زولتان تیلدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زولتان تیلدی
Zoltán Tildy 1914 cropped.png
نخست‌وزیر پادشاهی مجارستان
دوره مسئولیت
۱۵ نوامبر ۱۹۴۵ – ۱ فوریه ۱۹۴۶
پس ازبلا میکلوش
اولین رئیس‌جمهور جمهوری دوم مجارستان
دوره مسئولیت
۱ فوریه ۱۹۴۶ – ۴ اوت ۱۹۴۸
اطلاعات شخصی
زاده۱۸ نوامبر ۱۸۸۹
لوچنتس، اتریش-مجارستان
درگذشته۴ اوت ۱۹۶۱ (۷۱ سال)
بوداپست، مجارستان
ملیتمجارستان
تخصصکاهن

زولتان تیلدی (انگلیسی: Zoltán Tildy; ۱۸ نوامبر ۱۸۸۹ – ۴ اوت ۱۹۶۱ (۷۱ سال)) یک سیاست‌مدار اهل مجارستان بود.

وی رئیس‌جمهور جمهوری دوم مجارستان از ۱۹۴۵–۱۹۴۶ بود. همچنین از ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ در دوران پس از جنگ و قبل از تصرف قدرت توسط کمونیست‌های پشتیبانی شده توسط شوروی نخست‌وزیر این کشور بود.

زلاتان تیلدی در لوچنتس در امپراتوری اتریش-مجارستان در یک خانواده مجارستانی که مقامات دولتی بودند متولد شد. او مدرک الهیات را از آکادمی اصلاح الهیات در پاپا دریافت کرد و سپس یک سال در کالج الهیات در بلفاست به تحصیل پرداخت. تیلدی از سال ۱۹۲۱ به عنوان وزیر فعال کلیسای رفورمیست خدمت کرد و ویرایشگر مقالات روزانه کلیسا بود. در سال ۱۹۲۹ تیلدی همراه با چند تن دیگر از شخصیت‌های سیاسی مجار از جمله فرنتس ناگی عضو حزب (FKgP) شد و پس از مدت کوتاهی معاون اجرایی سازمان شد.

وی در سال ۱۹۱۶ ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام‌های زولتان تیلدی جونیور، ارشبت تیلدی و لاشلو تیلدی بود.

زندگی سیاسی و پس از آن[ویرایش]

تیلدی در سال ۱۹۳۳ عضو پارلمان مجارستان شد و در سال‌های ۱۹۳۶ و ۱۹۳۹ نیز مجدداً به عضویت در پارلمان انتخاب شد. او بر دولت میکلوش هورتی فشار آورد تا از جنگ جهانی دوم بیرون بیاید. پس از این که مجارستان توسط نازی‌ها اشغال شد، تیلدی مجبور به فرار و زندگی مخفیانه شد. پس از اینکه ارتش سرخ مجارستان را آزاد کرد، تیلدی رهبر حزب FKgP شد. وی از ۱۵ نوامبر ۱۹۴۵ تا ۱ فوریه ۱۹۴۶ نخست‌وزیر و پس از آن تا ۳ اوت ۱۹۴۸ رئیس‌جمهور مجارستان بود.

تیلدی در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۸ و پس از آن‌که پسرخوانده‌اش به اتهام فساد و زنا دستگیر شد، استعفا داد. تا تاریخ ۱ مه ۱۹۵۶ در بوداپست در بازداشت خانگی بود. در دوران انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان به عنوان وزیر امور خارجه در دولت ائتلافی منصوب شد اما پس از شکست انقلاب توسط نیروهای شوروی دستگیر شد. در ۱۵ ژوئن ۱۹۵۸، تیلدی در دادگاه امره ناگی و همدستانش توسط دادگاه عالی به شش سال حبس محکوم شد. با این حال، او در ماه آوریل سال ۱۹۵۹ به علت بیماری مورد عفو قرار گرفت. پس از آن به‌طور کامل بازنشسته شد تا آن که در ۴ اوت ۱۹۶۱ در بوداپست درگذشت.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]