پرش به محتوا

سایه‌نما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک عکس سایه‌نما از بازی والیبال
یک عکس سایه‌نما
یک نقاشی سایه‌نما از اواخر قرن ۱۸

سایه‌نما یا سایه‌رخ یا سیلوئت (به فرانسوی: Silhouette) که ضد نور هم گفته می‌شود، یک تکنیک در عکاسی و نقاشی است که در آن، منبع نور در پشت سوژه قرار دارد و در قوی‌ترین حالت به دلیل تندی نور، سایه‌ای از سوژه بر روی عکس ایجاد می‌شود. زیباترین حالت زمانی پیش می‌آید که خورشید در حال طلوع یا غروب است و پس‌زمینه به رنگ نارنجی یا زرد مشخص می‌شود.[۱]

در عکاسی سایه‌نما به دلیل استفاده از شدت نور پس زمینه، سوژه‌ها در شکل محیطی خود و در تضاد یا کنتراست با نور دیده می‌شوند و همین امر باعث تأکید بر فرم و شکل کلی سوژه می‌شود. به هر میزان که نور از سوژه عبور کند باعث ایجاد درجات یا تونالیته از دمای رنگ تصویر شده و با جذب هر چه بیشتر نور توسط سوژه رنگ آن به سیاه متمایل خواهد شد.

در گرافیک نیز به تصاویر مسطح اجسام که از هیچ بافت و خطی تشکیل نشده‌است و شی را فقط بوسیله خطوط محیطی آن می‌توان تشخیص داد سایه‌نما یا نیمرخ می‌گویند.

عکاسی سایه‌نما یکی از روش‌های انتقال اندوه، احساس و حالت‌های عاطفی به بیننده‌است. ممکن است بیننده با دیدن این نوع عکس‌ها به درک درست و واضحی از سوژه نرسد، اما بخش تیره و سیاه تصویر باعث شکل‌گیری قدرت تخیل بیننده می‌شود.

مهم‌ترین نکته در عکاسی سایه‌نما قرار دادن سوژه در مقابل یک منبع نور عظیم و تنظیم میزان نوردهی دوربین بر اساس روشن‌ترین بخش تصویر (پس زمینه) است. میزان نوردهی دوربین باید بر اساس روشن‌ترین بخش پس زمینه و نه سوژه تنظیم شده باشد. با رعایت این اصل اولیه، سوژهٔ موردنظر به دلیل نبود نور کافی حتی اگر به‌طور کامل سیاه نشود بسیار تیره یا به اصطلاح آندر اکسپوزد (under exposed) –حداقل نوردهی- خواهد شد.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. رحیم دانایی، آموزش نوین عکاسی، ارسباران، ص. ۲۱۶
  2. «عکاسی ضد نور (سیلوئت)». پارس فیلم. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۷ آذر ۱۳۹۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]

پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به Silhouettes در ویکی‌انبار 

  • GAP Guild of American Papercutters
  • "Silhouettes". Paintings & Drawings. Victoria and Albert Museum. Archived from the original on July 12, 2007. Retrieved August 21, 2007.
  • Profile Likenesses of the Executive and Legislature of Georgia (Silhouette Book), by William H. Brown, 1855[پیوند مرده] from the collection of the Georgia Archives بایگانی‌شده در ۲۰۱۳-۰۶-۲۸ توسط Wayback Machine.
  • Kara Walker's A Horrible Beautiful Beast
  • Kara Walker's 2007 Whitney Exhibit
  • Andersen, Jens (2002). "Scissor Writing". Det Kongelige Bibliotek. Retrieved 22 November 2016.
  • Ingersoll, Julia (2003). "Wayang Kulit: the Ancient Shadow Plays of Bali". Gamelan Tunas Mekar. Retrieved 22 November 2016.