سرو در شاهنامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سرو در شاهنامه
اطلاعات کلی
نام سرو
منصب شاه یمن
نژاد تازی

سرو از پادشاهان متقدم و غیره ایرانی شاهنامه است. او در زمان فریدون مطرح است که نژاد تازی (سامی) دارد که بزعم شاهنامه دشمن سنّتی ایرانیان هستند. سرو شاه یمن است ولی چون احتمال رابطه با کشور یمن در آن‌زمان وجود نداشته فلذا ممکن است منظور از یمن نواحی نزدیکتر یعنی یکی از شهرها و تمدن‌های میان‌رودان مطمع نظر باشد چون فریدون نیز پس از فتح میان‌رودان شهر بابل گهواره فرهنگ و تمدن را تختگاه خویش قرار داد.

سرو در شاهنامه[ویرایش]

دوران فریدون اگر با زمان و سلاله‌های تاریخی مقایسه گردد احتمال دارد فریدون با کاسیان قابل قیاس شود دلیل این مقایسه هم فتح اراضی میانرودان توسط یک قوم ایرانی در اواسط هزارهٔ دوّم پیش از میلاد است.[۱] سرو شاه یمن به قدری در مسائل نظامی و سیاسی به فریدون نزدیک بود که گاهی شاهنامه او را وزیر فریدون نام می‌برد. از فریدون سه پسر بجا ماند که مادر هر سه فرزند ایشان، دختران سرو بودند.

زمانی‌که سلم، تور و ایرج به سن بلوغ رسیدند فریدون امر نمود باید سه دختر مناسب برای ایشان یافته شود و بدین بهانه جندل را که وزیر و سالار درگاه بود مأمور این امر مهم یعنی یافتن سه دختر با اصالت برای پسران فریدون شد. جندل پس از کنکاش بسیار عاقبت خبر یافت که سه دختر در نهانخانه سرو پادشاه یمن هست که مناسب سه فرزند فریدون هستند. تلاش‌ها برای نزدیکی به دربار سرو صورت گرفت و وقتی جندل از همه گزینه‌های فریدون در این رابطه مطمئن شد آنگاه به فریدن گزارش دختران سرو را داد.

جندل در کسوت سالار کاوران به کشور یمن عزیمت نمود و با مطاع فراوان و قابل، به کاخ سرو وارد شد تا به واقعیت‌های شایع که سه دختر در پس پردهٔ او هست اطمینان حاصل نماید. پس از اینکه از وجود دختران مطمئن گشت آنگاه سر صحبت و علل سفر را به شاه یمن بازگفت که به چه منظور عزم آن دیار نموده است. پس از سخنان جندل، شاه یمن گفت باید دامادهای آینده‌اش را از نزدیک چهره به چهره ملاقات نماید که در یک پروسهٔ نسبتاً طولانی زمان مقلاقات فرا رسید:

برفتند و هر سه بیاراستند ابا خویشتن موبدان خواستند
کشیدند با لشکری چون سپهر همه نامداران خورشید چهر
چو از آمدنشان شد آگاه سرو بیاراست لشکر چو پرّ تذرو
فرستادشان لشکری گشن پیش چه بیگانه فرزانگان و چه خویش[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. البته پیش از کاسیان، کوتیان یک قوم دیگر ایرانی موفق به تسخیر میانرودان شده قریب یک قرن فرمانروا بودند.
  2. شاهنامه نسخه مسکو. جلد یکم. سر گذشت فریدون، ص ۲۰

منابع[ویرایش]