سربیژن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روستای سربیژن
تصویری از روستای سربیژن
تصویری از روستای سربیژن
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانجیرفت
بخشساردوئیه
نام محلیسرویزن
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۲۹۷۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۸ درجه سانتی گراد
بارش سالانه۴۰۰ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه۱۹۵ روز
اطلاعات روستایی
ره‌آوردگیاهان دارویی، کغارک، گردو و محصولات سردسیری

روستای سربیژن، روستایی در ۵۵ کیلومتری شمال شهر جیرفت و ۱۶۲ کیلومتری جنوب شهر کرمان و از توابع بخش ساردوئیه می‌باشد که در محور ارتباطی کرمان-راین-جیرفت واقع شده‌است.[۱]

وجه تسمیه[ویرایش]

سربیژن

بنا به گفته قدیمیان این روستا در گذشته فردی جنگجو به نام بیژن از این منطقه عبور می‌کرده که در این محل به قتل می‌رسد و سر وی را در این روستا دفن می‌کنند که نام سربیژن به این روستا تعلق می‌گیرد بدن وی نیز به منطقه دیگری منتقل می‌شود که نام آن روستا نیز گور بیژن گذاشته می‌شود.

آب هوا و جغرافیای طبیعی[ویرایش]

حاجی آباد سربیژن


سربیژن به علت ارتفاع بالا از سطح دریا دارای آب وهوای سرد است. اغلب مناطق سربیژن ارتفاعی بیش از ۳۱۰۰ متر از سطح دریا دارند. دمای هوا در سربیژن به‌طور میانگین ۸ درجه سانتی گراد در سال می‌باشد. در فصل زمستان برودت هوا در این نقطه از کشور تا ۳۰- درجه سانتی گراد هم ثبت شده‌است و در طول فصل تابستان معمولاً دمای هوا از۲۸+ درجه سانتی گراد بالاتر نمی‌رود.

درخت اُرس(سرو کوهی)ارتفاعات سربیژن

وضعیت بارش منطقه سربیژن همانند دیگر مناطق کوهستانی جیرفت بیش از ۳۵۰ میلی‌متر است و شکل بارندگیها در اغلب ماه‌های سال، از اواخر مهرماه تا اوایل فروردین به صورت بارش برف می‌باشد.

آبادیها[ویرایش]

احمد آباد_امردوئیه_اورس مراد_باب صفحه_ بابگرگ_باب گرگی_باب ماران_باب بیدان_پایین درب بالا_پایین درب پایین_جنگا_چکرچمن_خانه مرغزار_رودخانه_زارچوئیه_سنجدوئیه_سنگدان_سنگ نوشت_سیف آباد_سیف آباد موقوفه_ روستای صاحب آباد_کاه کان_لکت_محمد سعیدی_ملک آباد_غریب شاهی_ چاهان_نصرت آباد.[۲]


منابع[ویرایش]

  1. «سربیژن روستای خنک و سرسبز». باشگاه خبرنگاران جوان. دریافت‌شده در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷.
  2. {فرهنگ جغرافیای ایران_جلد۸}

سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۵)[۱]

  1. یادکرد خالی (کمک)