سرکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
۲۰۰ px

سِرکه مایع ترشی است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب، آبجو و موادی از این قبیل به دست می‌آید. معمولاً ۳ تا ۵ درصد از حجم سرکه‌ها، اسید استیک می‌باشد. سرکه‌های طبیعی، اسید تاتاریک و جوهر لیموی کمتری دارند.

سرکه معمولی افزون بر داشتن آنتی بیوتیکهای طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه های بیولوژیک می شود، در صورتی که در سرکه مصنوعی این ماده مهم وجود ندارد.

سرکه طبیعی ناظم متابولیسم بدن می باشد، چون ترشح بزاق را زیاد می کند، ترشح بزاق از نظر علم بیوشیمی، دارای مقدار زیادی مواد پروتئینی (آلبومین) است که غذا را بهتر حل و هضم می کند. همچنین اختلاط سرکه با بزاق دهان، از دندانها در برابر فساد دفاع می کند.

سرکه محرک بدن است و برای پاره ای از داروها، مانند آتروپینف ضدتریاک محسوب می شود. مدتها پیش سرکه را عامل سرطان زا می دانستند، ولی هم اکنون تا اندازه ای آنرا عامل مبارزه با مواد تولید کننده سرطان (کانسروژن) به حساب می آورند.

در رژیم نمک (زیان نمک و نخوردن آن) خوردن سرکه مناسب است، چون سرکه نمک موجود در میوه ها را تحریک و زیاد نموده و از راه عرق کردن بدن خارج می نماید. در رژیم گوشت نیز همین گونه عمل می نماید، و تنها برای مبتلایان به بیماری کبد مناسب نیست. سرکه برای جلوگیری از چاقی و لاغری و همچنین در رژیم ضد دیابت بسیار سودمند است.

در رژیم روماتیسم بایستی سرکه را با انگور فرنگی سبز Cassis و عسل مخلوط کرده و میل نمایند، سرکه با داشتن مواد معدنی بسیار نافع است.

تولید سرکه[ویرایش]

معمولاً با اضافه نمودن بچه سرکه به آب سیب یا امثال آن، سرکه تهیه می‌کنند. عمل اکسید شدن را باکتری استوباکتر انجام می‌دهد. این باکتری در سال ۱۸۶۴ م. توسط لوئی پاستور کشف شد.

برای طعم و مزه دادن به انواع غذاها از سرکه به عنوان نوعی چاشنی استفاده می‌کنند. در تهیه انواع ترشی هم این ماده بسیار کاربرد دارد.

گونه‌های سرکه[ویرایش]

سرکه مالت[ویرایش]

این نوع سرکه را با مالت کردن جو درست می‌کنند. در فرایند مالت کردن، نشاسته موجود در دانه جو به قند تبدیل می‌شود. سپس از این قند، آب جو پدید می‌آید که با گذشت زمان این ماده تبدیل به سرکه می‌شود. روشی دیگر، استفاده از محلول ۴- ۸ درصدی اسید استیک است که با استفاده از کارامل، آن را رنگی کرده‌اند.

در کشورهای غربی معمولاً از سرکه مالت همراه با غذای ماهی و سیب زمینی سرخ کرده استفاده می‌کنند.

سرکه سفید[ویرایش]

این نوع سرکه را با تقطیر سرکه مالت تهیه می‌کنند. البته می‌توان آن را تنها با مخلوط نمودن اسید استیک با آب هم تهیه نمود. سرکه برای از بین بردن بوی بد بدن نیز استفاده می‌شود.

سرکه شیر[ویرایش]

مشتقات شیر تابع یک سلسله تخمیراتیست که از انجام آنها سرکه شیر بدست می آید، و دارای اسید لاکتیک و اسید استیک و مواد حیاتی مثل فسفات و ویتامین ب 1 (B1) می باشد. در یک لیتر شیر مقدار 280 میلی گرم از این مواد وجود دارد و مقدار ویتامین ب2 (B2) آن 60 میلی گرم که در یک لیتر شیر هم در واقع همین مقدار از این مواد وجود دارد. این سرکه که با تخمیر بیولوژیک (طبیعی و حیاتی) بوجود می آید، دارای طعم و عطری مانند سایر سرکه های بیولوژیک است. این نوع سرکه ضد میکروب است، و به خصوص برای بیمارانی که اختلال معده و روده دارند و قادر به استفاده از سرکه های معمولی نیستند مجاز است. زیرا ترشی آن به حالت طبیعی است و مثل سرکه های دیگر زیاد قوی و ترش نمی‌باشد.

سرکه سیب[ویرایش]

نوشتار اصلی: سرکه سیب

سیب در صورت تخمیر تبدیل به سرکه می شود و چون قبلاً کاملاً برای اینکار له شده است خواص غذائی خو را به هیچ وجه از دست نمی‌دهد و فقط قند آن تبدیل به اسید یعنی سرکه می شود که در این سرکه مواد معدنی مثل پتاسیم، کلر، سدیم، منیزیم، آهک، گوگرد، آهن، فلوئور، سیلیسیوم و غیره وجود دارد.

خاصیت های سرکه سیب[ویرایش]

کمبود یا عدم وجود پتاسیم در انسان و حیوان و نبات رشد را متوقف می سازد.

اهمیت پتاسیم برای نسوج نرم همانطوریکه اهمیت کلسیم برای استخوانها لازم است اثبات شده است. پتاسیم از تصلب شرایین که خطرات زیادی برای انسان دارد تا اندازه ای جلوگیری می کند.به علاوه با خوردن سرکه سیب آدم می تواند به نحو بهتری با میکروبهای مختلف مبارزه کند و به آنها مبارزه کند.

بخور سرکه به گونه ای که اگر بر آجر داغ یا سنگ داغ بریزد و بر بینی کشند، بسیار مفید است. یا می توان سنگ داغی را بداخل ظرف سرکه فرو برد و بخار آن را تنفس نمود.

برای درمان دیفتری و آنژین غرغره سرکه نافع است.

برای درمان گلودرد و ورم گلو، یک وزن سرکه، دو برابر آب و قدری شکر را در ظرفی از سنگ یا بلور یا چینی و مشابه اینها که در دار باشند ریخته و در آن را می بندید و روزنه های آن را با خمیر آرد ماش محکم کنید، پس از اینکه آن را به جوش آوردید، سوراخ ریزی از کنار درب ظرف باز کنید و بخار آن را به حلق و گلو دهید. هر سه ساعت یکبار این کار باید انجام گردد.

برای درمان حلقه کبودی دور چشم و خون مردگی زیر پوست، ضماد ترکیبی از سرکه و عسل بسیار مفید است.

چکاندن سرکه در گوش چرک، عفونت، درد گوش و کثافت آن را از بین می برد.

برای درمان سنگینی یا باد و صدا در گوش، تهیه بخور سرکه و رساندن بخار آن در گوش می باشد.

برای درمان لق شدن دندان، خوردن مخلوط پخته شده شوید و سرکه و همچنین مالیدن آنها بر دندان مفید است و درد دندان را نیز برطرف می سازد.

برای ایجاد قی و استفراغ در مواردی مانند مسموم شدن و یا مواردی که احتیاج به استفراغ کردن باشد، سرکه گرم کرده باید خورده شود. برای سم داروهای سمی و بسته شدن خون یا شیر در معده، خوردن مخلوطی از سرکه و نمک خوب است. برای درمان مسمومیت از قارچها، ابتدا از داروهای ملین استفاده می نمایید و سپس مخلوطی از سرکه و نمک حل شده استفاده می نمایید.

