سازمان اوقاف و امور خیریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سازمان اوقاف)
این مقاله بخشی از رشته مقالات دربارهٔ سیاست در ایران است
سیاست در ایران
Emblem of Iran.svg
نظام جمهوری اسلامی ایران

نشان درگاه درگاه ایران


سازمان اوقاف و امور خیریه نهاد اداره‌کننده موقوفات فاقد متولی در ایران است.[۱] قلمرو فعالیت این سازمان شامل «موقوفات عام فاقد متولی یا مجهول التولیه و موقوفات خاصه و اماکن مذهبی اسلامی و همچنین اثلاث باقیه و بقعه‌های متبرکه، محبوسات، نذور، صدقات و هر مال دیگری که به غیر از عنوان وقف برای امور عام‌المنفعه و خیریه اختصاص یافته و مؤسسات و انجمن‌های خیریه‌ای که از طرف دولت یا سایر مراجع ذی‌صلاح به سازمان محول شده باشد» است.

رئیس این سازمان با پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرف ولی فقیه تعیین می‌شود. رئیس کنونی این سازمان سید مهدی خاموشی است که از مهر ماه سال ۱۳۹۷، این مقام را بر عهده دارد که جایگزین علی محمدی سیرت شد.[۲]

یکی از اداره‌های سازمان اوقاف در نیشابور

نهادهای وابسته[ویرایش]

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم[ویرایش]

دانشکده‌های علوم قرآنی از مراکز آموزشی وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است که در سال ۱۳۶۸ در تهران و از سال ۱۳۷۳ در ۱۶ شهر دیگر (مشهد، مراغه، کرمانشاه، شاهرود، شیراز، ملایر، میبد، زاهدان، آمل، خوی، خمین، ایلام، سبزوار، اصفهان، دامغان، زابل، بجنورد) تأسیس گردیده‌است. این دانشکده‌ها در سال ۱۳۸۷ به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تبدیل گردید؛ و اساسنامه آن اخیراً توسط حسن روحانی تدوین شد.

مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی راسخون[ویرایش]

مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی راسخون از موسسات فرهنگی وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است. ازجمله اقدامات این مؤسسه راه اندازی سرویس وبلاگدهی راسخون بلاگ است.[۳][۴]

راسخون بلاگ[ویرایش]

سرویس وبلاگدهی راسخون بلاگ وابسته به مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی راسخون وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است که درسال ۱۳۸۸ راه اندازی شد و از نظر وبلاگ نویسی مورد استقبال کاربران قرار گرفت، هم اینک این سرویس در الکسا رتبه ۵۸۴۹ و در ایران ۱۰۱ می‌باشد.[۵][۶][۷]

مرکز ترجمهٔ قرآن مجید به زبان‌های خارجی[ویرایش]

مرکز ترجمهٔ قرآن مجید به زبان‌های خارجی در سال ۱۳۷۳ به وسیلهٔ سازمان اوقاف و امور خیریه و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس گردید. این مرکز تاکنون ترجمهٔ قرآن به زبان ترکی آذری و ترجمهٔ بخشی از قرآن به زبان فرانسه را منتشر کرده‌است و مجله‌ای تخصصی پیرامون مباحث نظری ترجمه‌های قرآن با عنوان «ترجمان وحی» منتشر می‌کند.

شرکت چاپ و انتشارات اسوه[ویرایش]

شرکت چاپ و انتشارات اسوه برای چاپ کتب دینی و مذهبی و قرآن در سال ۱۳۷۰ با سرمایهٔ موقوفات کشور تأسیس و تاکنون گذشته از چاپ قرآن مجید ده‌ها عنوان کتاب چاپ و منتشر نموده‌است.

ساختمان این چاپخانه که بزرگ‌ترین چاپخانهٔ قرآن کریم در خاورمیانه است در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع و با زیربنای ۱۱ هزار متر مربع در قم احداث شده‌است.

فصلنامهٔ وقف، میراث جاویدان[ویرایش]

فصلنامهٔ «وقف میراث جاویدان» در سال ۱۳۷۲ تأسیس گردید. این فصلنامه شامل مباحث فرهنگی، ادبی و اجتماعی بوده و هر سه ماه یک بار توسط مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی راسخون با مطالب تحقیقی، قرآنی و وقفی منتشر می‌گردد.

