice is converted to vinegar having a blackish color. The sirka is used to preserve pickles and for flavoring curries.

Grains

Chinese black vinegar

Chinese black vinegar is an aged product made from rice, wheat, millet, sorghum, or a combination thereof. It has an inky black color and a complex, malty flavor. There is no fixed recipe, so some Chinese black vinegars may contain added sugar, spices, or caramel color. The most popular variety, Zhenjiang vinegar, originates in the city of Zhenjiang in Jiangsu Province, eastern China.[14] Shanxi mature vinegar is another popular type of Chinese vinegar that is made exclusively from sorghum and other grains. Nowadays in Shanxi province, there are still some traditional vinegar workshops producing handmade vinegar which is aged for at least five years with a high acidity. Only the vinegar made in Taiyuan and some counties in Jinzhong and aged for at least three years is considered authentic Shanxi mature vinegar according to the latest national standard. A somewhat lighter form of black vinegar, made from rice, is produced in Japan, where it is called kurozu.

Rice vinegar is most popular in the cuisines of East and Southeast Asia. It is available in "white" (light yellow), red, and black varieties. The Japanese prefer a light rice vinegar for the preparation of sushi rice and salad dressings. Red rice vinegar traditionally is colored with red yeast rice. Black rice vinegar (made with black glutinous rice) is most popular in China, and it is also widely used in other East Asian countries. White rice vinegar has a mild acidity with a somewhat "flat" and uncomplex flavor. Some varieties of rice vinegar are sweetened or otherwise seasoned with spices or other added flavorings.

Malt vinegar made from ale, also called alegar[15], is made by malting barley, causing the starch in the grain to turn to maltose. Then an ale is brewed from the maltose and allowed to turn into vinegar, which is then aged.[15] It is typically light-brown in color. In the United Kingdom and Canada, malt vinegar (along with salt) is a traditional seasoning for fish and chips. Some fish and chip shops replace it with non-brewed condiment.

According to Canadian regulations, malt vinegar is defined as a vinegar that includes undistilled malt that has not yet undergone acetous fermentation. It must be dextro-rotary and cannot contain less than 1.8 grams of solids and 0.2 grams of ash per 100 millilitres at 20 degrees Celsius. It may contain additional cereals or caramel.[16]

Spirits

The term spirit vinegar is sometimes reserved for the stronger variety (5% to 21% acetic acid) made from sugar cane or from chemically produced acetic acid.[17] To be called "Spirit Vinegar", the product must come from an agricultural source and must be made by "double fermentation". The first fermentation is sugar to alcohol and the second alcohol to acetic acid. Product made from chemically produced acetic acid cannot be called "vinegar". In the UK the term allowed is "Non-brewed condiment".

Sherry vinegar is linked to the production of sherry wines of Jerez. Dark mahogany in color, it is made exclusively from the acetic fermentation of wines. It is concentrated and has generous aromas, including a note of wood, ideal for vinaigrettes and flavoring various foods. Wine vinegar is made from red or white wine, and is the most commonly used vinegar in Southern and Central Europe, Cyprus and Israel. As with wine, there is a considerable range in quality. Better-quality wine vinegars are matured in wood for up to two years, and exhibit a complex, mellow flavor. Wine vinegar tends to have a lower acidity than white or cider vinegars. More expensive wine vinegars are made from individual varieties of wine, such as champagne, sherry, or pinot gris.

The term "distilled vinegar" as used in the United States (called "spirit vinegar" in the UK, "white vinegar" in Canada[18]) is something of a misnomer because it is not produced by distillation but by fermentation of distilled alcohol. The fermentate is diluted to produce a colorless solution of 5% to 8% acetic acid in water, with a pH of about 2.6. This is variously known as distilled spirit, "virgin" vinegar,[19] or white vinegar, and is used in cooking, baking, meat preservation, and pickling, as well as for medicinal, laboratory, and cleaning purposes.[17] The most common starting material in some regions, because of its low cost, is malt,[20] or in the United States, corn. It is sometimes derived from petroleum.[21] Distilled vinegar in the UK is produced by the distillation of malt to give a clear vinegar which maintains some of the malt flavour.[20] Distilled vinegar is used predominantly for cooking, although in Scotland it is used as an alternative to brown or light malt vinegar. White distilled vinegar can also be used for cleaning, and some is actually sold specifically for this purpose.

