سائوتومه و پرنسیپ

مختصات: ۰°۲۰′۰″ شمالی ۶°۴۴′۰″ شرقی / ۰٫۳۳۳۳۳°شمالی ۶٫۷۳۳۳۳°شرقی / 0.33333; 6.73333
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سائوتومه و پرینسیپ)
جمهوری دموکراتیک
سائوتومه و پرنسیپ

República Democrática de
São Tomé e Príncipe
  (پرتغالی)
سائوتومه و پرنسیپ
نشان ملی سائوتومه و پرنسیپ
نشان ملی
شعار: "Unidade, Disciplina, Trabalho" (پرتغالی)
"Unity, Discipline, Labour"
سرود: Independência total
Total Independence
موقعیت  سائوتومه و پرنسیپ  (آبی تیره) – در آفریقا  (آبی روشن و خاکستری تیره) – در اتحادیه آفریقا  (آبی روشن)
موقعیت  سائوتومه و پرنسیپ  (آبی تیره)

– در آفریقا  (آبی روشن و خاکستری تیره)
– در اتحادیه آفریقا  (آبی روشن)

پایتختسائوتومه
۰°۲۰′ شمالی ۶°۴۴′ شرقی / ۰٫۳۳۳°شمالی ۶٫۷۳۳°شرقی / 0.333; 6.733
بزرگترین شهرپایتخت
زبان(های) رسمیزبان پرتغالی
زبان(های) محلی
دین(ها)
نام(های) اهلیت
 • São Toméan (Sao Tomean)[۲]
 • Santomean
حکومتحکومت متمرکز نظام نیمه‌ریاستی جمهوری[۳]
Evaristo Carvalho
Jorge Bom Jesus
قوه مقننهمجلس ملی
استقلال
• از پرتغال
۱۲ ژوئیه ۱۹۷۵
مساحت
• کل
{{hands/numdisp/fracخطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «» |1001[۴]|خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «»|خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «»|1001[۴]}}خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «»خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «» (خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «»مایل‌مربع) (۱۷۱ام)
• آبها (٪)
جزئی
جمعیت
• برآورد سال ۲۰۱۶
۱۹۹٬۹۱۰[۵] (۱۸۶ام)
• سرشماری ۲۰۱۲
۱۷۸٬۷۳۹
• تراکم
۱۹۹٫۷ /به ازای هر کیلومترمربع (۵۱۷٫۲ /مایل‌مربع) (۶۹ام)
تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP)برآورد ۲۰۱۷ 
• کل
$۶۸۵ میلیون[۶]
• سرانه
$۳٬۲۲۰[۶]
تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی)برآورد ۲۰۱۷ 
• کل
$۳۵۵ بیلیون[۶]
• سرانه
$۱٬۶۶۸[۶]
شاخص جینی (۲۰۱۰)۳۳٫۹[۷]
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۶۰۹[۸]
137th
واحد پولدبرای سائوتومه و پرینسیپ (STN)
منطقه زمانییوتی‌سی (ساعت گرینویچ)
جهت رانندگیright
پیش‌شماره تلفنی+۲۳۹
کد ایزو ۳۱۶۶ST
دامنه سطح‌بالا.st

سائوتومه و پرنسیپ[۹] با نام کامل جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرنسیپ به پرتغالی: (República Democrática de São Tomé e Príncipe) کشوری است در خلیج گینه در باخترآفریقا. پایتخت آن سائوتومه است.

این کشور از دو جزیره سائوتومه و پرنسیپ تشکیل شده و فاصله این کشور تا نزدیک‌ترین همسایه‌اش در خاک قاره آفریقا، گابون، ۲۲۵ کیلومتر است.

این کشور بعد از سیشل، کم‌جمعیت‌ترین کشور در قاره آفریقا است. این کشور همچنین کوچکترین کشور پرتغالی زبان دنیا است.

این دو جزیره تا پیش از رسیدن پرتغالی‌ها در سال ۱۴۷۱ خالی از سکنه بودند. پس از آن‌ها به عنوان پایگاهی برای تجارت با سرزمین اصلی آفریقا استفاده شد. سائوتومه و پرنسیپ تا سال ۱۹۷۵ مستعمره پرتغال بود.[۱۰]

سائوتومه و پرنسیپ در خلیج گینه و فاصله ۲۴۰ کیلومتری از کرانه آفریقای شرقی قرار گرفته‌است. دارای ۹۵۸ کیلومتر مربع مساحت و ۲۱۹٬۰۰۰ نفر جمعیت است.[۱۱] پایتخت آن شهر سائوتومه با ۵۳٬۰۰۰ نفر جمعیت است. واحد پول آن دوبرا است. میزان سواد ۵۴ درصد است.

بیشتر مردم آن از نسل بردگان آفریقایی است. پایه زندگی آنان بر کشاورزی و ماهیگیری استوار می‌باشد. صادارات عمده و قهوه و کاکائو است. در جزیره سائوتومه ده قله کوه آتشفشانی وجود دارد. سواحل آن قابل شنا است، اجرای نمایشنامه‌های قرون وسطی و جشن‌های مذهبی و روزهای مقدس از سرگرمی‌های فرهنگی در این کشور است. این کشور کشتزارهای قهوه و دهانه‌های آتشفشانی دارد.