برای درمان زخمهای چرکه پوست، و نیز جلوگیری از افزایش زخمهای چرکی و حتی سفلیس و لکهای سیاه پوستی و صورت و جوشهای آبدار خارش دار، ضماد سرکه مفید است.

برای درمان کپه ارمنی یا سالک یا زخمی که یکسال طول می کشد، ضماد ترکیبی از سرکه و اسپرزه بذر قلوه شکم پاره مرتباً بمالند، مفید است.

برای درمان گوش گلو یا گلودرد ورم بغل گوش، سرکه را با اسفند کوبیده مخلوط کنند و بمالند.

برای درمان درد سرهای مزمن، سرکه را در داخل ظرف آهنی ریخته و روی آتش بجوشانند، و یا سنگ داغی را به داخل سرکه فرو برند و روی سر بیمار پتوئی انداخته و بخار حاصله را استنشاق می نماید. این بخور حتی ناراحتیهای سینه، مثل سرفه و سینه درد را برطرف می نماید، برای مبتلایان به بواسیر نیز مفید است.

برای تسکین درد دندان و جراحات لثه و درد گوش،ضماد ترکیبی از مرزه و زیره پخته شده در سرکه و مخلوط با بابونه بسیار مفید ست، و درد گوش، صدای گوش و سنگینی آن را نیز با چکاندن این مایع در آن برطرف می شود. بوئیدن این مایع گیر گلو و دماغ را باز می کند.

برای درمان سرسام، و هذیان گوئی، ترکیبی از سرکه و گلاب و روغن بادام به بیمار دهند، بسیار موثر و درمان کننده است.

در درمان بدبوئی دهان مربوط به معده، هرگاه در حدود 75 گرم عنصل یا پیاز دشتی را خشک کرده و ورقه ورقه نموده و در سرکه بجوشانید به طوریکه کاملاً له شود، سپس آن را به مدت یک هفته در آفتاب گذاشته و بعد آن را صاف می نمایید. هر روز صبح ناشتا 5 گرم از آن را بنوشید بوی بد دهان مربوط به معده از بین خواهد رفت.باید یادآوری نمود که مقدار خوراک سرکه مجاز برای هر نفر در هر وعده حداکثر 35 گرم می باشد.

مضرات سرکه سیب[ویرایش]

مبتلایان به آلبومین اوری، تصلب شرایین، اختلال معده، اسهال، تورم روده، سنگ صفرا، ورم کلیه، زنان باردار باید اعتدال را رعایت کنند. سرکه مضر پیران و مزاجهای خشک و سودائی و سرد و نقصان دهنده قوه باء، و مضر کسانی که تازه مبتلا به سرفه به خصوص سرفه های خشک شده اند. مضر اعصاب اشخاص عصبانی، مضر خانمهائی که از نظر رحم مشکل دارند. مضر اشخاص سرد مزاج و کسانی که مبتلا به انواع بادها یا نقاهتهای مفاصل و غیره هستند خوردن سرکه به طور مداوم باعث استقساء در اشخاص صاحب معده های ضعیف، ریه های ضعیف، مضر نور چشم، و باز هم در صورت مداومتزردی رخسار، زخم روده، لاغری و خنثی کننده اثرات زیان بخش آن، شیرینی، روغن [بادام]، ادویه جات ضعیف (نه زیاد تند) مثل دارچین و در اشخاص مبتلا به ضعف اعصاب عسل و ادویه تند، و در مورد اشخاص مبتلا به زخم روده، خوراکیهای لعابدار مثل لعاب به دانه یا

سرکه انگور[ویرایش]

مایعی است مقوی، تقریباً سرد و خشک و جمع کننده و زود اثر کننده و تاثیر دهنده قوه و اثر ادویه، قطع و برطرفکننده اخلاط غلیظ و موافق معده های ملتهب و بلغمی و سوزاننده بلغم، قطع و برطرف کننده صفرا و پاک کنندهمعده و طحال. هرگاه صبح ناشتا میل شود، کشنده قوی کرم معده است. خوردن سرکه گرم و عسل، برطرف کننده تنگی نفس می باشد.

خواص داروئی سرکه انگور[ویرایش]

خوردن سرکه پس از بعضی داروها مثل داروی ضد کرم و سقط جنین و دفع انجماد خون و شیره معده بسیار خوب و اثر آنها را قویتر و کاملتر می کند.

مکیدن و نوشیدن جرعه جرعه های کوچک از سرکه بسیار موثر و نافع است، و برطرف کننده سرفه های کهنه رطوبتی و غرغره آن مانع نفوذ چرک و ناراحتیهای گلو و در دهان نگهداشتن آن دفع کننده دندان درد و مزه مزه کردن مخلوط سرکه و نمک، قطع کننده خون لثه ها و بن دندان به خصوص دندانی که تازه کشیده باشند. مزه مزه کردن سرکه با زاج سفید جهت درمان سستی لثه و خونریزی آن است، و همچنین مزمزه کردن سرکه مخلوط با نمک نیز این خاصیت را داراست.

ضماد سرکه، جلوگیری کننده از توسعه زخمهای مزمن، بادسرخ، زخمهائی که کم کم گوشت را از بین می برد، و جوشهای خارش دار و هر نوع خارش پوستی، و جوشهای زخم شده و بواسیر، و عقربک و گوشه کردن انگشت، و ورمهای ظاهری و باطنی، و مانع ورم جراات تازه، و درد سر گرم، و گزیدن حشرات سمی، و دفع کننده زیان کلی سوختگی از آتش، ضد عفونی کننده اطراف زخم که به قسمتهای دیگر در صورت چرکی بودن سرایت نکند. هرگاه سرکه را به محلی که جراحت برداشته و در حال خونریزی است ضمادکنند، قطع خونریزی خواهد کرد.

ضماد انجیری که در سرکه پخته باشند، برطرف کننده سوزش زخم و خشکی آن و خشونت زخم می شود.

ضماد سرکه و گوگرد برای درمان نقرس مفید است.

هرگاه سرکه و عسل را مخلوط کننده و روی چشم ضربه خورده بمالند، برطرف کننده آثار ضربه زیر چشم و خون مردگی می شود.

برای درمان درد سر ناشی از آفتاب زدگی، ضماد ترکیبی از روغن گل و سرکه بسیار مفید است.

برای درمان گلودرد (خناق) و ورم پستان و بناگوش، ضماد ترکیبی از سرکه و آرد جو بسیار مفید است.

برای درمان غده ها و ورمهای سرد، ضماد ترکیبی از سرکه و خاکستر مو مفید است (اگر از باد سرد باشد).

برای درمان درد سری که مربوط به صفرا و خون باشد، پارچه ای را در داخل مخلوط گلاب و سرکه خیس نموده و بر روی سر بیندازید (در صورتی که سر مو نداشته باشد) بسیار موثر است. در صورتی که سر مو دارد، این مایع را به موی شخص پاشیده و مالش دهند، تا به پوست سر برسد. برای درمان درد سر ناشی از بخار حمام، نیز به همین شیوه می توان عمل نمود، البته بر روی پیشانی نیز اثر خواهد داشت.