Kombucha

Kombucha vinegar is made from kombucha, a symbiotic culture of yeast and bacteria. The bacteria produce a complex array of bacteria. Kombucha vinegar primarily is used to make a vinaigrette, and is flavored by adding strawberries, blackberries, mint, or blueberries at the beginning of fermentation.

Uses and medical properties

Culinary

Vinegar is commonly used in food preparation, in particular in pickling processes, vinaigrettes, and other salad dressings. It is an ingredient in sauces such as hot sauce, mustard, ketchup, and mayonnaise. Vinegar is sometimes used while making chutneys. It is often used as a condiment. Marinades often contain vinegar. In terms of its shelf life, vinegar's acidic nature allows it to last indefinitely without the use of refrigeration.[22]

Several beverages are made using vinegar, for instance Posca. The ancient Greek oxymel is a drink made from vinegar and honey, and sekanjabin is a traditional Persian drink similar to oxymel. Other preparations, known colloquially as "shrubs", range from simply mixing sugar water or honey water with small amounts of fruity vinegar, to making syrup by laying fruit or mint in vinegar essence for several days, then sieving off solid parts, and adding considerable amounts of sugar. Some prefer to boil the shrub as a final step. These recipes have lost much of their popularity with the rise of carbonated beverages, such as soft drinks.

Folk medicine and research

Many traditional remedies and treatments have been ascribed to vinegar over millennia and in many different cultures,[23] although no medical uses are verified in controlled clinical trials. Some folk medicine uses have side effects that represent health risks.[24]

Diet and diabetes

Small amounts of vinegar (approximately 25 g of domestic vinegar) added to food, or taken along with a meal, were proposed in preliminary research to reduce the glycemic index of carbohydrate food for people with and without diabetes.[25][26]

Some preliminary research indicates that taking vinegar with food increases satiety and reduces the amount of food consumed.[27][28]

Antimicrobial

The growth of several common foodborne pathogens sensitive to acidity is inhibited by common vinegar (5% acetic acid).[29][30]

Among these are:

A 6% solution of acetic acid, comparable in acidity to vinegar, can effectively kill mycobacteria, as tested against drug-resistant tuberculosis bacteria as well as other mycobacteria in culture.[30]

Polyphenols

Vinegar contains numerous flavonoids, phenolic acids, and aldehydes,[31] which vary in content depending on the source material used to make the vinegar, such as orange peel or various fruit juice concentrates.[32][33]

Other uses

Applying vinegar to common jellyfish stings deactivates the nematocysts, although not as effectively as hot water.[34] This does not apply to the Portuguese man o' war, which, although generally considered to be a jellyfish, is not; vinegar applied to Portuguese man o' war stings can cause their nematocysts to discharge venom, making the pain worse.[35]

Vinegar is not effective against lice.[36]

Combined with 60% salicylic acid, it is significantly more effective than placebo for the treatment of warts.[37]

White vinegar is often used as a household cleaning agent.[38] Because it is acidic, it can dissolve mineral deposits from glass, coffee makers, and other smooth surfaces.[39] For most uses, dilution with water is recommended for safety and to avoid damaging the surfaces being cleaned.

Vinegar is an excellent solvent for cleaning epoxy resin and hardener, even after the epoxy has begun to harden. Malt vinegar sprinkled onto crumpled newspaper is a traditional, and still-popular, method of cleaning grease-smeared windows and mirrors in the United Kingdom.[40] Vinegar can be used for polishing brass or bronze. Vinegar is widely known as an effective cleaner of stainless steel and glass.

