زیرو کلاینت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زیروکلاینت (به انگلیسی: Zero Client) به سیستمی اطلاق می‌شود که برای تحقق وظایف محاسباتی خود به سرور (Server) وابسته است. این مفهوم در برابر فت کلاینت (به انگلیسی: Fat Client) و تین کلاینت (Thin Client) قرار می‌گیرد که طوری طراحی شده تا تمام نیازهای خود را خودش برآورده کند. وظایفی که توسط خدمات دهنده فراهم می‌شود مختلف است، از فراهم آوردن ساختار پایدار داده (برای مثال برای گره‌های بدون دیسک) گرفته تا پردازش اطلاعات.

زیرو کلاینت مانند جزئی از یک زیرساخت کامپیوتری گسترده‌است، که در این زیرساخت کلاینتهای زیادی قدرت محاسباتی خود را با یک سرور به اشتراک گذاشته‌اند.

در اصل زیرو کلاینت‌ها فاقد رم (Ram) و هارد (HDD) به شکل موجود در PCها و TCها هستند و به همین دلیل دارای ظاهری کوچک و سبک بوده و قیمت بسیار نازل تری نسبت به آن‌ها دارد.

زیرو کلاینت، تین کلاینت ، مینی پیسی و اکسس ترمینال چه هستند و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟[ویرایش]

  1. مینی پی سی: یعنی یک کامپیوتر شخصی کوچک و ضعیف که می‌تواند به تنهایی کار کند و دارای رم و سی پی یو و فضای ذخیره‌سازی است فقط کوچک شده و ضعیف شدهٔ یک رایانهٔ معمولی است.
  2. تین کلاینت: همان مینی پی سی است (اغلب، حتی کارشناسان امر یا تولیدکننده‌ها نیز این دستگاه‌ها را با زیرو کلاینت اشتباه می‌گیرند)
  3. زیرو کلاینت: یک درگاه (درب و پنجره) است برای متصل شدن به یک رایانهٔ مرکزی، در واقع تمامی برنامه‌ها و سیستم عامل‌ها روی رایانهٔ مرکزی نصب می‌شوند و کاربران از طریق این درگاه‌ها به آن رایانهٔ مرکزی وصل شده و از آن‌ها استفاده می‌کنند و منابع سخت‌افزاری مورد نیاز خود مانند RAM و CPU و فضای ذخیره‌سازی را از رایانهٔ مرکزی می‌گیرند.

- دقت داشته باشید که منظور از کلمهٔ زیرو اینست که این دستگاه‌ها قابلیت ارائه هیچگونه سرویس مناسب برای کاربر را در غیاب یک سرویس دهندهٔ اصلی ندارند- یا به عبارت دیگر بدون وجود سرور قادر نیستند به نیازهای کاربر پاسخ گویند.

ویژگی تین کلاینت:

یکی از ویژگی‌های تین کلاینت این است که کاربر می‌تواند همزمان بر روی تمامی سیستم‌های سازمان خود Log in کند و desktop فعال می‌شود و تمامی محتوای اطلاعات خود را بردارد.


تفاوت زیرو کلاینت‌ها با یکدیگر در چیست؟[ویرایش]

زیرو کلاینتها بسته به نوع ارتباطی که با کامپیوتر مرکزی برقرار می‌کنند و نحوهٔ عملکردشان در چند خانوادهٔ متفاوت قرار می‌گیرند: انواع زیرو کلاینت