سرکه نارگیل[ویرایش]

سرکه خرما[ویرایش]

سرکه نیشکر[ویرایش]

سرکه عسل[ویرایش]

سرکه برنج[ویرایش]

مردمان ژاپن دوست دارند که سرکه خود را با برنج تهیه کنند. این سرکه خوشمزه‌است و با انواع غذاها مصرف می‌شود. سرکه برنج از تخمیر شراب برنج که مردم ژاپن از آن استفاده می‌کنند تهیه می‌شود و مزه غذا را دلچسب تر می‌کند. رنگ آن طلایی است و نسبت به سرکه‌های اروپایی طعم ملایم تری دارد.

سرکه بالسامیک[ویرایش]

سرکه بالسامیک (بالزامیکو) یک چاشنی با منشا ایتالیایی است. این نوع سرکه معطر و دارای طعم شیرین می‌باشد.

سرکه حنایی رنگ[ویرایش]

این نوع سرکه بسیار معطر است که مواد تشکیل دهنده آن را باید مدت زیادی بگذارند بماند تا این نوع سرکه تولید شود. سرکه حنایی رنگ در کشور ایتالیا تهیه می‌شود.

خاصیت پاک کنندگی[ویرایش]

سرکه نوعی ماده پاک کننده خنثی و ارزان قیمت است که به محیط زیست هم هیچ آسیبی نمی‌رساند (بر خلاف برخی مواد پاک کننده). معمولاً از سرکه سفید برای پاک کردن استفاده می‌شود.

تاثیر سرکه بر پوسته تخم مرغ
این تخم مرغ بدون پوسته از قرار دادن یک تخم مرغ طبیعی در سرکه ظرف مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است.

برای مثال، مخلوط آب و سرکه (یک قسمت سرکه و چهار قسمت آب) قادر است تا شیشه‌های پنجره را به خوبی تمیز کند. اگر احساس می‌کنید که پس از تمیز کردن شیشه‌ها با سرکه، شیشه‌ها چرب شده‌اند نصف قاشق غذاخوری صابون مایع به مخلوط اضافه کنید. این صابون مایع هرگونه لک و چربی شیشه را از بین می‌برد.

لوله‌ها را می‌توان با استفاده از مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین تمیز کرد. پس از مدت زمان معین، چند گالن آب داخل لوله بریزید تا اثر سرکه و جوش شیرین کاملاً از بین برود.

مصرف دارویی[ویرایش]

از سرکه در کشور چین به عنوان نوعی داروی خانگی استفاده می‌شود. معمولاً سرکه را برای جلوگیری از پخش ویروس سارس و ذات الریه مورد مصرف قرار می‌دهند. بنابراین سرکه خاصیت ضد ویروسی دارد.

همان طور که می‌دانید، هیدروژن برای نابود کردن باکتری و ویروس‌های مواد غذایی پیش از نگهداری غذا در یخچال به کار می‌رود. برای تهیه افشانه‌هایی (اسپری‌هایی) که به منظور کنترل بیماری ذات الریه، معمولاً در قاره آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، ۵ درصد اسید استیک و ۳ درصد هیدروژن را با هم مخلوط می‌کنند.

۲۰۰ px

سرکه در ژاپن[ویرایش]

سُو (به ژاپنی: ) نام سِرکه ژاپنی است که در آشپزی ژاپنی و خوراک‌های شرقی استفاده می‌شود. سو از تخمیر برنج درست می‌شود، در برخی مواقع، غلاتی مانند گندم و ذرت نیز به آن افزوده می‌شوند.

انواع سُو[ویرایش]

برخی از سرکه‌هایی که از غلات گرفته می‌شود، از برنج یا جو پرک نشده درست می‌شوند. سرکه حاصل از آن هم‌چنان که جا می‌افتد، به رنگ قهوه‌ای تیره در خواهد آمد، که در این صورت به آن «کورُ-زو» یا «سرکه تیره» می‌گویند. هم‌چنین، «اواسه-زو» یا سرکه‌های طعم‌دار برای انواع کاربردهای گوناگون وجود دارند. در سوشی، برنج با سوشی-زو یا سرکه مخصوص سوشی مخلوط شده‌است، سرکه‌ای که در آن چاشنی‌هایی مانند شکر، نمک و دیگر مواد اضافه شده‌است. هم‌چنین «آما-زو یا» یا سرکه شیرین وجود دارد و نیز «توسا-زو» یا سرکه به سبک توسا.[۱]

منابع[ویرایش]

 • خواص میوه ها و سبزیها، غلامحسین قره گزلو
 1. سو-نو-مونو (غذایی با طعم سرکه)، رادیو بین‌المللی ژاپن

دانشنامه رشد.

A variety of flavored vinegars on sale in France (bottom rows)

Vinegar is a liquid consisting of about 5–20% acetic acid (CH3COOH), water, and other trace chemicals, which may include flavorings. The acetic acid is produced by the fermentation of ethanol by acetic acid bacteria.[1] Vinegar is now mainly used as a cooking ingredient, or in pickling. Historically, as the most easily available mild acid, it had a great variety of industrial, medical, and domestic uses, some of which (such as its use as a general household cleanser) are still promoted today.

Commercial vinegar is produced either by fast or slow fermentation processes. In general, slow methods are used with traditional vinegars, and fermentation proceeds slowly over the course of months or a year. The longer fermentation period allows for the accumulation of a nontoxic slime composed of acetic acid bacteria. Fast methods add mother of vinegar (bacterial culture) to the source liquid before adding air to oxygenate and promote the fastest fermentation. In fast production processes, vinegar may be produced in 20 hours to three days.

History

Vinegar has been made and used by people for thousands of years.[2] Traces of it have been found in Egyptian urns from around 3000 BC.

In the Bible, it is mentioned as something not very pleasant (Ps. 69:21, Prov. 25:20), but Boaz allows Ruth to "dip her piece of bread in the vinegar" (Ruth 2:14). Nazirites, on the other hand, were not allowed to drink either wine vinegar or malt vinegar. Jesus was offered vinegar while on the cross according to the King James version of the Bible. However, it was probably posca, either given by women of charity to comfort those being executed, or part of Roman soldier's ration; the choice of word affect the perception of Jesus treatment while he was on the cross.[citation needed].

Varieties

Apple cider

Apple cider vinegar is made from cider or apple must, and has a brownish-gold color. It is often sold unfiltered and unpasteurized with the mother of vinegar present, as a natural product. It is often diluted with fruit juice or water,[3] or sweetened (usually with honey) for consumption as a health beverage.[4]

Balsamic

Balsamic vinegar is an aromatic aged vinegar produced in the Modena and Reggio Emilia provinces of Italy. The original product—Traditional Balsamic Vinegar—is made from the concentrated juice, or must, of white Trebbiano grapes. It is very dark brown, rich, sweet, and complex, with the finest grades being aged in successive casks made variously of oak, mulberry, chestnut, cherry, juniper, and ash wood. Originally a costly product available to only the Italian upper classes, traditional balsamic vinegar is marked "tradizionale" or "DOC" to denote its Protected Designation of Origin status, and is aged for 12 to 25 years. A cheaper non-DOC commercial form described as "aceto balsamico di Modena" (balsamic vinegar of Modena)[5] became widely known and available around the world in the late 20th century, typically made with concentrated grape juice mixed with a strong vinegar, then coloured and slightly sweetened with caramel and sugar.

