ساتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در طب سنتی هند باستان طبیعت وجود هر انسان بر اساس دو نوع دوشا قابل تعریف بود، دوشاهای شاریریکا (جسمانی) و ماناسیکا (ذهنی). دوشاهای جسمانی سه دسته هستد و واتا، پیتا و کافا نامیده می‌شوند. کافا (آب و خاک)، پیتا (آتش و آب) و واتا (هوا و اتر) دوشاهای جسمانی هستند. این دوشاها چیزهایی نیستند که بتوان آنها را لمس کرد یا چشید بلکه عملکردها و کیفیاتی می‌باشند که اگر با خصوصیات آنها آشنا باشیم می‌توانیم با دریافت آنها از طریق حواس به حضورشان پی ببریم.

دوشاهای ذهنی به سه دسته ساتوا، راجاس و تاماس تقسیم می‌شوند که تری گونا نامیده می‌شوند. برخی معتقدند ساتوا، دوشا نمی‌باشد چرا که همیشه در حالت تعادل است؛ و دو دوشای دیگر بر هیجان و سرعت و کندی و کم قدرتی دلالت دارد.

همه انسانها دوست دارند تا در تعادل زندگی کنند و این را باید برای هر فرد مختص به شرایط اقلیمی و فیزیکی و روحی وی تفسیر کرد. در هر کشوری که دارای طب سنتی می‌باشد این طبیعت به صورت متفاوت تعریف شده است. به عنوان مثال در ایران در تعادل و سلامت زندگی کردن بر ۶ اصل تعریف می‌شود که سته ضروریه نامیده می‌شود.

این شش اصل:

  1. هوا :اولین جزء سلامتی بوده و هوای مناسب روح، هوای صاف و معتدل و به دور از بخارها و دودهاست.
  2. تحرک: برخی آلودگی‌های در بدن باقی می‌مانند و طبیعت نمی‌تواند آنها را از دفع کند. ورزش، به دفع این سموم کمک می‌کند.
  3. خواب و بیداری: خواب متعادل نیروهای طبیعی را تقویت کرده و مغز را ترمیم کرده و بافت‌های صدمه دیده را ترمیم می‌کند.
  4. تغذیه :بدن از طریق خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها دائماً در حال بازسازی سلول‌های تحلیل رفته است.
  5. جذب و دفع: نگهداری مواد ضروری و تخلیه موارد مضر از بدن بسیار مهم است و برهم خوردن این تعادل بسیار مهم است.
  6. سلامت روان: هر یک از حالات روان اثر خاصی روی سلامتی دارد؛ خشم، لذت، امید یا ترس، موجب سردی یا گرمی می‌شوند.

سلامتی حالتی است که در آن، بدن و روح ما سیر طبیعی خود را داشته و خالی از هر گونه اختلال و نقص باشد. با توجه به طبیعت بدن، سلامتی تنها از طریق مجموعه‌ای از رفتارهای غذایی و فعالیت‌های بدنی مثل ورزش و خواب و بیداری و … محقق می‌شود و بیماری تنها مجموعه‌ای از عدم تعادلات در هر کدام از این شش حوزه است.

منابع[ویرایش]