ستاره افغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Afghan satr.jpg

ستاره افغان(انگلیسی: Afghan Star)و (پشتو :د افغان ستوری) مسابقهٔ آواز خوانی و کشف استعدادهای هنری جوانان افغان است که از سوی تلویزیون طلوع در افغانستان به راه انداخته شده‌است.

شکل گیری[ویرایش]

این برنامه برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ آغاز شد. این برنامه تلویزیون طلوع با الگوگیری از برنامه‌های مشابهی از تلویزیون‌های بریتانیا و هندوستان ساخته شده‌است. این برنامه اکنون به یکی از برنامه‌های پرطرفدار در بین خانواده‌های افغان تبدیل شده‌است.

شکل مسابقه[ویرایش]

در مرحله مقدماتی برگزار کننده گان مسابقه به شهرهای مختلف افغانستان رفته و با محک زدن جوانان تعدادی را از هر شهر انتخاب می‌کنند. در مرحله بعدی با برگزاری مسابقه در کابل از بین این افراد طی چند مرحله ۱۲ نفر انتخاب می‌شوند که به مرحله نهایی یا دوازده بهترین مشهور است. در مرحله نهایی در هر قسمت شرکت کننده گان به هنر نمایی می‌پردازند و تا هفته آینده با مراجعه به آرای مردم از طریق اس ام اس یک نفر از دور مسابقه حذف می‌شود و این روند تا باقی ماندن یک نفر به عنوان ستاره افغان ادامه می‌یابد. اما جدیداً می‌توان علاوه بر رای مثبت رای منفی نیزبدهند. ومردم افغانستان وکشورهای دیگرنیز سوالاتی که درذهنشان دربارهٔ ستاره هاایجادشده است می‌توانندازهمان ستاره سوالشان رابپرسند.

اولین دوره[ویرایش]

اولین دوره مسابقه ستاره افغان در سال ۱۳۸۴ خورشیدی برگزار شد.

نتیجه مرحله نهایی این دوره:

۱-شکیب همدرد شرکت کننده از کابل در اولین دور بعنوان ستاره افغان برگزیده شد.

۲-عبدالسمیع یوسفزی شرکت کننده از هرات مقام دوم را بدست آورد.

۳-سیر ولی‌زاده شرکت کننده از کابل مقام سوم این دور از مسابقات را از آن خود کرد

۵-فرحناز یوسفی، شرکت کننده از مزار شریف، مقام بهترین بانوی این دوره را بدست آورد

در برنامه نهایی یا فینال دور اول منیژه دولت خواننده معروف تاجیکستان نیز به آوازخوانی و توزیع جوایز پرداخت.

دومین دوره[ویرایش]

دومین دوره مسابقه ستاره افغان در سال ۱۳۸۵ خورشیدی برگزار شد و در این دوره نجیب محمودی اشتراک کننده‌ای از شهر مزار شریف لقب ستاره افغان را کسب کرد. یکی ازعلت‌های محبوبیت او شباهت صدایش با احمد ظاهر خواننده درگذشته افغانستان بود.

نتیجه مرحله نهایی این دوره:

  1. نجیب محمودی شرکت کننده از مزار شریف
  2. سروش نوا کابل
  3. مهدی افشار شرکت کننده از هرات

سومین دوره[ویرایش]

سومین دوره مسابقه ستاره افغان در نیمه دوم سال ۱۳۸۶ خورشیدی برگزار شد و در انتها رفیع ناب‌زاده اشتراک کننده‌ای از شهر مزار شریف لقب ستاره افغان را کسب کرد. حمید سخی زاده از کابل نیز عنوان دومی را کسب کرد.

نتیجه مرحله نهایی این دوره:

  1. رفیع ناب‌زاده شرکت کننده از فاریاب
  2. حمید سخی‌زاده شرکت کننده از کابل
  3. لیمه سحر شرکت کننده از قندهار
  4. خالد خلوت
  5. طاهر شوقی (هراتی) از مهاجرین افغان مقیم تهران
  6. امید نظامی
  7. هارون یوسفی

چهارمین دوره[ویرایش]

۱. نوید فروغ شرکت کننده از ولایت کابل

برآیندها[ویرایش]

این مسابقه تا حدود زیادی توانسته‌است در معرفی چهره‌های جدید موسیقی موفق باشد. تعدادی از شرکت کننده‌های این مسابقه همانند شکیب همدرد و نجیب محمودی توانستند کار خوانندگی را ادامه دهند و آلبوم‌هایی را ارائه دهند. در مقابل بسیاری نیز همانند سمیع یوسفزی که در اولین دوره این مسابقه رتبه دوم را بدست آورده بود چندان فعالیت هنری ای نداشتند. بجز فریده ترانه سایر بانوان شرکت کننده نیز چندان درخششی در فعالیت حرفه‌ای نداشتند.

منابع[ویرایش]