Regardless of how it is produced, balsamic vinegar must be made from a grape product. It contains no balsam fruit. A high acidity level is somewhat hidden by the sweetness of the other ingredients, making it very mellow.

Beer

Vinegar made from beer is produced in the United Kingdom, Germany, Austria, and the Netherlands. Although its flavor depends on the particular type of beer from which it is made, it is often described as having a malty taste. That produced in Bavaria is a light golden color with a very sharp and not-overly-complex flavor.[citation needed]

Cane

Cane vinegar, made from sugarcane juice, is most popular in the Philippines, in particular, the Ilocos Region of the northern Philippines (where it is called sukang iloko), although it also is produced in France and the United States. It ranges from dark yellow to golden brown in color, and has a mellow flavor, similar in some respects to rice vinegar, though with a somewhat "fresher" taste. Because it contains no residual sugar, it is no sweeter than any other vinegar. In the Philippines, it often is labeled as sukang maasim (Tagalog for "sour vinegar").

Cane vinegars from Ilocos are made in two different ways. One way is to simply place sugar cane juice in large jars and it will become sour by the direct action of bacteria on the sugar. The other way is through fermentation to produce a local wine known as basi. Low-quality basi is then allowed to undergo acetic acid fermentation that converts alcohol into acetic acid. Contaminated basi also becomes vinegar.

A white variation has become quite popular in Brazil in recent years, where it is the cheapest type of vinegar sold. It is now common for other types of vinegar (made from wine, rice and apple cider) to be sold mixed with cane vinegar to lower the cost.[citation needed]

Sugarcane sirka is made from sugarcane juice in Punjab, India. During summer, the people put cane juice in earthenware pots with iron nails. The fermentation takes place due to action of wild yeast. The cane juice is converted to vinegar having a blackish color. The sirka is used to preserve pickles and for flavoring curries.

Coconut

Coconut vinegar, made from fermented coconut water or sap, is used extensively in Southeast Asian cuisine (as in the Philippines), as well as in some cuisines of India or Sri Lanka, especially Goan cuisine. A cloudy white liquid, it has a particularly sharp, acidic taste with a slightly yeasty note.

Date

Vinegar made from dates is a traditional product of the Middle East (in Arab states and in Israel).[6][7]

Distilled

The term "distilled vinegar" is something of a misnomer when used in the US and North America, because it is not produced by distillation but by fermentation of distilled alcohol. The fermentate is diluted to produce a colorless solution of 5% to 8% acetic acid in water, with a pH of about 2.6. This is variously known as distilled spirit, "virgin" vinegar,[8] or white vinegar, and is used in cooking, baking, meat preservation, and pickling, as well as for medicinal, laboratory, and cleaning purposes.[9] The most common starting material in some regions, because of its low cost, is malt, or in the United States, corn (maize), such as the Heinz brand.[10] It is sometimes derived from petroleum.[11] Distilled vinegar in the UK is produced by the distillation of malt to give a clear vinegar which maintains some of the malt flavour. Distilled vinegar is used predominantly for cooking, although in Scotland it is used as an alternative to brown or light malt vinegar. White distilled vinegar can also be used for cleaning.

East Asian black

Chinese black vinegar

Chinese black vinegar is an aged product made from rice, wheat, millet, sorghum, or a combination thereof. It has an inky black color and a complex, malty flavor. There is no fixed recipe, so some Chinese black vinegars may contain added sugar, spices, or caramel color. The most popular variety, Zhenjiang vinegar, originates in the city of Zhenjiang in Jiangsu Province, eastern China.[12] Shanxi mature vinegar (山西老陈醋) is another popular type of Chinese vinegar that is made exclusively from sorghum and other grains[clarification needed]. Nowadays in Shanxi province, there are still some traditional vinegar workshops producing handmade vinegar which aged for at least five years with a high acidity. Only the vinegar made in Taiyuan and some counties in Jinzhong and aged for at least three years is considered authentic Shanxi mature vinegar according to the latest national standard.[13]

A somewhat lighter form of black vinegar, made from rice, is produced in Japan, where it is called kurozu. Since 2004, it has been marketed as a healthful drink; its manufacturers claim it contains high concentrations of amino acids. Recent research on kurozu has revealed its anticancer properties in vivo on rats.[14][15] and in vitro on human cancer cells.[16]

Fruit

Persimmon vinegar produced in South Korea

Fruit vinegars are made from fruit wines, usually without any additional flavoring. Common flavors of fruit vinegar include apple, blackcurrant, raspberry, quince, and tomato. Typically, the flavors of the original fruits remain in the final product.

Most fruit vinegars are produced in Europe, where there is a growing market for high-price vinegars made solely from specific fruits (as opposed to non-fruit vinegars that are infused with fruits or fruit flavors).[17] Several varieties, however, also are produced in Asia. Persimmon vinegar, called gam sikcho (감식초), is popular in South Korea. Jujube vinegar, called zaocu or hongzaocu (simplified Chinese: 枣醋 / 红枣醋; traditional Chinese: 棗醋 / 紅棗醋), and wolfberry vinegar, called gouqicu (Chinese: 枸杞醋), are produced in China.

Jamun sirka (Hindi: जामुन सिरका), a vinegar produced from the jamun fruit in India, is considered to be medicinally valuable for stomach, spleen, and diabetic ailments.[18]

Honey

Vinegar made from honey is rare, although commercially available honey vinegars are produced in Italy, Portugal, France, Romania, and Spain.

Job's tears

In Japan, an aged vinegar also is made from Job's tears, a tall, grain-bearing, tropical plant. The vinegar is similar in flavor to rice vinegar.

Kiwifruit

A byproduct of commercial kiwifruit growing is a large amount of waste in the form of misshapen or otherwise-rejected fruit (which may constitute up to 30 percent of the crop) and kiwifruit pomace, the presscake residue left after kiwifruit juice manufacture. One of the uses for this waste is the production of kiwifruit vinegar, produced commercially in New Zealand [19] since at least the early 1990s, and in China in 2008.[20]

Kombucha

Kombucha vinegar is made from kombucha, a symbiotic culture of yeast and bacteria. The bacteria produce a complex array of nutrients and populate the vinegar with bacteria that some claim promote a healthy digestive tract, although no scientific studies have confirmed this. Kombucha vinegar primarily is used to make a vinaigrette, and is flavored by adding strawberries, blackberries, mint, or blueberries at the beginning of fermentation.

Malt

Malt vinegar, also called alegar, is made by malting barley, causing the starch in the grain to turn to maltose. Then an ale is brewed from the maltose and allowed to turn into vinegar, which is then aged. It is typically light-brown in color. In the United Kingdom and Canada, malt vinegar (along with salt) is a traditional seasoning for fish and chips, but some commercial fish and chip shops will use non-brewed condiment.

Palm

Palm vinegar, made from the fermented sap from flower clusters of the nipa palm (also called attap palm), is used most often in the Philippines, where it is produced, and where it is called sukang paombong. It has a citrusy flavor note to it[21] and imparts a distinctly musky aroma. Its pH is between five and six.

Raisin

Raisin vinegar

Vinegar made from raisins, called khall ʻinab (Arabic: خل عنب‎‎ "grape vinegar") is used in cuisines of the Middle East, and is produced there. It is cloudy and medium brown in color, with a mild flavor.

