سدیم هیدروکسید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سدیم هیدروکسید
Unit cell, spacefill model of sodium hydroxide
Sample of sodium hydroxide as pellets in a watchglass
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۱۳۱۰-۷۳-۲ ✔Y
پاب‌کم ۱۴۷۹۸
کم‌اسپایدر ۱۴۱۱۴ ✔Y
UNII 55X04QC32I ✔Yزبان
شمارهٔ ئی‌سی 215-185-5
شمارهٔ یواِن 1823
KEGG D01169 ✔Y
MeSH Sodium+Hydroxide
ChEBI CHEBI:32145 ✔Y
شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس WB4900000
68430
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی NaOH
جرم مولی 39.9971 g mol-1
شکل ظاهری White waxy opaque crystals
چگالی 2.13 g cm−3
دمای ذوب ۳۱۸ درجه سلسیوس (۶۰۴ درجه فارنهایت; ۵۹۱ کلوین)
دمای جوش
‎1388 °C, 1661 K, 2530 °F
انحلال‌پذیری در آب 1110 g dm-3 (at 20 °C)
انحلال‌پذیری در methanol 238 g dm-3
انحلال‌پذیری در ethanol <<139 g dm-3
فشار بخار <2.4 kPa (at 20 °C)
اسیدی (pKa) 13
ضریب شکست (nD) 1.412
ترموشیمی
64.46 J K-1 mol-1
-425.93 kJ mol-1
خطرات
MSDS External MSDS
GHS pictograms The corrosion pictogram in the Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS)
شاخص ئی‌یو ۰۱۱-۰۰۲-۰۰-۶
طبقه‌بندی ئی‌یو خورنده C
کدهای ایمنی R۳۵
شماره‌های نگهداری (S1/2), S26, S37/39, S45
لوزی آتش
ترکیبات مرتبط
دیگر آنیون‌ها سدیم هیدروسولفید
دیگر کاتیون‌ها سزیم هیدروکسید
Lithium hydroxide
پتاسیم هیدروکسید
روبیدیم هیدروکسید
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا کاستیک سودا (به انگلیسی: Caustic Soda) یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH که ترکیب معدنی جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد و چگالی ۲٬۱۳ است. این ماده، به آسانی می‌تواند رطوبت و کربن دی‌اکسید موجود در هوا را جذب کند و به همین دلیل، لازم است هنگام حمل و نقل، تحت پوشش‌های حفاظتی لازم قرار گیرد. این ترکیب، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.[۱][۲]

همچنین هنگام اندازه‌گیری وزن دقیق این ماده شیمیایی باید این کار به سرعت و در محیطی خشک انجام شود تا در اثر جذب رطوبت هوا وزن سدیم هیدروکسید افزایش نیابد.

آبپوش‌های سدیم هیدروکسید شناخته شده‌اند ومحلول قلیایی قوی در آب پدیدمی‌آورد، یعنی در آب به‌طور کامل به یون‌های تشکیل دهنده‌اش (+Na و -OH) تفکیک می‌شود.

هیدروکسید سدیم جامد بیشتر به صورت‌های پرک (فلکس)، دانه‌ای و بلوک‌های قالبی برای فروش عرضه می‌شود.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

سدیم هیدروکسید در ابتدا توسط سازندگان صابون تولید می‌شد.[۴] دستورالعملی از ساخت سدیم هیدروکسید توسط دانشمند مسلمان قرن ۱۳ میلادی "المختاره" در کتاب "فی فنون من السنه" یافت شده‌است که توسط "المظفر یوسف ابن عمر ابن علی ابن رسول" پادشاه یمن گردآوری شده‌است. شیمی‌دان و باستان‌شناس انگلیسی "هنری ارنست استپالتون (۱۸۷۸–۱۹۶۲)" شواهدی ارائه داده‌است که محمد زکریای رازی سدیم هیدروکسید را می‌شناخته‌است.[۵] این دستورالعمل شامل گذراندن پی در پی آب از درون مخلوطی از قلیا (که خاکستر علف شور saltwort بود) و آهک خام بود که به این روش سدیم هیدروکسید بدست می‌آمد. صابون سازان اروپایی همین دستورالعمل را پیروی می‌کردند.[۶]

خواص فیزیکی[ویرایش]

سود پرک خالص کریستال جامد بی‌رنگی است که در ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد بدون تجزیه شدن، ذوب خواهد شد. همچنین این سدیم هیدروکسید در ۱۳۸۸ درجه سانتی‌گراد به نقطه جوش خود خواهد رسید. لازم به ذکر است که نقطه ذوب و جوش سود پرک با توجه به درصد خلوص آن و ترکیب هیدراته آن بسیار تغییر خواهد کرد و متفاوت با اعداد بالا در مورد محصولات مختلف خواهد بود.

سود سوزآور به راحتی در آب حل می‌شود (با افزایش دما میزان انحلال در آب افزایش می‌یابد)، اما در حلال‌های قطبی مثل اتانول و متانول کمتر حل شده و در اتر و سایر حلال‌های غیر قطبی، حل نخواهد شد. که این امر نشان دهنده پیوند قوی بین سدیم و هیدروکسید است.

انحلال سودپرک در آب بسیار گرمازا است و مقدار زیادی از انرژی در اثر انحلال آزاد می‌شود و امکان پاشیدن آب به اطراف با شدت وجود دارد، لذا بهتر است، نکات ایمنی لازم جهت کار با سودپرک در کنار آب مثل دستکش مخصوص و ماسک در نظر گرفته شود. محصول حاصل معمولاً بی رنگ و بو است و اگر روی دست ریخته شود با چربی پوست واکنش داده و موجب سوختگی می‌شود، در صورت تماس با دست باید به سرعت با آب زیاد شستشو داده شود.

چگالی هیدروکسید سدیم ۲,۱۳ گرم بر سانتی متر مکعب در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) است و وزن مولکولی آن تقریباً ۴۰ گرم بر مول می‌باشد. سدیم هیدروکسید مایع ویسکوزیته‌ای بالا (۷۸ میلی پاسکال) و نزدیک به روغن دارد، این ویسکوزیته مانند دیگر مایعات با افزایش دما کاهش و با کاهش آن افزایش خواهد یافت.

