سبک رترو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استایل لباس‌های رترو، هاچ‌بک جدید با سبک قدیمی، حمل‌ونقل رترو (کپی دقیق دوچرخه‌های قدیمی)

سبک رترو (انگلیسی: Retro style) استایلی است که از سبک‌زندگی‌ها، گرایش‌ها، یا مدل‌های هنری از گذشته تاریخی، از جمله در موسیقی، مدل‌ها، مدها و طرز برخوردها تقلید کرده یا به‌طور تصادفی متشابه است. در فرهنگ مردمی، «دوره نوستالژی» به‌طور معمول برای دو دهه که ۲۰–۳۰ سال از زمان حال فاصله دارد به‌کار برده می‌شود.

انواع مختلف[ویرایش]

سبک رترو در خودرو[ویرایش]

سبک رترو در خودروها امروزه بسیار گسترش یافته‌است. در این سبک، طراحی بیرونی خودروهای مدرن را بر اساس خودروهای قدیمی، به عنوان مثال خودروهای دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی انجام می‌دهند و به عبارتی مدرنیته را با سبک سنتی تلفیق می‌کنند. هدف از این سبک، ایجاد حس نوستالژی بودن در خریداران است.[۱]

سبک رترو در طراحی پوشاک[ویرایش]

در دهه‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰، احیای رنگ‌های پاستل و نئون وجود داشت، که به صورت کلیشه ای با مد دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ مرتبط بود (با احیای پاستل دهه ۱۹۸۰ در واقع تولدی دوباره در روند دهه ۱۹۵۰ بود). همچنین در آن زمان، شلوارهای جین مادر با کمر بلند اواخر دهه ۱۹۸۰ با هیپسترهای زن بازگشت. در دهه‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰، مد دهه ۱۹۹۰ دوباره بازگشت: بسیاری از پارچه‌ها و الگوهای همه جا در آن دهه (مانند مخمل خرد شده و گلدار) در حال حاضر محبوب هستند و دکتر مارتنز، مارک کفش محبوب در دهه ۱۹۹۰، نیز ساخته شده‌است. یک بازگشت قوی در اوایل دهه ۲۰۱۰، زیرا ۲۰۱۱–۲۰۱۲ پرفروش‌ترین فصل تمام دوران شرکت بریتانیایی بود.[۲]

سبک رترو در معماری[ویرایش]

مجلات طراحی داخلی اغلب سبک یکپارچه‌سازی با سیستم عامل را به عنوان دکوراسیون داخلی سبک‌ها و اشیاء ترکیبی از گذشته، دست دوم و جدید نشان می‌دهند. به عنوان مثال، کاغذ دیواری‌های طرح دار دهه ۱۹۷۰، همراه با مبلمان دست دوم همچنین از دهه ۱۹۷۰، ۱۹۶۰ یا ۱۹۵۰. ارزش آثار قدیمی افزایش یافته‌است، زیرا قبلاً اشیاء قدیمی و هر روز در نظر گرفته می‌شدند. در این مورد «یکپارچه‌سازی با سیستم عامل» یک مقدار را نشان می‌دهد، همچنین تا حدی دلیل این است که خرده فروشان امروزی اشیاء جدید را به سبک قدیمی تولید می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. زنجانیان*, آلما; خداداده, یاسمن. "بررسی سبک رترو در طراحی خودرو". مجله دستاورد (به فارسی). 26 (35): 14. ISSN 1025-0840.
  2. استایل رترو (Retro) چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ چگونه به سبک رترو لباس بپوشیم؟ (۲۰۲۳-۰۴-۱۰). «JOMETO». جومتو. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۰۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]