زیردریایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زیر دریایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یک زیردریایی روسی کلاس تایفون

زیردریایی یک وسیلهٔ نقلیه شناور است که می‌تواند در زیر سطح آب حرکت کند و به ژرفاهایی برسد که غواصان به آن دسترسی ندارند. زیردریایی ممکن است از نوع غیرنظامی (علمی یا گردشگری) باشد یا از نوع نظامی. زیردریایی‌های نظامی با زرادخانه‌ای از جنگ‌افزارها، به ویژه اژدر و موشک مسلح شده‌اند. پیشرفت بزرگ در ساخت زیردریایی‌ها معرفی انرژی هسته‌ای به این عرصه بود که باعث شده تا شعاع عمل زیردریایی‌های هسته‌ای به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

زیردریایی‌های هسته‌ای با داشتن برق کافی برای ایجاد اکسیژن از الکترولیز آب دریا دیگر نیاز به بالا آمدن منظم و مکرر به سطح آب را ندارند و بنابراین بدون نیاز به سوخت‌گیری قادرند تقریباً به‌طور نامحدود در زیر آب دریا بمانند. تنها محدودیت تأمین تجهیزات مصرفی خدمه هم‌چون مواد غذایی، آب شیرین و لوازم بهداشتی و غیره‌است. انرژی هسته‌ای گران است و بنابراین ارائه و کاربرد آن تنها برای زیردریایی‌های نظامی محفوظ می‌باشد.

بدنه زیردریایی‌ها دارای یک حفره طولی است که می‌تواند با هوا یا آب پر شود. برای فرورفتن در آب مخازنی را در بدنه با آب پر می‌کنند و برای بازگشت به سطح آب هوای فشرده‌ای که در مخازن تحت فشار قرار دارد رها شده و مخازن را پر از هوا می‌کند. پروانه‌های زیردریایی توسط هواپیماهای آب‌نشین به بدنه وصل می‌شوند.

تاریخچه ساخت زیردریایی‌ها[ویرایش]

در زیردریاییهای اولیه از نیروی دست برای حرکت دادن زیر دریایی در اعماق کمک گرفته می‌شد. در سال ۱۶۲۰ شخص بنام ون دربل اولین زیردریایی را ساخت که می‌توانست در عمق ۴٫۵ متری حرکت کند. حجم داخل این زیردریایی بسیار کم بود، بطوری‌که فقط یک نفر می‌توانست داخل آن قرار گیرد و برای حرکت دادن آن در عمق به یک فرد بسیار نیرومند نیاز بود تا بتواند پره‌های جلو و فوقانی را بچرخاند. درحدود سال ۱۷۷۰، دیود باشنل زیردریایی را طراحی کرد که می‌توانست به کمک دست و پدالهای پایی حرکت کند.

حدود ۳۰ سال بعد رابرت فولتن، زیردریایی دیگری ساخت که ۳ نفر گنجایش داشت و برای اولین بار، بالهایی برای تنظیم عمق در زیردریایی تعبیه شد. فولتن سپس تلاش کرد تا زیردریایی دیگری با موتور بخار بسازد. مشکل طراحی این موتورها در آن بود که در زیر آب اکسیژن نبود؛ بنابراین موتوری طراحی شد که ابتدا آب در سطح آب داخل مخزنی با موتور دیزل (با سوخت گازوئیل) داغ و تبدیل به بخار می‌شد، سپس موتور خاموش می‌شد و زیردریایی به داخل آب شیرجه می‌زد و تا وقتی که بخار داخل مخزن سرد نشده بود، زیردریایی می‌توانست با موتور بخار در عمق دریا حرکت کند.

در سال ۱۸۶۰ زیردریایی دیگری طراحی شد که بطور کامل زیر آب نمی‌رفت و از طریق لوله‌ای که به سطح آب راه داشت، اکسیژن را برای سوخت موتور به داخل زیردریایی مکش می‌کرد. در سال ۱۹۰۴ اولین زیردریایی که با موتور دیزل - الکتریکی کار می‌کرد، در فرانسه ساخته شد. موتورهای دیزل در سطح آب، باتری‌های الکتریکی را شارژ می‌کردند و سپس زیردریایی در آب فرومی‌رفت. در این هنگام موتور دیزل خاموش می‌شد و موتور الکتریکی به کمک باتریهای شارژ شده، زیردریایی را حرکت می‌داد.

پیشینه کاربرد[ویرایش]

زیردریایی برای نخستین بار در زمان جنگ داخلی آمریکا استفاده شد. در جنگهای جهانی اول و دوم به ویژه جنگ جهانی دوم نبرد زیردریایی‌ها یکی از ویژه‌ترین نبردهای آن جنگ شمرده می‌شود که از آن فیلم‌های زیادی ساخته شده‌است.

در دوران جنگ سرد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی هر کدام روی به ساخت زیر دریایی اتمی کردند. این زیر دریایی‌ها توانایی ترابری و شلیک موشکهای بین قاره‌ای با کلاهک هسته‌ای دارند. نام زیر دریایی هسته‌ای بخاطر داشتن موتور با سوخت هسته‌ای است که این زیر دریایی‌ها را از سوخت‌گیری دوباره بی‌نیاز می‌کند. کشورهای انگلیس و فرانسه و جمهوری خلق چین نیز دارای این زیر دریایی می‌باشند و به تازگی هند با خرید دو فروند زیر دریایی هسته‌ای از روسیه به جمع کشورهای دارای این زیر دریایی پیوسته‌است.

نوع قدیمی‌تر زیر دریایی‌ها، زیردریایی با موتور دیزل است. این نوع زیر دریایی نمی‌تواند مدت زیادی در زیر آب بماند چرا که برای کار به هوا نیاز دارد و معمولاً استفاده از موتور دیزل در زیر دریایی‌ها محدود به حرکت در سطح دریا یا تأمین برق مورد نیاز موتورهای الکتریکی زیردریایی است. ایران نیز با خرید مدل نهنگ از روسیه و ساخت آن با استفاده از مهندسی معکوس این نمونه به فناوری ساخت آن دست یافته‌است. کشورهای زیادی از جمله هلند، آلمان، کشورهای اسکاندیناوی، مصر و اسرائیل دارای این کلاس زیر دریایی هستند.

کلاس آخر زیر دریایی‌های عملیاتی هستند که بعد از جنگ جهانی دوم کمتر ساخته یا از آن بهره‌برداری شده. این زیر دریایی‌ها کوچک و بیشتر برای عملیات واکنش سریع یا در آبهای کم ژرفا بهره‌برداری می‌شوند. در جنگ جهانی دوم ژاپن با بهره‌گیری از این گونه زیر دریایی به بندر پرل هاربر در خشکچه‌های هاوایی آمریکا پاتک زد.


کاربردهای نظامی[ویرایش]

تا قبل و در طی جنگ جهانی دوم از زیردریایی‌ها بیشتر برای حمله به شناورهای سطحی استفاده می‌شد. به خصوص حمله به کشتیهای باربری انگلستان یا از کار انداختن مسیرهای پشتیبانی دریایی ژاپن. برای این منظور زیردریایی‌ها از اژدرها و همچنین توپهایی که داشتند استفاده می‌کردند. زیر دریایی‌های مین‌گذار از اوایل قرن بیستم ساخته شده و در هر دو جنگ جهانی به کار رفتند. همچنین از زیردریایی در عملیاتهای جاسوسی برای پیاده کردن تجهیزات و پرسنل در سواحل دشمن استفاده می‌شد. از زیردریایی در عملیاتهای نجات نیز به خصوص در حملات وسیع جزیره‌ای استفاده شد. زیردریایی‌ها در آن زمان تنها در سطح توان حمله به سایر زیردریایی‌ها را داشتند. بعد از جنگ جهانی دوم با پیشرفت‌هایی که در فناوریهای مربوط به اژدرها، سونار و پیشرانه هسته‌ای توان مقابله با زیردریایی‌های دیگر را به دست آوردند. توسعه موشکهای هسته‌ای قابل پرتاب از زیردریایی و موشکهای کروز قابل پرتاب از زیردریایی توان حمله در بردهای بالا به اهداف زمینی و دریایی را به زیردریایی‌های امروزی داد.

برتری زیردریایی در نبرد توان آن در مخفی شدن در اعماق آب است. این توان با خاصیت رسانایی صوتی آب و توسط سیستم‌های سونار قابل خنثی شدن است. مدرن‌ترین زیردریایی‌ها برای رفع این نقص دارای خصوصیت ناپیدایی هستند. سیستم‌های پیشرانه پیشرفته، اقدامات و سامانه‌های کاهش صوت برای این مقصود به کار رفته و از این‌رو یافتن و حمله به یک زیردریایی پیشرفته نیازمند شگردهای خاصی است. در سامانه‌های سونار فعال از فرستادن امواج صوتی و تحلیل انعکاس آن برای یافتن دشمن استفاده می‌شود که از جنگ جهانی دوم چنین سیستم‌هایی به کار می‌رفت. اشکال این سونار آشکار کردن محل فرستنده‌است. یک زیردریایی تهدیدی جدی برای کشتیرانی طرف درگیر می‌باشد. به این معنا که رقیب برای مقابله با آن مجبور به استفاده از امکانات و کشتیهای خود در پهنه وسیع دریا برای شناسایی و خنثی سازی آن اقدام و تمامی کشتیهای خود را به اسکورتهای ضد زیردریایی مجهز کند.