مرکز فرهنگی پژوهشی اوقاف[ویرایش]

این مرکز با انجام امور پژوهشی و تحقیقی در زمینه ترویج سنت حسنه وقف و هدف نظم دهی ارسال مراسلات، منشورات و محصولات فرهنگی سازمان، از اول مهرماه ۱۳۸۹ تأسیس و آغاز به کار نمود.

ماهنامهٔ باران[ویرایش]

این ماهنامهٔ قرآنی که ویژه نوجوانان است که هر ماه در ۵۲ صفحه با مطالب متنوع قرآنی، هنری، ادبی و اجتماعی منتشر می‌شود و تاکنون ۱۵۶ شمارهٔ آن در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌است.

بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور[ویرایش]

بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور در تاریخ ۱۳۶۴/۸/۸ با شماره ثبت ۲۹۸۳ به نام مؤسسه صندوق عمران موقوفات کشور، با هدف آبادانی، احیاء، عمران، بازسازی و مرمت موقوفات و اماکن مذهبی تأسیس و به ثبت رسید که در تاریخ ۱۳۸۹/۸/۱۹ به نام بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور با اهداف و استراتژی جدید تغییر نام داد که در همه استانهای کشور دارای شعبه می‌باشد. در حال حاضر آقای سهیل بیگدلی مدیرعامل این بنیاد می‌باشد. سایت بنیاد کشور www.btom.ir

شرکت اطهر آب فارس[ویرایش]

شرکت اطهر آب شیراز یک شرکت سهامی خاص است که در سال ۱۳۷۹ به ثبت رسید. هدف از ایجاد این شرکت نصب و راه‌اندازی کارخانجات تولید و بسته‌بندی آب معدنی دوغ، شیر و مشتقات آن، عرقیات، نوشابه و آب میوه می‌باشد.

شرکت کشاورزی و دامپروری سوران[ویرایش]

مؤسسه کشاورزی و دامپروری سوران در سال ۱۳۶۶ در شهرستان مشهد تأسیس شد. این شرکت دارای ۹ دستگاه سالن به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع، بیمارستان، زایشگاه، شیردوشی، سردخانه و کادر فنی متخصص می‌باشد و تولید روزانه شیر این واحد در حال حاضر ۱۵ تن می‌باشد.

شرکت کاشی سنتی گوهرشاد[ویرایش]

شرکت کاشی سنتی گوهرشاد وابسته به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان (سهامی خاص) می‌باشد. فعالیت‌های این شرکت تولید انواع کاشی معرق، مقرنس، معقلی، هفت رنگی، مینیاتور و نره است.

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه[ویرایش]

در پرتال جامع امامزادگان به نشانی http://www.emamzadegan.ir اطلاعات اجمالی راجع به امامزادگان سراسر کشور همراه با عکس قرار داده شده و برای ۱۳۰ بقعه نیز امکان زیارت از راه دور و مجازی فراهم شده‌است.[۸][۹]

بنیاد فرهنگی البرز[ویرایش]

بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ [علمی] کشور از طریق اعطای جوایزی به نام «جایزه بنیاد البرز» به دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی، سپاهیان (دین، دانش، بهداشت و ترویج آبادانی)، دانش‌آموختگان برگزیده و نوجوانان و نوباوگان با استعداد ایرانی، به همت مردی خیراندیش و نیک‌سیرت، مرحوم حسینعلی البرز تأسیس و وقف گردید و از آن سال تاکنون، جوایز با ارزشی را به افراد برگزیده اهدا نموده که این مهم طی سنوات اخیر در قالب همایشهای ملی و استانی با حضور مسؤولین کشوری و شخصیتهای علمی و فرهنگی برگزار گردیده‌است.

بنیاد فرهنگی البرز تحت نظارت هیئت امنایی سازمان اوقاف و امور خیریه به اقدامات علمی و فرهنگی خود در راستای عمل به نیات مترقی واقف و تجلیل از نخبگان برتر علمی کشور ادامه می‌دهد. دانش‌آموزان نخبه کشور نیز همه ساله از طریق مسؤولین آموزش و پروش استان‌ها انتخاب شده و به بنیاد فرهنگی البرز معرفی می‌شوند. این دانش آموزان پس از داوری توسط هیئت داوران دبیرخانه جایزه البرز به همایش سالانه اعطای جوایز حسن تحصیل راه یافته و موفق به دریافت جوایز مربوط می‌گردند. ثبت نام و ورود اطلاعات دانش‌آموزان برای ارزیابی و داوری نهایی از طریق سامانه اینترنتی به آدرس www.alborzprize.ir صورت می‌گیرد.

