ستارگان اینترنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ستارگان اینترنت (به انگلیسی: Internet celebrity) یا سلبریتی اینترنتی (که به عنوان تأثیرگذار شبکه‌های اجتماعی نیز شناخته می‌شود) کسی است که با استفاده از اینترنت معروف شده‌است. ظهور شبکه‌های اجتماعی به مردم کمک کرده‌است تا ارتباط خود را با مخاطبان جهانی افزایش دهند. تأثیرگذاران شبکه‌های اجتماعی می‌توانند افراد معمولی باشند تا افراد مشهور، که علاقه و حمایت خود را از مارک‌های تجاری اعلام می‌کنند. امروزه محبوب‌ترین تأثیرگذارها در پلتفرم‌های معروف مانند اینستاگرام، یوتیوب، اسنپ چت و تیک تاک یافت می‌شوند. افراد مشهور اینترنتی اغلب به عنوان معلمان سبک زندگی عمل می‌کنند که سبک زندگی یا نگرش خاصی را ترویج می‌کنند. در این نقش، آنها تأثیرگذار یا ضریب بسیار مهمی برای گرایش افراد به ژانرهایی از جمله مد، زیبایی، فناوری، بازی‌های ویدیویی، سیاسی، موسیقی، ورزش و سرگرمی هستند.[۱]

اینترنت به افراد اجازه می‌دهد تا به یک مخاطب بسیار بزرگ در سراسر جهان دسترسی پیدا کنند و بنابراین در یک یا چند جامعه مجازی و اینترنتی معروف می‌شوند.[۲]

افزایش شهرت

میلیون‌ها نفر مجلات یا وبلاگ‌های آنلاین می‌نویسند. در بسیاری از موارد این کمک‌ها آن‌ها را در مقیاس وسیع یا فقط برای افراد با علاقه خاص متخصص قابل توجه نیست. اما اگر نویسنده دارای یک شخصیت متمایز است یا اینترنت را توسعه می‌دهد، ممکن است به شهرت برسد که این همان قدرتی است که از محتوای وبلاگ خود دارد.

در بعضی موارد، ممکن است مردم از طریق یک رویداد یا ویدئویی که پربازدید می‌شوند، به شهرت برسند. اینترنت به فیلم‌ها، مقالات خبری و جوک‌ها اجازه می‌دهد تا بسیار سریع پخش شوند. بسته به دسترسی به گسترش، محتوا ممکن است به عنوان «میم اینترنتی» در نظر گرفته شود و بنابراین هر فرد مرتبط با آن ممکن است در معرض قرار گرفتن باشد. به عنوان مثال، زاک آننر، کمدین آستین، تگزاس پس از ارسال ویدئو به اپرا وینفری در «جستجو برای ستاره تلویزیونی بعدی» توجه جهانیان را به خود جلب کرد. جستجوی آنلاین قابل توجهی برای افراد وجود دارد.

بسیاری از ستارگان فضای مجازی در ایران را شاخ مجازی می‌خوانند.[۳]

پیوندهای مشهور می‌تواند فرد را به شهرتی درحد اندی وارهول شاید در حدود ۱۵ دقیقه برساند. سازگاری اخیر وایو اچ واروف، که احتمالاً ناشی از افزایش شبکه‌های اجتماعی آنلاین، وبلاگ‌نویسی و پدیده‌های آنلاین مشابه است، ادعا می‌کند که «در آینده همه برای پانزده نفر مشهور خواهند شد» یا در برخی موارد، برای بش از پانزده نفر شناخته خواهند شد. این نقل قول به دیوید وینبرگرهنرمند اسکاتلندی نسبت داده شده‌است.

گاهی اوقات یک شخص مشهور اینترنتی در هنگامی که طرفداران را برای دیدار با او در مکان و زمان مشخص با مشکلاتی مواجه شده‌است که نبود سازماندهی مناسب و جذب جمعیت طرفداران، باعث نارضایتی و حتی ناامنی شده‌است. در عوض می‌توان آن را در محل برگزار کرد، با پرسنل امنیتی. چیسینگ کامرون یک نمونه از حتی یک گروه از افراد مشهور اینترنتی است که طرفداران را در راه دوم ملاقات می‌کنند.

برای مثال

جستارهای وابسته

منابع

  1. Schouten, Alexander P.; Janssen, Loes; Verspaget, Maegan (2020-02-17). "Celebrity vs. Influencer endorsements in advertising: the role of identification, credibility, and Product-Endorser fit". International Journal of Advertising. 39 (2): 258–281. doi:10.1080/02650487.2019.1634898. ISSN 0265-0487.
  2. Anne Hammock (May 1, 2008). "The new fame: Internet celebrity". CNN.
  3. «پرونده میلاد حاتمی؛ پخش اعترافات اجباری «شاخ اینستاگرامی» ساکن ترکیه از تلویزیون ایران». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۱۲.

پیوند به بیرون