هیدروکسید سدیم معمولاً به صورت هیدرات‌های چند آبه وجود دارد و دیاگرام پیچیده انحلال آن توسط اس.یو. پیکرینگ در سال ۱۸۹۳ به طور کامل شرح داده شده است. معمولاً در دمای کمتر از ۲۸ درجه سانتی‌گراد غلظت این هیدرات‌ها معمولاً تا چهار آبه بیشتر و در تری هیدرات تا منو هیدرات با کاهش دما، غلظت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد. به طور مثال هیدروکسید سدیم ۷ آبه در این دما غلظتی برابر ۱۸,۸ درصد دارد که با کاهش این دما تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد این غلظت به ۲۲ درصد خواهد رسید و منو هیدروکسید سدیم که پایدارترین هیدرات سود پرک است در ۱۲.۳ درجه سانتی گراد غلظتی برابر ۵۱ درصد و در ۶۲.۶۳ درجه سانتی‌گراد غلظتش ۷۳.۱ درصد خواهد بود هر چند با افزایش دما پس از آن غلظت منو هیدرات به تدریج کاهش خواهد یافت.

خواص شیمیایی[ویرایش]

سودپرک با واکنش هر اسیدی، نمک و آب تولید می‌کند، این نوع واکنش‌ها بسیار گرمازا هستند و در فرایندهای تیتراسیون (نوعی آنالیز کمی شیمیایی) قابل استفاده است. هر چند از سود سوزآور نمی‌توان به علت ناپایداری آن در جذب دی اکسیدکربن از هوا به عنوان استانداردی اولیه (دقیق و قابل اعتماد) استفاده کرد.

سود سوزآور قابلیت خوبی برای واکنش با اکسیدها و فلزات دارد، که از این خاصیت می‌توان به عنوان مثال در حذف گازهای خطرناک ناشی از واکنش اسیدها مثل دی اکسید گوگرد استفاده کرد. همچنین برای ترسیب فلزات به صورت هیدروکسید از آب می‎توان از سودپرک استفاده نمود. خواص شیمیایی زیاد دیگری نیز برای هیدروکسید سدیم وجود دارد که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج خواهد بود.

روش‌های تهیه[ویرایش]

الکترولیز محلول سدیم کلرید[ویرایش]

بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرایند الکترولیز محلول‌های سدیم کلرید در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست می‌آید. به عنوان نمونه، در فرایند پیل جیوه (کاستنر-کلنر Castner-Kellner)، از جریانی از جیوه به عنوان کاتد استفاده می‌شود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب می‌شود و تولید سدیم هیدروکسید می‌نماید و در فرایند دیگر به نام پیل دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت می‌کند و دیافراگم (از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی)، فراورده‌های آند و کاتد را از هم جدا می‌سازد. در هر دو فرایند، علاوه بر سدیم هیدروکسید، گاز کلر و نیز گاز هیدروژن تولید می‌شود.

فرایند سودا-آهک[ویرایش]

یک فرایند قدیمی‌تر برای تولید سود سوزآور، عبارت از فرایند سودا - آهک می‌باشد که در آن سودا اَش (کلسیم هیدروکسید)، در واکنش با سدیم کربنات به کاستیک سودا تبدیل می‌شود.

Ca(OH)۲ + Na۲CO۳ → CaCO۳ + ۲ NaOH

کاربردها[ویرایش]

سدیم هیدروکسید، به عنوان یک باز قوی، یکی از مواد شیمیایی صنعتی بسیار مهم به‌شمار می‌رود. برای نمونه، تولید سود در سال ۱۹۸۰ در آمریکا، ۱۲ میلیون تن بوده‌است. تولید این ماده شیمیایی پایه؛ که در تولید تمامی انواع مواد شیمیایی به نحوی کاربرد دارد، از ۶۰۳۹۰ کیلوتن در سال ۲۰۱۲ به ۷۲۱۰۳ کیلوتن در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت که میانگین رشد ۴٫۵۳ درصد است. چین بزرگترین تولیدکننده سود جهان است که ۴۵٫۵۵ درصد از سهم بازار در صنعت سدیم هیدروکسید را در سال ۲۰۱۶ داشت. در بازار مصرف، چین و آمریکای شمالی، اصلی‌ترین مصرف‌کننده‌های این ماده هستند که برآورد شده به ترتیب ۴۲٫۷۹٪ و ۲۰٫۲۹٪ در سال ۲۰۱۶ مصرف کرده‌اند.[۷] زمینه‌های مختلف کاربرد سدیم هیدروکسید از جمله در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده است.

همچنین در آزمایشگاه‌ها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول درتیتراسیون اسید- باز از محلول قلیایی سدیم هیدروکسید استاندارد استفاده می‌شود. در صنایع غذایی از این ماده جهت تلخی زدایی از زیتون استفاده می‌شود. سود سوزآور در دو نوع مایع و جامد در کارخانه‌ها تولید می‌شود. سود مایع با خلوص ۵۰ درصد و ۳۳ درصد در دسترس است.

کاربردهای سود کاستیک پرک (به انگلیسی: Caustic Soda Flakes) در صنعت بسیار وسیع است، صنایع مختلف با رویکردهای مختلف از این ماده استفاده می‌کنند. برخی از این صنایع عبارتند از:

 • صنایع رنگرزی
 • تولید کارتن و کاغذ
 • صنایع چرم و نساجی
 • صنایع نفت و گاز و پترو شیمی
 • خنثی‌سازی اسید و باتری سازی
 • چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
 • صنایع غذائی، صنایع شیر، کنسرو سازی
 • نوشابه سازی، کارخانه قند و شکر، کارخانه روغن
 • صنایع دارو سازی، الکل‌سازی و آرایشی و بهداشتی
 • صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری
 • سود پرک کاربرد فراوانی در صنعت نفت و گاز دارد
 • سود پرک کاربرد فراوانی در صنایع نظامی دارد.
 • سود پرک برای صنایعی که با عوامل بیماری‌زا مواجه می‌شوند هم کاربرد دارد.
 • سود پرک در صنعت پلیمر و پت هم مصرف فراوانی دارد لذا به عنوان چربی بر استفاده می‌شود.

آزمایش‌های آن[ویرایش]

اگر سدیم هیدروکسید را با هیدروکلریک اسید مخلوط کنیم ماده‌ای به نام سدیم کلرید بوجود می‌آید. در طی این واکنش گاز هیدروژن نیز آزاد می‌شود. علاوه بر این واکنش، واکنشی نیز بین سدیم هیدروکسید و نیتریک اسید نیز وجود دارد که در طی این واکنش سدیم نیترات بوجود می‌آید. نحوه ساخت سدیم هیدروکسید نیز روش جالب و بسیار بسیار ساده‌ای است. این واکنش این چنین است که سدیم را درون آب می‌ریزیم در صورتی که مقدار سدیم زیاد باشد خطر آتش‌سوزی و انفجار نیز وجود دارد.

واکنش با فلزات[ویرایش]

سدیم هیدروکسید در واکنش با فلز آلومینیوم گاز هیدروژن تولید می‌کند.

