سایبر تروریسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تروریسم یعنی به کارگیری خشونت علیه اشخاص، دولتها یا گروه‌ها برای پیشبرد زورمندانه اهداف سیاسی یا عمومی.

سایبر تروریسم (به انگلیسی: Cyberterrorism) نیز در واقع همان تعریف را دارد با این تفاوت که این بار هدف متمرکز روی منابع موجود در فضای مجازی است.

امروزه سایبر تروریسم خطرناکتر از تروریسم سنتی است این امر به دلیل رشد روز افزون ساختار اقتصادی و خدمات رسانی بسیاری از کشورها مبتنی بر فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی می باشد.

سایبر تروریسم را می توان این گونه تعریف کرد:«اقدامات برنامه‌ریزی شده و هدفمند با اغراض سیاسی و غیر شخصی که علیه رایانه‌ها و امکانات و برنامه‌های ذخیره شده در درون آن‌ها از طریق شبکه جهانی صورت میگیرد و هدف از چنین اقدامی نابودی یا وارد آوردن آسیب‌های جدی به آنهاست».

دلایل سایبر تروریسم[ویرایش]

به دلایل مختلفی سایبر تروریسم برای تروریست‌های مدرن جذاب‌تر است: اولین دلیلی که می‌شود بیان کرد :هزینهٔ ناچیز این روش دربرابر روشهای تروریسمی سنتی است . در واقع در این روش، تنها چیزی که نیازاست، یک رایانه شخصی متصل به اینترنت است. نیازی به خرید اسلحه مانند تفتگ یا مواد منفجره نیست.

دومین دلیل، تروریست‌ها مانند بسیاری از کاربران اینترنت از اسامی مستعار استفاده می کنند و به عنوان کاربر مهمان وارد سایت مورد نظرشان می شوند به همین دلیل برای نیروهای پلیس و امنیتی بسیار سخت است که آنها را ردیابی کنند.

سایبر تروریست می تواند شبکه‌های دولتی یا رایانه‌های دولتی، افراد، خدمات عمومی، خطوط هوایی خصوصی و .... را مورد حمله قراردهد. درنتیجه تعداد و تنوع حملات زیاد است.

ویژگی دیگر سایبر تروریسم که باعث جذابیت برای تروریست‌ها شده است، هدایت از راه دور است.سایبر تروریسم، سرمایه گذاری روانی کمتر و آموزش فیزیکی اندک و خطر مرگ کمتری دارد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Cyberterrorism»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ فوریه ۲۰۱۴).