Vinegar has been reputed to have strong antibacterial properties. One test by Good Housekeeping's microbiologist found that 5% vinegar is 90% effective against mold and 99.9% effective against bacteria,[41] though another study showed that vinegar is less effective than Clorox and Lysol against poliovirus.[42] In modern times, experts have advised against using vinegar as a household disinfectant against human pathogens, as it is less effective than chemical disinfectants.[24]

Vinegar is ideal for washing produce because it breaks down the wax coating and kills bacteria and mold. The editors of Cook's Illustrated found vinegar to be the most effective and safest way to wash fruits and vegetables, beating antibacterial soap, water and just a scrub brush in removing bacteria.[43]

Vinegar has been marketed as an environmentally-friendly solution for many household cleaning problems. For example, vinegar has been cited recently as an eco-friendly urine cleaner for pets.[44][unreliable source?]

Vinegar is effective in removing clogs from drains, polishing silver, copper and brass as well as ungluing sticker-type price tags.[45] Vinegar is one of the best ways to restore colour to upholstery like curtains and carpet.[43]

Vinegar also can help remove wallpaper. If the paper is coated with a mixture of vinegar and boiling water, it breaks down the glue for easy removal.[43]

Potential health hazards

Esophageal injury by apple cider vinegar tablets has been reported, and, because vinegar products sold for medicinal purposes are neither regulated nor standardized, they vary widely in content, pH, and other respects.[46] Long-term heavy vinegar ingestion has one recorded case of possibly causing hypokalemia, high blood levels of renin, and osteoporosis.[47]

Agricultural and horticultural

20% acetic acid vinegar can be used as a herbicide.[48] Acetic acid is not absorbed into root systems; the vinegar will kill top growth, but perennial plants may reshoot.[49]

Miscellaneous

Most commercial vinegar solutions available to consumers for household use do not exceed 5%. Solutions above 10% require careful handling, as they are corrosive and damaging to the skin.[50]

When a bottle of vinegar is opened, mother of vinegar may develop. It is considered harmless and can be removed by filtering.[51]

Vinegar eels (Turbatrix aceti), a form of nematode, may occur in some forms of vinegar unless the vinegar is kept covered. These feed on the mother of vinegar and can occur in naturally fermenting vinegar.[52]

Some countries prohibit the selling of vinegar over a certain percentage acidity. As an example, the government of Canada limits the acetic acid of vinegars to between 4.1% and 12.3%.[53]

According to legend, in France during the Black Plague, four thieves were able to rob houses of plague victims without being infected themselves. When finally caught, the judge offered to grant the men their freedom, on the condition that they revealed how they managed to stay healthy. They claimed that a medicine woman sold them a potion made of garlic soaked in soured red wine (vinegar). Variants of the recipe, called Four Thieves Vinegar, have been passed down for hundreds of years and are a staple of New Orleans hoodoo practices.[54][55]

A solution of vinegar can be used for water slide decal application as used on scale models and musical instruments, among other things. One part white distilled vinegar (5% acidity) diluted with two parts of distilled or filtered water creates a suitable solution for the application of water-slide decals to hard surfaces. The solution is very similar to the commercial products, often described as "decal softener", sold by hobby shops. The slight acidity of the solution softens the decal and enhances its flexibility, permitting the decal to cling to contours more efficiently.