2Al + 2 NaOH + 6 H2O → 2 NaAl(OH)4 + 3 H2

ایمنی[ویرایش]

سوختگی شیمیایی ناشی از محلول سدیم هیدروکسید-عکس ۴۴ ساعت پس از تماس گرفته شده‌است.

مانند دیگر اسیدهای خوراکی و قلیایی، تنها قطره ای از محلول سدیم هیدروکسید می‌تواند به راحتی پروتئین‌ها و چربی‌ها را در بافت‌های زنده از طریق هیدرولیز آمید و هیدرولیز استر تجزیه کند، که در نتیجه باعث سوختگی‌های شیمیایی می‌شود و ممکن است باعث ایجاد کوری دائمی در هنگام تماس با چشم شود. قلیای جامد آن همچنین می‌تواند در صورت وجود آب، مانند بخار آب، طبیعت خورنده خود را نشان دهد؛ بنابراین، هنگام استفاده از این مواد شیمیایی یا محلول‌های آن، همیشه باید از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش‌های لاستیکی، لباس ایمنی و حفاظت چشم استفاده شود. اقدامات استاندارد اولیه برای شستشوی ماده قلیایی از روی پوست، مانند سایر مواد خورنده دیگر، شستشو با مقدار زیادی آب است. شستشو برای حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باید ادامه یابد.

سلول‌های باتری لیتیومی، در صورت بلعیده شدن، حتی اگر خرد نشده باشد باعث آسیب جدی می‌شود. آسیب ناشی از محتویات باتری نیست، بلکه جریان الکتریکی ایجاد شده باعث ایجاد سدیم هیدروکسید می‌شود و مری و رگ‌های خونی را می‌سوزاند و می‌تواند منجر به خونریزی منجر به مرگ شود.

علاوه بر این، انحلال سدیم هیدروکسید بسیار گرمازاست و گرمای حاصل می‌تواند باعث سوختگی با گرما یا آتش گرفتن مواد آتشگیر شود. همچنین در هنگام واکنش با اسید، گرما تولید می‌کند.

سدیم هیدروکسید نسبت به شیشه نیز کمی خورنده است، که می‌تواند باعث آسیب به شفافیت آن شود یا باعث قفل شدن اتصالات شیشه ای در همدیگر شود. سدیم هیدروکسید نسبت به فلزات متعددی نیز خورنده است مانند: آلومینیوم با تماس با قلیا واکنش نشان می‌دهد و باعث تولید گاز هیدروژن قابل اشتعال در سطح تماس می‌شود.

2AL+ 6NaOH → 3 H2 + 2 Na3AlO3
2Al + 2NaOH + 2H2O → 3 H2 + 2 NaAlO2
2Al + 2NaOH + 6H2O → 3 H2 + 2 NaAl(OH)4

منابع[ویرایش]

 1. "Material Safety Datasheet" (PDF). certified-lye.com.
 2. "Material Safety Datasheet 2" (PDF). hillbrothers.com. Archived from the original (PDF) on 2012-08-03. Retrieved 2012-05-20.
 3. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/14798
 4. Sir Thomas Edward Thorpe. A Dictionary Of Applied Chemistry, Volume 5. Nabu Press (April 12, 2012).
 5. Memoirs of the Royal Asiatic Society of Bengal, 8 (6). صص. ۳۱۷–۴۱۸.
 6. "Sodium hydroxide". Wikipedia. 2019-04-30.
 7. https://www.reuters.com/brandfeatures/venture-capital/article?id=14227
Sodium hydroxide
Unit cell, spacefill model of sodium hydroxide
Sample of sodium hydroxide as pellets in a watchglass
Names
Preferred IUPAC name
Sodium hydroxide[3]
Systematic IUPAC name
Sodium oxidanide[4]
Other names
Caustic soda

Lye[1][2]
Ascarite
White caustic

Sodium hydrate[3]
Identifiers
3D model (JSmol)
ChEBI
ChemSpider
ECHA InfoCard 100.013.805
EC Number
 • 215-185-5
E number E524 (acidity regulators, ...)
68430
KEGG
MeSH Sodium+Hydroxide
RTECS number
 • WB4900000
UNII
UN number 1824, 1823
Properties
NaOH
Molar mass 39.9971 g mol−1
Appearance White, waxy, opaque crystals
Odor odorless
Density 2.13 g/cm3[5]
Melting point 323 °C (613 °F; 596 K)[5]
Boiling point 1,388 °C (2,530 °F; 1,661 K)[5]
418 g/L (0 °C)
1000 g/L (25 °C)[5]
3370 g/L (100 °C)
Solubility soluble in glycerol
negligible in ammonia
insoluble in ether
slowly soluble in propylene glycol
Solubility in methanol 238 g/L
Solubility in ethanol <<139 g/L
Vapor pressure <2.4 kPa (at 20 °C)
Basicity (pKb) -0.56 (NaOH(aq) = Na+ + OH)[6]
−15.8·10−6 cm3/mol (aq.)[7]
1.3576
Structure[8]
Orthorhombic, oS8
Cmcm, No. 63
a = 0.34013 nm, b = 1.1378 nm, c = 0.33984 nm
4
Thermochemistry[9]
59.5 J/mol K
64.4 J·mol−1·K−1
−425.8 kJ·mol−1
-379.7 kJ/mol
Hazards
Safety data sheet External MSDS
GHS pictograms GHS05: Corrosive
GHS Signal word Danger
H290, H314
P280, P305+351+338, P310
NFPA 704 (fire diamond)
Lethal dose or concentration (LD, LC):
40 mg/kg (mouse, intraperitoneal)[11]
500 mg/kg (rabbit, oral)[12]
NIOSH (US health exposure limits):
PEL (Permissible)
TWA 2 mg/m3[10]
REL (Recommended)
C 2 mg/m3[10]
IDLH (Immediate danger)
10 mg/m3[10]
Related compounds
Other anions
Sodium hydrosulfide

Sodium hydride

Other cations
Caesium hydroxide

Lithium hydroxide
Potassium hydroxide
Rubidium hydroxide

Except where otherwise noted, data are given for materials in their standard state (at 25 °C [77 °F], 100 kPa).
☑Y verify (what is ☑Y☒N ?)
Infobox references

Sodium hydroxide, also known as lye and caustic soda,[1][2] is an inorganic compound with the formula NaOH. It is a white solid ionic compound consisting of sodium cations Na+
and hydroxide anions OH
.

