زیرینه و زبرینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجموعه‌ای به نام T از اعداد حقیقی با گوی‌های قرمز و سبز، زیر مجموعهٔ S از T (با گوی‌های سبز)، و زبرینهٔ S ‏(infimum) در تصویر مشخص شده‌اند. توجه شود که برای این مجموعهٔ متناهی و کاملاً مرتب، زبرینه و کمینه با هم برابرند.

زیرینه و زبرینه، اینفیمم و سوپریمم یا بزرگ‌ترین کران پایین و کوچک‌ترین کران بالا اصطلاحات ریاضی هستند که برای زیرمجموعه‌ای مانند S از یک مجموعهٔ مرتب T تعریف می‌شوند و به ترتیب برای اشاره به «بزرگ‌ترین عضوی از T که از هیچ عضو S بزرگ‌تر نباشد» و «کوچک‌ترین عضوی از T که از هیچ عضو S کوچک‌تر نباشد» به کار می‌روند.[۱][۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «زیرینه، اینفیمم» [ریاضی] هم‌ارزِ «infimum» مترادفِ: «بزرگ‌ترین کران پایین» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (greatest lower bound)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر پنجم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ زیرینه) 
  2. «زبرینه» [ریاضی] هم‌ارزِ «supremum» مترادفِ: «سوپرمم» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (least upper bound)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر پنجم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ زبرینه)