روز استقلال آن ۱۲ ژوئیه است که در این روز در سال ۱۹۷۵ از پرتغال مستقل شد. تدوین قانون اساسی آن در ۵ نوامبر ۱۹۷۵ و تصویب آن در ۱۵ دسامبر ۱۹۸۲ بوده‌است.

جغرافیا[ویرایش]

Golf von Guinea.jpg

این جمهوری متشکل است از دو جزیرهٔ کوهستانی که حدود ۱۴۴ کیلومتر از هم فاصله دارند.

یکی از کوچکترین کشورهای قاره آفریقا با ۹۶۴ کیلومتر مساحت که در خاور گابن و گینه استوایی و در اقیانوس اطلس واقع شده‌است. این کشوراز دو جزیره سائوتومه و پرنسیپ تشکیل شده و دارای ۲۱۸٬۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد. سائوتومه و پرنسیپ جزایر کوچک آتشفشانی هستند که در خلیج گینه در ۲۴۱ کیلومتری و سواحل غربی قرار گرفته سائوتومه ۸۵۵ کم مساحت دارد و پوشیده از جنگل‌های انبوه کوهستانی است جزایر پرینسیپ ۱۰۴ کم مساحت دارد و پوشیده از کوه‌های ناهموار است جزایر دیگر این جمهوری پدارس تین هوساس و رولاس است. بلندترین نقطه آن قلهٔ گاگو کوتینهو (قلهٔ سائوتومه)، با ۲۰۲۴ متر است. خلیج بایت در شمال و جزایر آنوبون در جنوب این کشور قرار گرفته‌اند.

آب و هوای این کشور استوایی است و جنگل‌های بارانی استوائی دارد و ۶۰ نوع پرنده نادر در آن‌ها وجود دارد. سواحل آن شنی است و ماهیگیری آب‌های شور در آن رایج است. هوایش معتدل است. هیچ رود مهمی وجود ندارد.

آب و هوای گرمسیری آن بر اثر پستی‌ها و بلندها متفاوت و تأثیر جریان آب سرد بن گوئلا مؤثر است. فصل مرطوب آن با بارندگی سنگین از اکتبر تا مه ادامه دارد.. اما ریزش باران خیلی گوناگون ۱۰۰۰ میلی‌متر در شمال – شرق تا ۳۸۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی‌متر در فلات است. سائوتومه در ژانویه ۲۶٫۱ و در ژوئیه ۲۳٫۹ درجه گرما و سالانه ۹۵۱ میلی‌متر باران دارد.

شهرهای مهم این کشور عبارتنداز:

تاریخ[ویرایش]

پیکو کانیو گرانده (قله سگ بزرگ).
کرانه‌های سائوتومه.

سائوتومه و پرنسیپ را در سال ۱۷۷۱ پرتغالی‌ها کشف و در آن تا اواخر قرن ۱۸ سکونت کردند. با کشت نیشکر و قهوه و کاکائو به وسیلهٔ بردگان کارگر منافع سرشاری نصیب استعمارگران گشت و به تنهایی جزیره سائوتومه بزرگترین تولیدکننده کاکائو در ۱۹۰۸ بود. تولید فراورده‌های کشاورزی آن هنوز از اهمیت بسیار برخوردار است. در اوائل سده بیستم، کشتزارهای این جزایر به دلیل بیگاری کشیدن از کارگران بدنام بود. در ۱۹۵۳ جنبش‌های آزادیخواهانه درین سرزمین‌ها ضد پرتغالی‌ها درگرفت که منتهی بکشته شدن چند صد آفریقایی گشت. در ۱۹۴۷ پرتغال بساط امپراتوری فرا دریای خود را برچید و در ۱۲ ژوئیه ۱۹۷۵ سائوتومه و پرنسیپ دارای استقلال و حکومت جمهوری گردید.

در ۱۹۸۸ تهاجم و کودتایی با شکست روبرو گشت. مشکلات اقتصادی موجب شده‌است که این کشور وابستگی‌اش را به شوروی کاهش دهد و در ۱۹۹۰ جنبش آزادیبخش سائوتومه و پرنسیپ مارکسیسم را رها کرد. در ژانویهٔ ۱۹۹۱ حزب مخالف همبستگی دموکراتیک در انتخابات چندحزبی پیروز شد.

سیاست[ویرایش]

حکومت آن جمهوری دمکراتیک است و ۵۵ عضو مجمع ملی خلق با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‌گردند. رئیس‌جمهور – که نخست‌وزیر و شورای وزیران را انتصاب می‌کند – نیز مستقیماً انتخاب می‌شود. احزاب سیاسی عبارتند از: جنبش آزادیبخش سائوتومه و پرینسیپ (چپگرا و تنها حزب قانونی تا سال ۱۹۹۰) و حزب همبستگی دموکراتیک (PCD؛ میانه‌رو).

