ستاره پنج‌پر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک پنتاگرام

ستاره پنج‌پر یا پنتاگرام شکلی هندسی است که از پنج خط تشکیل شده و به شکل ستاره است.

پنتاگرام شکلی از ستاره دارای پنج نقطه است توسط پنج خط کشیده می‌شود. کلمهٔ «پنتاگرام» از کلمهٔ یونانی πεντάγραμμον منشأ گرفته‌است که به معنی پنج خط است.

پنتاگرام به عنوان سمبل دینی ای ارزشمند توسط بابلی‌ها و نیز یونانی‌ها در یونان باستان استفاده می‌شده است. بسیاری از کسانی که پیرو نوپگانیسم هستند از این سمبل استفاده می‌کنند.

پنتاگرم ید طولایی در رابطه با سیاره ونوس (زهره)♀ دارد و آن را سمبل این سیاره می‌شمارند، سیاره زهره نماد مادینه مقدس است که در مسیحیت آن را مریم مجدلیه (که بعد از گفته‌های کتاب راز داوینچی اثر دن براون بیشتر مرسوم شد) و در ایران باستان آناهیتا (که بعضی به صورت کلی آن را ننه یا ننه خاتون نیز می‌نامند) و همچنین سیاره ونوس هر هشت سال شکل ستاره پنج پر را می‌پیماید یعنی چرخشش چنین شکلی را به وجود می‌آورد.

اولین استفاده از ستاره پنج پر به پنج هزار سال پیش در بین‌النهرین در نزد سومریان بر می‌گردد. سومریان آن را به عنوان شکل تصویر (Pictogram) کلمه UB به معنی گوشه به کار می‌بردند. در شکل تصویر سومریان ستاره پنج پر در شماره ۳۰۶ بود، پنج گوشه ستاره پنج پر به معنی جوپیتر، عطارد، مریخ♂، ساترن، و زهره♀ است به معنی ملکه بهشت (Ishtar).

شیطان پرستی[ویرایش]

شیطان پرستی

۱. علامت بافومت نماد شیطان پرستی

علامت بافومت، نماد اصلی شیطان‌پرستی است و دائما در آثار هنری شیطانی به کار می‌رود. این علامت شامل یک ستاره پنج پر برعکس، یک بز و کلمه‌ی لویاتان به زبان عبری است. برای اطلاع از تاریخچه‌ی ستاره پنج پر روحانی رو به بالا و تجلی مادی‌گرایانه و رو به پایین این ستاره اینجا کلیک کنید. این علامت نشان‌دهنده‌ی خدایی اهریمنی و نماد شیطان است، نیروی تاریک انسان و طبیعت. امروزه در زیورآلات فراماسون‌ها استفاده می‌شود. می‌توان آن را روی ساختمان‌ها و تمثال‌هایی که روی وسایل نقلیه‌شان می‌گذارند، مشاهده کرد که برای تشخیص یکدیگر استفاده می‌شود.

۲. ستاره پنج پر (پنتاگرام) برعکس نماد شیطان پرستی

این علامت ابتدایی‌ترین و پربسامدترین نماد شیطان پرستی است.

این نماد در تشریفات جادوگری و غیب‌گویی برای احضار ارواح استفاده می‌شود. شیطان پرستان از ستاره‌ای که ۲ راس آن رو به بالا است و بت پرستان از ستاره‌ای که یک راس آن رو به بالا است، استفاده می‌کنند.

۳. بز نماد شیطان پرستی

بز به خاطر سرسختی و اتکا به خود، نشان دهنده‌ شیطان است. در تاریخ بت‌پرستی، مدت‌های طولانی خدایان بولهوس و جنسی گوناگون (مانند پان) را با ویژگی‌های بز، مانند سم‌های شکافته، گوش‌های دراز، و ریش بزی نشان داده شده‌اند.

این نماد در هر صورت نماد شیطان است.

فرقی نمی‌کند که دو راس یا یک راس آن رو به بالا باشد. حتی اگر دایره‌ای دور آن باشد هم فرقی نمی‌کند. [[File:Seal of Baphomet.svg |بندانگشتی|220px|بزبافومت|بزبافومت]]

ادیان[ویرایش]

در قرون وسطا مسیحی‌ها ستاره پنج پر را به عنوان طلسم ضد شیطان و عجوزه‌ها به کار می‌بردند ستاره پنج پر در زمانی نشانه شهر اورشلیم بوده‌است همچنین شیطان‌پرست‌ها نیز آن را با یک بز که ریشش در ضلع پایین گوش‌هایش در دو ضلع وسط و شاخهایش در دو ضلع بالا بود به کار می‌برده‌اند. در نوپگانیسم نیز به عنوان سمبل اصلی شناخته شده‌است و به عنوان نشانه‌ای از پنج عنصر الهام، آب، باد، آتش و زمین (خاک) است.

لگو آیین بیانی که سید علی محمد باب آنرا با متن‌های گوناگون نوشته و دست خط‌های گوناگون آن موجود است نیز شبیه همین ستاره پنج پر است که بنام لوح هیکل شناخته می‌شود. لوح هیکل در آیین بیانی مقدس بوده و نام‌های مقدس الله، محمد، علی، حسن، حسین و فاطمه در گوشه‌ها و مرکز آن نگاشته شده است.[نیازمند منبع]

لوح هیکل، دستخط باب، لگو آیین بیانی

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]