سبزوار (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سبزوار(طایفه))
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سبزوار (سوزوار) از طایفه های قدیمی چگنی هستند. در روستایی به همین نام سکونت دارند ، عده ای از آنها در روستاهای تنگ موسی و سراب برکه و مِلكی به نام گورسفید و تعدادی از آنها در #بروجرد و #خنداب به سر میبرند. طبق گفته ای به نقل از پیرمردان چگنی ، گورسفید ملکی بوده که در برهه ای از زمان به طایفه سبزواری ها اجاره داده میشود ، مقدار اجاره به عنوان مالیات منطقه چگنی به دولت پرداخته میشده است.[1]


به گفته رزم آرا در کتاب جغرافیای نظامی ایران - لرستان:ساکنین اولیه چگنی عبارتند از:میرزاوند - شاکرمی - بداق و سبزوار به عقیده بسیاری این طوایف دارای جد مشترک میباشند.

سبزواری ها شامل تیره های زیر هستند:

۱- میر بیک سبزواری ۲- احمدی سبزواری ۳- شاه قلی سبزواری ۴- مرادی سبزواری ۵- سرافراز سبزواری (گروهی از این تیره در روستاهای عربان - قلعه نو شوکتی - زارم چغاکردی - گنجینه در شهر بروجرد و بخش خنداب استان مرکزی سکونت دارند.)

تیره ای به نام #منتعلی_وند در منطقه چگنی سکونت دارند. این تیره در روستاهای سراب کی ، سرخه لیزه و چنگایی به سر میبرند برخی آنها را منتسب به طایفه #سبزواری_چگنی میدانند.

از سران چگنی لرستان در دوران پهلوی اول که از طایفه سبزوار بودند میتوان به بزرگانی چون: موسی رضا ، حسین ، هادی و پاپی سبزواری اشاره کرد.


ایلخانان چگنی اراک که به همراه بخشی از ایل چگنی به منطقه فوق الذکر تبعید شده اند (در زمان آغامحمد خان قاجار) از نسل سبزوار میباشند.

  1. نصیرخان فرزند سبزوار در زمان تبعید چهارده ساله بوده است که به عنوان اولین ایلخان ایل چگنی در منطقه بوده و فرزندان او پس از وی منصب ایلخانی را داشته اند. سنگ قبر نصیرخان چگنی در امامزاده ابراهیم روستای نوده واقع در منطقه #خنداب اراک وجود دارد.

از مشاهیر این خانواده #فرج_اله_خان_چگنی فرزند ارشد حاج رستم خان میباشد که در دوران حکومت مظفرالدین شاه قاجار با عنوان مجدالدفتر در دربار #محمدعلی_میرزای_ولیعهد در تبریز بوده است.(اطلاعات از مهندس کسری چگینی)

کتاب تاریخ معاصر چگنی/ به قلم بهمن آزادی چگنی/ انتشارات سیفا


از بزرگان این طایفه در دوران صفویه و افشاریه نام محمدتقی بیگ چگنی سبزواری و اردغدی بیگ چگنی سبزواری در کتب تاریخی ثبت شده است.

کتاب نسب نامه طایفه شه کرم/ علی کرمی کیان / انتشارات شاپورخواست


http://cheginiha.ir/پراکندگی-ایل-چگنی/لرستان/[1]