 زیرو کلاینت‌های RDP: این زیرو کلاینت‌ها برای ارتباطشان با رایانهٔ مرکزی از استاندارد مایکروسافتی اتصال از راه ادور به نام RDP استفاده می‌کنند، و می‌توانند همگی به یک سیستم عامل یا چند سیستم عامل متصل شوند.
 زیرو کلاینت‌های VDI: این زیرو کلاینت‌ها حتماً به سرور و بستر سرور مجازی نیاز دارند و با استفاده از پروتکل‌های PCoIP , ICA , HDX به سرور مجازی متصل می‌شوند (بستر مجازی سیتریکس یا وی ام ور) و از این طریق می‌توانند میز کار مجازی کاربر (Virtual Desktop) یا برنامه‌های مخصوص هر کاربر را برای وی ارائه دهند.
 زیرو کلاینت‌های DDP: این استاندارد که جدیدترین استاندارد در حوزهٔ مجازی سازی دسکتاپ می‌باشد، متعلق به کمپانی وی کلود پوینت است و به اینصورت است که می‌توان به یک کاربر یا یک مجموعه از کاربران یک سیستم عامل اختصاص داد، با حداقل منابع سخت‌افزاری مورد نیاز (میتوان یک رایانهٔ رومیزی را در اختیار بیش از ۳۰ کاربر قرار داد) و همین‌طور کمترین میزان مصرفف پنای باند شبکه.

(تفاوتهای بسیاری با استاندارد RDP دارد که به تفصیل در ادامه شرح داده خواهد شد)

 زیرو کلاینت‌های رسیوری: این خانواده از زیرو کلاینت‌ها که خانوادهٔ پر جمعیتی هم هستند از نظر تنوع برند و امکانات به این صورت عمل می‌کنند که دستگاه زیرو کلاینت صرفاً یکسری امکانات خاص را در اختیار کاربر قرار می‌دهد به عنوان مثال: فقط یک مرورگر اینترنت در ختیار کاربر قرار می‌دهد – یا: بر روی رایانهٔ مرکزی یک نرم‌افزاری نصب می‌شود که آن نرم‌افزار صرفاً تعدادیی برنامه را در اختیار هر کاربر قرار می‌دهد.

هماگونه که رایانه‌های با یکدیگر از نظر قدرت و ظرفیت و اندازه و شکل ظاهری متفاوت هستند، همین تفاوت‌ها در تین کلاینت‌ها نیز می‌باشد.

– در واقع تین کلاینت یا مینی پی سی هم همان رایانهٔ معمولی هستند که فقط کوچکتر و ضعیف تر شده‌اند.

و همگی در خانوادهٔ رایانه‌های شخصی قرار می‌گیرند و مقایسه بین آن‌ها همانند مقایسه بین رایانه‌های رومیزی می‌باشد یعنی مواردی از قبیل نوع و توان پردازنده، میزان و سرعت رم و مواردی از این دست در آن‌ها مقایسه می‌شود و کاربری آن‌ها یکسان است.

زیرو کلاینت‌ها اگر چه از خانواده تین کلاینت‌ها به‌شمار می‌روند ولی تین کلاینت‌ها می‌توانند بدون داشتن سیستم مرکزی و تنها به کمک سیستم عامل خود کار کنند که روشن است، احتمال ویروسی شدن آن محتمل و افزایش قیمت آن کاملاً بدیهی است. توجه شود تین کلاینت از بسیاری جهات شبیه همان پی سی ولی در اندازه ای کوچک‌تر می‌باشد . . در این مقاله می‌کوشیم مزایای زیرو کلاینت در مقایسه با پی سی را بیان کنیم

برای استفاده از راهکار VDI بهتر است از زیرو کلاینت‌های مبتنی بر ARM استفاده شود یا Tradici؟[ویرایش]

تفاوت پردازنده‌های ARM و Teradici[ویرایش]

– در ابتدا به اختصار به معرفی دو کمپانی مذکور می‌پردازیم:

  • کپانی ترادیسی در سال ۲۰۰۴ در زمینه فشرده سازی صوت و تصویر و انتقال آن فعالیت خود را شروع کرده و در سال ۲۰۰۸ اولین چیپست خود را مبتنی بر پروتکل PCoIP به بازار ارائه نمود

که برای اولین بار توسط کمپانی‌های HP, Dell-Wyseدر تین کلاینتها و زیرو کلاینتها به کار برده شد.

  • کمپانی آرم از سال ۱۹۸۰ تا کنون مشغول به گسترش پردازنده‌های مبتنی بر تکنولوژی آرم است.

