سار معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سار معمولی
Common Starling
یک زیرگونه از سار اروپایی در فرانسه
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: سار
سرده: سارهای اوراسیایی
گونه: سار اروپایی
نام دوبخشی
Sturnus vulgaris
Native:        Summer visitor        Resident        Winter visitor
Introduced:        Summer visitor        Resident

سار معمولی (نام علمی: Sturnus vulgaris) گونه‌ای سار است که در سرده سارهای اوراسیایی قرار دارد. این گنجشک‌سان اندازه‌ای میانه دارند. طول این پرنده ۲۰ سانتی متر بوده و پرهای آن سیاه و براق است که البته در برخی از اوقات سال خال‌های سفید در آن دیده می‌شود. رنگ پاهای پرنده صورتی است و نوک در زمستان سیاه و در تابستان زرد است. سارهای اروپایی جوانتر دارای پرهایی قهوه‌ایتر نسبت به نمونه‌های بزرگسال دارند. سار معمولی پرنده‌ای پر سر و صدا است که این ویژگی هنگامی که در گروه‌های بزرگ هستند تشدید می‌شود،این پرنده در طول سال در نواحی شمالی کشور به وفوردیده می‌شود که معمولاً دردسته‌های بزرگ به صورت دسته جمعی در حال پرواز هستند، بازیر وروشدن زمین‌های کشاورزی این پرنده ازکرم‌های خاکی وحشرات وآفات نباتی تغذیه می‌کند بیشترین فصل دیده شدن این پرنده دراواخرزمستان تا اواسط بهار است. به این پرنده در زبان گیلکی اصیل سیته و در زبان تبری(مازندرانی) شِکروم گفته می‌شود، معمولاً این پرنده توسط شکارچیان نسبت به گونه‌های هم نوع خود کمتر شکار می‌شود چون بر این باورهستند که گوشت این پرنده طعم تلخی دارد.

پانویس[ویرایش]

  1. BirdLife International (2012). "Sturnus vulgaris". IUCN Red List of Threatened Species. Version ۲۰۱۲٫۱. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 2013-01-09.

منابع[ویرایش]

  • Arlott، Norman (۲۰۱۰). Birds of the West Indies. London: Collins. شابک ۰-۰۰-۷۲۷۷۱۸-۰.
  • Artusi، Pellegrino (۲۰۰۳). Science in the Kitchen and the Art of Eating Well. Toronto: University of Toronto Press. شابک ۰-۸۰۲۰-۸۶۵۷-۸. Translated by Murtha Baca and Stephen Sartarelli from Artusi's La scienza in cucina e l'arte di mangiare bene, first published in 1891.
  • Burton، Robert (۱۹۸۵). Bird Behaviour. London: Granada Publishing. شابک ۰-۲۴۶-۱۲۴۴۰-۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]