آخرین دستاوردها[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳ نخستین زیردریایی روسیه از نوع زیردریایی هسته‌ای و با نام زیردریایی یوری دولگوروکی، توسط نیروی دریایی این کشور راه‌اندازی شد. این زیر دریایی شامل یک محفظه فرار است. هنگامی که بدنه زیردریایی می‌شکند، خدمه می‌توانند خود را نجات داده و از خطر فرار کنند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "New Russian nuclear sub 'safer than Kursk'". BBC. 10 January 2013. Retrieved 5 February 2013. 

Wikipedia contributors, "Submarine," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?oldid=206865034

 • Redford, Duncan. The Submarine: A Cultural History From the Great War to Nuclear Combat (I.B. Tauris, 2010) 322 pages; focus on British naval and civilian understandings of submarine warfare, including novels and film.

A submarine (or simply sub) is a watercraft capable of independent operation underwater. It differs from a submersible, which has more limited underwater capability. The term most commonly refers to a large, crewed vessel. It is also sometimes used historically or colloquially to refer to remotely operated vehicles and robots, as well as medium-sized or smaller vessels, such as the midget submarine and the wet sub. The noun submarine evolved as a shortened form of submarine boat;[1] by naval tradition, submarines are usually referred to as "boats" rather than as "ships", regardless of their size (boat is usually reserved for seagoing vessels of relatively small size).

Although experimental submarines had been built before, submarine design took off during the 19th century, and they were adopted by several navies. Submarines were first widely used during World War I (1914–1918), and now figure in many navies large and small. Military uses include attacking enemy surface ships (merchant and military), attacking other submarines, aircraft carrier protection, blockade running, ballistic missile submarines as part of a nuclear strike force, reconnaissance, conventional land attack (for example using a cruise missile), and covert insertion of special forces. Civilian uses for submarines include marine science, salvage, exploration and facility inspection and maintenance. Submarines can also be modified to perform more specialized functions such as search-and-rescue missions or undersea cable repair. Submarines are also used in tourism, and for undersea archaeology.

Most large submarines consist of a cylindrical body with hemispherical (or conical) ends and a vertical structure, usually located amidships, which houses communications and sensing devices as well as periscopes. In modern submarines, this structure is the "sail" in American usage and "fin" in European usage. A "conning tower" was a feature of earlier designs: a separate pressure hull above the main body of the boat that allowed the use of shorter periscopes. There is a propeller (or pump jet) at the rear, and various hydrodynamic control fins. Smaller, deep-diving and specialty submarines may deviate significantly from this traditional layout. Submarines use diving planes and also change the amount of water and air in ballast tanks to change buoyancy for submerging and surfacing.

Submarines have one of the widest ranges of types and capabilities of any vessel. They range from small autonomous examples and one- or two-person vessels that operate for a few hours, to vessels that can remain submerged for six months—such as the Russian Typhoon class, the biggest submarines ever built. Submarines can work at greater depths than are survivable or practical for human divers.[2] Modern deep-diving submarines derive from the bathyscaphe, which in turn evolved from the diving bell.

History

Early submersibles

Drebbel, an early submersible craft, propelled by oars.

According to a report in Opusculum Taisnieri published in 1562:[3]

Two Greeks submerged and surfaced in the river Tagus near the City of Toledo several times in the presence of The Holy Roman Emperor Charles V, without getting wet and with the flame they carried in their hands still alight.[4]

In 1578, the English mathematician William Bourne recorded in his book Inventions or Devises one of the first plans for an underwater navigation vehicle. A few years later the Scottish mathematician and theologian John Napier wrote in his Secret Inventions (1596) the following: "These inventions besides devises of sayling under water with divers, other devises and strategems for harming of the enemyes by the Grace of God and worke of expert Craftsmen I hope to perform." It's unclear whether he ever carried out his idea.[5]

The first submersible of whose construction there exists reliable information was designed and built in 1620 by Cornelis Drebbel, a Dutchman in the service of James I of England. It was propelled by means of oars.[5]

18th century

By the mid-18th century, over a dozen patents for submarines/submersible boats had been granted in England. In 1747, Nathaniel Symons patented and built the first known working example of the use of a ballast tank for submersion. His design used leather bags that could fill with water to submerge the craft. A mechanism was used to twist the water out of the bags and cause the boat to resurface. In 1749, the Gentlemen's Magazine reported that a similar design had initially been proposed by Giovanni Borelli in 1680. By this point of development, further improvement in design necessarily stagnated for over a century, until new industrial technologies for propulsion and stability could be applied.[6]

The first military submarine was the Turtle (1775), a hand-powered acorn-shaped device designed by the American David Bushnell to accommodate a single person.[7] It was the first verified submarine capable of independent underwater operation and movement, and the first to use screws for propulsion.[8]

19th century

Illustration by Robert Fulton showing a "plunging boat"
1806 illustration by Robert Fulton showing a "plunging boat"

In 1800, France built a human-powered submarine designed by American Robert Fulton, the Nautilus. The French eventually gave up on the experiment in 1804, as did the British when they later considered Fulton's submarine design.

In 1864, late in the American Civil War, the Confederate navy's H. L. Hunley became the first military submarine to sink an enemy vessel, the Union sloop-of-war USS Housatonic. In the aftermath of its successful attack against the ship, the Hunley also sank, possibly because it was too close to its own exploding torpedo.

In 1866, the Sub Marine Explorer was the first submarine to successfully dive, cruise underwater, and resurface under the control of the crew. The design by German American Julius H. Kroehl (in German, Kröhl) incorporated elements that are still used in modern submarines.[9]

Mechanical power

The French submarine Plongeur

The first submarine not relying on human power for propulsion was the French Plongeur (Diver), launched in 1863, which used compressed air at 180 psi (1241 kPa).[10] Narcís Monturiol designed the first air–independent and combustion–powered submarine, Ictineo II', which was launched in Barcelona, Spain in 1864.

The submarine became a potentially viable weapon with the development of the Whitehead torpedo, designed in 1866 by British engineer Robert Whitehead, the first practical self-propelled or 'locomotive' torpedo.[11] The spar torpedo that had been developed earlier by the Confederate navy was considered to be impracticable, as it was believed to have sunk both its intended target, and probably H. L. Hunley, the submarine that deployed it.

Discussions between the English clergyman and inventor George Garrett and the Swedish industrialist Thorsten Nordenfelt led to the first practical steam-powered submarines, armed with torpedoes and ready for military use. The first was Nordenfelt I, a 56-tonne, 19.5-metre (64 ft) vessel similar to Garrett's ill-fated Resurgam (1879), with a range of 240 kilometres (130 nmi; 150 mi), armed with a single torpedo, in 1885.

A reliable means of propulsion for the submerged vessel was only made possible in the 1880s with the advent of the necessary electric battery technology. The first electrically powered boats were built by Isaac Peral y Caballero in Spain, Dupuy de Lôme and Gustave Zédé in France, and James Franklin Waddington in England.[12] Peral's design featured torpedoes and other systems that later became standard in submarines.[13]

20th century

USS Plunger, launched in 1902
Akula (launched in 1907) was the first Russian submarine able to cruise long distances.

Submarines were not put into service for any widespread or routine use by navies until the early 1900s. This era marked a pivotal time in submarine development, and several important technologies appeared. A number of nations built and used submarines. Diesel electric propulsion became the dominant power system and equipment such as the periscope became standardized. Countries conducted many experiments on effective tactics and weapons for submarines, which led to their large impact in World War I.

The Irish inventor John Philip Holland built a model submarine in 1876 and a full-scale version in 1878, which were followed by a number of unsuccessful ones. In 1896 he designed the Holland Type VI submarine, which used internal combustion engine power on the surface and electric battery power underwater. Launched on 17 May 1897 at Navy Lt. Lewis Nixon's Crescent Shipyard in Elizabeth, New Jersey, Holland VI was purchased by the United States Navy on 11 April 1900, becoming the Navy's first commissioned submarine, christened USS Holland.[14]

Commissioned in June 1900, the French steam and electric Narval employed the now typical double-hull design, with a pressure hull inside the outer shell. These 200-ton ships had a range of over 100 miles (161 km) underwater. The French submarine Aigrette in 1904 further improved the concept by using a diesel rather than a gasoline engine for surface power. Large numbers of these submarines were built, with seventy-six completed before 1914.

