سرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سرا در بازار همان نقش کاروانسرا را دارد. با این تفاوت که در سرا کالایی جز کالاهای کوچک و آن هم به عنوان نمونه وارد نمی‌شود. سراها هم در فضای بسیار بزرگ و در دو طبقه ساخته می‌شدند. در طبقهٔ بالا دفاتر تجارتخانه‌ها قرار داشت و در طبقهٔ پایین انبارها و کارگاه‌های تولیدی. در سراها و کاروان سراها خرده فروشی نمی‌کردند، بلکه معاملات کلی انجام می دادند.

ملاحظات برای عبور و مرور حیوانات[ویرایش]

از آن جا که عبور و مرور حیوانات در بازار ممنوع بود، سراها و کاروانسراها در خیابان‌های جداگانه و موازی راستاها بودند و با دروازه‌ها ارتباط داشتند. عبور و مرور حیوانات و گاری‌ها در بازارها به سه ملاحظهٔ مهم ممنوع بود: 1. از آن جا که محیط بازارها بسته و بسیار شلوغ است، مدفوع حیوانات باعث ایجاد محیطی غیر بهداشتی و متعفن می‌شد. 2. چنانچه از عبور و مرور حیوانات و گاری‌ها در بازارها جلوگیری نمی‌شد، محیط بازار مورد تاخت و تاز بعضی از مردم غیر مسئول قرار می گرفت و باعث می‌شد که امنیت جانی مردم در بازار تهدید شود و فروشنده و خریدار نتوانند با خیال راحت به کار خود بپردازند. 3. رفت‌وآمد مردم مشکل و گاه ناممکن می گشت.

تخلفات مردمی![ویرایش]

البته این اصول همیشه رعایت نمی‌شد و گردن کلفت‌ها زیر بار نمی‌رفتند. در یادداشت‌های مستشرقین از تاخت و تاز کالسکه‌های ثروتمندان، شاهزادگان و مردم با نفوذ در بازارها انتقادات بسیاری شده است. متأسفانه امروز این ملاحظات فراموش شده و در بازارهای ایران انواع موتور سیکلت و گاری جان خریدار و فروشنده را به لب می رسانند. گویی همهٔ مردم این مملکت شاهزاده و متنفذ شده اند.