پرش به محتوا

سامانه هماهنگ‌شده شماره‌گذاری کالا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سامانه هماهنگ‌شده شماره‌گذاری کالا (به انگلیسی: Harmonized Commodity Description and Coding System) که به عنوان سامانه هماهنگ شده (به انگلیسی: Harmonized System (HS)) نیز شناخته می‌شود، از اصطلاحات تعرفه‌ای است که شامل یک سامانهٔ بین‌المللی استاندارد شده از نام‌ها و شماره‌ها برای رده‌بندی محصولات است که در سال ۱۹۸۸ میلادی به اجرا درآمد و توسط سازمان جهانی گمرک (قبلاً شورای همکاری گمرکی) گسترش داده و حمایت می‌شود که یک سازمان بین دولتی مستقل مستقر در بروکسل بلژیک با بیش از ۱۸۲ کشور عضو[۱] (با پوشش ۹۸٪ تجارت دنیا) است.

سامانه HS نزدیک به ۵۳۰۰ گروه کالایی را در خود جای می‌دهد که هر کدام توسط یک کد ۶ رقمی بر اساس یک ساختار منطقی طبقه‌بندی شده‌اند. این سیستم در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا مبنای تجارت و تعیین تعرفه گمرکی است و آمار تجارت جهانی بر اساس این سیستم محاسبه می‌شود.

طبقه‌بندی ملی کالا و خدمات

[ویرایش]

نظام ملی طبقه‌بندی و خدمات شناسه کالا و خدمات، نظامی است که اطلاعات پایه زنجیره تأمین در حوزه کالاها و خدمات را تحت کنترل درآورده و به عناصر مختلف عرضه می‌نماید. در این نظام با استفاده از رویه‌ها، استانداردها و به‌ویژه ابزار خبره طبقه‌بندی و کدگذاری کالاها و خدمات، زبان مشترک و مفاهیم همسانی در سطح ملی ایجاد شده و کلیه اطلاعات اعتباری کالاها و خدمات از قبیل مراجع عرضه‌کننده، مشخصات فنی، استانداردهای ملی و بین‌المللی ثبت، ذخیره، ساماندهی و توزیع می‌گردد. نظام ملی طبقه‌بندی و خدمات شناسه کالا و خدمات، دارای یک ساختار طبقه‌بندی است. این ساختار براساس ماهیت کالاها و خدمات، آنها را دسته‌بندی نموده‌است.

یکی از طبقه‌بندی‌های موجود در سامانه شناسه کالا HS می‌باشد.

نظام هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا (HS)، از طبقه‌بندی‌های مرجع بوده و غالباً در گمرکات کشورها قابل استفاده است. واحد طبقه‌بندی آن کالاهای تجاری می‌باشد که براساس معیارهای زیر رده‌بندی می‌شوند:

  • براساس مواد خام یا اصلی
  • براساس مرحله عمل آوری
  • بر حسب مورد استفاده یا عملکرد
  • براساس فعالیت‌های اقتصادی

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. "World Customs Organization". www.wcoomd.org (به انگلیسی). Retrieved 2018-05-06.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی