توف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سازمان تی‌یووی)
پرش به: ناوبری، جستجو
سر در سازمان دیدبانی فنی

اتحاديه بازرسی و پايش فنی[۱] (به آلمانی: Technischer Überwachungs-Verein) یا به طور مخفف توف[۲] (به آلمانی: TÜV) سازمانی مستقر در آلمان است که بر روی سلامتی کالاهای صنعتی ارائه شده از سوی شرکت‌های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارائه شده برای سلامت انسان و محیط زیست را تامین کنند . شرکت هایی که دارای آرم TÜV می‌شوند، باید حداقل 25% سهام آنها در اختیار یکی از توف‌های زیر نظر شرکت باشند . این سازمان به عنوان یک مشاور مستقل بر سلامت کار کرد کالاها یا محصولاتی مانند محصولات کشاورزی حیاتی، دودزایی وسایل نقلیه و استانداردهای ساخت موتورهای اتوموبیل‌های سنگین و سبک و تاسیسات انرژی را بر عهده دارد . بسیاری از زیرسازمان‌های دارنده TÜV می‌توانند به عنوان سازمان دهندگان و همچنین گسترش دهندگان مقوله انرژی و مفاهیم وابسته به آن عمل کنند و راه حلهایی برای مشکلات زیست محیطی ارائه دهند . همچنین خود این شرکت ها وظیفه دارند از قوانینی که بر مبنای مدرکTÜV به آنها اهدا می‌شود، تبعیت کنند و در راستای سلامت انسان و محیط گام بردارند .

استاندارد TÜV قابلیت انطباق با انواع ایزو، از جمله ایزو 9001 در مدیریت کیفیت و ایزو 16949 در رابطه با مدیریت کیفیت دستگاه‌های خودکار را نیز دارد .

تاریخچه[ویرایش]

سازمان دیدبانی فنی از سابقه‌ای در حدود 130 سال برخوردار است که در زمان خود در اشکالی مانند امن سازی ابتکاری کارگاه‌ها و اماکن عمومی ظهور کرده است . حول و حوش سال 1870 تعداد TÜVها به تعداد نزدیک به 43 عدد بوده است . آنها از نظر جغرافیایی همانجایی واقع شده بودند که همینک هستند، مانند SÜD , NORD و Rheinland . سازمان دیدبانی فنی اصالتا برای نظارت بر نحوه کارکرد تجهیزات دیگ بخار ایجاد شده بود و برای همین نیز امروزه بسیاری از خدمات و درآمد این شرکت از جهت وضع قوانین و نظارت بر ساخت دیگ های بخار و تجهیزات تحت فشار می‌باشد . پديد آمدن اين سازمان ها بر پايه بكارگيری دانش و تخصص موجود در صنايع و ايجاد ساختارهای معين به منظور بازرسی و پايش به صورت شخص ثالث و بي طرف، بوده است. همچنین سازمان هايی كه با عنوان TUV در فدرال های مختلف آلمان به وجود آمده اند، با پيشوند يا پسوند مرتبط با منطقه خود در آلمان نام گذاری شده و به صورت شخصيت های مستقل حقوقی در مناطق مختلف آلمان ثبت شده اند [۳]. از تعداد 43 TÜV ای که آن زمان وجود داشتند، امروزه تنها 4 عدد در آلمان باقی مانده اند ( بعلاوه یکی در استرالیا )

فعال‌ها[ویرایش]

بزرگترین گروه TÜV ها زیر لیست SÜD می‌باشد با نزدیک به یازده هزار کارمند و نزدیک به 600 محل بین‌المللی در سرتاسر جهان . دیگر شرکت بزرک بازرگانی در این رابطه که بزرگتر از سازمان دیدبانی فنی (TÜV SÜD ) می‌باشد, سازمان نظارت فراگیر واقع شده در سوییس می‌باشد که از جانب فرانسه و آلمان حمایت می‌شود . تمام وسایل نقلیه‌ای که در جاده‌های آلمان تردد می‌کنند، باید یکی از گواهی‌های TÜV SÜD یا DEKRA را داشته باشند و برای همین شرکت‌های سازنده این وسایل، می بایست در اخذ این گواهی‌ها کوشا باشند زیرا به تدریج بسیاری از استانداردهای مربوط به سازمان دیدبانی فنی و دیگر سازمانهای از این نوع در حال کاملا" اجباری شدن است . این استاندارد همچنین برای انطباق خود با کشورها و مناطق مختلف جهان، شعبه‌هایی را در این کشورها تاسیس کرده است که استانداردهای TÜV و دیگر خدمات مربوط به نظارت و سرپرستی را با شرایط آن کشور یا منطقه سازگار کرده و امکان هماهنگی را در سطح جهان پدید آورده است . شایان ذکر است بر همین اساس نیز سازمان دیدبانی فنی در ایران نیز مرکزی را برای آموزش شیوه‌های موثر در بهبود محیطی و مدیریت کنترل کیفیت و همچنین سازمان‌های استراتژی محور ( Balance Score card ) تدارک دیده است .

گستره فعالیت‌های نظارتی این سازمان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. توف نورد ایران
  2. توف نورد ایران
  3. http://www.rwtuviran.com/index_fa.html توضیحات وب‌گاه فارسی درباره آرمTÜV