The Royal Navy commissioned five Holland-class submarines from Vickers, Barrow-in-Furness, under licence from the Holland Torpedo Boat Company from 1901 to 1903. Construction of the boats took longer than anticipated, with the first only ready for a diving trial at sea on 6 April 1902. Although the design had been purchased entirely from the US company, the actual design used was an untested improvement to the original Holland design using a new 180 horsepower (130 kW) petrol engine.[15]

These types of submarines were first used during the Russo-Japanese War of 1904–05. Due to the blockade at Port Arthur, the Russians sent their submarines to Vladivostok, where by 1 January 1905 there were seven boats, enough to create the world's first "operational submarine fleet". The new submarine fleet began patrols on 14 February, usually lasting for about 24 hours each. The first confrontation with Japanese warships occurred on 29 April 1905 when the Russian submarine Som was fired upon by Japanese torpedo boats, but then withdrew.[16]

World War I

The German submarine SM U-9, which sank three British cruisers in less than an hour in September 1914

Military submarines first made a significant impact in World War I. Forces such as the U-boats of Germany saw action in the First Battle of the Atlantic, and were responsible for sinking RMS Lusitania, which was sunk as a result of unrestricted submarine warfare and is often cited among the reasons for the entry of the United States into the war.[17]

At the outbreak of war Germany had only twenty submarines immediately available for combat, although these included vessels of the diesel-engined U-19 class with the range (5,000 miles) and speed (8 knots (15 km/h; 9.2 mph)) to operate effectively around the entire British coast.[18] By contrast the Royal Navy had a total of 74 submarines, though of mixed effectiveness. In August 1914, a flotilla of ten U-boats sailed from their base in Heligoland to attack Royal Navy warships in the North Sea in the first submarine war patrol in history.[19]

The U-boats' ability to function as practical war machines relied on new tactics, their numbers, and submarine technologies such as combination diesel-electric power system developed in the preceding years. More submersibles than true submarines, U-boats operated primarily on the surface using regular engines, submerging occasionally to attack under battery power. They were roughly triangular in cross-section, with a distinct keel to control rolling while surfaced, and a distinct bow. During World War I more than 5,000 Allied ships were sunk by U-boats.[20]

This British tried to catch up to the Germans in terms of submarine technology with the creation of the K-class submarines. However, these were extremely large and often collided with each other forcing the British to scrap the K-class design shortly after the war.[citation needed]

World War II

The Imperial Japanese Navy's I-400-class submarine, the largest submarine type of WWII
A model of Günther Prien's U-47, German WWII Type VII diesel-electric hunter

During World War II, Germany used submarines to devastating effect in the Battle of the Atlantic, where it attempted to cut Britain's supply routes by sinking more merchant ships than Britain could replace. (Shipping was vital to supply Britain's population with food, industry with raw material, and armed forces with fuel and armaments.) While U-boats destroyed a significant number of ships, the strategy ultimately failed. Although the U-boats had been updated in the interwar years, the major innovation was improved communications, encrypted using the famous Enigma cipher machine. This allowed for mass-attack naval tactics (Rudeltaktik, commonly known as "wolfpack"), but was also ultimately the U-boats' downfall. By the end of the war, almost 3,000 Allied ships (175 warships, 2,825 merchantmen) had been sunk by U-boats.[21] Although successful early in the war, ultimately the U-boat fleet suffered a casualty rate of 73%, almost all fatalities. Germany's U-boat fleet in World War II suffered heavy casualties, losing 793 U-boats and about 28,000 submariners, out of 41,000; a casualty rate of about 70%.[22]

The Imperial Japanese Navy operated the most varied fleet of submarines of any navy, including Kaiten crewed torpedoes, midget submarines (Type A Ko-hyoteki and Kairyu classes), medium-range submarines, purpose-built supply submarines and long-range fleet submarines. They also had submarines with the highest submerged speeds during World War II (I-201-class submarines) and submarines that could carry multiple aircraft (I-400-class submarines). They were also equipped with one of the most advanced torpedoes of the conflict, the oxygen-propelled Type 95. Nevertheless, despite their technical prowess, Japan chose to utilize its submarines for fleet warfare, and consequently were relatively unsuccessful, as warships were fast, maneuverable and well-defended compared to merchant ships.

The submarine force was the most effective anti-ship weapon in the American arsenal. Submarines, though only about 2 percent of the U.S. Navy, destroyed over 30 percent of the Japanese Navy, including 8 aircraft carriers, 1 battleship and 11 cruisers. US submarines also destroyed over 60 percent of the Japanese merchant fleet, crippling Japan's ability to supply its military forces and industrial war effort. Allied submarines in the Pacific War destroyed more Japanese shipping than all other weapons combined. This feat was considerably aided by the Imperial Japanese Navy's failure to provide adequate escort forces for the nation's merchant fleet.

During World War II, 314 submarines served in the US Navy, of which nearly 260 were deployed to the Pacific.[23] When the Japanese attacked Hawaii in December 1941, 111 boats were in commission; 203 submarines from the Gato, Balao, and Tench classes were commissioned during the war. During the war, 52 US submarines were lost to all causes, with 48 directly due to hostilities.[24] US submarines sank 1,560 enemy vessels,[23] a total tonnage of 5.3 million tons (55% of the total sunk).[25]

The Royal Navy Submarine Service was used primarily in the classic Axis blockade. Its major operating areas were around Norway, in the Mediterranean (against the Axis supply routes to North Africa), and in the Far East. In that war, British submarines sank 2 million tons of enemy shipping and 57 major warships, the latter including 35 submarines. Among these is the only documented instance of a submarine sinking another submarine while both were submerged. This occurred when HMS Venturer engaged U-864; the Venturer crew manually computed a successful firing solution against a three-dimensionally maneuvering target using techniques which became the basis of modern torpedo computer targeting systems. Seventy-four British submarines were lost,[26] the majority, forty-two, in the Mediterranean.

Cold-War military models

HMAS Rankin, a Collins-class submarine at periscope depth
USS Charlotte, a Los Angeles-class submarine runs with submarines from partner nations during RIMPAC 2014.

The first launch of a cruise missile (SSM-N-8 Regulus) from a submarine occurred in July 1953, from the deck of USS Tunny, a World War II fleet boat modified to carry the missile with a nuclear warhead. Tunny and its sister boat, Barbero, were the United States' first nuclear deterrent patrol submarines. In the 1950s, nuclear power partially replaced diesel-electric propulsion. Equipment was also developed to extract oxygen from sea water. These two innovations gave submarines the ability to remain submerged for weeks or months.[27][28] Most of the naval submarines built since that time in the US, the Soviet Union/Russian Federation, Britain, and France have been powered by nuclear reactors.

In 1959–1960, the first ballistic missile submarines were put into service by both the United States (George Washington class) and the Soviet Union (Golf class) as part of the Cold War nuclear deterrent strategy.

During the Cold War, the US and the Soviet Union maintained large submarine fleets that engaged in cat-and-mouse games. The Soviet Union lost at least four submarines during this period: K-129 was lost in 1968 (a part of which the CIA retrieved from the ocean floor with the Howard Hughes-designed ship Glomar Explorer), K-8 in 1970, K-219 in 1986, and Komsomolets in 1989 (which held a depth record among military submarines—1,000 m (3,300 ft)). Many other Soviet subs, such as K-19 (the first Soviet nuclear submarine, and the first Soviet sub to reach the North Pole) were badly damaged by fire or radiation leaks. The US lost two nuclear submarines during this time: USS Thresher due to equipment failure during a test dive while at its operational limit, and USS Scorpion due to unknown causes.

During India's intervention in the Bangladesh Liberation War, the Pakistan Navy's Hangor sank the Indian frigate INS Khukri. This was the first sinking by a submarine since World War II.[29] During the same war, the Ghazi, a Tench-class submarine on loan to Pakistan from the US, was sunk by the Indian Navy. It was the first submarine combat loss since World War II.[30] In 1982 during the Falklands War, the Argentine cruiser General Belgrano was sunk by the British submarine HMS Conqueror, the first sinking by a nuclear-powered submarine in war.

21st century

Usage

Military

German UC-1-class World War I submarine. The wires running up from the bow to the conning tower are the Jumping wires
EML Lembit in the Estonian Maritime Museum. The Lembit is the only minelayer submarine of its series left in the world.[31]

Before and during World War II, the primary role of the submarine was anti-surface ship warfare. Submarines would attack either on the surface, using deck guns or submerged, using torpedoes. They were particularly effective in sinking Allied transatlantic shipping in both World Wars, and in disrupting Japanese supply routes and naval operations in the Pacific in World War II.

Mine-laying submarines were developed in the early part of the 20th century. The facility was used in both World Wars. Submarines were also used for inserting and removing covert agents and military forces, for intelligence gathering, and to rescue aircrew during air attacks on islands, where the airmen would be told of safe places to crash-land so the submarines could rescue them. Submarines could carry cargo through hostile waters or act as supply vessels for other submarines.

Submarines could usually locate and attack other submarines only on the surface, although HMS Venturer managed to sink U-864 with a four torpedo spread while both were submerged. The British developed a specialized anti-submarine submarine in WWI, the R class. After WWII, with the development of the homing torpedo, better sonar systems, and nuclear propulsion, submarines also became able to hunt each other effectively.

The development of submarine-launched ballistic missile and submarine-launched cruise missiles gave submarines a substantial and long-ranged ability to attack both land and sea targets with a variety of weapons ranging from cluster bombs to nuclear weapons.

The primary defense of a submarine lies in its ability to remain concealed in the depths of the ocean. Early submarines could be detected by the sound they made. Water is an excellent conductor of sound (much better than air), and submarines can detect and track comparatively noisy surface ships from long distances. Modern submarines are built with an emphasis on stealth. Advanced propeller designs, extensive sound-reducing insulation, and special machinery help a submarine remain as quiet as ambient ocean noise, making them difficult to detect. It takes specialized technology to find and attack modern submarines.

Active sonar uses the reflection of sound emitted from the search equipment to detect submarines. It has been used since WWII by surface ships, submarines and aircraft (via dropped buoys and helicopter "dipping" arrays), but it reveals the emitter's position, and is susceptible to counter-measures.

A concealed military submarine is a real threat, and because of its stealth, can force an enemy navy to waste resources searching large areas of ocean and protecting ships against attack. This advantage was vividly demonstrated in the 1982 Falklands War when the British nuclear-powered submarine HMS Conqueror sank the Argentine cruiser General Belgrano. After the sinking the Argentine Navy recognized that they had no effective defense against submarine attack, and the Argentine surface fleet withdrew to port for the remainder of the war, though an Argentine submarine remained at sea.[32]

Civilian

Although the majority of the world's submarines are military, there are some civilian submarines, which are used for tourism, exploration, oil and gas platform inspections, and pipeline surveys. Some are also used in illegal activities.