When baking soda and vinegar are combined, the bicarbonate ion of the baking soda reacts to form carbonic acid, which decomposes into carbon dioxide and water.[56]

                         (Yeast)                   (acetobacter) 
     Flow chart -   coconut water —————————————————————————————→ ethyl alcohol ————————————————————————————→ Vinegar
                        (Fermentation)                (bacteria)

See also

References

 1. ^ Nakayama T (1959). "Studies on acetic acid-bacteria I. Biochemical studies on ethanol oxidation". J Biochem. 46 (9): 1217–25. 
 2. ^ Saladin, Kenneth S. (2015), Anatomy & Physiology: The Unity of Form and Function, McGraw-Hill Education, p. 55, ISBN 9814646431 
 3. ^ "Definition of vinegar in English by Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries. 
 4. ^ Holzapfel, Lisa Solieri, Paolo Giudici, editors ; preface by Wilhelm (2009). Vinegars of the world (Online-Ausg. ed.). Milan: Springer. pp. 22–23. ISBN 9788847008663. Cleopatra dissolves pearls in vinegar [...] vinegar is quite often mentioned, is the Bible, both in the Old and in the New Testament. 
 5. ^ "What is Fruit Vinegar?". vinegarbook.net. Retrieved June 10, 2010. 
 6. ^ Sejo Regular del Vino y Brandy de Jerez (Council regulating the production of Jerezy wine and braef)
 7. ^ "Biotechnology in New Zealand" (PDF). Retrieved 2010-03-15. 
 8. ^ "The Vinegar Institute". Versatilevinegar.org. 2008-10-20. Retrieved 2010-03-15. 
 9. ^ Das, Bhagwan; Sarin, J. L. (1936). "Vinegar from Dates". Industrial & Engineering Chemistry. 28 (7): 814. doi:10.1021/ie50319a016. 
 10. ^ Forbes, Robert James (1971). "Studies in Ancient Technology". 
 11. ^ "The poetic goodness of pomegranates". 
 12. ^ Lumpia, Burnt (2009-05-17). "I'm Gonna Git You Suka (Filipino Vinegar)". Burntlumpiablog.com. Retrieved 2015-01-03. 
 13. ^ "Balsamic vinegar". BBC Good Food. 
 14. ^ AsianWeek.com Archived February 20, 2008, at the Wayback Machine.
 15. ^ a b "Alegar". Oxford Dictionaries, Oxford University Press. 2018. Retrieved 2 March 2018. 
 16. ^ "Vinegar, Division 19". Justice Laws Website, Government of Canada. 27 December 2017. Retrieved 2 March 2018. 
 17. ^ a b Sinclair C, International Dictionary of Food and Cooking, Peter Collin Publishing, 1998 ISBN 0-948549-87-4[page needed]
 18. ^ "List of Ingredients and Allergens: Requirements; Exemptions, Prepackaged Products that Do Not Require a List of Ingredients; Standardized vinegars B.01.008(2)(g), FDR". Canadian Food Inspection Agency. 29 July 2016. Retrieved 20 April 2017. 
 19. ^ Allgeier RJ et al., Newer Developments in Vinegar Manufacture, 1960 ("manufacture of white or spirit vinegar"), in Umbreit WW, Advances in Microbiology: Volume 2, Elsevier/Academic Press Inc., ISBN 0-12-002602-3, accessed at Google Books 2009-04-22[page needed]
 20. ^ a b Bateman, Michael (2 May 2016). "Bliss and vinegar - why malt makes a pretty pickle: It's time for a revival of a very British condiment". The Independent, Independent Digital News & Media, London, UK. Retrieved 2 September 2016. 
 21. ^ "CPG Sec. 555.100 Alcohol; Use of Synthetic Alcohol in Foods". Fda.gov. 2014-09-18. Retrieved 2015-01-03. 