Sodium hydroxide is a highly caustic base and alkali that decomposes proteins at ordinary ambient temperatures and may cause severe chemical burns. It is highly soluble in water, and readily absorbs moisture and carbon dioxide from the air. It forms a series of hydrates NaOH·nH
2
O
.[13] The monohydrate NaOH·H
2
O
crystallizes from water solutions between 12.3 and 61.8 °C. The commercially available "sodium hydroxide" is often this monohydrate, and published data may refer to it instead of the anhydrous compound. As one of the simplest hydroxides, it is frequently utilized alongside neutral water and acidic hydrochloric acid to demonstrate the pH scale to chemistry students.[14]

Sodium hydroxide is used in many industries: in the manufacture of pulp and paper, textiles, drinking water, soaps and detergents, and as a drain cleaner. Worldwide production in 2004 was approximately 60 million tonnes, while demand was 51 million tonnes.[15]

Properties

Physical properties

Pure sodium hydroxide is a colorless crystalline solid that melts at 318 °C (604 °F) without decomposition, and with a boiling point of 1,388 °C (2,530 °F). It is highly soluble in water, with a lower solubility in polar solvents such as ethanol and methanol.[16] NaOH is insoluble in ether and other non-polar solvents.

Similar to the hydration of sulfuric acid, dissolution of solid sodium hydroxide in water is a highly exothermic reaction[17] where a large amount of heat is liberated, posing a threat to safety through the possibility of splashing. The resulting solution is usually colorless and odorless. As with other alkaline solutions, it feels slippery with skin contact due to the process of saponification that occurs between NaOH and natural skin oils.

Viscosity

Sodium hydroxide, NaOH, as a fluid solution, demonstrates a characteristic viscosity, 78 mPa·s that is much greater than water (1.0 mPa·s) and near that of olive oil (85 mPa·s) at room temperature. The viscosity of NaOH, as with any chemical, is inversely related to its service temperature; meaning viscosity decreases as temperature increases, and vice versa. The viscosity of sodium hydroxide plays a direct role in its application as well as its storage.[16]

Hydrates

Sodium hydroxide can form several hydrates NaOH·nH
2
O
, which result in a complex solubility diagram that was described in detail by S. U. Pickering in 1893.[18] The known hydrates and the approximate ranges of temperature and concentration (mass percent of NaOH) of their saturated water solutions are:[13]

 • Heptahydrate, NaOH·7H
  2
  O
  : from −28 °C (18.8%) to −24 °C (22.2%).[18]
 • Pentahydrate, NaOH·5H
  2
  O
  : from −24 °C (22.2%) to −17.7 (24.8%).[18]
 • Tetrahydrate, NaOH·4H
  2
  O
  , α form: from −17.7 (24.8%) to +5.4 °C (32.5%).[18][19]
 • Tetrahydrate, NaOH·4H
  2
  O
  , β form: metastable.[18][19]
 • Trihemihydrate, NaOH·3.5H
  2
  O
  : from +5.4 °C (32.5%) to +15.38 °C (38.8%) and then to +5.0 °C (45.7%).[18][13]
 • Trihydrate, NaOH·3H
  2
  O
  : metastable.[18]
 • Dihydrate, NaOH·2H
  2
  O
  : from +5.0 °C (45.7%) to +12.3 °C (51%).[18][13]
 • Monohydrate, NaOH·H
  2
  O
  : from +12.3 °C (51%) to 65.10 °C (69%) then to 62.63 °C (73.1%).[18][20]

Early reports refer to hydrates with n = 0.5 or n = 2/3, but later careful investigations failed to confirm their existence.[20]

The only hydrates with stable melting points are NaOH·H
2
O
(65.10 °C) and NaOH·3.5H
2
O
(15.38 °C). The other hydrates, except the metastable ones NaOH·3H
2
O
and NaOH·4H
2
O
(β) can be crystallized from solutions of the proper composition, as listed above. However, solutions of NaOH can be easily supercooled by many degrees, which allows the formation of hydrates (including the metastable ones) from solutions with different concentrations.[13][20]

For example, when a solution of NaOH and water with 1:2 mole ratio (52.6% NaOH by mass) is cooled, the monohydrate normally starts to crystallize (at about 22 °C) before the dihydrate. However, the solution can easily be supercooled down to −15 °C, at which point it may quickly crystallize as the dihydrate. When heated, the solid dihydrate might melt directly into a solution at 13.35 °C; however, once the temperature exceeds 12.58 °C. it often decomposes into solid monohydrate and a liquid solution. Even the n = 3.5 hydrate is difficult to crystallize, because the solution supercools so much that other hydrates become more stable.[13]

A hot water solution containing 73.1% (mass) of NaOH is an eutectic that solidifies at about 62.63 °C as an intimate mix of anhydrous and monohydrate crystals.[21][20]

A second stable eutectic composition is 45.4% (mass) of NaOH, that solidifies at about 4.9 °C into a mixture of crystals of the dihydrate and of the 3.5-hydrate.[13]

The third stable eutectic has 18.4% (mass) of NaOH. It solidifies at about −28.7 °C as a mixture of water ice and the heptahydrate NaOH·7H
2
O
.[18][22]

When solutions with less than 18.4% NaOH are cooled, water ice crystallizes first, leaving the NaOH in solution.[18]

The α form of the tetrahydrate has density 1.33 g/cm3. It melts congruously at 7.55 °C into a liquid with 35.7% NaOH and density 1.392 g/cm3, and therefore floats on it like ice on water. However, at about 4.9 °C it may instead melt incongruously into a mixture of solid NaOH·3.5H
2
O
and a liquid solution.[19]

The β form of the tetrahydrate is metastable, and often transforms spontaneously to the α form when cooled below −20 °C.[19] Once initiated, the exothermic transformation is complete in a few minutes, with a 6.5% increase in volume of the solid. The β form can be crystallized from supercooled solutions at −26 °C, and melts partially at −1.83 °C.[19]

The "sodium hydroxide" of commerce is often the monohydrate (density 1.829 g/cm3). Physical data in technical literature may refer to this form, rather than the anhydrous compound.

Crystal structure

NaOH and its monohydrate form orthorhombic crystals with the space groups Cmcm (oS8) and Pbca (oP24), respectively. The monohydrate cell dimensions are a = 1.1825, b = 0.6213, c = 0.6069 nm. The atoms are arranged in a hydrargillite-like layer structure /O Na O O Na O/... Each sodium atom is surrounded by six oxygen atoms, three each from hydroxyl anions HO
and three from water molecules. The hydrogen atoms of the hydroxyls form strong bonds with oxygen atoms within each O layer. Adjacent O layers are held together by hydrogen bonds between water molecules.[23]

Chemical properties

Reaction with acids

Sodium hydroxide reacts with protic acids to produce water and the corresponding salts. For example, when sodium hydroxide reacts with hydrochloric acid, sodium chloride is formed:

In general, such neutralization reactions are represented by one simple net ionic equation:

This type of reaction with a strong acid releases heat, and hence is exothermic. Such acid-base reactions can also be used for titrations. However, sodium hydroxide is not used as a primary standard because it is hygroscopic and absorbs carbon dioxide from air.