The Submarine Voyage ride opened at Disneyland in 1959, but although it ran under water it was not a true submarine, as it ran on tracks and was open to the atmosphere.[33] The first tourist submarine was Auguste Piccard, which went into service in 1964 at Expo64.[34] By 1997 there were 45 tourist submarines operating around the world.[35] Submarines with a crush depth in the range of 400–500 feet (120–150 m) are operated in several areas worldwide, typically with bottom depths around 100 to 120 feet (30 to 37 m), with a carrying capacity of 50 to 100 passengers.

In a typical operation a surface vessel carries passengers to an offshore operating area and loads them into the submarine. The submarine then visits underwater points of interest such as natural or artificial reef structures. To surface safely without danger of collision the location of the submarine is marked with an air release and movement to the surface is coordinated by an observer in a support craft.

A recent development is the deployment of so-called narco submarines by South American drug smugglers to evade law enforcement detection.[36] Although they occasionally deploy true submarines, most are self-propelled semi-submersibles, where a portion of the craft remains above water at all times. In September 2011, Colombian authorities seized a 16-meter-long submersible that could hold a crew of 5, costing about $2 million. The vessel belonged to FARC rebels and had the capacity to carry at least 7 tonnes of drugs.[37]

Civilian submarines

Polar operations

US Navy attack submarine USS Annapolis rests in the Arctic Ocean after surfacing through three feet of ice during Ice Exercise 2009 on 21 March 2009.

Technology

Submersion and trimming

An illustration showing submarine controls
USS Seawolf (SSN-21) Ship Control Panel, with yokes for control surfaces (planes and rudder), and Ballast Control Panel (background), to control the water in tanks and ship's trim

All surface ships, as well as surfaced submarines, are in a positively buoyant condition, weighing less than the volume of water they would displace if fully submerged. To submerge hydrostatically, a ship must have negative buoyancy, either by increasing its own weight or decreasing its displacement of water. To control their displacement, submarines have ballast tanks, which can hold varying amounts of water and air.

For general submersion or surfacing, submarines use the forward and aft tanks, called Main Ballast Tanks (MBT), which are filled with water to submerge or with air to surface. Submerged, MBTs generally remain flooded, which simplifies their design, and on many submarines these tanks are a section of interhull space. For more precise and quick control of depth, submarines use smaller Depth Control Tanks (DCT) – also called hard tanks (due to their ability to withstand higher pressure), or trim tanks. The amount of water in depth control tanks can be controlled to change depth or to maintain a constant depth as outside conditions (chiefly water density) change. Depth control tanks may be located either near the submarine's center of gravity, or separated along the submarine body to prevent affecting trim.

When submerged, the water pressure on a submarine's hull can reach 4 MPa (580 psi) for steel submarines and up to 10 MPa (1,500 psi) for titanium submarines like K-278 Komsomolets, while interior pressure remains relatively unchanged. This difference results in hull compression, which decreases displacement. Water density also marginally increases with depth, as the salinity and pressure are higher.[45] This change in density incompletely compensates for hull compression, so buoyancy decreases as depth increases. A submerged submarine is in an unstable equilibrium, having a tendency to either sink or float to the surface. Keeping a constant depth requires continual operation of either the depth control tanks or control surfaces.[46][47]

Submarines in a neutral buoyancy condition are not intrinsically trim-stable. To maintain desired trim, submarines use forward and aft trim tanks. Pumps can move water between the tanks, changing weight distribution and pointing the sub up or down. A similar system is sometimes used to maintain stability.

Sail of the French nuclear submarine Casabianca; note the diving planes, camouflaged masts, periscope, electronic warfare masts, hatch, and deadlight.

The hydrostatic effect of variable ballast tanks is not the only way to control the submarine underwater. Hydrodynamic maneuvering is done by several surfaces, which can be moved to create hydrodynamic forces when a submarine moves at sufficient speed. The stern planes, located near the propeller and normally horizontal, serve the same purpose as the trim tanks, controlling the trim, and are commonly used, while other control surfaces may not be present on all submarines. The fairwater planes on the sail and/or bow planes on the main body, both also horizontal, are closer to the center of gravity, and are used to control depth with less effect on the trim.[48]

When a submarine performs an emergency surfacing, all depth and trim methods are used simultaneously, together with propelling the boat upwards. Such surfacing is very quick, so the sub may even partially jump out of the water, potentially damaging submarine systems.

Hull

Overview

The US Navy Los Angeles-class USS Greeneville in dry dock, showing cigar-shaped hull

Modern submarines are cigar-shaped. This design, visible in early submarines, is sometimes called a "teardrop hull". It reduces the hydrodynamic drag when submerged, but decreases the sea-keeping capabilities and increases drag while surfaced. Since the limitations of the propulsion systems of early submarines forced them to operate surfaced most of the time, their hull designs were a compromise. Because of the slow submerged speeds of those subs, usually well below 10 kt (18 km/h), the increased drag for underwater travel was acceptable. Late in World War II, when technology allowed faster and longer submerged operation and increased aircraft surveillance forced submarines to stay submerged, hull designs became teardrop shaped again to reduce drag and noise. USS Albacore (AGSS-569) was a unique research submarine that pioneered the American version of the teardrop hull form (sometimes referred to as an "Albacore hull") of modern submarines. On modern military submarines the outer hull is covered with a layer of sound-absorbing rubber, or anechoic plating, to reduce detection.

The occupied pressure hulls of deep diving submarines such as DSV Alvin are spherical instead of cylindrical. This allows a more even distribution of stress at the great depth. A titanium frame is usually affixed to the pressure hull, providing attachment for ballast and trim systems, scientific instrumentation, battery packs, syntactic flotation foam, and lighting.

A raised tower on top of a submarine accommodates the periscope and electronics masts, which can include radio, radar, electronic warfare, and other systems including the snorkel mast. In many early classes of submarines (see history), the control room, or "conn", was located inside this tower, which was known as the "conning tower". Since then, the conn has been located within the hull of the submarine, and the tower is now called the "sail". The conn is distinct from the "bridge", a small open platform in the top of the sail, used for observation during surface operation.

"Bathtubs" are related to conning towers but are used on smaller submarines. The bathtub is a metal cylinder surrounding the hatch that prevents waves from breaking directly into the cabin. It is needed because surfaced submarines have limited freeboard, that is, they lie low in the water. Bathtubs help prevent swamping the vessel.

Single and double hulls

U-995, Type VIIC/41 U-boat of World WarII, showing the typical combination of ship-like non-watertight outer hull with bulky strong hull below

Modern submarines and submersibles, as well as the oldest ones, usually have a single hull. Large submarines generally have an additional hull or hull sections outside. This external hull, which actually forms the shape of submarine, is called the outer hull (casing in the Royal Navy) or light hull, as it does not have to withstand a pressure difference. Inside the outer hull there is a strong hull, or pressure hull, which withstands sea pressure and has normal atmospheric pressure inside.

As early as World War I, it was realized that the optimal shape for withstanding pressure conflicted with the optimal shape for seakeeping and minimal drag, and construction difficulties further complicated the problem. This was solved either by a compromise shape, or by using two hulls; internal for holding pressure, and external for optimal shape. Until the end of World War II, most submarines had an additional partial cover on the top, bow and stern, built of thinner metal, which was flooded when submerged. Germany went further with the Type XXI, a general predecessor of modern submarines, in which the pressure hull was fully enclosed inside the light hull, but optimized for submerged navigation, unlike earlier designs that were optimized for surface operation.

Type XXI U-boat, late World War II, with pressure hull almost fully enclosed inside the light hull

After World War II, approaches split. The Soviet Union changed its designs, basing them on German developments. All post–World War II heavy Soviet and Russian submarines are built with a double hull structure. American and most other Western submarines switched to a primarily single-hull approach. They still have light hull sections in the bow and stern, which house main ballast tanks and provide a hydrodynamically optimized shape, but the main cylindrical hull section has only a single plating layer. Double hulls are being considered for future submarines in the United States to improve payload capacity, stealth and range.[49]

Pressure hull

In 1960, Jacques Piccard and Don Walsh were the first people to explore the deepest part of the world's ocean, and the deepest location on the surface of the Earth's crust, in the Bathyscaphe Trieste designed by Auguste Piccard.

The pressure hull is generally constructed of thick high-strength steel with a complex structure and high strength reserve, and is separated with watertight bulkheads into several compartments. There are also examples of more than two hulls in a submarine, like the Typhoon class, which has two main pressure hulls and three smaller ones for control room, torpedoes and steering gear, with the missile launch system between the main hulls.

The dive depth cannot be increased easily. Simply making the hull thicker increases the weight and requires reduction of onboard equipment weight, ultimately resulting in a bathyscaphe. This is acceptable for civilian research submersibles, but not military submarines.

WWI submarines had hulls of carbon steel, with a 100-metre (330 ft) maximum depth. During WWII, high-strength alloyed steel was introduced, allowing 200-metre (660 ft) depths. High-strength alloy steel remains the primary material for submarines today, with 250–400-metre (820–1,310 ft) depths, which cannot be exceeded on a military submarine without design compromises. To exceed that limit, a few submarines were built with titanium hulls. Titanium can be stronger than steel, lighter, and is not ferromagnetic, important for stealth. Titanium submarines were built by the Soviet Union, which developed specialized high-strength alloys. It has produced several types of titanium submarines. Titanium alloys allow a major increase in depth, but other systems must be redesigned to cope, so test depth was limited to 1,000 metres (3,300 ft) for the Soviet submarine K-278 Komsomolets, the deepest-diving combat submarine. An Alfa-class submarine may have successfully operated at 1,300 metres (4,300 ft),[50] though continuous operation at such depths would produce excessive stress on many submarine systems. Titanium does not flex as readily as steel, and may become brittle after many dive cycles. Despite its benefits, the high cost of titanium construction led to the abandonment of titanium submarine construction as the Cold War ended. Deep–diving civilian submarines have used thick acrylic pressure hulls.