Rice

Rice vinegar is most popular in the cuisines of East and Southeast Asia. It is available in "white" (light yellow), red, and black varieties. The Japanese prefer a light rice vinegar for the preparation of sushi rice and salad dressings. Red rice vinegar traditionally is colored with red yeast rice. Black rice vinegar (made with black glutinous rice) is most popular in China, and it is also widely used in other East Asian countries.

White rice vinegar has a mild acidity with a somewhat "flat" and uncomplex flavor. Some varieties of rice vinegar are sweetened or otherwise seasoned with spices or other added flavorings.

Sherry

Sherry vinegar is linked to the production of sherrywines of Jerez. Dark-mahogany in color, it is made exclusively from the acetic fermentation of wines. It is concentrated and has generous aromas, including a note of wood, ideal for vinaigrettes and flavoring various foods.

Spirit

The term 'spirit vinegar' is sometimes reserved for the stronger variety (5% to 21% acetic acid) made from sugar cane[22] or from chemically produced acetic acid.[9] To be called "Spirit Vinegar", the product must come from an agricultural source and must be made by "double fermentation". The first fermentation is sugar to alcohol and the second alcohol to acetic acid. Product made from chemically produced acetic acid cannot be called "vinegar". In the UK the term allowed is "Non Brewed Condiment".

White

See Distilled vinegar.

Wine

Wine vinegar is made from red or white wine, and is the most commonly used vinegar in Southern and Central Europe, Cyprus and Israel. As with wine, there is a considerable range in quality. Better-quality wine vinegars are matured in wood for up to two years, and exhibit a complex, mellow flavor. Wine vinegar tends to have a lower acidity than white or cider vinegars. More expensive wine vinegars are made from individual varieties of wine, such as champagne, sherry, or pinot gris.

Pomegranate

Pomegranate vinegar (Hebrew: חומץ רימונים) is used widely in Israel as a dress for salad but also in meat stew and in dips.[23]

Uses

Culinary

Vinegar is commonly used in food preparation, in particular in pickling processes, vinaigrettes, and other salad dressings. It is an ingredient in sauces such as mustard, ketchup, and mayonnaise. Vinegar is sometimes used while making chutneys. It is often used as a condiment. Marinades often contain vinegar. In terms of its shelf life, vinegar's acidic nature allows it to last indefinitely without the use of refrigeration.[24]

 • Condiment for beetroot – cold, cooked beetroot is commonly eaten with vinegar and other ingredients
 • Condiment for fish and chips (UK: chips; US: French fries) – in Britain, Ireland, Canada, and Australia, salt and malt vinegar is sprinkled on chips. In Canada, white vinegar is also often used.
 • Flavoring for potato chips (UK: potato crisps; US: potato chips) – many American, Canadian, British, and Australian manufacturers of packaged potato chips include a variety flavored with vinegar and salt.
 • Vinegar pie – a North American variant on the dessert called chess pie. It is flavored with a small amount of cider vinegar and some versions also contain raisins, spices and sour cream.[25]
 • Pickling – any vinegar can be used to pickle foods.
 • Cider vinegar and sauces – cider vinegar usually is not suitable for use in delicate sauces.
 • Apple cider vinegar – Usually placed on the table in small bowls or cups so that people can dip their crab meat into it. Also mixed with water and used to steam crabs.[26]
 • Substitute for fresh lemon juice – cider vinegar can usually be substituted for fresh lemon juice in recipes and obtain a pleasing effect although it lacks the vitamin C.
 • Saucing roast lamb – pouring cider vinegar over the meat when roasting lamb, especially when combined with honey or when sliced onions have been added to the roasting pan, produces a sauce.
 • Sweetened vinegar is used in the dish of pork knuckles and ginger stew, which is made among Chinese people of Cantonese backgrounds to celebrate the arrival of a new child.[27]
 • Sushi rice – Japanese use rice vinegar as an essential ingredient for sushi rice.
 • Commonly put into water-pepper sauce, for general palate preference.
 • Red vinegar – Sometimes used in Chinese soups.
 • Flavoring – used in the Southern U.S. to flavor collard greens, green beans, black-eyed peas, or cabbage to taste.
 • Commonly put into mint sauce, for general palate preference.
 • Vinegar – especially the coconut, cane, or palm variety – is one of the principal ingredients of Philippine cuisine.
 • White vinegar can be used as flavoring in ham and beans.
 • It is used in the making of Escovitch fish (Tilapia, Snapper etc.).

Beverage

Several beverages are made using vinegar, for instance Posca. The ancient Greek oxymel is a drink made from vinegar and honey, and sekanjabin is a traditional Persian drink similar to oxymel. Other preparations range from simply mixing sugar water or honey water with small amounts of fruity vinegar, to making syrup by laying fruit or mint in vinegar essence for several days, then sieving off solid parts, and adding considerable amounts of sugar. Some prefer to also boil the result as a final step. These recipes have lost much of their popularity with the rise of carbonated beverages, such as soft drinks.

Medical

Many remedies and treatments have been ascribed to vinegar over millennia and in many different cultures. However, few have been verifiable using controlled medical trials and many that are effective to some degree have significant side effects and carry the possibility of serious health risks.[28] Oxymel was known as a medicament in medieval and Renaissance Latin texts.

Possible cholesterol and triacylglycerol effects

A 2006 study concluded that a test group of rats fed with acetic acid (the main component of vinegar) had "significantly lower values for serum total cholesterol and triacylglycerol" and other health benefits.[29] Rats fed vinegar or acetic acid have lower blood pressure than controls, although the effect has not been tested in humans.[28] Reduced risk of fatal ischemic heart disease was observed among human participants in a trial who ate vinegar and oil salad dressings frequently.[28]

Blood glucose control and diabetic management

Prior to hypoglycemic agents, diabetics used vinegar teas to control their symptoms.[28] Small amounts of vinegar (approximately 25 g of domestic vinegar) added to food, or taken along with a meal, have been shown by a number of medical trials to reduce the glycemic index of carbohydrate food for people with and without diabetes.[30][31][32] This also has been expressed as lower glycemic index ratings in the region of 30%.[33][34]

Diet control

Multiple trials indicate that taking vinegar with food increases satiety (the feeling of fullness) and, so, reduces the amount of food consumed.[35][36] Daily intake of 15 mL of vinegar (750 mg acetic acid) might be useful in the prevention of metabolic syndrome by reducing obesity.[37]

Antimicrobial and medicinal

Vinegar was thought to be useful for treating infections in ancient times. Hippocrates (460–377 BC) prescribed it for curing pleurisy, fever, ulcers, and constipation; it was used by the ancient Egyptians to kill bacteria. When combined with honey to create oxymel, it was a common cough medicine in the ancient world. Vinegar also had multiple uses in ancient Babylon, where it was made from wine beginning around 5000 BC. The Babylonians used vinegar to preserve food and as a component of medicines.[38]

Researchers at the Food Biotechnology Department, Instituto de la Grasa (CSIC) in Seville, Spain conducted research on the antimicrobial activity of several food products, including vinegar. The following microorganisms were used in the study: S. aureus, L. monocytogenes, S. Enteritidis, E.coli 0157:H7, S. sonnei, and Yersinia sp. Vinegar (5% acetic acid) showed bactericidal activity against all strains tested,[39] which was attributed to its acidity.

