سرعت رسوب گلبول قرمز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرعت ته‌نشینی گویچه سرخ
تشخیص پزشکی
StaRRsed pipet array.jpg
پیپت‌های حاوی خون در دستگاه برای سپری شدن یکساعت

سرعت رسوب گلبول قرمز(به انگلیسی: Erythrocyte sedimentation rate) یا ESR یک ساعته سرعت ته‌نشینی و رسوب گلبول‌های سرخ موجود در خون موجود در محیط آزمایشگاهی که با فاکتور ضد انعقاد ترکیب شده، در مدت یک ساعت است و برحسب میلی‌متر در ساعت سنجیده می‌شود. اندازه‌گیری این پارامتر در پزشکی یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین آزمایش‌های خون است و نشان دهنده وجود بیماری‌های التهابی است. افزایش سرعت رسوب گلبولی ناشی از تغییر نسبت پروتئین‌های پلاسما است که ناشی از نقصان نسبت آلبومین به گلوبولین و فیبرینوژن (افزایش گلوبولین و فیبرینوژن یا کاهش آلبومین) می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

هرچند امروزه از روش‌های خودکار برای انجام این آزمایش استفاده می‌شود، ولی روش دستی را اولین بار پزشک لهستانی Edmund Biernacki در سال ۱۸۹۷ میلادی معرفی نمود ولی کاربرد اصلی آن در سال ۱۹۱۸ توسط Fåhræus و Westergren بیان گردید و در دنیای انگلیسی زبان به تست وسترگرن مشهور است. در سال ۱۹۶۸ Wintrob و Landsberg تغیراتی در روش انجام آزمایش داده‌اند.

روش کار[ویرایش]

به‌طور خلاصه در آزمایش دستی ای اس آر از دو روش استفاده می‌شود. در روش اول از خون رقیق نشده مخلوط با اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) و در روش دوم از خون رقیق شده مخلوط با سیترات سدیم استفاده می‌شود. مخلوط را در پیپت‌های ۲۰۰ میلی‌لیتری که مدرج شده‌اند، ریخته و در ساعت اول و دوم مقدار رسوب گلبول‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند. روش استاندارد بین‌المللی همان روش وسترگرن است که از سیترات سدیم استفاده می‌شود.[۱][۲]

موارد استفاده[ویرایش]

آزمایش ای‌اس‌آر اختصاصی بیماری خاصی نبوده و در اغلب بیماری‌های التهابی و مفصلی و عفونت‌ها مقدار آن افزایش می‌یابد. از این آزمایش هم برای تشخیص و هم برای پایش نتیجه بخشی درمان بیماری استفاده می‌گردد و سیر نزولی آن در حین درمان، می‌تواند نشانه مؤثر بودن درمان باشد.

مقدار طبیعی[ویرایش]

مقدار این رسوب برحسب میلی‌متر در ساعت سنجیده می‌شود و برای سنین مختلف متفاوت است در نوزاد حدود ۲ میلی‌متر است. در افراد بالغ تا حدود ۱۷ میلی‌متر طبیعی قلمداد می‌شود. در بعضی بیماری‌های رماتیسمی و در بیماری سل، مقدار آن به ۵۰ الی ۷۰ میلی‌متر در یکساعت می‌رسد.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «ICSH recommendations for measurement of erythrocyte sedimentation rate» (PDF). ICSH. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 40 (کمک)
  2. رضا مقصودی. «بررسی مقایس‌های اثر ضدانعقادهای سیت رات سدیم و EDTA در اندازهگیری سرعت رسوب اریتروسیتی در ساعت اول و دوم دردو گروه کودکان و بزرگسالان» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۳ آوریل ۲۰۱۴. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 55 (کمک)
  3. «Laboratory values for children with newly diagnosed inflammatory bowel disease». PubMed. ۲۰۰۷.