که به دلیل مصرف انرژی پایین بیشتر در دستگاه‌های قابل حمل استفاده می‌شود

که با رشد روزافزون دستگاه‌های موبایل و نیاز به پردازنده‌های گرافیکی قویتر در آنها، این کمپانی از سال ۲۰۱۴ اقدام به مجتمع سازی پردازنده‌های قدرتمند گرافیکی در سی پی یوهای خود کرده‌است،

که کمپانی‌هایی همچون APPLE در تراشه‌های اختصاصی خود، SAMSUNG در پردازنده‌های اگزینوس، NVIDIA در پردازشگرهای تگرا و Qualcomm در پردازنده‌های اسنپ‌دراگون خود از معماری قدرتمند آرم استفاده می‌کنند.

مقایسه پردازنده‌های ARM و Teradici[ویرایش]

با پیشرفتی که در عرصهٔ مجازی سازی در دههٔ اخیر شاهد آن بودیم

و همین‌طور پیشرفت دستگاه‌های موبایل، معماری آرم که به جرات می‌توان گفت از نظر تعداد فروش، رتبهٔ اول در بین تولیدکننده‌های پردازنده‌ها را به خود اختصاص داده‌است،

(بیش از ۹۷ درصد از تلفن‌های هوشمند، بیش از ۹۰ درصد از هارد دیسک‌ها، بیش از ۶۰ درصد از تلویزیون‌ها و ستاپ باکس‌ها و …)

بر روی این موارد مصرف (مجازی سازی و سرور) متمرکز شده‌است.

به طوریکه تا قبل از سال ۲۰۱۴ از نظر کیفیت صوت و تصویر ارسالی کمپانی ترادیسی پیشرو عرصه مجازی سازی دسکتاپ بود

اما پس از آن کمپانی آرم با قرار دادن قاابلیت نئون بر روی پردازنده‌های خود در کنار پردازش ۳۲ بیتی و استفاده از پردازنده‌های قدرتمند گراافیکی مالی (Mali) به صورت مجتمع در پردازنده‌های خود موفق شد

گوی سبقت را در پردازش و فشرده سازی تصویر، از کمپانی ترادیسی برباید

و عملکرد بسیار خوبی حتی در تصاویر سه بعدی و همچنین صدای با کیفیت از خود نشان دهد،

البته ناگفته نماند که انتظاری غیر از هم این نبود، یعنی با توجه به سایز و قدرت کمپانی آرم چنانچه بازار هدف مناسبی پیدا کند

سعی در تصاحب آن بازار خواهد کرد

که با پیشینه ای که از این کمپانی وجود دارد، سعی آن منجر به نتیجه خواهد شد

، البته لازم بذکر است که در مصرف پهنای باند و فشرده سازی صوت و تصویر همچنان کمپانی ترادیسی با اندک فاصله ای پیشرو است،

یعنی در خصوص فشرده سازی تصویر چند درصدی بهتر عمل می‌کند، اما نه آنقدر ملموس است و نه آنقدر مهم که از کیفیت بالاتر تصویر آرم بگذریم

و همچنین قیمت بسیار پایین‌تر پردازنده‌های آرم که معلول بازار بسیار گسترده آنهاست نیز غیرقابل اجتناب است.

به طوریکه کمپانی مطرح HP در مدل پایین‌تر خود یعنی T310 از پردازنده Teradici

و در مدل‌های بالاتر خود یعنی T410 از پردازنده‌های ARM استفاده کرده‌است.

تا بتواند به لحاظ گرافیکی تجربه ای بهتر در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

طبق گفتهٔ کمپانی وی ام ور پردازنده‌های خانواده ARM (دارای ویژگی NEON) و Teradici هر دو می‌توانند با بالاترین کیفیت در بستر هورایزن (Horizon) استفاده شوند[ویرایش]

منابع[ویرایش]

زیروکلاینت چیست؟ | شرکت دانش بنیان رها