پرش به محتوا

ساموئل کومسادزاگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ساموئل
تزار بلغارستان
سلطنت۹۹۷-۱۰۱۴
تاجگذاری۹۹۷
جانشینگاوریل
درگذشته۶ اکتبر ۱۰۱۴ (−۱۰۰۹ سال)
پریلپ، مقدونیه
پدرنیکوغایوس (کومیت)
مادرهریپسیمه


ساموئل کومسادزاگ (درگذشتهٔ ۶ اکتبر ۱۰۱۴) نجیب‌زاده ارمنی‌تبار و تزار بلغارستان غربی یا مقدونیه در نخستین امپراتوری بلغارستان از ۹۹۷ تا هنگام مرگش در ۱۰۱۴ بود.

زندگینامه[ویرایش]

ساموئل دوران زمامداری مؤثرش را در دههٔ ۹۸۰ در غرب بلغارستان آغاز نمود و پس از آن، صربستان را که کشوری مستقل بود به اشغال خود درآورد. او سپس حوزهٔ قدرتش را تا شمال بلغارستان، آلبانی و شمال یونان گسترش داد و اُخریدا (اوهرید امروزی در مقدونیه) را پایتخت خود ساخت. او همچنین اسقف‌نشین بلغارستان را احیا نمود.

ساموئل در دههٔ ۹۸۰ توانست با موفقیت سپاهیان بیزانس به فرماندهی باسیل دوم، امپراتور وقت روم شرقی را در نزدیکی صوفیه شکست دهد اما درگیری‌های مداوم بیزانس و بلغارستان سبب شد تا شرایط از ۹۹۷ (سالی که ساموئل به‌عنوان تزار بلغارستان تاجگذاری کرد) به بعد علیه او شود. باسیل هر ساله بیشتر در قلمرو ساموئل نفوذ می‌کرد و بی‌وقفه به لشکرکشی‌هایش چه در تابستان و چه در زمستان ادامه می‌داد. او موفق شد شمال و نواحی مرکزی بلغارستان را به اشغال خود درآورد و پس از آن به سوی پایتخت ساموئل لشکر کشید.

باسیل دوم سرانجام در ۲۹ ژوئیه ۱۰۱۴ موفق به درهم شکستن سپاهیان ساموئل در نبرد بلاسیتسا (نبرد کلایدیون) شد و آنها را به اسارت خود درآورد. او سپس فرمان داد تا چشمان تمامی زندانیان بلغار را که ۱۵ هزار نفر تخمین زده می‌شد را کور نمایند و تنها هر صد نفر صد نفر یکی را از یک چشم کور کرد تا بتوانند دیگر زندانیان را در طول مسیر کمک کنند. او سپس تمامی آنها را به پیش ساموئل فرستاد.

ساموئل پس از دیدن سربازانش و آنچه که بر آنان گذشته بود چنان شوکه شد که از حال رفت و کمی بعد در ۶ اکتبر ۱۰۱۴ درگذشت. با مرگ او پسرش گاوریل جانشین او شد که در ۱۰۱۵ به‌قتل رسید و جانشین بعدیش ایوان نیز طی نبردی در ۱۰۱۸ کشته شد. بدین ترتیب بلغارستان بار دیگر به یکی از استان‌های امپراتوری بیزانس بدل گردید.

شجره‌نامه[ویرایش]

نیکوغایوس (کومیت)هریپسیمه باگراتونی
داویت کومسادزاگموسس بلغارتسیآهارون کومسادزاگساموئل کومسادزاگ
Ivan Vladislavگابریل رادومیر

منابع[ویرایش]

  • "Samuel." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica, 2011. Web. 02 Mar. 2011
  • "Basil II." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica, 2011. Web. 02 Mar. 2011.