رؤسای سازمان اوقاف و امور خیریه

زمین‌خواری و تخلفات دیگر[ویرایش]

در شهریور ۱۳۹۰ محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت که سازمان اوقاف و امور خیریه به یک زمین‌خوار بزرگ تبدیل شده و این موضوع را یک فاجعه بزرگ خواند. او گفته‌است «اوقاف ادعای موقوفه بودن زمین‌های منابع طبیعی را می‌کند و برخی از آن‌ها اجاره داده و مجوز ساخت و ساز صادر کرده‌است.» «در حالی که اوقاف اجازه صدور مجوز ساخت و ساز را ندارد و تنها از نام ولایت سوء استفاده کرده‌است و نباید این اتفاق روی بدهد.»[۱۳]

معاون سازمان اوقاف در واکنش به این ادعاها گفته‌است «برخی سواد وقف و انفال و مدیریت اوقاف با نگاه شرعی را ندارند، باید بروند یاد بگیرند و بعد سخن بگویند.» که خود با واکنش غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی — مسئول بازرسی سازمان اوقاف در کمیسیون اصل نود — رو به رو شد که ضمن دعوت از مسئولین سازمان اوقاف برای مناظره به برخی از تخلفات صورت گرفته از جمله واگذاری برخی معادن موقوفه بدون مزایده به شرکت‌های پیمانکاری، پرداخت برخی حق نظارت‌ها به رئیس سازمان وقت تا آینده دور، واگذاری برخی موقوفات به بستگان در لواسانات، عمل کردن بر خلاف نیات واقفان، برداشت‌های غیرقانونی از عواید موقوفات به نام برنامه‌های مدیریتی (برای نمونه برداشت از محل موقوفات برای خرید و ساخت ساختمان مرکزی سازمان اوقاف و پرداخت‌های غیرقانونی به برخی روزنامه‌ها که گاه منتسب به خودشان بوده‌است) اشاره کرد.[۱۴]

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اخیراً برخی صحبت‌ها در خصوص زمین خوار بودن اوقاف مطرح شده‌است، گفت: لازم است بگوییم اوقاف زمین‌دار بزرگ است و با وجود این همه زمین نیازی به زمین خواری ندارد و برخی با این اظهارنظرها به دنبال سیاه‌نمایی علیه اوقاف هستند و باید دید چه سودی از این سیاه‌نمایی می‌برند؟

وی با اشاره اینکه اوقاف دلگرم به اعتماد مردم است و این اعتماد در حال افزایش است و نشانه آن افزایش ثبت وقف‌های جدید است، گفت: میزان ثبت وقف‌های جدید نسبت به گذشته ۱۰ برابر شده‌است و در شش ماه نخست امسال ۱۸۰۰ وقف جدید در کشور ثبت شده‌است.

حاتمی با انتقاد از اظهار نظر دو تن از نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان محترم نباید در خصوص برخی مطالب که اطلاعاتی ندارند اظهار نظر کنند و من خواستارم اگر مستنداتی دارند ارائه کنند و تنها به جوسازی‌های رسانه‌ای نپردازند.[۱۵]

منابع[ویرایش]

 1. سازمان اوقاف خبرگزاری تسنیم
 2. علی محمدی سرپرست سازمان اوقاف شد
 3. راسخون راسخون بلاگ
 4. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ دسامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵.
 5. راسخون وبلاگ راسخون
 6. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ دسامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۵.
 7. راسخون alexa.com
 8. سازمان اوقاف و امور خیریه. «اهدای جایزه طلایی یازدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران به روابط عمومی سازمان اوقاف».
 9. ایرنا. «پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه رونمایی شد».
 10. حکم انتصاب حجت‌الاسلام محمدعلی نظام زاده توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی
 11. رئیس جدید سازمان اوقاف و امور خیریه
 12. تودیع و معارفه سرپرست سازمان اوقاف و امورخیریه شنبه برگزار می‌شود[پیوند مرده]
 13. «رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس: کمیسیون اصل 90 در ساخت و سازهای غیرمجاز با یک فاجعه بزرگ روبه رو شد». Fars News Agency. ۲۰۱۴-۰۹-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۰۵.
 14. «من بی‌سواد، رئیس سازمان اوقاف را به مناظره دعوت می‌کنم! - سایت خبری تحلیلی تابناک - اخبار ایران و جهان». TABNAK. ۲۰۱۴-۱۰-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۲۱.
 15. خبرگزاری مهر

پیوند به بیرون[ویرایش]