سبک معماری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سبک‌ معماری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سبک‌های معماری، معماری را از لحاظ استفاده از فرم‌ها، تکنیک‌ها، مواد دوره زمانی، منطقه و سایر چیزهای تأثیرگذار دسته‌بندی می‌کنند. سبک معماری از مطالعه بر روی روند تکامل تاریخ معماری نشأت می‌گیرند و با آن پدیدار می‌گردد. در تاریخ معماری بررسی معماری گوتیک برای نمونه شامل تمامی ابعاد محتوای فرهنگی به کار رفته در طراحی و ساخت این سازه‌ها می‌شود. از این رو، سبک معماری راهی برای دسته‌بندی معماری است که با تأکید بر ویژگی مشخصه طرح، منجر به چنین واژگانی چون «سبک» گوتیک شده است.

تقسیم‌بندی معماری[ویرایش]

معماری جهان[ویرایش]

شامل معماری بین‌النهرین، معماری پیش از اسلام ایران، معماری مصر، معماری هند پیش از اسلام (پیش از به قدرت رسیدن گورکانیانمعماری چین، معماری ژاپنی، معماری یونان، معماری تمدن‌های حاشیه دریای اژه، معماری روم، معماری صدر مسیحیت، معماری بیزانس، معماری رومانسک، معماری گوتیک، معماری رنسانس، معماری باروک، معماری روکوکو.

معماری ایرانی[ویرایش]

معماری ایرانی پیش از اسلام:

معماری ایران در گذشته بر اساس نوع آب و هوا ساخته میشده است برای مثال در اصفهان که آب و هوایی گرم و کویری دارد و آب کم است به صورت پیچازی ساخته میشده مانند زاینده رود اصفهان و این برای اینکه آب را بتوان درون شهر نگه داشت و به صورت شطرنجی به بقیه نقاط هم انتقال داد و نوعی دیگر از آن در هگمتانه همدان و شوش دیده میشود که به دلیل داشتن آب فراوان به صورت نظام خورده یعنی یک میدان در وسط و در چهار سمت و کوی ها (کوچه ها)ان رود های کوچکی جریان داشتند و نوعی دیگر هم در شهر بم کرمان به صورت نظام کلی میباشد که به دلیل بیابانی (کویری) بودن یک هسته در مرکز شهر که ارگ نام داشت و سر شاخه های ان در شارستان (شهرستان)و ربض (حاشیه بیرونی شهر)به صورت دایره ای از ارگ به حاشیه شهر و از کوچک به بزرگ میرسد .

معماری ایرانی بعد از اسلام:

معماری ایرانی پس از اسلام عموماً به ارائه کاربری‌های معماری اسلامی مانند مساجد، مدرسه، حمام،و… می‌پردازد.

معماری معاصر[ویرایش]

برخی از مکاتب معماری که در دوره زمانی حدوداً ۱۵۰–۱۰۰ سال گذشته را شامل می‌شود معرفی می‌کند، مانند: معماری مدرن، نو مدرن (نیو مدرنمعماری پُست‌مدرنمعماری پارامتریکو...

برخی از مکاتب معماری[ویرایش]

* [[معماری فولدینگ]]]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]