ستاره افغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Afghan Star
Afghan Star Logo with black background.jpg
Afghan Star Logo
نام شناخته‌شده Sitara-e Afghan
سازنده تلویزیون طلوع
مجری امید نظامی
داوود صدیقی
مصطفی عزیزیار
احمد پوپل
سجاد جنتی
حسام فرزان
داوران

آریانا سعید
قَیس اُلفت

سَیدا گل ماینا
عبید جواِندا
موسیقی متن Wahid Qasemi (current), Jawad Karimi
کشور سازنده افغانستان
زبان‌ها فارسی افغانستان، زبان پشتو
تعداد فصل‌ها ۱۲
تولید
مکان‌ها کابل
پخش کننده
شبکه اصلی تلویزیون طلوع
اجرای اصلی September 2005 – present
آثار مرتبط
بعد از Superstar
پیوندهای بیرونی
Afghan Star www.afghanstar.tv
Afghan satr.jpg

ستاره افغان (به انگلیسی: Afghan Star)؛ (به پشتو: د افغان ستوری) مسابقهٔ آوازخوانی و کشف استعداد خوانندگی جوانان اهل افغانستان است که از سوی تلویزیون طلوع در افغانستان راه اندازی شده‌است.

شکل‌گیری[ویرایش]

این برنامه برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ آغاز شد. تلویزیون طلوع با الگوگیری از برنامه‌های مشابهی که از تلویزیون‌های بریتانیا و هندوستان پخش می‌شود، این برنامه را ساخته‌است. این برنامه اکنون به یکی از برنامه‌های پرطرفدار در بین خانواده‌های افغان تبدیل شده‌است.

شکل مسابقه[ویرایش]

در مرحله مقدماتی برگزار کنندگان مسابقه به شهرهای مختلف افغانستان رفته و با محک زدن جوانان، تعدادی را از هر شهر انتخاب می‌کنند. در مرحله بعدی با برگزاری مسابقه در کابل از بین این افراد طی چند مرحله ۱۲ نفر انتخاب می‌شوند که به مرحله نهایی یا دوازده بهترین راه پیدا می‌کنند.

در مرحله نهایی در هر قسمت شرکت کنندگان به هنرنمایی می‌پردازند و تا هفته آینده با مراجعه به آرای مردم از طریق اس‌ام‌اس یک نفر از دور مسابقه حذف می‌شود و این روند تا باقی ماندن یک نفر به عنوان ستاره افغان ادامه می‌یابد. اما اخیراً می‌توان علاوه بر رای مثبت رای منفی نیز داد و بینندگان می‌توانند سوالاتی که در ذهنشان دربارهٔ ستاره‌ها ایجاد شده، از همان ستاره بپرسند.

دوره‌های مسابقه[ویرایش]

اولین دوره[ویرایش]

اولین دوره مسابقه ستاره افغان در سال ۱۳۸۴ خورشیدی برگزار شد.

نتیجه مرحله نهایی این دوره:

 1. شکیب همدرد شرکت کننده از کابل در اولین دور بعنوان ستاره افغان برگزیده شد.
 2. عبدالسمیع یوسفزی شرکت کننده از هرات مقام دوم را بدست آورد.
 3. سیر ولی‌زاده شرکت کننده از کابل مقام سوم این دور از مسابقات را از آن خود کرد
 4. فرحناز یوسفی، شرکت کننده از مزار شریف، مقام بهترین بانوی این دوره را بدست آورد

در برنامه نهایی یا فینال دور اول منیژه دولت خواننده معروف تاجیکستان نیز به آوازخوانی و توزیع جوایز پرداخت.

دومین دوره[ویرایش]

دومین دوره مسابقه ستاره افغان در سال ۱۳۸۵ خورشیدی برگزار شد و در این دوره نجیب محمودی اشتراک کننده‌ای از شهر مزار شریف لقب ستاره افغان را کسب کرد. یکی از علت‌های محبوبیت او شباهت صدایش با احمد ظاهر خواننده درگذشته افغانستان بود.

نتیجه مرحله نهایی این دوره:

 1. نجیب محمودی شرکت کننده از مزار شریف
 2. سروش نوا کابل
 3. مهدی افشار شرکت کننده از هرات

سومین دوره[ویرایش]

سومین دوره مسابقه ستاره افغان در نیمه دوم سال ۱۳۸۶ خورشیدی برگزار شد و در انتها رفیع ناب‌زاده اشتراک کننده‌ای از شهر مزار شریف لقب ستاره افغان را کسب کرد. حمید سخی زاده از کابل نیز عنوان دومی را کسب کرد.

نتیجه مرحله نهایی این دوره:

 1. رفیع ناب‌زاده شرکت کننده از فاریاب
 2. حمید سخی‌زاده شرکت کننده از کابل
 3. لیمه سحر شرکت کننده از قندهار
 4. خالد خلوت
 5. طاهر شوقی (هراتی) از مهاجرین افغان مقیم تهران
 6. امید نظامی
 7. هارون یوسفی

چهارمین دوره[ویرایش]

در این دوره از مسابقات که در سال ۱۳۸۷ برگزار شد برنده نهایی مسابقه نوید فروغ از کابل بود و نفرات دوم و سوم به ترتیب مهران گلزار و نوید صابرپور بودند.