طبق قانون اساسی اختیار و قدرت کامل ازآن مجلس قانونگزاری خلق است که مرکب از اعضاء و نمایندگانی است که یرای دوره چهار ساله می‌گردند. این مجلس رئیس‌جمهور را از میان نامزدهایی که جنبش برای آزادی سائوتومه و پرینسیپ (تنها حزب قانونی کشور است) معرفی می‌کند، برمی‌گزیند. قانون اساسی آن در ۱۹۷۵ تدوین و طبق آخرین تقسیمات کشوری از دو استان جزیره‌ای تشکیل گردیده‌است.

قانون اساسی جدید در همه‌پرسی اوت ۱۹۹۰ با ۷۲ درصد آراء به تصویب رسید و از قید انحصار جنبش برای آزادی سائوتومه و پرینسیب خارج گشت. رئیس‌جمهور با رای مجلس خلق به مدت ۴ سال برگزیده می‌شود. در انتخابات ژانویه ۱۹۹۱ تنها نامزد میگوئل تراوادا (زاده ۱۹۳۶) با به دست آوردن ۸۰ درصد آراء برگزیده شد.


اماکن عبادی[ویرایش]

عبادتگاه های سائوتومه و پرنسیپ کلیساها و معابد عمدتا مسیحی هستند: اسقف کاتولیک روم سائوتومه و پرنسیپ (کلیسای کاتولیک) ، کلیسای جهانی پادشاهی خدا ، مجالس خدا.


ورزش[ویرایش]

باشگاه های ورزشی مستقر در این شهر شامل Sporting Praia Cruz و Vitória FC واقع در محله ریبوک هستند. همه باشگاه ها در Estádio Nacional 12 de Julho بازی می کنند.

مردم[ویرایش]

زبان رسمی این کشور پرتغالی و دین مردمش مسیحی است. تبار مردمش از اقوام سرویکایس، تونگاس، فوروس، انکولارس، مس تیکوس، و اروپائی است.

میزان با سوادی در سال ۱۹۸۱ برابر با ۵۷٫۴ درصد بود. این کشور دانشگاه ندارد. شمار نیروهای مسلح آن ۹۰۰ نفر (تخمین ۱۹۹۱) است و خدمت سربازی ندارد.


حمل و نقل[ویرایش]

سائوتومه توسط فرودگاه بین المللی سائوتومه با پروازهای منظم به اروپا و دیگر کشورهای آفریقایی سرویس می شود.

اقتصاد[ویرایش]

واحد پول سائوتومه و پرنسیپ دوبرا است. اقتصاد این کشور عمدتاً بر کشاورزی استوار می‌باشد و کاکائو نقطهٔ اتکای آن کشور است. بیشتر زمینها ملی است.

محصولات عمده کشاورزی: کاکائو، مغز نارگیل – نارگیل- روغن نخل – قهوه – موزه صنایع عمده: الوار – مغز نارگیل صادرات: کاکائو – قهوه – مغز نارگیل روغن نخل واردات: خواربار – پارچه ماشین آلات ابزار الکتریک سوخت‌ها اجناس کارخانه‌ای طرف‌های مهم دادوستد: (هلند – پرتغال – ایالات متحده – آلمان) است.

تولید سالانه برق حدود سه میلیون کیلووات ساعت، زمین زیر کشت ۳۸ درصد کل خاک کشور، جنگل ۶۰ درصد خاک کشور، صید ماهی حدود ۲۸۰۰ تن در سال است.

منابع[ویرایش]

 1. http://www.globalreligiousfutures.org/countries/sao-tome-and-principe#/?affiliations_religion_id=0&affiliations_year=2010&region_name=All%20Countries&restrictions_year=2016
 2. "Nationality". اطلاعات‌نامه جهان. Archived from the original on June 26, 2015. Retrieved July 17, 2012.
 3. Octávio Amorim Neto; Marina Costa Lobo (2010). "Between Constitutional Diffusion and Local Politics: Semi-Presidentialism in Portuguese-Speaking Countries". شبکه تحقیقات علوم اجتماعی. SSRN 1644026.
 4. "Ministério Dos Negócios Estrangeiros e Comunidades da República Democrática de São Tomé e Príncipe". Archived from the original on 2019-03-08. Retrieved 2017-11-10.
 5. "World Population Prospects: The 2017 Revision". ESA.UN.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 10 September 2017.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ "São Tomé and Príncipe". International Monetary Fund. Retrieved 2013-04-17.
 7. "GINI index". World Bank. Archived from the original on 20 December 2013. Retrieved 26 July 2013.
 8. "2016 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. 2016. Archived from the original (PDF) on 25 August 2017. Retrieved 21 March 2017.
 9. اطلس جامع گیتاشناسی 93-94. موسسه جغرافیایی و کارتوگراف گیتاشناسی. صص. ۷۸–۷۹. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۴۲-۴۴۶-۶.
 10. آشنایی با سائوتومه و پرینسیپ
 11. «World Population Prospects - Population Division - United Nations». population.un.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۲.
 • Tony Hodges & Malyn Newitt, São Tomé e Príncipe: From plantation colony to microstate, London: Westview, 1988
 • ویکی‌پدیای انگلیسی.