Reaction with acidic oxides

Sodium hydroxide also reacts with acidic oxides, such as sulfur dioxide. Such reactions are often used to "scrub" harmful acidic gases (like SO2 and H2S) produced in the burning of coal and thus prevent their release into the atmosphere. For example,

Reaction with metals and oxides

Glass reacts slowly with aqueous sodium hydroxide solutions at ambient temperatures to form soluble silicates. Because of this, glass joints and stopcocks exposed to sodium hydroxide have a tendency to "freeze". Flasks and glass-lined chemical reactors are damaged by long exposure to hot sodium hydroxide, which also frosts the glass. Sodium hydroxide does not attack iron at room temperatures, since iron does not have amphoteric properties (i.e., it only dissolves in acid, not base). Nevertheless, at high temperatures (e.g. above 500 °C), iron can react endothermically with sodium hydroxide to form iron(III) oxide, sodium metal, and hydrogen gas.[24] This is due to the lower enthalpy of formation of iron(III) oxide (−824.2kJ/mol compared to sodium hydroxide (-500kJ/mol), thus the reaction is thermodynamically favorable, although its endothermic nature indicates non-spontaneity. Consider the following reaction between molten sodium hydroxide and finely divided iron filings:

A few transition metals, however, may react vigorously with sodium hydroxide.

In 1986, an aluminium road tanker in the UK was mistakenly used to transport 25% sodium hydroxide solution,[25] causing pressurization of the contents and damage to the tanker. The pressurization was due to the hydrogen gas which is produced in the reaction between sodium hydroxide and aluminium:

Precipitant

Unlike sodium hydroxide, which is soluble, the hydroxides of most transition metals are insoluble, and therefore sodium hydroxide can be used to precipitate transition metal hydroxides. The following colours are observed: blue-copper, green-iron(II), yellow/brown-iron(III). Zinc and lead salts dissolve in excess sodium hydroxide to give a clear solution of Na2ZnO2 or Na2PbO2.

Aluminium hydroxide is used as a gelatinous flocculant to filter out particulate matter in water treatment. Aluminium hydroxide is prepared at the treatment plant from aluminium sulfate by reacting it with sodium hydroxide or bicarbonate.

Saponification

Sodium hydroxide can be used for the base-driven hydrolysis of esters (as in saponification), amides and alkyl halides.[16] However, the limited solubility of sodium hydroxide in organic solvents means that the more soluble potassium hydroxide (KOH) is often preferred. Touching sodium hydroxide solution with the bare hands, while not recommended, produces a slippery feeling. This happens because oils on the skin such as sebum are converted to soap. Despite solubility in propylene glycol it is unlikely to replace water in saponification due to propylene glycol primary reaction with fat before reaction between sodium hydroxide and fat.

Production

Sodium hydroxide is industrially produced as a 50% solution by variations of the electrolytic chloralkali process.[26] Chlorine gas is also produced in this process.[26] Solid sodium hydroxide is obtained from this solution by the evaporation of water. Solid sodium hydroxide is most commonly sold as flakes, prills, and cast blocks.[15]

In 2004, world production was estimated at 60 million dry metric tonnes of sodium hydroxide, and demand was estimated at 51 million tonnes.[15] In 1998, total world production was around 45 million tonnes. North America and Asia each contributed around 14 million tonnes, while Europe produced around 10 million tonnes. In the United States, the major producer of sodium hydroxide is the Dow Chemical Company, which has annual production around 3.7 million tonnes from sites at Freeport, Texas, and Plaquemine, Louisiana. Other major US producers include Oxychem, Westlake, Olin, Shintek and Formosa. All of these companies use the chloralkali process.[27]

Historically, sodium hydroxide was produced by treating sodium carbonate with calcium hydroxide in a metathesis reaction. (Sodium hydroxide is soluble while calcium carbonate is not.) This process was called causticizing.[28]

This process was superseded by the Solvay process in the late 19th century, which was in turn supplanted by the chloralkali process which we use today.

Sodium hydroxide is also produced by combining pure sodium metal with water. The byproducts are hydrogen gas and heat, often resulting in a flame, making this a common demonstration of the reactivity of alkali metals in academic environments; however, it is not commercially viable, as the isolation of sodium metal is typically performed by reduction or electrolysis of sodium compounds including sodium hydroxide.

For further information in historical production, see alkali manufacture.

Uses

Sodium hydroxide is a popular strong base used in industry. Around 56% of sodium hydroxide produced is used by industry, 25% of which is used in the paper industry. Sodium hydroxide is also used in the manufacture of sodium salts and detergents, pH regulation, and organic synthesis. It is used in the Bayer process of aluminium production.[15] In bulk, it is most often handled as an aqueous solution,[29] since solutions are cheaper and easier to handle.

Sodium hydroxide is used in many scenarios where it is desirable to increase the alkalinity of a mixture, or to neutralize acids.

For example, in the petroleum industry, sodium hydroxide is used as an additive in drilling mud to increase alkalinity in bentonite mud systems, to increase the mud viscosity, and to neutralize any acid gas (such as hydrogen sulfide and carbon dioxide) which may be encountered in the geological formation as drilling progresses.

Another use is in Salt spray testing where pH needs to be regulated. Sodium hydroxide is used with hydrochloric acid to balance pH. The resultant salt, NaCl, is the corrosive agent used in the standard neutral pH salt spray test.

Poor quality crude oil can be treated with sodium hydroxide to remove sulfurous impurities in a process known as caustic washing. As above, sodium hydroxide reacts with weak acids such as hydrogen sulfide and mercaptans to yield non-volatile sodium salts, which can be removed. The waste which is formed is toxic and difficult to deal with, and the process is banned in many countries because of this. In 2006, Trafigura used the process and then dumped the waste in Africa.[30][31]

Chemical pulping

Sodium hydroxide is also widely used in pulping of wood for making paper or regenerated fibers. Along with sodium sulfide, sodium hydroxide is a key component of the white liquor solution used to separate lignin from cellulose fibers in the kraft process. It also plays a key role in several later stages of the process of bleaching the brown pulp resulting from the pulping process. These stages include oxygen delignification, oxidative extraction, and simple extraction, all of which require a strong alkaline environment with a pH > 10.5 at the end of the stages.

Tissue digestion

In a similar fashion, sodium hydroxide is used to digest tissues, as in a process that was used with farm animals at one time. This process involved placing a carcass into a sealed chamber, then adding a mixture of sodium hydroxide and water (which breaks the chemical bonds that keep the flesh intact). This eventually turns the body into a liquid with coffee-like appearance,[32][33] and the only solid that remains are bone hulls, which could be crushed between one's fingertips.[34] Sodium hydroxide is frequently used in the process of decomposing roadkill dumped in landfills by animal disposal contractors.[33] Due to its availability and low cost, it has been used to dispose of corpses by criminals. Italian serial killer Leonarda Cianciulli used this chemical to turn dead bodies into soap.[35] In Mexico, a man who worked for drug cartels admitted disposing of over 300 bodies with it.[36] Sodium hydroxide is a dangerous chemical due to its ability to hydrolyze protein. If a dilute solution is spilled on the skin, burns may result if the area is not washed thoroughly and for several minutes with running water. Splashes in the eye can be more serious and can lead to blindness.[37]

Dissolving amphoteric metals and compounds

Strong bases attack aluminium. Sodium hydroxide reacts with aluminium and water to release hydrogen gas. The aluminium takes the oxygen atom from sodium hydroxide, which in turn takes the oxygen atom from the water, and releases the two hydrogen atoms, The reaction thus produces hydrogen gas and sodium aluminate. In this reaction, sodium hydroxide acts as an agent to make the solution alkaline, which aluminium can dissolve in. This reaction can be useful in etching, removing anodizing, or converting a polished surface to a satin-like finish, but without further passivation such as anodizing or alodining the surface may become degraded, either under normal use or in severe atmospheric conditions.

In the Bayer process, sodium hydroxide is used in the refining of alumina containing ores (bauxite) to produce alumina (aluminium oxide) which is the raw material used to produce aluminium metal via the electrolytic Hall-Héroult process. Since the alumina is amphoteric, it dissolves in the sodium hydroxide, leaving impurities less soluble at high pH such as iron oxides behind in the form of a highly alkaline red mud.

Other amphoteric metals are zinc and lead which dissolve in concentrated sodium hydroxide solutions to give sodium zincate and sodium plumbate respectively.

Esterification and transesterification reagent

Sodium hydroxide is traditionally used in soap making (cold process soap, saponification).[38] It was made in the nineteenth century for a hard surface rather than liquid product because it was easier to store and transport.

For the manufacture of biodiesel, sodium hydroxide is used as a catalyst for the transesterification of methanol and triglycerides. This only works with anhydrous sodium hydroxide, because combined with water the fat would turn into soap, which would be tainted with methanol. NaOH is used more often than potassium hydroxide because it is cheaper and a smaller quantity is needed.

Food preparation

Food uses of sodium hydroxide include washing or chemical peeling of fruits and vegetables, chocolate and cocoa processing, caramel coloring production, poultry scalding, soft drink processing, and thickening ice cream.[39] Olives are often soaked in sodium hydroxide for softening; Pretzels and German lye rolls are glazed with a sodium hydroxide solution before baking to make them crisp. Owing to the difficulty in obtaining food grade sodium hydroxide in small quantities for home use, sodium carbonate is often used in place of sodium hydroxide.[40] It is known as E number E524.

Specific foods processed with sodium hydroxide include:

 • German pretzels are poached in a boiling sodium carbonate solution or cold sodium hydroxide solution before baking, which contributes to their unique crust.
 • Lye-water is an essential ingredient in the crust of the traditional baked Chinese moon cakes.
 • Most yellow coloured Chinese noodles are made with lye-water but are commonly mistaken for containing egg.
 • One variety of zongzi uses lye water to impart a sweet flavor.
 • Sodium hydroxide is also the chemical that causes gelling of egg whites in the production of Century eggs.
 • Some methods of preparing olives involve subjecting them to a lye-based brine.[41]
 • The Filipino dessert (kakanin) called kutsinta uses a small quantity of lye water to help give the rice flour batter a jelly like consistency. A similar process is also used in the kakanin known as pitsi-pitsi or pichi-pichi except that the mixture uses grated cassava instead of rice flour.
 • The Norwegian dish known as lutefisk (from lutfisk, "lye fish").
 • Bagels are often boiled in a lye solution before baking, contributing to their shiny crust.
 • Hominy is dried maize (corn) kernels reconstituted by soaking in lye-water. These expand considerably in size and may be further processed by frying to make corn nuts or by drying and grinding to make grits. Hominy is used to create Masa, a popular flour used in Mexican cuisine to make Corn tortillas and tamales. Nixtamal is similar, but uses calcium hydroxide instead of sodium hydroxide.

Cleaning agent

Sodium hydroxide is frequently used as an industrial cleaning agent where it is often called "caustic". It is added to water, heated, and then used to clean process equipment, storage tanks, etc. It can dissolve grease, oils, fats and protein-based deposits. It is also used for cleaning waste discharge pipes under sinks and drains in domestic properties. Surfactants can be added to the sodium hydroxide solution in order to stabilize dissolved substances and thus prevent redeposition. A sodium hydroxide soak solution is used as a powerful degreaser on stainless steel and glass bakeware. It is also a common ingredient in oven cleaners.

A common use of sodium hydroxide is in the production of parts washer detergents. Parts washer detergents based on sodium hydroxide are some of the most aggressive parts washer cleaning chemicals. The sodium hydroxide-based detergents include surfactants, rust inhibitors and defoamers. A parts washer heats water and the detergent in a closed cabinet and then sprays the heated sodium hydroxide and hot water at pressure against dirty parts for degreasing applications. Sodium hydroxide used in this manner replaced many solvent-based systems in the early 1990s[citation needed] when trichloroethane was outlawed by the Montreal Protocol. Water and sodium hydroxide detergent-based parts washers are considered to be an environmental improvement over the solvent-based cleaning methods.

Hardware stores grade sodium hydroxide to be used as a type of drain cleaner.
Paint stripping with caustic soda

Sodium hydroxide is used in the home as a type of drain opener to unblock clogged drains, usually in the form of a dry crystal or as a thick liquid gel. The alkali dissolves greases to produce water soluble products. It also hydrolyzes the proteins such as those found in hair which may block water pipes. These reactions are sped by the heat generated when sodium hydroxide and the other chemical components of the cleaner dissolve in water. Such alkaline drain cleaners and their acidic versions are highly corrosive and should be handled with great caution.

Sodium hydroxide is used in some relaxers to straighten hair. However, because of the high incidence and intensity of chemical burns, manufacturers of chemical relaxers use other alkaline chemicals in preparations available to average consumers. Sodium hydroxide relaxers are still available, but they are used mostly by professionals.

A solution of sodium hydroxide in water was traditionally used as the most common paint stripper on wooden objects. Its use has become less common, because it can damage the wood surface, raising the grain and staining the colour.

Water treatment

Sodium hydroxide is sometimes used during water purification to raise the pH of water supplies. Increased pH makes the water less corrosive to plumbing and reduces the amount of lead, copper and other toxic metals that can dissolve into drinking water.[42][43]

Historical uses

Sodium hydroxide has been used for detection of carbon monoxide poisoning, with blood samples of such patients turning to a vermilion color upon the addition of a few drops of sodium hydroxide.[44] Today, carbon monoxide poisoning can be detected by CO oximetry.