The phenolic composition analysis of vinegar shows the presence of gallic acid, 4-hydroxybenzaldehyde, catechin, vanillic acid, caffeic acid, syringic acid, vanillin, syringaldehyde, p-coumaric acid, m-coumaric acid, anisaldehyde, epicatechin, sinapic acid, salicylaldehyde, scopoletin, veratraldehyde, and o-coumaric acid.[40][41]

The active ingredient in vinegar, acetic acid, can effectively kill mycobacteria, even highly drug-resistant strains. Acetic acid could therefore be used as an inexpensive and non-toxic disinfectant against drug-resistant tuberculosis (TB) bacteria as well as other stubborn, disinfectant-resistant mycobacteria.[42][43]

See cleaning for further references regarding antimicrobial use.

Other medicinal

Applying vinegar to common jellyfish stings deactivates the nematocysts. However, placing the affected areas in hot water is a more effective treatment because the venom is deactivated by heat. The latter requires immersion in 45 °C (113 °F) water for at least four minutes for the pain to be reduced to less than what would be accomplished using vinegar.[44] This does not apply to the Portuguese man o' war, which, although generally considered to be a jellyfish, is not; vinegar applied to Portuguese man o' war stings can cause their nematocysts to discharge venom, making the pain worse.[45]

Vinegar has been shown ineffective for use against lice.[46] Combined with 60% salicylic acid, it is significantly more effective than placebo for the treatment of warts.[47]

Sources disagree as to whether vinegar can be used as a detoxification agent to circumvent urinalysis testing for cannabis.[48][49]

Potential hazards

Like other acids, the acetic acid in vinegar attacks the enamel of the teeth and will cause decay and sensitivity in the teeth. As with other acids, some organizations recommend minimizing consumption, minimizing time in the mouth, not swirling it in the mouth, and counteracting the effects by using a baking soda mouth rinse.[50]

Esophageal injury by apple cider vinegar tablets has been reported, and, because vinegar products sold for medicinal purposes are neither regulated nor standardized, they vary widely in content, pH, and other respects.[51] Long-term heavy vinegar ingestion has one recorded case of possibly causing hypokalemia, hyperreninemia, and osteoporosis.[52]

Cervical cancer screening tool

Diluted vinegar 3% to 5%, has also been tested as an effective screening tool for cervical cancer. Vinegar changes the color of affected tissue to white, making diagnosis by inspection possible, reducing by 35% the mortality for early detection against control group.[53]

In traditional Islamic medicine

Avicenna, in his famous eleventh-century book The Canon of Medicine, mentioned several beneficial medicinal uses for vinegar, claiming that it was a powerful clotting agent, healed burns and skin inflammations, and it relieved headaches caused by heat. He also considered vinegar a good digestive supplement.[54] Fourteenth-century Ibn Qayyim Al-Jawziyya also mentions the merits of vinegar in his book, Al Tibb al Nabawi (The Prophetic Medicine). In this book, he claimed that wine vinegar helps against gastric inflammation and bile, and prevents the effects of toxic medications and poisonous mushrooms.

Scientific

The electrical conductivity of many materials increases as an applied external electric field increases in strength. This is known as the "second Wien effect" and Lars Onsager investigated this effect using acetic acid solutions in 1934.[55]

Cleaning

White vinegar is often used as a household cleaning agent.[56] Because it is acidic, it can dissolve mineral deposits from glass, coffee makers, and other smooth surfaces.[57] For most uses, dilution with water is recommended for safety and to avoid damaging the surfaces being cleaned.

Vinegar is an excellent solvent for cleaning epoxy resin and hardener, even after the epoxy has begun to harden. Malt vinegar sprinkled onto crumpled newspaper is a traditional, and still-popular, method of cleaning grease-smeared windows and mirrors in the United Kingdom.[58] Vinegar can be used for polishing brass or bronze. Vinegar is widely known as an effective cleaner of stainless steel and glass.

Vinegar has been reputed to have strong antibacterial properties. One test by Good Housekeeping's microbiologist found that 5% vinegar is 90% effective against mold and 99.9% effective against bacteria,[59] though another study showed that vinegar is less effective than Clorox and Lysol against poliovirus.[60] In modern times experts have advised against using vinegar as a household disinfectant against human pathogens, as it is less effective than chemical disinfectants.[28]

Vinegar is ideal for washing produce because it breaks down the wax coating and kills bacteria and mold. The editors of Cook's Illustrated found vinegar to be the most effective and safest way to wash fruits and vegetables, beating antibacterial soap, water and just a scrub brush in removing bacteria.[61]

Vinegar has been marketed as an environmentally-friendly solution for many household cleaning problems. For example, vinegar has been cited recently as an eco-friendly urine cleaner for pets.[62][unreliable source?]

Vinegar is effective in removing clogs from drains, polishing silver, copper and brass as well as ungluing sticker-type price tags.[63] Vinegar is one of the best ways to restore color to upholstery like curtains and carpet.[61]

Vinegar also can help remove wallpaper. If the paper is coated with a mixture of vinegar and boiling water, it breaks down the glue for easy removal.[61]

Agricultural and horticultural

20% acetic acid vinegar can be used as a herbicide.[64] Acetic acid is not absorbed into root systems; the vinegar will kill top growth, but perennial plants may reshoot.[65]

Miscellaneous

Most commercial vinegar solutions available to consumers for household use do not exceed 5%. Solutions above 10% require careful handling, as they are corrosive and damaging to the skin.[66]

When a bottle of vinegar is opened, mother of vinegar may develop. It is considered harmless and can be removed by filtering.[67]

Vinegar eels (Turbatrix aceti), a form of nematode, may occur in some forms of vinegar unless the vinegar is kept covered. These feed on the mother of vinegar and can occur in naturally fermenting vinegar.[68]

Some countries prohibit the selling of vinegar over a certain percentage acidity. As an example, the government of Canada limits the acetic acid of vinegars to between 4.1% and 12.3%.[69]

According to legend, in France during the Black Plague, four thieves were able to rob houses of plague victims without being infected themselves. When finally caught, the judge offered to grant the men their freedom, on the condition that they revealed how they managed to stay healthy. They claimed that a medicine woman sold them a potion made of garlic soaked in soured red wine (vinegar). Variants of the recipe, called Four Thieves Vinegar, have been passed down for hundreds of years and are a staple of New Orleans hoodoo practices.[70][71]

A solution of vinegar can be used for water slide decal application as used on scale models and musical instruments, among other things. One part white distilled vinegar (5% acidity) diluted with two parts of distilled or filtered water creates a suitable solution for the application of water-slide decals to hard surfaces. The solution is very similar to the commercial products, often described as "decal softener", sold by hobby shops. The slight acidity of the solution softens the decal and enhances its flexibility, permitting the decal to cling to contours more efficiently.

When baking soda and vinegar are combined, the bicarbonate ion of the baking soda reacts to form carbonic acid, which decomposes into carbon dioxide and water.

