سامانه ملی مدل‌سازی انرژی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سامانه ملی مدل‌سازی انرژی (به انگلیسی: National Energy Modeling System) به اختصار (NEMS) مدل اقتصاد انرژی با تعادل کلی و برنامه‌ای میان مدت (۲۰۲۰ - ۱۹۹۰) است که توسط اداره اطلاع رسانی و وزارت انرژی آمریکا طراحی و پیاده‌سازی شده است. این مدل تولید، تبدیل، مصرف و قیمت‌های نهایی را در بازه زمانی آینده نشان می‌دهد. این کار را با توجه به مفروضات اساسی عوامل آماری، اقتصاد کلان، سیاست‌های فعلی و قانون گذاری، معیارهای انتخاب تکنولوژیکی، مشخصات عملکردی و هزینه تمام تکنولوژی‌های انرژی و منابع و در دسترس بودن منابع انجام می‌دهد.[۱]

طرح کلی[ویرایش]

NEMS ساختاری مدولار دارد و از ۱۳ مدول تشکیل یافته است. این مدول‌ها شامل یک مدول تلفیق کننده و ۱۲ مدول تحلیلی نسبتاً مستقل می‌باشند که سیستم انرژی داخلی، بازار جهانی انرژی و اقتصاد را نمایش می‌دهند. شکل ۲ شمای کلی این مدل را نشان می‌دهد. مدل NEMS از شش زیر مدل اصلی تشکیل شده است:

  • زیرمدل عرضه شامل چهار مدل برای عرضه نفت و گاز، انتقال و توزیع گاز طبیعی، زغال سنگ و سوختهای تجدیدپذیر،
  • زیرمدل تبدیل شامل دو مدل برای پالایشگاههای پتروشیمی و برق
  • زیرمدل تقاضا شامل چهار مدل برای تقاضا در بخشهای خانگی، تجاری، حمل و نقل و صنعتی
  • زیرمدل فعالیتهای اقتصاد کلان؛ مدل شبیه سازی تعاملات سیستم اقتصادی و سیستم انرژی
  • زیرمدل فعالیت بین‌المللی انرژی؛ مدل برای شبیه سازی قیمت جهانی نفت
  • زیرمدل یکپارچه کننده؛ مدلی برای دستیابی به نقطه تعادل عمومی در بازارهای انرژی، بخشی از مدل یکپارچه کننده، زیرمدل سیاست انتشار آلودگی است که در آن میزان انتشار دی اکسید کربن و گاز متان تخمین زده می شود.[۲]

ویژگی[ویرایش]

ویژگی مهم NEMS این است که به جای آنکه هدفش رسیدن به حالت‌های برنامه‌ریزی شده باشد، نشان می‌دهد که سیستم کل انرژی با در نظر گرفتن حالات فعلی بازار انرژی و سیاست‌های برنامه‌ریزی شده، در آینده به چه جایگاهی خواهد رسید. از دیدگاه تئوری، NEMS می‌تواند حالت مطلوبی را در آینده در نظر بگیرد و با نگاه به عقب، مسیر لازم برای رسیدن به آن را پیدا کند. پیش‌بینی آینده با برون‌یابی شرایط کنونی و با توجه به سیاست‌های داده شده، انجام می‌پذیرد. هر مدول می‌تواند به طور جداگانه (مستقل از سایر اطلاعات NEMS) یا به طور هماهنگ با کل مدل، پارامترهای مربوط به آینده را پیش‌بینی کند. مدلسازی قسمت تبدیل و انتقال از طریق برنامه‌ریزی خطی است و مدل تقاضا و عرضه، به صورت معادلات غیر خطی، مدل می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  1. «The National Energy Modeling System: An Overview». energy information adminstration. 
  2. كاظمی، عالیه. انتخاب مدل مناسب برای تخصيص منابع انرژی در ايران با استفاده از فرايند تحليل سلسله مراتبی. نشريه انرژي ايران، 1392.