سجاد هاشمی آهنگری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سجاد هاشمی آهنگری
ملّیت:  ایران
زادروز: ۱۳۷۰
زادگاه: تبریز
قد: ۱/۸۰ متر
وزن: ۷۴ ک‌گ
مدال‌ها
دو و میدانی مردان
شرکت‌کنندهٔ کشور  ایران
قهرمانی آسیا
برنز ۲۰۱۱ کوبه ۴ × ۴۰۰ متر مردان
نقره ۲۰۱۶ قطر ۴ × ۴۰۰ متر مردان
بازی‌ه۵ای ارتش‌های جهان
طلا ریو دو ژانیرو ۲۰۱۱ دو ۴۰۰ متر
قهرمانی جوانان آسیا
طلا ۲۰۱۰ هانوی ۴۰۰ متر
برنز ۲۰۱۰ هانوی ۴ در ۴۰۰ متر

سجاد هاشمی آهنگری (متولد سال ۱۳۷۰ در تبریز) دونده دوهای سرعت ایرانی است. رشته تخصصی او ۴۰۰ متر و ۲۰۰ متر و رکورد دار ملی ایران در ۴×۴۰۰ متر است.

جوانان[ویرایش]

هاشمی در سال ۲۰۰۷ در قهرمانی نوجوانان جهان به نیمه‌نهایی رشته ۴۰۰ متر صعود کردودر فینال به مقام نهمی دست یافت سال بعد در قهرمانی جوانان آسیا پنجم شد و دو سال بعد در دورهٔ بعدی قهرمانی جوانان آسیا در رشته ۴۰۰ متر با رکورد ۴۷٫۱۸ دقیقه به مدال طلا رسیده و در ۲۰۰ متر با زمان ۲۱٫۰۹ ثانیه رکورد جدیدی برای ایران ثبت کرده و به مقام چهارم رسید و یک مدال برنز در ۴ در ۴۰۰ متر امدادی را نیز کسب کرد.

بزرگسالان[ویرایش]

هاشمی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ در دو رشتهٔ ۴۰۰ متر و ۴ در ۴۰۰ متر شرکت کرد اما به دور فینال هیچ‌یک از این دو نرسید.

او در قهرمانی غرب آسیا ۲۰۱۱ در حلب مدال طلای ۴۰۰ متر را دریافت کرد و در ۴ در ۴۰۰ متر همراه با رضا بوعذار، سجاد مرادی و ادوارد مانگاسار رکورد ایران را با زمان ۳:۰۷٫۸۷ دقیقه شکست.

سجاد هاشمی در بازی‌های ارتش‌های جهان ۲۰۱۱ در ریودوژانیرو با زمان ۴۵ ثانیه و ۸۱ صدم ثانیه به مقام قهرمانی رسیده و رکورد جدیدی برای ایران ثبت کرده و نخستین ایرانی شد که توانسته ۴۰۰ متر را در کمتر از ۴۶ ثانیه بدود. وی با این رکورد سهمیه المپیک ۲۰۱۲ را دریافت کرد. وی در المپیک در دور مقدماتی حذف شد.شد.

منابع[ویرایش]