The deepest deep-submergence vehicle (DSV) to date is Trieste. On 5 October 1959, Trieste departed San Diego for Guam aboard the freighter Santa Maria to participate in Project Nekton, a series of very deep dives in the Mariana Trench. On 23 January 1960, Trieste reached the ocean floor in the Challenger Deep (the deepest southern part of the Mariana Trench), carrying Jacques Piccard (son of Auguste) and Lieutenant Don Walsh, USN.[51] This was the first time a vessel, manned or unmanned, had reached the deepest point in the Earth's oceans. The onboard systems indicated a depth of 11,521 metres (37,799 ft), although this was later revised to 10,916 metres (35,814 ft) and more accurate measurements made in 1995 have found the Challenger Deep slightly shallower, at 10,911 metres (35,797 ft).

Building a pressure hull is difficult, as it must withstand pressures at its required diving depth. When the hull is perfectly round in cross-section, the pressure is evenly distributed, and causes only hull compression. If the shape is not perfect, the hull is bent, with several points heavily strained. Inevitable minor deviations are resisted by stiffener rings, but even a one-inch (25 mm) deviation from roundness results in over 30 percent decrease of maximal hydrostatic load and consequently dive depth.[52] The hull must therefore be constructed with high precision. All hull parts must be welded without defects, and all joints are checked multiple times with different methods, contributing to the high cost of modern submarines. (For example, each Virginia-class attack submarine costs US$2.6 billion, over US$200,000 per ton of displacement.)

Propulsion

HMCS Windsor, a Royal Canadian Navy Victoria-class diesel-electric hunter-killer submarine

The first submarines were propelled by humans. The first mechanically driven submarine was the 1863 French Plongeur, which used compressed air for propulsion. Anaerobic propulsion was first employed by the Spanish Ictineo II in 1864, which used a solution of zinc, manganese dioxide, and potassium chlorate to generate sufficient heat to power a steam engine, while also providing oxygen for the crew. A similar system was not employed again until 1940 when the German Navy tested a hydrogen peroxide-based system, the Walter turbine, on the experimental V-80 submarine and later on the naval U-791 and type XVII submarines.[53]

Until the advent of nuclear marine propulsion, most 20th-century submarines used batteries for running underwater and gasoline (petrol) or diesel engines on the surface, and for battery recharging. Early submarines used gasoline, but this quickly gave way to kerosene (paraffin), then diesel, because of reduced flammability. Diesel-electric became the standard means of propulsion. The diesel or gasoline engine and the electric motor, separated by clutches, were initially on the same shaft driving the propeller. This allowed the engine to drive the electric motor as a generator to recharge the batteries and also propel the submarine. The clutch between the motor and the engine would be disengaged when the submarine dived, so that the motor could drive the propeller. The motor could have multiple armatures on the shaft, which could be electrically coupled in series for slow speed and in parallel for high speed (these connections were called "group down" and "group up", respectively).

Diesel-electric

recharging battery (JMSDF)

Early submarines used a direct mechanical connection between the engine and propeller, switching between diesel engines for surface running, and battery-driven electric motors for submerged propulsion.

In 1928, the United States Navy's Bureau of Engineering proposed a diesel-electric transmission. Instead of driving the propeller directly while running on the surface, the submarine's diesel drove a generator that could either charge the submarine's batteries or drive the electric motor. This made electric motor speed independent of diesel engine speed, so the diesel could run at an optimum and non-critical speed. One or more diesel engines could be shut down for maintenance while the submarine continued to run on the remaining engine or battery power. The US pioneered this concept in 1929, in the S-class submarines S-3, S-6, and S-7. The first production submarines with this system were the Porpoise class of the 1930s, and it was used on most subsequent US diesel submarines through the 1960s. No other navy adopted the system before 1945, apart from the Royal Navy's U-class submarines, though some submarines of the Imperial Japanese Navy used separate diesel generators for low speed running.[54]

Other advantages of such an arrangement were that a submarine could travel slowly with the engines at full power to recharge the batteries quickly, reducing time on the surface or on snorkel. It was then possible to isolate the noisy diesel engines from the pressure hull, making the submarine quieter. Additionally, diesel-electric transmissions were more compact.

During World War II the Germans experimented with the idea of the schnorchel (snorkel) from captured Dutch submarines, but didn't see the need for them until rather late in the war. The schnorchel was a retractable pipe that supplied air to the diesel engines while submerged at periscope depth, allowing the boats to cruise and recharge their batteries while maintaining a degree of stealth. It was far from a perfect solution, however. There were problems with the device's valve sticking shut or closing as it dunked in rough weather; since the system used the entire pressure hull as a buffer, the diesels would instantaneously suck huge volumes of air from the boat's compartments, and the crew often suffered painful ear injuries. Speed was limited to 8 knots (15 km/h), lest the device snap from stress. The schnorchel also created noise that made the boat easier to detect with sonar, yet more difficult for the on-board sonar to detect signals from other vessels. Finally, Allied radar eventually became sufficiently advanced that the schnorchel mast could be detected beyond visual range.[55]

While the snorkel renders a submarine far less detectable, it is not perfect. In clear weather, diesel exhaust can be seen on the surface to a distance of about three miles,[56] while "periscope feather" (the wave created by the snorkel or periscope moving through the water) is visible from far off in calm sea conditions. Modern radar is also capable of detecting a snorkel in calm sea conditions.[57]

The problem of the diesels causing a vacuum in the submarine when the head valve is submerged still exists in later model diesel submarines, but is mitigated by high-vacuum cut-off sensors that shut down the engines when the vacuum in the ship reaches a pre-set point. Modern snorkel induction masts use a fail-safe design using compressed air, controlled by a simple electrical circuit, to hold the "head valve" open against the pull of a powerful spring. Seawater washing over the mast shorts out exposed electrodes on top, breaking the control, and shutting the "head valve" while it is submerged.

Air-independent

During World War II, German Type XXI submarines (also known as "Elektroboote") were the first submarines designed to operate submerged for extended periods. Initially they were to carry hydrogen peroxide for long-term, fast air-independent propulsion, but were ultimately built with very large batteries instead. At the end of the War, the British and Soviets experimented with hydrogen peroxide/kerosene (paraffin) engines that could run surfaced and submerged. The results were not encouraging. Though the Soviet Union deployed a class of submarines with this engine type (codenamed Quebec by NATO), they were considered unsuccessful.

American X-1 Midget Submarine

The United States also used hydrogen peroxide in an experimental midget submarine, X-1. It was originally powered by a hydrogen peroxide/diesel engine and battery system until an explosion of her hydrogen peroxide supply on 20 May 1957. X-1 was later converted to use diesel-electric drive.[58]

Today several navies use air-independent propulsion. Notably Sweden uses Stirling technology on the Gotland-class and Södermanland-class submarines. The Stirling engine is heated by burning diesel fuel with liquid oxygen from cryogenic tanks. A newer development in air-independent propulsion is hydrogen fuel cells, first used on the German Type 212 submarine, with nine 34 kW or two 120 kW cells and soon to be used in the new Spanish S-80-class submarines.[59]

Nuclear power

Battery well containing 126 cells on USS Nautilus, the first nuclear-powered submarine

Steam power was resurrected in the 1950s with a nuclear-powered steam turbine driving a generator. By eliminating the need for atmospheric oxygen, the time that a submarine could remain submerged was limited only by its food stores, as breathing air was recycled and fresh water distilled from seawater. More importantly, a nuclear submarine has unlimited range at top speed. This allows it to travel from its operating base to the combat zone in a much shorter time and makes it a far more difficult target for most anti-submarine weapons. Nuclear-powered submarines have a relatively small battery and diesel engine/generator powerplant for emergency use if the reactors must be shut down.

HMS Astute is among the most advanced nuclear submarines.[60]

Nuclear power is now used in all large submarines, but due to the high cost and large size of nuclear reactors, smaller submarines still use diesel-electric propulsion. The ratio of larger to smaller submarines depends on strategic needs. The US Navy, French Navy, and the British Royal Navy operate only nuclear submarines,[61][62] which is explained by the need for distant operations. Other major operators rely on a mix of nuclear submarines for strategic purposes and diesel-electric submarines for defense. Most fleets have no nuclear submarines, due to the limited availability of nuclear power and submarine technology.

Diesel-electric submarines have a stealth advantage over their nuclear counterparts. Nuclear submarines generate noise from coolant pumps and turbo-machinery needed to operate the reactor, even at low power levels.[63] Some nuclear submarines such as the American Ohio class can operate with their reactor coolant pumps secured, making them quieter than electric subs. A conventional submarine operating on batteries is almost completely silent, the only noise coming from the shaft bearings, propeller, and flow noise around the hull, all of which stops when the sub hovers in mid-water to listen, leaving only the noise from crew activity. Commercial submarines usually rely only on batteries, since they operate in conjunction with a mother ship.

Several serious nuclear and radiation accidents have involved nuclear submarine mishaps.[64][65] The Soviet submarine K-19 reactor accident in 1961 resulted in 8 deaths and more than 30 other people were over-exposed to radiation.[66] The Soviet submarine K-27 reactor accident in 1968 resulted in 9 fatalities and 83 other injuries.[64] The Soviet submarine K-431 accident in 1985 resulted in 10 fatalities and 49 other radiation injuries.[65]

Alternative

Oil-fired steam turbines powered the British K-class submarines, built during World War I and later, to give them the surface speed to keep up with the battle fleet. The K-class subs were not very successful, however.