See also

References

 1. ^ "STUDIES ON ACETIC ACID-BACTERIA I. BIOCHEMICAL STUDIES ON ETHANOL OXIDATION". oxfordjournals.org. 
 2. ^ Holzapfel, Lisa Solieri, Paolo Giudici, editors ; preface by Wilhelm (2009). Vinegars of the world (Online-Ausg. ed.). Milan: Springer. pp. 22–23. ISBN 9788847008663. Cleopatra dissolves pearls in vinegar [...] vinegar is quite often mentioned, is the Bible, both in the Old and in the New Testament. 
 3. ^ "Why Apple Cider Vinegar Is So Good For Weight Loss". 
 4. ^ Sejo Regular del Vino y Brandy de Jerez (Council regulating the production of Jerezy wine and braef)
 5. ^ "Balsamic vinegar". BBC Good Food. 
 6. ^ Das, Bhagwan; Sarin, J. L. (1936). "Vinegar from Dates". Industrial & Engineering Chemistry 28 (7): 814. doi:10.1021/ie50319a016. 
 7. ^ Forbes, Robert James (1971). "Studies in Ancient Technology". 
 8. ^ Allgeier RJ et al., Newer Developments in Vinegar Manufacture, 1960 ("manufacture of white or spirit vinegar"), in Umbreit WW, Advances in Microbiology: Volume 2, Elsevier/Academic Press Inc., ISBN 0-12-002602-3, accessed at Google Books 2009-04-22[page needed]
 9. ^ a b Sinclair C, International Dictionary of Food and Cooking, Peter Collin Publishing, 1998 ISBN 0-948549-87-4[page needed]
 10. ^ "Vinegar 101". Heinz. Retrieved 10 June 2012. 
 11. ^ "CPG Sec. 555.100 Alcohol; Use of Synthetic Alcohol in Foods". Fda.gov. 2014-09-18. Retrieved 2015-01-03. 
 12. ^ AsianWeek.com Archived September 22, 2008, at the Wayback Machine.
 13. ^ "山西醋产业发展有限责任公司". Sxcy.cn. 2014-10-25. Retrieved 2015-01-03. 
 14. ^ Shimoji, Yumi; Kohno, Hiroyuki; Nanda, Kumiko; Nishikawa, Yasushi; Ohigashi, Hajime; Uenakai, Kazuo; Tanaka, Takuji (2004). "Extract of Kurosu, a Vinegar From Unpolished Rice, Inhibits Azoxymethane-Induced Colon Carcinogenesis in Male F344 Rats". Nutrition and Cancer 49 (2): 170–3. doi:10.1207/s15327914nc4902_8. PMID 15489210. 
 15. ^ Fukuyama, N; Jujo, S; Ito, I; Shizuma, T; Myojin, K; Ishiwata, K; Nagano, M; Nakazawa, H; Mori, H (2007). "Kurozu moromimatsu inhibits tumor growth of Lovo cells in a mouse model in vivo". Nutrition 23 (1): 81–6. doi:10.1016/j.nut.2006.10.004. PMID 17189090. 
 16. ^ Nanda, K; Miyoshi, N; Nakamura, Y; Shimoji, Y; Tamura, Y; Nishikawa, Y; Uenakai, K; Kohno, H; Tanaka, T (2004). "Extract of vinegar "Kurosu" from unpolished rice inhibits the proliferation of human cancer cells". Journal of experimental & clinical cancer research 23 (1): 69–75. PMID 15149153. 
 17. ^ "What is Fruit Vinegar?". vinegarbook.net. Retrieved June 10, 2010. 
 18. ^ H. Panda (2004). Handbook On Ayurvedic Medicines With Formulae, Processes And Their Uses. National Institute Of Industrial Research, 2004. ISBN 978-81-86623-63-3. ... Sirka Jamun ... ailments associated with stomach, liver, spleen ... 
 19. ^ "Biotechnology in New Zealand" (PDF). Retrieved 2010-03-15. 
 20. ^ "The Vinegar Institute". Versatilevinegar.org. 2008-10-20. Retrieved 2010-03-15. 
 21. ^ Lumpia, Burnt (2009-05-17). "I’m Gonna Git You Suka (Filipino Vinegar)". Burntlumpiablog.com. Retrieved 2015-01-03. 
 22. ^ Ellsey's, Products. Retrieved 2009-04-22.
 23. ^ http://www.timesofisrael.com/the-poetic-goodness-of-pomegranates/
 24. ^ "Shelf Life of Vinegar". Eatbydate.com. 
 25. ^ Claiborne, Craig (1961). The New York Times Cook Book. New York: Harper & Brothers. p. 530. ISBN 0-06-010790-1. 
 26. ^ "BLUECRAB.INFO – Blue Crab Glossary of Terms". Webcache.googleusercontent.com. Retrieved 2015-01-03. 
 27. ^ http://www.patchun.com.hk/ie/new_baby.htm New babies Archived June 20, 2015, at the Wayback Machine.
 28. ^ a b c d e Johnston, Carol S.; Gaas, Cindy A. (2006). "Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect". MedGenMed 8 (2): 61. PMC 1785201. PMID 16926800. 
 29. ^ Fushimi, Takashi; Suruga, Kazuhito; Oshima, Yoshifumi; Fukiharu, Momoko; Tsukamoto, Yoshinori; Goda, Toshinao (2006). "Dietary acetic acid reduces serum cholesterol and triacylglycerols in rats fed a cholesterol-rich diet". British Journal of Nutrition 95 (5): 916–24. doi:10.1079/BJN20061740. PMID 16611381. 
 30. ^ Liljeberg, H; Björck, I (1998). "Delayed gastric emptying rate may explain improved glycaemia in healthy subjects to a starchy meal with added vinegar". European Journal of Clinical Nutrition 52 (5): 368–71. doi:10.1038/sj.ejcn.1600572. PMID 9630389. 
 31. ^ Leeman, M; Ostman, E; Björck, I (2005). "Vinegar dressing and cold storage of potatoes lowers postprandial glycaemic and insulinaemic responses in healthy subjects". European Journal of Clinical Nutrition 59 (11): 1266–71. doi:10.1038/sj.ejcn.1602238. PMID 16034360. 
 32. ^ Johnston, C. S.; Kim, C. M.; Buller, A. J. (2004). "Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes". Diabetes Care 27 (1): 281–2. doi:10.2337/diacare.27.1.281. PMID 14694010. 
 33. ^ Sugiyama, M; Tang, A C; Wakaki, Y; Koyama, W (2003). "Glycemic index of single and mixed meal foods among common Japanese foods with white rice as a reference food". European Journal of Clinical Nutrition 57 (6): 743–52. doi:10.1038/sj.ejcn.1601606. PMID 12792658. 
 34. ^ Östman, Elin M.; Liljeberg Elmståhl, Helena G. M. Liljeberg; Björck, Inger M. E. (July 2001). "Inconsistency between glycemic and insulinemic responses to regular and fermented milk products". The American Journal of Clinical Nutrition 74 (1): 96–100. PMID 11451723. 
 35. ^ Östman, E; Granfeldt, Y; Persson, L; Björck, I (2005). "Vinegar supplementation lowers glucose and insulin responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects". European Journal of Clinical Nutrition 59 (9): 983–8. doi:10.1038/sj.ejcn.1602197. PMID 16015276. 
 36. ^ Roberts, Susan B. (2009). "High-glycemic Index Foods, Hunger, and Obesity: Is There a Connection?". Nutrition Reviews 58 (6): 163–9. doi:10.1111/j.1753-4887.2000.tb01855.x. PMID 10885323. 