 22. ^ "Shelf Life of Vinegar". Eatbydate.com. 
 23. ^ Johnston & Gaas (May 30, 2006). "Vinegar: Medicinal Uses and Antiglycemic Effect". MedGenMed. 8: 61. PMC 1785201Freely accessible. PMID 16926800. 
 24. ^ a b Johnston, Carol S.; Gaas, Cindy A. (2006). "Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect". MedGenMed. 8 (2): 61. PMC 1785201Freely accessible. PMID 16926800. 
 25. ^ Liljeberg, H; Björck, I (1998). "Delayed gastric emptying rate may explain improved glycaemia in healthy subjects to a starchy meal with added vinegar". European Journal of Clinical Nutrition. 52 (5): 368–71. doi:10.1038/sj.ejcn.1600572. PMID 9630389. 
 26. ^ Johnston, C. S.; Kim, C. M.; Buller, A. J. (2004). "Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes" (PDF). Diabetes Care. 27 (1): 281–2. doi:10.2337/diacare.27.1.281. PMID 14694010. 
 27. ^ Östman, E; Granfeldt, Y; Persson, L; Björck, I (2005). "Vinegar supplementation lowers glucose and insulin responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects". European Journal of Clinical Nutrition. 59 (9): 983–8. doi:10.1038/sj.ejcn.1602197. PMID 16015276. 
 28. ^ Roberts, Susan B. (2009). "High-glycemic Index Foods, Hunger, and Obesity: Is There a Connection?". Nutrition Reviews. 58 (6): 163–9. doi:10.1111/j.1753-4887.2000.tb01855.x. PMID 10885323. 
 29. ^ Medina E, Romero C, Brenes M, De Castro A (May 2007). "Antimicrobial activity of olive oil, vinegar, and various beverages against foodborne pathogens". Journal of Food Protection. 70 (5): 1194–9. PMID 17536679. 
 30. ^ a b Cortesia, C.; Vilcheze, C.; Bernut, A.; Contreras, W.; Gomez, K.; De Waard, J.; Jacobs, W. R.; Kremer, L.; Takiff, H. (2014). "Acetic Acid, the Active Component of Vinegar, is an Effective Tuberculocidal Disinfectant". MBio. 5 (2): e00013–e00014. doi:10.1128/mBio.00013-14. PMC 3940030Freely accessible. PMID 24570366. 
 31. ^ Cerezo, Ana B.; Tesfaye, Wendu; Torija, M. Jesús; Mateo, Estíbaliz; García-Parrilla, M. Carmen; Troncoso, Ana M. (2008). "The phenolic composition of red wine vinegar produced in barrels made from different woods". Food Chemistry. 109 (3): 606–615. doi:10.1016/j.foodchem.2008.01.013. 
 32. ^ Cejudo-Bastante, C; Castro-Mejías, R; Natera-Marín, R; García-Barroso, C; Durán-Guerrero, E (2016). "Chemical and sensory characteristics of orange based vinegar". Journal of Food Science and Technology. 53 (8): 3147–3156. doi:10.1007/s13197-016-2288-7. PMC 5055879Freely accessible. PMID 27784909. 
 33. ^ Coelho, E; Genisheva, Z; Oliveira, J. M; Teixeira, J. A; Domingues, L (2017). "Vinegar production from fruit concentrates: Effect on volatile composition and antioxidant activity". Journal of Food Science and Technology. 54 (12): 4112–4122. doi:10.1007/s13197-017-2783-5. PMC 5643795Freely accessible. PMID 29085154. 
 34. ^ Nomura, J; Sato, RL; Ahern, RM; Snow, JL; Kuwaye, TT; Yamamoto, LG (2002). "A randomized paired comparison trial of cutaneous treatments for acute jellyfish (Carybdea alata) stings". The American Journal of Emergency Medicine. 20 (7): 624–6. doi:10.1053/ajem.2002.35710. PMID 12442242. 
 35. ^ "Portuguese Man 'o Wars and their sting treatment". Cinemaquatics.co.uk. Retrieved 2010-03-15. 