Toward the end of the 20th century, some submarines—such as the British Vanguard class—began to be fitted with pump-jet propulsors instead of propellers. Though these are heavier, more expensive, and less efficient than a propeller, they are significantly quieter, providing an important tactical advantage.

Magnetohydrodynamic drive (MHD) was portrayed as the operating principle behind the titular submarine's nearly silent propulsion system in the film adaptation of The Hunt for Red October. However, in the novel the Red October did not use MHD, but rather something more similar to the above-mentioned pump-jet.

Armament

The success of the submarine is inextricably linked to the development of the torpedo, invented by Robert Whitehead in 1866. His invention is essentially the same now as it was 140 years ago. Only with self-propelled torpedoes could the submarine make the leap from novelty to a weapon of war. Until the perfection of the guided torpedo, multiple "straight-running" torpedoes were required to attack a target. With at most 20 to 25 torpedoes stored on board, the number of attacks was limited. To increase combat endurance most World War I submarines functioned as submersible gunboats, using their deck guns against unarmed targets, and diving to escape and engage enemy warships. The importance of guns encouraged the development of the unsuccessful Submarine Cruiser such as the French Surcouf and the Royal Navy's X1 and M-class submarines. With the arrival of Anti-submarine warfare (ASW) aircraft, guns became more for defense than attack. A more practical method of increasing combat endurance was the external torpedo tube, loaded only in port.

The forward torpedo tubes in HMS Ocelot

The ability of submarines to approach enemy harbours covertly led to their use as minelayers. Minelaying submarines of World War I and World War II were specially built for that purpose. Modern submarine-laid mines, such as the British Mark 5 Stonefish and Mark 6 Sea Urchin, can be deployed from a submarine's torpedo tubes.

After World War II, both the US and the USSR experimented with submarine-launched cruise missiles such as the SSM-N-8 Regulus and P-5 Pyatyorka. Such missiles required the submarine to surface to fire its missiles. They were the forerunners of modern submarine-launched cruise missiles, which can be fired from the torpedo tubes of submerged submarines, for example the US BGM-109 Tomahawk and Russian RPK-2 Viyuga and versions of surface–to–surface anti-ship missiles such as the Exocet and Harpoon, encapsulated for submarine launch. Ballistic missiles can also be fired from a submarine's torpedo tubes, for example missiles such as the anti-submarine SUBROC. With internal volume as limited as ever and the desire to carry heavier warloads, the idea of the external launch tube was revived, usually for encapsulated missiles, with such tubes being placed between the internal pressure and outer streamlined hulls.

The strategic mission of the SSM-N-8 and the P-5 was taken up by submarine-launched ballistic missile beginning with the US Navy's Polaris missile, and subsequently the Poseidon and Trident missiles.

Germany is working on the torpedo tube-launched short-range IDAS missile, which can be used against ASW helicopters, as well as surface ships and coastal targets.

Sensors

A submarine can have a variety of sensors, depending on its missions. Modern military submarines rely almost entirely on a suite of passive and active sonars to locate targets. Active sonar relies on an audible "ping" to generate echoes to reveal objects around the submarine. Active systems are rarely used, as doing so reveals the sub's presence. Passive sonar is a set of sensitive hydrophones set into the hull or trailed in a towed array, normally trailing several hundred feet behind the sub. The towed array is the mainstay of NATO submarine detection systems, as it reduces the flow noise heard by operators. Hull mounted sonar is employed in addition to the towed array, as the towed array can't work in shallow depth and during maneuvering. In addition, sonar has a blind spot "through" the submarine, so a system on both the front and back works to eliminate that problem. As the towed array trails behind and below the submarine, it also allows the submarine to have a system both above and below the thermocline at the proper depth; sound passing through the thermocline is distorted resulting in a lower detection range.

Submarines also carry radar equipment to detect surface ships and aircraft. Submarine captains are more likely to use radar detection gear than active radar to detect targets, as radar can be detected far beyond its own return range, revealing the submarine. Periscopes are rarely used, except for position fixes and to verify a contact's identity.

Civilian submarines, such as the DSV Alvin or the Russian Mir submersibles, rely on small active sonar sets and viewing ports to navigate. The human eye cannot detect sunlight below about 300 feet (91 m) underwater, so high intensity lights are used to illuminate the viewing area.

Navigation

The larger search periscope, and the smaller, less detectable attack periscope on HMS Ocelot

Early submarines had few navigation aids, but modern subs have a variety of navigation systems. Modern military submarines use an inertial guidance system for navigation while submerged, but drift error unavoidably builds over time. To counter this, the crew occasionally uses the Global Positioning System to obtain an accurate position. The periscope—a retractable tube with a prism system that provides a view of the surface—is only used occasionally in modern submarines, since the visibility range is short. The Virginia-class and Astute-class submarines use photonics masts rather than hull-penetrating optical periscopes. These masts must still be deployed above the surface, and use electronic sensors for visible light, infrared, laser range-finding, and electromagnetic surveillance. One benefit to hoisting the mast above the surface is that while the mast is above the water the entire sub is still below the water and is much harder to detect visually or by radar.

Communication

Military submarines use several systems to communicate with distant command centers or other ships. One is VLF (very low frequency) radio, which can reach a submarine either on the surface or submerged to a fairly shallow depth, usually less than 250 feet (76 m). ELF (extremely low frequency) can reach a submarine at greater depths, but has a very low bandwidth and is generally used to call a submerged sub to a shallower depth where VLF signals can reach. A submarine also has the option of floating a long, buoyant wire antenna to a shallower depth, allowing VLF transmissions by a deeply submerged boat.

By extending a radio mast, a submarine can also use a "burst transmission" technique. A burst transmission takes only a fraction of a second, minimizing a submarine's risk of detection.

To communicate with other submarines, a system known as Gertrude is used. Gertrude is basically a sonar telephone. Voice communication from one submarine is transmitted by low power speakers into the water, where it is detected by passive sonars on the receiving submarine. The range of this system is probably very short, and using it radiates sound into the water, which can be heard by the enemy.

Civilian submarines can use similar, albeit less powerful systems to communicate with support ships or other submersibles in the area.

Life support systems

With nuclear power or air-independent propulsion, submarines can remain submerged for months at a time. Conventional diesel submarines must periodically resurface or run on snorkel to recharge their batteries. Most modern military submarines generate breathing oxygen by electrolysis of water (using a device called an "Elektrolytic Oxygen Generator"). Atmosphere control equipment includes a CO2 scrubber, which uses an amine absorbent to remove the gas from air and diffuse it into waste pumped overboard. A machine that uses a catalyst to convert carbon monoxide into carbon dioxide (removed by the CO2 scrubber) and bonds hydrogen produced from the ship's storage battery with oxygen in the atmosphere to produce water, is also used. An atmosphere monitoring system samples the air from different areas of the ship for nitrogen, oxygen, hydrogen, R-12 and R-114 refrigerants, carbon dioxide, carbon monoxide, and other gases. Poisonous gases are removed, and oxygen is replenished by use of an oxygen bank located in a main ballast tank. Some heavier submarines have two oxygen bleed stations (forward and aft). The oxygen in the air is sometimes kept a few percent less than atmospheric concentration to reduce fire danger.

Fresh water is produced by either an evaporator or a reverse osmosis unit. The primary use for fresh water is to provide feedwater for the reactor and steam propulsion plants. It is also available for showers, sinks, cooking and cleaning once propulsion plant needs have been met. Seawater is used to flush toilets, and the resulting "black water" is stored in a sanitary tank until it is blown overboard using pressurized air or pumped overboard by using a special sanitary pump. The blackwater–discharge system is difficult to operate, and the German Type VIIC boat U-1206 was lost with casualties because of human error while using this system.[67] Water from showers and sinks is stored separately in "grey water" tanks and discharged overboard using drain pumps.

Trash on modern large submarines is usually disposed of using a tube called a Trash Disposal Unit (TDU), where it is compacted into a galvanized steel can. At the bottom of the TDU is a large ball valve. An ice plug is set on top of the ball valve to protect it, the cans atop the ice plug. The top breech door is shut, and the TDU is flooded and equalized with sea pressure, the ball valve is opened and the cans fall out assisted by scrap iron weights in the cans. The TDU is also flushed with seawater to ensure it is completely empty and the ball valve is clear before closing the valve.

Crew

The interior of a British E-class submarine. An officer supervises submerging operations, c. 1914–1918.

A typical nuclear submarine has a crew of over 80; conventional boats typically have fewer than 40. The conditions on a submarine can be difficult because crew members must work in isolation for long periods of time, without family contact. Submarines normally maintain radio silence to avoid detection. Operating a submarine is dangerous, even in peacetime, and many submarines have been lost in accidents.

Women

Midshipmen learn to pilot the submarine aboard USS West Virginia.