پنجمین دوره[ویرایش]

پنجمین دوره از این مسابقه با پیروزی نهایی ولی سازش دانش‌آموزی از هرات به پایان رسید.

ششمین دوره[ویرایش]

این دوره در نیمه دوم سال ۱۳۸۹ آغاز شد و برنده نهایی این دوره امید الطاف بود که برنده جایزه یک خودرو شرکت نیسان شد.

هفتمین دوره[ویرایش]

رضا رضایی برنده نهایی این دوره از مسابقات ستارهٔ افغان بود که نفرات بعدی به ترتیب متین الکوزای و الماس فراهی بودند. در این دوره به نفر اول مسابقه یک دستگاه خودروی تویوتا کرولا و به دو نفر بعدی دو دستگاه موتورسیکلت هدیه داده‌شد.

هشتمین دوره[ویرایش]

در این دوره که در سال ۱۳۹۱ برگزار شد، اختلاف نظر زیادی بین داوران مسابقه بود که در نهایت ساجید حسین جنتی، هارون اندشوار و جمشید شاخی به‌ترتیب نفرات برنده اول تا سوم مسابقه بودند.

نهمین دوره[ویرایش]

این دوره در نیمهٔ دوم سال ۱۳۹۲ برگزارشد. ستاره این دوره ربیولله بهزاد بود و برندگان بعدی به ترتیب نایب نایاب و آرش بارز بودند.

دهمین دوره[ویرایش]

دهمین دوره از مسابقه در آبان ماه سال ۱۳۹۳ برگزار شد و در اسفند ماه همان سال به پایان رسید که برندگان این دوره به‌ترتیب علی ساقی، پنج‌شنبه مفتون و الیاس ایثار بودند.

یازدهمین دوره[ویرایش]

یازدهمین دوره در آبان ماه سال ۱۳۹۴ برگزار شد درحالی‌که دو اتفاق جدید نسبت به دوره‌های قبل اتفاق افتاده بود اولین اتفاق جدید این بود که بخشی از مسابقه در خارج از افغانستان و در استرالیا برگزار شد و دومین اتفاق جدید، حضور یک خواننده رپ به‌نام زیبا حمیدی در مسابقه برای اولین بار بود. برندگان این دوره به ترتیب حبیب‌الله فنی از مزارشریف، اشکان عرب از هرات و رشیده آریا بودند.

دوازدهمین دور[ویرایش]

در دوازدهمین دور ستاره افغان که در سال ۱۳۹۵ برگزار شد، تعداد زیادی از جوانان علاقمند به موسیقی در این برنامه شرکت کردند و در نهایت از آن میان دوازده نفر به مرحله دوازده بهترین راه یافتند. از ستاره های مشهور این دور میتوانیم از خلیل یوسفی، زلاله، سید جمال مبارز، بابک محمدی و ... نام ببریم. سید جمال مبارز و زلاله ابراهیمی از فینالیستان این برنامه بودند. مبارز نخستین رپری بود که در مرحله نهایی رسیده بود و همچنان زلاله ابراهیمی نخستین بانویی بود که در این مرحله حضور یافته بود. در آخر سید جمال مبارز با داشتن رای بیشتر نسبت به زلاله ابراهیمی ستاره افغان دور سیزدهم این برنامه شد.

سیزدهمین دور[ویرایش]

این دور ستاره افغان در اغاز با مشکلات زیادی روبرو شد. داوران ستاره افغان به نسبت امنیت بد به شهر جلال آباد رفته نتوانستند. در هرات نیز آگاهان دینی تظاهراتی را برای جلوگیری از برگزاری این برنامه به راه انداخته بودند. با همه این مشکلات بازهم ستاره افغان توانست استعداد های خوبی را از سراسر افغانستان جمع آوری کند. از ستاره های مشهور این دور میتوان از مصطفی هنرجو و منصور جلال نام برد. در این برنامه هیچ نماینده یی از طبقه اناث نبود. در مرحله نهایی این برنامه که بطور زنده از تلوزیون طلوع به پخش میرسید مصطفی هنرجو با کسب بیشترین رای عنوان ستاره افغان را از آن خود کرد.

مجریان[ویرایش]

داوران[ویرایش]

برآیندها[ویرایش]

این مسابقه تا حدود زیادی توانسته‌است در معرفی چهره‌های جدید موسیقی موفق باشد. تعدادی از شرکت کننده‌های این مسابقه همانند آرش بارز، شکیب همدرد و نجیب محمودی توانستند کار خوانندگی را ادامه دهند و آلبوم‌هایی را ارائه دهند. در مقابل بسیاری نیز همانند سمیع یوسفزی که در اولین دوره این مسابقه رتبه دوم را بدست آورده بود چندان فعالیت هنری ای نداشتند. بجز فریده ترانه سایر بانوان شرکت کننده نیز چندان درخششی در فعالیت حرفه‌ای نداشتند.

منابع[ویرایش]