ساختمان بانک آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۴۰°۴۵′۱۹″شمالی ۷۳°۵۹′۰۳″غربی / ۴۰٫۷۵۵۲۷۸°شمالی ۷۳٫۹۸۴۱۶۷°غربی / 40.755278; -73.984167

برج بانک آو آمریکا
مقایسه ارتفاع بلندترین برج‌های نیویورک

برج بانک آو آمریکا (به انگلیسی: Bank of America Tower) نام یک برج مرتفع در شهر نیویورک در نیویورک است. این برج در ۲۰۰۹ ساخته گردید، و ۳۶۶ متر ارتفاع دارد، که در سال ۲۰۰۹ چهارمین برج بلند کشور آمریکا بود. یکی از شعبات مرکزی بانک آو آمریکا در اینجا قرار دارد.

این ساختمان توسط رسانه‌ها به عنوان محیط‌زیست-دوست‌ترین برج جهان معرفی گردید.[۱] این برج به عنوان اولین آسمان خراش جهت دریافت نشان پلاتین از مؤسسه برنامه‌ریزی برای مصرف انرژی و رعایت ضوابط زیست‌محیطی آمریکا می‌توان نام برد و نمادسبزترین آسمان خراش در سراسر ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

ساختمان بانک آمریکا توسط گروه معماری cook+fox در آمریکا (منهتن\نیویرک) طراحی شده. بنا دارای ۵۵ طبقه و به ارتفاع ۳۶۶ متر می‌باشد.

مقایسه ارتفاع بلندترین برج‌های آمریکا

گرافیک پلان[ویرایش]

پلان ساختمان با توجه با نقاله خورشیدی طراحی وجانمای شده‌است بگونه‌ای که در تابستان پنجره‌ها نوری کنترل شده باکمترین حرارت را به درون ساخنمان هدایت می‌کنند ودر زمستان فضای داخلی ساختمان از طریقه پنجرها بیشترین بهره رااز نور و حرارت خورشید می‌برند.

بررسی ساختمان از لحاظ معماری پایدار[ویرایش]

ساختمان طراحی شده سازگاری کامل با محیط زیست داردواین امرباعث شده برنده جایزه Platinum با درجهLEED شود.

ویژگی‌های معماری پایدار[ویرایش]

ازویژگیهای بارز پروژه این است که در ساخت بانک آمریکا به شکل عمده از مصالح بازیافت شده و یا قابل بازیافت استفاده شده‌است. درساخت این برج از بتن تهیه شده با سیمان و تفاله‌ها وسرباره کوره‌های ذوب آهن استفاده شده‌است. برای تهیه این بتن از % ۵۵ سیمان و % ۴۵ سرباره کوره‌های ذوب آهن به کار گرفته شده‌است. استفاده از این نوع بتن با کم کردن مصرف سیمان میزان آسیب‌های وارده به محیط زیست رامی کاهد، چرا که برای تولید هر تن سیمان یک تن دی اکسید کربن وارد هوا می‌شود. یک فیلتر هوای بزرگ وغول آسا با قابلیت تصفیه هوا، به صورت دو طرفه برای شهرمانهتن عمل می‌کند. استفاده از مخازن و تانکرهای جمع‌آوری آب که امکان ذخیره‌سازی ۳ میلیون گالن آب در هر سال را دارداز دیگرویژگیهای این ساختمان استفاده ازتکنولوژیFloor-to-Ceiling insulating glass این تکنولوژی به گونه‌ای می‌باشد که گرما را نگهداری می‌کند تا حداکثر نور طبیعی را تأمین کند همچنین دارای سیستم اتوماتیکی است. که در صورت نیاز نور را تضعیف می‌کند که تابش شدید و زننده وارد بنا نگردد. کنترل دما و تولید انرژی مورد نیاز ساختمان کاملاً طبیعت گرایانه است. شیشه‌های عایق استفاده شده در ساختمان از حدر رفتن گرما جلوگیری می‌کنند و نور طبیعی را تأمین می‌کند. قابل به ذکراست که۹۹٪ آب مصرفی ساختمان از طریق ذخیره کردن آب باران که در۵مخزن واقع درارتفاعات مختلف است تأمین می‌گردد. استفاده ازسیستم پیشرفته دیوارهای دو جداره و شیشه‌های عایق در جهت استفاده بهینه از نور خورشید می‌باشد از دیگر ویژگی‌های کیفیت سنجی هوای داخل ساختمان این که در جهت بهره‌وری و کارآمدی بیشتر کارمندان و کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۲]>

چگونگی ذخیره‌سازی آب باران[ویرایش]

ساختمان بانک نمای شیبدار دارد که هنگام بارندگی این شیب باعث می‌شود آب باران را به قسمت پایین ساختمان هدایت کندو سپس آبهای هدایت شده از یک فیلتر عبور کرده وضایعات آن گرفته شده و بعد به مخازن تعبیه شده هدایت ودرانجا ذخیره می‌شوند. همچنین قسمتی از آب باران از طریق پشت بام فیلتروجمع آوری می‌شود.[۳][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]