سازمان فناوری اطلاعات ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سازمان فناوری اطلاعات ایران
نوعسازمان دولتی
بنا نهاده۱۳۷۰
بنیانگذارانوزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
دفتر مرکزیایران تهران، ایران، شریعتی، نرسیده به سیدخندان
مدیر عاملامیر ناظمی
مالکوزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
وبگاهwww.ito.gov.ir

سازمان فناوری اطلاعات ایران سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، که در زمینه دولت الکترونیک، کسب و کارهای نوپا و امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، فعالیت می‌کند و در عمل، توسعه خدمات الکترونیکی، دولت الکترونیکی و فناوری اطلاعات را در اختیار دارد.

این سازمان به عنوان متولی زیرساخت‌های دولت الکترونیکی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وظیفه توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیکی و خدمات الکترونیکی و همچنین تسهیل در جهت توسعه خدمات کسب و کارهای نوپا با همکاری و مشارکت بخش خصوصی را بر عهده دارد.

مأموریت سازمانی[ویرایش]

این سازمان در راستای اجرای سیاستهای ابلاغی رهبر در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد مقاومتی و همچنین بمنظور اجرای احکام قانون برنامه ششم توسعه و دستیابی به اهداف مورد نظر در این برنامه و به منظور کاهش مراجعات حضوری مردم به دستگاه‌های اجرایی، افزایش شفافیت اطلاعاتی، صرفه جویی در هزینه‌های خدمات و افزایش رفاه عمومی آحاد جامعه، شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، کسب و کارهای نوپا و امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات را به عنوان ماموریت‌ها و اهداف راهبردی خود تعریف نموده‌است.

همچنین، سازمان فناوری اطلاعات ایران، وظیفهٔ تدوین راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌های بلند مدت و میان مدت فناوری اطلاعات، طراحی، به‌روزرسانی و اصلاح معماری فناوری اطلاعات این کشور، ساماندهی، نظارت و هدایت خدمات اینترنت و اینترانت در این کشور، ایجاد هماهنگی بین پروژه‌های ملی فناوری اطلاعات، و تهیه دستورالعمل‌ها، ضوابط و آیین‌نامه‌های لازم و استانداردهای فنی و تخصصی مورد نیاز برای قلمرو فناوری اطلاعات ایران را برعهده دارد.[۱]

از جمله فعالیت‌های این سازمان می‌توان به مدیریت امنیت اطلاعات و مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) اشاره کرد. توسعه دولت الکترونیک اصلی‌ترین مأموریت این سازمان از سال ۱۳۹۶ شده‌است. همچنین بر اساس برنامه ششم توسعه مرکز تبادل اطلاعات (NIX) در این سازمان قرار دارد.

رئیس سازمان[ویرایش]

امیر ناظمی اشنی، پژوهشگر ایرانی حوزه سیاست‌گذاری علم، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی و مدیر گروه آینده‌اندیشی این مرکز است. یکی از آثار او تحت عنوان «سناریونگاری یا برنامه‌ریزی بر پایه سناریوها» برگزیده کتاب فصل شد. او همچنین مدیر بخش سیاست علم شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی، عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت فناوری ایران، اندیشگاه آتی‌نگار و انجمن آینده‌نگری ایران، عضو گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان فارسی و عضو وابسته فرهنگستان علوم ایران است.

روسای پیشین سازمان[ویرایش]

  • دکتر صدری
  • مهندس رشیدی
  • مهندس رادمان
  • مهندس مهدیون
  • دکتر حکیم جوادی
  • مهندس جهانگرد

منابع[ویرایش]

  1. «سازمان فناوری اطلاعات ایران».

پیوند به بیرون[ویرایش]