سالنامه آلمانی فرانسوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سالنامه آلمانی- فرانسوی تنها یک شماره در فوریه ۱۸۴۴ در پاریس منتشر شد.

سالنامه آلمانی- فرانسوی[۱] نشریه سالانه‌ای به زبان آلمانی است که کارل مارکس و آرنولد روگه[۲] باهم سردبیری آنرا بر عهده داشتند. از این سالنامه تنها یک شماره در فوریه ۱۸۴۴ در پاریس منتشر شد (که در واقع دو شماره در یک مجلد بود)

سالنامه مزبور بعد از سانسور و تعطیلی روزنامه سیاسی، تجاری و صنعتی راین[۳] که از ۱ ژانویه ۱۸۴۲تا ۳۱ مارس ۱۸۴۳ در شهر کلن منتشر می‌شد، در دستور کار مارکس و آرنولدروگه قرار گرفت.

کتاب «مسئله یهود»[۴] مقدمه‌ای که مارکس برای «بررسی مجدد و نقادانه فلسفه حق هگل»[۵] نوشت[۶] و آنچه انگلس با عنوان «خطوط کلی نقدی بر اقتصاد سیاسی» نوشت، همچنین نامه آرنولد روگه به کارل مارکس که وی را از تصمیم نهائی اش برای انتشار نشریه‌ای در پاریس مطلع می‌کند و نیز نامه مارکس[۷] به وی که در آن به ضرورت نقد بی باکانه و پذیرش الزامات آن می‌پردازد، در سالنامه مزبور درج شده است.

سالنامه مزبور که پیشتر قرار بود به جای پاریس، در سوئیس و استراسبورگ منتشر شود، به دلیل اختلافات اصولی بین مارکس و آرنولد روگه و آنچه هواداران مارکس «موضع بورژوا رادیکالی» آرنولد روگه نامیدند، بعد از همان یک شماره، ادامه نیافت.

پانویس[ویرایش]

  1. Deutsch-Französische Jahrbücher
  2. Arnold Ruge
  3. Zeitung für politik, Handel und Gewerbe Rheinische - روزنامه سیاسی، تجاری و صنعتی راین: روزنامه‌ای که از ۱ ژانویه ۱۸۴۲تا ۳۱ مارس ۱۸۴۳ در شهر کلن منتشر می‌شد. بورژواهای مخالف استبداد پروس در ایالت راین مؤسس آن بودند و کارل مارکس از آوریل ۱۸۴۲ از طریق نوشتن مقاله با آن همکاری داشت، و بعد عضو هیئت دبیران آن شد. از این مقطع به بعد روزنامه رادیکال تر شد و دولت بعد از سختگیری و سانسور شدید، آنرا بکلی تعطیل کرد.
  4. On The Jewish Question
  5. refCritique of Hegel's Philosophy of Right
  6. مارکس در «پیشگفتار کتاب نقد اقتصاد سیاسی» A Contribution to the Critique of Political Economy (پانویس شماره ۷) به این موضوع اشاره کرده است. http://www.kapitalfarsi.com/zamaem/zamime1.htm#_ftn7
  7. نامه کارل مارکس به آرنولد روگه من به نقد بی باکانه هر آنچه که موجود (مُستّقر) است اشاره دارم. بی باکانه هم از لحاظ بیم نداشتن از نتایجی که به آن بازمی‌گردد و هم از جهت اینکه حتی اندکی هم از ستیز با قدرت‌های موجود هراسان نباشد؛ بنابراین من از افراشتن هیچگونه پرچم جزمی (هیچ این است و جز این نیستی، هیچ دگمی)، حمایت نمی‌کنم. برعکس، باید تلاش کنیم... دگماتیست‌ها، گزاره‌ها و پیشنهاد خودشان را را برای خودشان روشن سازند.

منابع[ویرایش]

- همنشین بهار: تاریخ جهان، دادگاه جهان است. تقویم تاریخ... در یوتیوب

- نامه مارکس به آرنولد روگه ۳۰ نوامبر ۱۸۴۲، کلیات آثار مارکس به زبان آلمانی جلد ۲۷صفحهٔ ۴۱۲

- نامه مارکس به آرنولد روگه بزبان آلمانی

- نامه مارکس به آرنولد روگه بزبان انگلیسی