In cement mixes, mortars, concrete, grouts

Sodium hydroxide is used in some cement mix plasticisers. This helps homogenise cement mixes, preventing segregation of sands and cement, decreases the amount of water required in a mix and increases workability of the cement product, be it mortar, render or concrete.

Experimental

Flavonoids

See: Sodium hydroxide test for flavonoids

Summer-winter heat storage

EMPA researchers are experimenting with concentrated sodium hydroxide (NaOH) as the thermal storage or seasonal reservoir medium for domestic space-heating. If water is added to solid or concentrated sodium hydroxide (NaOH), heat is released. The dilution is exothermic – chemical energy is released in the form of heat. Conversely, by applying heat energy into a dilute sodium hydroxide solution the water will evaporate so that the solution becomes more concentrated and thus stores the supplied heat as latent chemical energy.[45]

Safety

Chemical burns caused by sodium hydroxide solution photographed 44 hours after exposure.

Like other corrosive acids and alkalis, drops of sodium hydroxide solutions can readily decompose proteins and lipids in living tissues via amide hydrolysis and ester hydrolysis, which consequently cause chemical burns and may induce permanent blindness upon contact with eyes.[1][2] Solid alkali can also express its corrosive nature if there is water, such as water vapor. Thus, protective equipment, like rubber gloves, safety clothing and eye protection, should always be used when handling this chemical or its solutions. The standard first aid measures for alkali spills on the skin is, as for other corrosives, irrigation with large quantities of water. Washing is continued for at least ten to fifteen minutes.

Moreover, dissolution of sodium hydroxide is highly exothermic, and the resulting heat may cause heat burns or ignite flammables. It also produces heat when reacted with acids.

Sodium hydroxide is also mildly corrosive to glass, which can cause damage to glazing or cause ground glass joints to bind.[46] Sodium hydroxide is corrosive to several metals, like aluminium which reacts with the alkali to produce flammable hydrogen gas on contact:[47]

Storage

Careful storage is needed when handling sodium hydroxide for use, especially bulk volumes. Following proper NaOH storage guidelines and maintaining worker/environment safety is always recommended given the chemical's burn hazard.

Sodium hydroxide is often stored in bottles for small-scale laboratory use, within intermediate bulk containers (medium volume containers) for cargo handling and transport, or within large stationary storage tanks with volumes up to 100,000 gallons for manufacturing or waste water plants with extensive NaOH use. Common materials that are compatible with sodium hydroxide and often utilized for NaOH storage include: polyethylene (HDPE, usual, XLPE, less common), carbon steel, polyvinyl chloride (PVC), stainless steel, and fiberglass reinforced plastic (FRP, with a resistant liner).[16]

Sodium hydroxide must be stored in airtight containers to preserve its normality as it will absorb water from the atmosphere.

History

Sodium hydroxide was first prepared by soap makers.[48]:p45 A procedure for making sodium hydroxide appeared as part of a recipe for making soap in an Arab book of the late 13th century: Al-mukhtara` fi funun min al-suna` (Inventions from the Various Industrial Arts), which was compiled by al-Muzaffar Yusuf ibn `Umar ibn `Ali ibn Rasul (d. 1295), a king of Yemen.[49][50] The recipe called for passing water repeatedly through a mixture of alkali (Arabic: al-qily, where qily is ash from saltwort plants, which are rich in sodium ; hence alkali was impure sodium carbonate)[51] and quicklime (calcium oxide, CaO), whereby a solution of sodium hydroxide was obtained. European soap makers also followed this recipe. When in 1791 the French chemist and surgeon Nicolas Leblanc (1742–1806) patented a process for mass-producing sodium carbonate, natural "soda ash" (impure sodium carbonate that was obtained from the ashes of plants that are rich in sodium)[48]:p36 was replaced by this artificial version.[48]:p46 However, by the 20th century, the electrolysis of sodium chloride had become the primary method for producing sodium hydroxide.[52]