 36. ^ Takanolee, M; Edman, J; Mullens, B; Clark, J (2004). "Home Remedies to Control Head Lice Assessment of Home Remedies to Control the Human Head Louse, Pediculus humanus capitis (Anoplura: Pediculidae)". Journal of Pediatric Nursing. 19 (6): 393–8. doi:10.1016/j.pedn.2004.11.002. PMID 15637580. 
 37. ^ Steele, K.; Shirodaria, P.; O'Hare, M.; Merrett, J.D.; Irwin, W.G.; Simpson, D.I.H.; Pfister, H. (1988). "Monochloroacetic acid and 60% salicylic acid as a treatment for simple plantar warts: effectiveness and mode of action". British Journal of Dermatology. 118 (4): 537–43. doi:10.1111/j.1365-2133.1988.tb02464.x. PMID 3377974. 
 38. ^ "7 Unexpected Ways to Use Vinegar Around the House". www.yahoo.com. Retrieved 2015-09-11. 
 39. ^ "My Environment: Cleaning Products", Ontario Ministry of the Environment
 40. ^ "Trade Secrets: Betty's Tips", BBC/Lifestyle/Homes/Housekeeping. Retrieved 2009-04-22.
 41. ^ "Heloise Hears A Hint – 48 Hours". CBS News. 2000-12-28. Retrieved 2010-03-15. 
 42. ^ William A. Rutala; Susan L. Barbee; Newman C. Aguiar; Mark D. Sobsey; David J. Weber (2000). "Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens". Infection Control and Hospital Epidemiology. The University of Chicago Press on behalf of The Society for Healthcare Epidemiology of America. 21 (1): 33–38. doi:10.1086/501694. JSTOR 501694. PMID 10656352. 
 43. ^ a b c "Hometalk Discusses Vinegar". Hometalk. 2014-05-27. Retrieved 2014-05-27. 
 44. ^ "Cleaning Up After Your Pet...the Natural Way!", KeenforGreen.com
 45. ^ "95+ Household Uses for Vinegar | Reader's Digest". Rd.com. Retrieved 2015-01-03. 
 46. ^ Hill, L; Woodruff, L; Foote, J; Barreto-Alcoba, M (2005). "Esophageal Injury by Apple Cider Vinegar Tablets and Subsequent Evaluation of Products". Journal of the American Dietetic Association. 105 (7): 1141–4. doi:10.1016/j.jada.2005.04.003. PMID 15983536. 
 47. ^ Lhotta, Karl; Höfle, Günther; Gasser, Rudolf; Finkenstedt, Gerd (1998). "Hypokalemia, Hyperreninemia and Osteoporosis in a Patient Ingesting Large Amounts of Cider Vinegar". Nephron. 80 (2): 242–3. doi:10.1159/000045180. PMID 9736833. 
 48. ^ "Spray Weeds With Vinegar?". Ars.usda.gov. Retrieved 2010-03-15. 
 49. ^ "Vinegar as herbicide". Cahe.nmsu.edu. 2004-04-10. Retrieved 2010-03-15. 
 50. ^ "Conquer Weeds with Vinegar?". Hort.purdue.edu. 2006-03-24. Retrieved 2010-03-15. 
 51. ^ "Vinegar Information". Reinhart Foods. 2004-01-01. Retrieved 2013-06-23. 
 52. ^ "FDA: Sec. 525.825 Vinegar, Definitions – Adulteration with Vinegar Eels (CPG 7109.22)". Food and Drug Administration. 2009-07-27. Retrieved 2010-03-15. 
 53. ^ "Departmental Consolidation of the Food and Drugs Act and the Food and Drug Regulations – Part B – Division 19" (PDF). Health Canada. March 2003. Retrieved 2008-09-02. 
 54. ^ Hunter, Robert (1894). The Encyclopaedic Dictionary. Toronto: T.J. Ford. ISBN 0-665-85186-3. [page needed]
 55. ^ Kacirk, Jeffery (2000). The Word Museum:The most remarkable English ever forgotten. Touchstone. ISBN 0-684-85761-8. [page needed]
 56. ^ http://engineering.oregonstate.edu/momentum/k12/march04/index.html

External links

Media related to Vinegar at Wikimedia Commons