سبک معماری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سبک‌ معماری)

سبک‌های معماری، معماری را از لحاظ استفاده از فرم‌ها، فنون، مواد دورۀ زمانی، منطقه و سایر چیزهای تأثیرگذار دسته‌بندی می‌کنند. در واقع سبک معماری نوعی جنبش زمانه است. گاه این جنبش‌ها با هم تداخل زمانی دارند، گاهی همپوشانی زمانی و گاهی کاملاً جدا و منحصر به فرد هستند. سبک معماری از مطالعه بر روی روند تکامل تاریخ معماری نشأت می‌گیرند و با آن پدیدار می‌گردد. در تاریخ معماری بررسی معماری گوتیک برای نمونه شامل تمامی ابعاد محتوای فرهنگی به کار رفته در طراحی و ساخت این سازه‌ها می‌شود. از این رو، سبک معماری راهی برای دسته‌بندی معماری است که با تأکید بر ویژگی مشخصه طرح، منجر به چنین واژگانی چون «سبک گوتیک» شده‌است. در واقع فرهنگ و تاریخ زمانه، پدید آوردنده سبک هستند و این فقط مختص به معماری نیست، دوره‌ای که معماری گوتیک رونق می‌گیرد ادبیات گوتیک هم حرفی برای گفتن در دنیای ادبیات دارد. معمولا از معادل «شیوه» برای سبک استفاده می‌شود.

تقسیم‌بندی معماری[ویرایش]

معماری جهان[ویرایش]

شامل معماری بین‌النهرین، معماری پیش از اسلام ایران، معماری مصر، معماری هند پیش از اسلام (پیش از به قدرت رسیدن گورکانیانمعماری چین، معماری ژاپنی، معماری یونان، معماری تمدن‌های حاشیه دریای اژه، معماری روم، معماری صدر مسیحیت، معماری بیزانس، معماری رومانسک، معماری گوتیک، معماری رنسانس، معماری باروک، معماری روکوکو و…

معماری ایرانی[ویرایش]

معماری ایرانی پیش از اسلام:

معماری ایران در گذشته بر اساس نوع آب و هوا ساخته می‌شده‌است برای مثال در اصفهان که آب و هوایی گرم و کویری دارد و آب کم است به صورت پیچازی ساخته می‌شده مانند زاینده رود اصفهان و این برای اینکه آب را بتوان درون شهر نگه داشت و به صورت شطرنجی به بقیه نقاط هم انتقال داد و نوعی دیگر از آن در هگمتانه همدان و شوش دیده می‌شود که به دلیل داشتن آب فراوان به صورت نظام‌خورده یعنی یک میدان در وسط و در چهار سمت و کوی‌ها (کوچه‌های) آن، رودهای کوچکی جریان داشتند. و نوعی دیگر هم در شهر بمکرمان به صورت نظام کلی می‌باشد که به دلیل بیابانی (کویری) بودن یک هسته در مرکز شهر که ارگ نام داشت و سر شاخه‌های آن در شارستان (شهرستان) و ربض (حاشیه بیرونی شهر) به صورت دایره‌ای از ارگ به حاشیه شهر و از کوچک به بزرگ می‌رسد.

معماری ایرانی بعد از اسلام:

معماری ایرانی پس از اسلام عموماً به ارائه کاربری‌های معماری اسلامی مانند مساجد، مدرسه، حمام و … می‌پردازد.

معماری معاصر[ویرایش]

برخی از مکاتب معماری که در دوره زمانی حدوداً ۱۵۰–۱۰۰ سال گذشته را شامل می‌شود معرفی می‌کند، مانند: معماری مدرن، نو مدرن (نیو مدرنمعماری پُست‌مدرن، معماری پارامتریکور.

برخی از مکاتب معماری[ویرایش]

[http://www.arganmemari.com/article/Folding.html * [[معماری فولدینگ]]]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]