Most navies prohibited women from serving on submarines, even after they had been permitted to serve on surface warships. The Royal Norwegian Navy became the first navy to allow women on its submarine crews in 1985. The Royal Danish Navy allowed female submariners in 1988.[68] Others followed suit including the Swedish Navy (1989),[69] the Royal Australian Navy (1998), the Spanish Navy (1999),[70][71] the German Navy (2001) and the Canadian Navy (2002). In 1995, Solveig Krey of the Royal Norwegian Navy became the first female officer to assume command on a military submarine, HNoMS Kobben.[72]

On 8 December 2011, British Defence Secretary Philip Hammond announced that the UK's ban on women in submarines was to be lifted from 2013.[73] Previously there were fears that women were more at risk from a build-up of carbon dioxide in the submarine. But a study showed no medical reason to exclude women, though pregnant women would still be excluded.[73] Similar dangers to the pregnant woman and her fetus barred women from submarine service in Sweden in 1983, when all other positions were made available for them in the Swedish Navy. Today, pregnant women are still not allowed to serve on submarines in Sweden. However, the policymakers thought that it was discriminatory with a general ban and demanded that women should be tried on their individual merits and have their suitability evaluated and compared to other candidates. Further, they noted that a woman complying with such high demands is unlikely to become pregnant.[69] In May 2014, three women became the RN's first female submariners.[74]

Women have served on US Navy surface ships since 1993, and as of 2011–2012, began serving on submarines for the first time. Until presently, the Navy allowed only three exceptions to women being on board military submarines: female civilian technicians for a few days at most, women midshipmen on an overnight during summer training for Navy ROTC and Naval Academy, and family members for one-day dependent cruises.[75] In 2009, senior officials, including then-Secretary of the Navy Ray Mabus, Joint Chief of Staff Admiral Michael Mullen, and Chief of Naval Operations Admiral Gary Roughead, began the process of finding a way to implement women on submarines.[76] The US Navy rescinded its "no women on subs" policy in 2010.[77]

Both the US and British navies operate nuclear-powered submarines that deploy for periods of six months or longer. Other navies that permit women to serve on submarines operate conventionally powered submarines, which deploy for much shorter periods—usually only for a few months.[78] Prior to the change by the US, no nation using nuclear submarines permitted women to serve on board.[79]

In 2011, the first class of female submarine officers graduated from Naval Submarine School's Submarine Officer Basic Course (SOBC) at the Naval Submarine Base New London.[80] Additionally, more senior ranking and experienced female supply officers from the surface warfare specialty attended SOBC as well, proceeding to fleet Ballistic Missile (SSBN) and Guided Missile (SSGN) submarines along with the new female submarine line officers beginning in late 2011.[81] By late 2011, several women were assigned to the Ohio-class ballistic missile submarine USS Wyoming.[82] On 15 October 2013, the US Navy announced that two of the smaller Virginia-class attack submarines, USS Virginia and USS Minnesota, would have female crew-members by January 2015.[77]

Abandoning the vessel

In an emergency, submarines can transmit a signal to other ships. The crew can use Submarine Escape Immersion Equipment to abandon the submarine.[83] The crew can prevent a lung injury from the pressure change known as pulmonary barotrauma by exhaling during the ascent.[84] Following escape from a pressurized submarine, the crew is at risk of developing decompression sickness.[85] An alternative escape means is via a Deep Submergence Rescue Vehicle that can dock onto the disabled submarine.[86][87]