 37. ^ Kondo, T; Kishi, M; Fushimi, T; Ugajin, S; Kaga, T (2009). "Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects". Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry 73 (8): 1837–43. doi:10.1271/bbb.90231. PMID 19661687. 
 38. ^ Myers, Richard L. (2007). The 100 Most Important Chemical Compounds: A Reference Guide. Greenwood. ISBN 978-0-313-08057-9. 
 39. ^ Medina E, Romero C, Brenes M, De Castro A (May 2007). "Antimicrobial activity of olive oil, vinegar, and various beverages against foodborne pathogens". Journal of Food Protection 70 (5): 1194–9. PMID 17536679. 
 40. ^ Gálvez, Miguel Carrero; Barroso, Carmelo García; Pérez-Bustamante, Juan Antonio (1994). "Analysis of polyphenolic compounds of different vinegar samples". Zeitschrift für Lebensmittel-Untersuchung und -Forschung 199: 29–31. doi:10.1007/BF01192948. 
 41. ^ Cerezo, Ana B.; Tesfaye, Wendu; Torija, M. Jesús; Mateo, Estíbaliz; García-Parrilla, M. Carmen; Troncoso, Ana M. (2008). "The phenolic composition of red wine vinegar produced in barrels made from different woods". Food Chemistry 109 (3): 606–615. doi:10.1016/j.foodchem.2008.01.013. 
 42. ^ Cortesia, C.; Vilcheze, C.; Bernut, A.; Contreras, W.; Gomez, K.; De Waard, J.; Jacobs, W. R.; Kremer, L.; Takiff, H. (2014). "Acetic Acid, the Active Component of Vinegar, is an Effective Tuberculocidal Disinfectant". MBio 5 (2): e00013–e00014. doi:10.1128/mBio.00013-14. PMID 24570366. 
 43. ^ "Vinegar kills tuberculosis, other mycobacteria." ScienceDaily, 25 February 2014
 44. ^ Nomura, J; Sato, RL; Ahern, RM; Snow, JL; Kuwaye, TT; Yamamoto, LG (2002). "A randomized paired comparison trial of cutaneous treatments for acute jellyfish (Carybdea alata) stings". The American Journal of Emergency Medicine 20 (7): 624–6. doi:10.1053/ajem.2002.35710. PMID 12442242. 
 45. ^ "Portuguese Man 'o Wars and their sting treatment". Cinemaquatics.co.uk. Retrieved 2010-03-15. 
 46. ^ Takanolee, M; Edman, J; Mullens, B; Clark, J (2004). "Home Remedies to Control Head Lice Assessment of Home Remedies to Control the Human Head Louse, Pediculus humanus capitis (Anoplura: Pediculidae)". Journal of Pediatric Nursing 19 (6): 393–8. doi:10.1016/j.pedn.2004.11.002. PMID 15637580. 
 47. ^ Steele, K.; Shirodaria, P.; O'Hare, M.; Merrett, J.D.; Irwin, W.G.; Simpson, D.I.H.; Pfister, H. (1988). "Monochloroacetic acid and 60% salicylic acid as a treatment for simple plantar warts: effectiveness and mode of action". British Journal of Dermatology 118 (4): 537–43. doi:10.1111/j.1365-2133.1988.tb02464.x. PMID 3377974. 
 48. ^ "Schaffer Library of Drug Policy". Druglibrary.org. Retrieved 2010-03-15. 
 49. ^ "Fooling the Bladder Cops". Erowid.org. Retrieved 2010-03-15. 
 50. ^ "Canadian Dental Association: Your Oral Health". Cda-adc.ca. Retrieved 2015-01-03. 
 51. ^ Hill, L; Woodruff, L; Foote, J; Barreto-Alcoba, M (2005). "Esophageal Injury by Apple Cider Vinegar Tablets and Subsequent Evaluation of Products". Journal of the American Dietetic Association 105 (7): 1141–4. doi:10.1016/j.jada.2005.04.003. PMID 15983536. 
 52. ^ Lhotta, Karl; Höfle, Günther; Gasser, Rudolf; Finkenstedt, Gerd (1998). "Hypokalemia, Hyperreninemia and Osteoporosis in a Patient Ingesting Large Amounts of Cider Vinegar". Nephron 80 (2): 242–3. doi:10.1159/000045180. PMID 9736833. 
 53. ^ Szarewski, Anne (2007). "Cervical screening by visual inspection with acetic acid". The Lancet 370 (9585): 365–6. doi:10.1016/S0140-6736(07)61171-4. 
 54. ^ Vinegars of the World by Paolo Giudici, Lisa Solieri, L. Solieri, Springer, 2009, p 29-31.
 55. ^ LCN Author(s): Steve Bramwell. "Computer simulations reveal universal increase in electrical conductivity | London Centre for Nanotechnology". London-nano.com. Retrieved 2015-01-03. 
 56. ^ "7 Unexpected Ways to Use Vinegar Around the House". www.yahoo.com. Retrieved 2015-09-11. 
 57. ^ "My Environment: Cleaning Products", Ontario Ministry of the Environment
 58. ^ "Trade Secrets: Betty's Tips", BBC/Lifestyle/Homes/Housekeeping. Retrieved 2009-04-22.
 59. ^ "Heloise Hears A Hint – 48 Hours". CBS News. 2000-12-28. Retrieved 2010-03-15. 
 60. ^ William A. Rutala, Susan L. Barbee, Newman C. Aguiar, Mark D. Sobsey, David J. Weber, (2000). "Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens". Infection Control and Hospital Epidemiology (The University of Chicago Press on behalf of The Society for Healthcare Epidemiology of America) 21 (1): 33–38. doi:10.1086/501694. JSTOR 501694. PMID 10656352. 
 61. ^ a b c "Hometalk Discusses Vinegar". Hometalk. 2014-05-27. Retrieved 2014-05-27. 
 62. ^ "Cleaning Up After Your Pet...the Natural Way!", KeenforGreen.com
 63. ^ "95+ Household Uses for Vinegar | Reader's Digest". Rd.com. Retrieved 2015-01-03. 
 64. ^ "Spray Weeds With Vinegar?". Ars.usda.gov. Retrieved 2010-03-15. 
 65. ^ "Vinegar as herbicide". Cahe.nmsu.edu. 2004-04-10. Retrieved 2010-03-15. 
 66. ^ "Conquer Weeds with Vinegar?". Hort.purdue.edu. 2006-03-24. Retrieved 2010-03-15. 
 67. ^ "Vinegar Information". Reinhart Foods. 2004-01-01. Retrieved 2013-06-23. 
 68. ^ "FDA: Sec. 525.825 Vinegar, Definitions – Adulteration with Vinegar Eels (CPG 7109.22)". Food and Drug Administration. 2009-07-27. Retrieved 2010-03-15. 
 69. ^ "Departmental Consolidation of the Food and Drugs Act and the Food and Drug Regulations – Part B – Division 19" (PDF). Health Canada. March 2003. Retrieved 2008-09-02. 
 70. ^ Hunter, Robert (1894). The Encyclopaedic Dictionary. Toronto: T.J. Ford. ISBN 0-665-85186-3. [page needed]
 71. ^ Kacirk, Jeffery (2000). The Word Museum:The most remarkable English ever forgotten. Touchstone. ISBN 0-684-85761-8. [page needed]

External links