See also

References

 1. ^ a b c "Material Safety Datasheet" (PDF). certified-lye.com.
 2. ^ a b c "Material Safety Datasheet 2" (PDF). hillbrothers.com. Archived from the original (PDF) on 2012-08-03. Retrieved 2012-05-20.
 3. ^ a b "Sodium Hydroxide – Compound Summary". Retrieved June 12, 2012.
 4. ^ "1310-73-2|Sodium hydroxide solution|Sigma Aldrich|sodium oxidanide". chembase.cn.
 5. ^ a b c d Haynes, p. 4.90
 6. ^ "Sortierte Liste: pKb-Werte, nach Ordnungszahl sortiert. – Das Periodensystem online".
 7. ^ Haynes, p. 4.135
 8. ^ Jacobs, H.; Kockelkorn, J. and Tacke, Th. (1985). "Hydroxide des Natriums, Kaliums und Rubidiums: Einkristallzüchtung und röntgenographische Strukturbestimmung an der bei Raumtemperatur stabilen Modifikation". Z. Anorg. Allg. Chem. 531: 119–124. doi:10.1002/zaac.19855311217.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 9. ^ Haynes, p. 5.13
 10. ^ a b c NIOSH Pocket Guide to Chemical Hazards. "#0565". National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH).
 11. ^ Michael Chambers. "ChemIDplus – 1310-73-2 – HEMHJVSKTPXQMS-UHFFFAOYSA-M – Sodium hydroxide [NF] – Similar structures search, synonyms, formulas, resource links, and other chemical information.". nih.gov.
 12. ^ "Sodium hydroxide". Immediately Dangerous to Life and Health Concentrations (IDLH). National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH).
 13. ^ a b c d e f g P. R. Siemens, William F. Giauque (1969): "Entropies of the hydrates of sodium hydroxide. II. Low-temperature heat capacities and heats of fusion of NaOH·2H2O and NaOH·3.5H2O". Journal of Physical Chemistry, volume 73, issue 1, pages 149–157. doi:10.1021/j100721a024
 14. ^ "Examples of Common Laboratory Chemicals and their Hazard Class".
 15. ^ a b c d Cetin Kurt, Jürgen Bittner. "Sodium Hydroxide". Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Weinheim: Wiley-VCH. doi:10.1002/14356007.a24_345.pub2.
 16. ^ a b c d "Sodium Hydroxide Storage Tanks & Specifications". Protank. 2018-09-08. Retrieved 2018-11-21.
 17. ^ "Exothermic vs. Endothermic: Chemistry's Give and Take". Discovery Express.
 18. ^ a b c d e f g h i j k Spencer Umfreville Pickering (1893): "LXI.—The hydrates of sodium, potassium, and lithium hydroxides". Journal of the Chemical Society, Transactions, volume 63, pages 890–909. doi:10.1039/CT8936300890
 19. ^ a b c d e S. C. Mraw, W. F. Giauque (1974): "Entropies of the hydrates of sodium hydroxide. III. Low-temperature heat capacities and heats of fusion of the α and β crystalline forms of sodium hydroxide tetrahydrate". Journal of Physical Chemistry, volume 78, issue 17, pages 1701–1709. doi:10.1021/j100610a005
 20. ^ a b c d L. E. Murch, W. F. Giauque (1962): "The thermodynamic properties of sodium hydroxide and its monohydrate. Heat capacities to low temperatures. Heats of solution". Journal of Physical Chemistry, volume 66, issue 10, pages 2052–2059. doi:10.1021/j100816a052
 21. ^ G. E. Brodale and W. F. Giauque(1962): "The freezing point-solubility curve of aqueous sodium hydroxide in the region near the anhydrous-monohydrate eutectic". Journal of Physical Chemistry, volume 66, issue 10, pages 2051–2051. doi:10.1021/j100816a051
 22. ^ M. Conde Engineering: "Solid-Liquid Equilibrium (SLE) and Vapour-Liquid Equilibrium (VLE) of Aqueous NaOH". Online report, accessed on 2017-04-29.
 23. ^ Jacobs, H. and Metzner, U. (1991). "Ungewöhnliche H-Brückenbindungen in Natriumhydroxidmonohydrat: Röntgen- und Neutronenbeugung an NaOH·H2O bzw. NaOD·D2O". Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie. 597 (1): 97–106. doi:10.1002/zaac.19915970113.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 24. ^ 祖恩, 许 (1992), 钾素,钾肥溯源[J]
 25. ^ Stamell, Jim (2001), EXCEL HSC Chemistry, Pascal Press, p. 199, ISBN 978-1-74125-299-6
 26. ^ a b Fengmin Du, David M Warsinger, Tamanna I Urmi, Gregory P Thiel, Amit Kumar, John H Lienhard (2018). "Sodium hydroxide production from seawater desalination brine: process design and energy efficiency". Environmental Science & Technology. 52 (10): 5949–5958. Bibcode:2018EnST...52.5949D. doi:10.1021/acs.est.8b01195. PMID 29669210.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 27. ^ Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology, 5th edition, John Wiley & Sons.
 28. ^ Deming, Horace G. (1925). General Chemistry: An Elementary Survey Emphasizing Industrial Applications of Fundamental Principles (2nd ed.). New York: John Wiley & Sons, Inc. p. 452.
 29. ^ "Document 2 - CausticSodamanual2008.pdf" (PDF). 2013. Retrieved July 17, 2014.
 30. ^ Sample, Ian (16 September 2009). "Trafigura case: toxic slop left behind by caustic washing". The Guardian. Retrieved 2009-09-17.
 31. ^ "Trafigura knew of waste dangers". BBC Newsnight. 16 September 2009. Retrieved 2009-09-17.
 32. ^ Ayres, Chris (27 February 2010) Clean green finish that sends a loved one down the drain Times Online. Retrieved 2013-02-20.
 33. ^ a b Thacker, H. Leon; Kastner, Justin (August 2004). Carcass Disposal: A Comprehensive Review. Chapter 6. National Agricultural Biosecurity Center, Kansas State University, 2004. Retrieved 2010-03-08
 34. ^ Roach, Mary (2004). Stiff: The Curious Lives of Human Cadavers, New York: W.W. Norton & Company. ISBN 0-393-32482-6.
 35. ^ "Sodium:Getting rid of dirt – and murder victims". BBC News. 3 May 2014.
 36. ^ William Booth (January 27, 2009). "'Stewmaker' Stirs Horror in Mexico". Washington Post.
 37. ^ "ATSDR – Medical Management Guidelines (MMGs): Sodium Hydroxide". www.atsdr.cdc.gov.
 38. ^ Morfit, Campbell (1856). A treatise on chemistry applied to the manufacture of soap and candles. Parry and McMillan.
 39. ^ "Sodium Hydroxide". rsc.org. 2014. Retrieved November 9, 2014.
 40. ^ "Hominy without Lye". National Center for Home Food Preservation.
 41. ^ "Olives: Safe Methods for Home Pickling (application/pdf Object)" (PDF). ucanr.org. 2010. Retrieved January 22, 2012.
 42. ^ "Drinking Water Treatment – pH Adjustment". 2011. Retrieved June 23, 2016.
 43. ^ Brian Oram, PG (2014). "Drinking Water Issues Corrosive Water (Lead, Copper, Aluminum, Zinc and More)". Retrieved June 23, 2016.
 44. ^ Page 168 in: The Detection of poisons and strong drugs. Author: Wilhelm Autenrieth. Publisher: P. Blakiston's son & Company, 1909.
 45. ^ "Empa – 604 – Communication – NaOH-heat-storage". www.empa.ch.
 46. ^ Pubchem. "SODIUM HYDROXIDE | NaOH – PubChem". pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. Retrieved 2016-09-04.
 47. ^ "aluminium_water_hydrogen.pdf (application/pdf Object)" (PDF). www1.eere.energy.gov. 2008. Archived from the original (PDF) on September 14, 2012. Retrieved January 15, 2013.
 48. ^ a b c Thorpe, Thomas Edward, ed., A Dictionary of Applied Chemistry (London, England: Longmans, Green, and Co., 1913), vol. 5, [1]
 49. ^ See: History of Science and Technology in Islam: Description of Soap Making
 50. ^ The English chemist and archaeologist Henry Ernest Stapleton (1878–1962) presented evidence that the Persian alchemist and physician Muhammad ibn Zakariya al-Razi (854–925) knew about sodium hydroxide. See: Henry Ernest Stapleton; R. F. Azo; M. Hid'yat Ḥusain (1927) "Chemistry in 'Iraq and Persia in the Tenth Century A.D.," Memoirs of the Asiatic Society of Bengal, 8 (6) : 317–418 ; see p. 322.
 51. ^ Stapleton, H. E. and Azo, R. F. (1905) "Alchemical equipment in the eleventh century, A.D.," Memoirs of the Asiatic Society of Bengal, 1 : 47–71 ; see footnote 5 on p. 53. From p. 53: "5. Sodium carbonate. Qily is the ashes of certain plants, e.g. Salsola and Salicornia … , which grow near the sea, or in salty places … "
 52. ^ O'Brien, Thomas F.; Bommaraju, Tilak V. and Hine, Fumio (2005) Handbook of Chlor-Alkali Technology, vol. 1. Berlin, Germany: Springer. Chapter 2: History of the Chlor-Alkali Industry, p. 34. ISBN 9780306486241

Bibliography

External links