See also

By country

References

 1. ^ The New Shorter Oxford English Dictionary, Clarendon Press, Oxford, 1993, Vol. 2 N-Z
 2. ^ "Worlds Biggest Submarine". Retrieved 21 May 2013. 
 3. ^ Joann Taisnier Hannon (Jean Taisnier (1508–1562)), Opusculum perpetua memoria dignissimum, de natura magnetis et eius effectibus [Most fitting work in perpetual remembrance, on the nature of the magnet and its effects] (Köln (Cologne, "Colonia"), (Germany): Johann Birckmann, 1562), pp. 43-45. Available from: Bavarian State Library From p. 43: "Ne autem Lector nostra dicta videatur refutare, arbitratus ea, quae miracula putat, naturae limites excedere, unica demonstratione elucidabo, quomodo scilicet quis in fundum alicuius aquae aut fluvij, sicco corpore intrare possit, quod me vidisse in celebri Oppido & Regno Tolleti affirmavi, coram piae memoriae Carolo Quinto Imperatore, & infinitis aliis spectatoribus." (Nevertheless, reader, our statement is seen to refute something witnessed, which one considers a wonder, exceeding the limits of nature; I will elucidate a unique demonstration, namely, how one can penetrate to the bottom of any water or river while remaining dry, which, I assert, I saw in the celebrated city and kingdom of Toledo in the presence of Emperor Charles V of blessed memory and a multitude of other spectators.) From p. 44: "Nunc venio ad experientiam praedictam, Tolleti demonstratam a duobus Graecis, qui Cacabo magnae amplitudinis accepto, orificio inverso, funibus in aere pendente, tabem & asseres in medio concavi Cacabi affigunt, … " (Now I come to the experiment mentioned above: in Toledo, it was shown by two Greeks, who, I understand, attached to a cauldron (cacabus) of great size — [which had its] opening inverted [and which was] held in the air by ropes — a beam and poles inside of the hollow cauldron … [The beam and poles formed seats for the divers.]) The German Jesuit scientist Gaspar Schott (1608–1666) quoted Taisnier's account and mentioned that Taisnier had witnessed the demonstration in 1538. Gaspar Schott, Technica Curiosa, sive Mirabilia Artis, Libris XII. … [Curious works of skill, or marvelous works of craftsmanship, in 12 books … ] (Nuremberg (Norimberga), (Germany): Johannes Andreas Endter & Wolfgang Endter, 1664), Liber VI: Mirabilium Mechanicorum (Book 6: Wonders of mechanics), p. 393. From p. 393: " … quod nihilominus Anno 1538 in Hispaniae oppido Toleto &c. coram piae memoriae Carolo V. Imperatore, cum decem propemodum millibus hominum experientia vidi." ( … that nevertheless I saw the experiment in the year 1538 in Spain in the city of Toledo, etc., in the presence of Emperor Charles V of blessed memory, with almost ten thousand people.)
 4. ^ "Espańa, Precursora de la Navegación Submarina". ABC. March 7, 1980. Archived from the original on July 21, 2015. 
 5. ^ a b Tierie, Gerrit (June 10, 1932), "Cornelis Drebbel (1572-1633)" (PDF), Thesis, Rijksuniversiteit Te Leiden, Amsterdam: 92 
 6. ^ Mary Bellis. "The Invention Of The Submarine". Retrieved 16 April 2014. 
 7. ^ "The Submarine Turtle: Naval Documents of the Revolutionary War". Navy Department Library. Archived from the original on 17 September 2008. Retrieved 21 May 2013. 
 8. ^ Inventor of the Week: Archive. mit.edu
 9. ^ James P. Delgado (2006). "Archaeological Reconnaissance of the 1865 American-Built Sub Marine Explorer at Isla San Telmo, Archipielago de las Perlas, Panama". International Journal of Nautical Archaeology Journal. 35 (2): 230–252. doi:10.1111/j.1095-9270.2006.00100.x. 
 10. ^ Pike, John. "Submarine History – The New Navy". globalsecurity.org. Retrieved 18 April 2010. 
 11. ^ "Torpedo History: Whitehead Torpedo Mk1". Naval History and Heritage Command. Retrieved 28 May 2013. 
 12. ^ Bowers, Paul (1999). The Garrett Enigma and the Early Submarine Pioneers. Airlife. p. 167. 
 13. ^ Sanmateo, Javier (5 September 2013). "Isaac Peral, el genio frustrado". El Mundo (in Spanish). Retrieved 12 December 2017. 
 14. ^ "John Philip Holland". Encyclopædia Britannica. Retrieved 1 April 2015. 
 15. ^ Galantin, Ignatius J., Admiral, USN (Ret.). Foreword to Submariner by Johnnie Coote, p. 1
 16. ^ Olender p. 175
 17. ^ Thomas Adam. Germany and the Americas. p. 1155. 
 18. ^ Douglas Botting, pp. 18–19 "The U-Boats", ISBN 978-0-7054-0630-7
 19. ^ Gibson and Prendergast, p. 2
 20. ^ Roger Chickering, Stig Förster, Bernd Greiner, German Historical Institute (Washington, D.C.) (2005). "A world at total war: global conflict and the politics of destruction, 1937–1945". Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-83432-2, p. 73
 21. ^ Crocker III, H. W. (2006). Don't Tread on Me. New York: Crown Forum. p. 310. ISBN 978-1-4000-5363-6. 
 22. ^ "The Battle of the Atlantic: The U-boat peril". BBC. 30 March 2011. 
 23. ^ a b O'Kane, p. 333
 24. ^ Blair, Clay, Jr. Silent Victory, pp. 991–92. The others were lost to accidents or, in the case of Seawolf, friendly fire.
 25. ^ Blair, p. 878
 26. ^ "Submarine History". The Royal Navy. Archived from the original on 20 February 2007. Retrieved 18 April 2007. 
 27. ^ "History of USS Nautilus (SSN 571)". Submarine Force Museum. 2006. Retrieved 16 January 2012. 
 28. ^ Tony Long (10 May 2007). "10 May 1960: USS ''Triton'' Completes First Submerged Circumnavigation". Wired.com. Retrieved 18 April 2010. 
 29. ^ "Hangor Class (Fr Daphné)". GlobalSecurity.org. 20 November 2011. Retrieved 22 January 2012. 
 30. ^ "The Sinking of the Ghazi". Bharat Rakshak Monitor, 4(2). Archived from the original on 28 November 2011. Retrieved 20 October 2009. 
 31. ^ Mattias, L. (30 May 2011). "World's oldest submerged submarine reaches land". CNN. Retrieved 29 January 2013. 
 32. ^ Finlan, Alastair (2004). The Royal Navy in the Falklands Conflict and the Gulf War: Culture and Strategy. British Politics and Society. 15. London: Psychology Press. p. 214. ISBN 9780714654799. 
 33. ^ "Sail Away - The Last Voyages of the Disneyland Submarines". Retrieved 2010-04-24. 
 34. ^ "Mesoscaph "August Piccard"". Verkehrshaus der Schweiz. Archived from the original on 2016-03-07. 
 35. ^ David Bruce Weaver (2001). The Encyclopedia of Ecotourism. CABI. p. 276. ISBN 978-0-85199-368-3. 
 36. ^ Booth, William; Forero, Juan (6 June 2009). "Plying the Pacific, Subs Surface as Key Tool of Drug Cartels". The Washington Post. 
 37. ^ "FARC's drug submarine seized in Colombia". BBC News. 5 September 2011. 
 38. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p McLaren, Alfred S., CAPT USN "Under the Ice in Submarines" United States Naval Institute Proceedings July 1981, pp. 105–9
 39. ^ William J. Broad (18 March 2008). "Queenfish: A Cold War Tale". New York Times. Retrieved 17 February 2010. 
 40. ^ History of the USS Gurnard and Polar Operations
 41. ^ "NavSource Online: Submarine Photo Archive". navsource.org. 2016-11-14. Retrieved 2017-03-03. 
 42. ^ "HMS Superb (1976) (9th)". britainsnavy.co.uk. 2013-01-12. Retrieved 2017-03-04. 
 43. ^ "Submarine Force Participates in Ice Exercise 2007". Government Press Releases (USA). 20 March 2007. Retrieved 1 February 2017. 
 44. ^ "CNO Attends ICEX 2009". navy.mil. 2009-03-24. Retrieved 2017-03-03. 
 45. ^ Nave, R. "Bulk Elastic Properties". HyperPhysics. Georgia State University. Retrieved 26 October 2007. 
 46. ^ "Physics Of Liquids & Gases". Elementary Classical Physics. Retrieved 7 October 2006. 
 47. ^ Richard O'Kane (1987). Wahoo. Presidio Press. p. 12. 
 48. ^ Roy Burcher; Louis Rydill (1995). Concepts In Submarine Design. Cambridge University Press. p. 170. 
 49. ^ [1]. National Defense magazine. Archived April 5, 2008, at the Wayback Machine.
 50. ^ "Federation of American Scientists". Fas.org. Retrieved 18 April 2010. 
 51. ^ "Trieste". History.navy.mil. Archived from the original on 17 March 2010. Retrieved 18 April 2010. 
 52. ^ "US Naval Academy" (PDF). 
 53. ^ "Details on German U-Boat Types". Sharkhunters International. Retrieved 21 September 2008. 
 54. ^ Friedman, Norman (1995). U.S. submarines through 1945: an illustrated design history. Naval Institute Press. pp. 259–260. ISBN 978-1-55750-263-6. 
 55. ^ Ireland, Bernard (2003). Battle of the Atlantic. Barnsley, UK: Pen & Sword Books. p. 187. ISBN 978-1-84415-001-4. 
 56. ^ Schull, Joseph (1961). The Far Distant Ships. Ottawa: Queen's Printer, Canada. p. 259. 
 57. ^ Lamb, James B. (1987). On the triangle run. Toronto: Totem Books. pp. 25, 26. ISBN 978-0-00-217909-6. 
 58. ^ "SS X-1". Historic Naval Ships Association. Archived from the original on 18 August 2013. Retrieved 24 February 2014. 
 59. ^ "S-80: A Sub, for Spain, to Sail Out on the Main". Defense Industry Daily. 15 December 2008. (Registration required (help)). 
 60. ^ Milligan, Brian (7 May 2007). "Alien submarine breaks technical barriers". BBC News. Retrieved 10 August 2012. 
 61. ^ "Submarine Warfare". Archived from the original on 8 September 2006. Retrieved 7 October 2006. 
 62. ^ "France Current Capabilities". Nti.org. Retrieved 18 April 2010. 
 63. ^ Thompson, Roger (2007). Lessons Not Learned. US Naval Institute Press. p. 34. ISBN 978-1-59114-865-4. 
 64. ^ a b Johnston, Robert (23 September 2007). "Deadliest radiation accidents and other events causing radiation casualties". Database of Radiological Incidents and Related Events. 
 65. ^ a b "The Worst Nuclear Disasters". TIME.com. 25 March 2009. Retrieved 1 April 2015. 
 66. ^ Strengthening the Safety of Radiation Sources Archived 2009-06-08 at WebCite p. 14
 67. ^ "U-1206". Uboat.net. Retrieved 18 April 2010. 
 68. ^ "NATO Review – Vol.49 – No 2 – Summer 2001: Women in uniform". Nato.int. 31 August 2001. Retrieved 18 April 2010. 
 69. ^ a b "Historik" (in Swedish). Archived from the original on September 27, 2007. 
 70. ^ http://www.armada.mde.es/archivo/rgm/2014/11/cap06.pdf
 71. ^ https://www.boe.es/buscar/doc.php?id=BOE-A-1999-11194
 72. ^ "Forsvarsnett: Historikk" (in Norwegian). Archived from the original on February 9, 2006. 
 73. ^ a b Hopkins, Nick (8 December 2011). "Royal Navy will allow women to serve on submarines". London: The Guardian. Retrieved 1 April 2012. 
 74. ^ "Royal Navy gets first female submariners". BBC. 5 May 2014. Retrieved 5 May 2014. 
 75. ^ question #10 Archived September 27, 2006, at the Wayback Machine.
 76. ^ William H. McMichael & Andrew Scutro (27 September 2009). "SecNav, CNO: Women should serve on subs". Navy Times. 
 77. ^ a b "Navy Names First Two Attack Boats to Have Female Crew". USNI News. 15 October 2013. Retrieved 9 January 2014. 
 78. ^ "Commander of the Submarine Fleet". 
 79. ^ Scott Tyson, Ann (26 September 2009). "Navy Seeks to Allow Women to Serve on Submarines". The Washington Post. Retrieved 18 April 2010. 
 80. ^ Enter your Company or Top-Level Office (19 July 2011). "OMA: Female Sub School Grads Say They Fit Right In". Ct.gov. Retrieved 27 December 2011. 
 81. ^ Commander, Submarine Group 10 Public Affairs. "Navy Welcomes Women To Serve In Submarines". Navy.mil. Retrieved 27 December 2011. 
 82. ^ "Report: 12 Sailors Implicated in Submarine Shower Scandal". Military.com. Retrieved 1 April 2015. 
 83. ^ Frank, SJ; Curley, MD; Ryder, SJ (1997). "A Biomedical Review Of The US Navy Submarine Escape System: 1996". Naval Submarine Medical Research Laboratory Technical Report. NSMRL-1205. Retrieved 15 March 2013. 
 84. ^ Benton PJ, Francis TJ, Pethybridge RJ (1999). "Spirometric indices and the risk of pulmonary barotrauma in submarine escape training". Undersea and Hyperbaric Medicine Journal. 26 (4): 213–7. PMID 10642066. Retrieved 15 March 2013. 
 85. ^ Weathersby, PK; Survanshi, SS; Parker, EC; Temple, DJ; Toner, CB (1999). "Estimated DCS Risks in Pressurized Submarine Rescue". US Naval Medical Research Center Technical Report. NMRC 1999-04. Retrieved 15 March 2013. 
 86. ^ Eckenhoff, RG (1984). "Pressurized Submarine Rescue". Naval Submarine Medical Research Laboratory Technical Report. NSMRL-1021. Retrieved 15 March 2013. 
 87. ^ "Diving into the abyss aboard Britain's world-leading submarine rescue system". Mail Online. London. Retrieved 1 April 2015. 

Bibliography

General history
 • Histoire des sous-marins: des origines à nos jours by Jean-Marie Mathey and Alexandre Sheldon-Duplaix. (Boulogne-Billancourt: ETAI, 2002).
 • DiMercurio, Michael; Benson, Michael (2003). The complete idiot's guide to submarines. Alpha. ISBN 978-0-02-864471-4. OCLC 51747264. 
Culture
 • Redford, Duncan. The Submarine: A Cultural History From the Great War to Nuclear Combat (I.B. Tauris, 2010) 322 pages; focus on British naval and civilian understandings of submarine warfare, including novels and film.
Submarines before 1914
 • Gardiner, Robert (1992). Steam, Steel and Shellfire, The steam warship 1815–1905. Annapolis, Maryland: Naval Institute Press. ISBN 978-1-55750-774-7. OCLC 30038068. 

1900/Russo-Japanese War 1904–1905

 • Jentschura, Hansgeorg; Dieter Jung; Peter Mickel (1977). Warships of the Imperial Japanese Navy 1869–1945. Annapolis, Maryland: United States Naval Institute. ISBN 978-0-87021-893-4. 
 • Olender, Piotr (2010). Russo-Japanese Naval War 1904–1905 Vol. 2 Battle of Tsushima. Sandomierz 1, Poland: Stratus s.c. ISBN 978-83-61421-02-3. 
 • Showell, Jak (2006). The U-Boat Century:German Submarine Warfare 1906–2006. Great Britain: Chatham Publishing. ISBN 978-1-86176-241-2. 
 • Simmons, Jacques (1971). A Grosset All-Color Guide WARSHIPS. USA: Grosset & Dunlap, Inc. ISBN 978-0-448-04165-0. 
 • Watts, Anthony J. (1990). The Imperial Russian Navy. London: Arms and Armour Press. ISBN 978-0-85368-912-6. 
World War II
Cold War

External links