زوربای یونانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زوربای یونانی
Zorba book.jpg
جلد اولین چاپ کتاب به زبان انگلیسی
نویسنده نیکوس کازانتزاکیس
برگرداننده تیمور صفری(۱۳۴۷)، محمود مصاحب(۱۳۷۷)
محل نشر یونان یونان
تاریخ نشر ۱۹۴۶
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۴۷
شابک ۹۶۴-۶۵۰۳-۰۶-۳
تعداد صفحات ۳۲۰
موضوع رمان
سبک اگزیستانسیالیسم
زبان یونانی
کتاب‌شناسی نیکوس کازانتزاکیس

زوربای یونانی (به یونانی: Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά) نام کتابی است نوشتهٔ نیکوس کازانتزاکیس نویسندهٔ یونانی، که اولین بار در سال ۱۹۴۶ منتشر شد. این کتاب در ایران توسط محمد قاضی به فارسی برگردانده شده است.

درباره کتاب[ویرایش]

راوی، یک روشنفکر جوان یونانی است که می‌خواهد برای مدتی کتابهایش را کنار بگذارد. او برای راه‌اندازی مجدد یک معدن زغال سنگ به جزیره کرت سفر می کند. درست قبل از مسافرت با مرد ٦٥ ساله راز آمیزی آشنا می شود به نام آلکسیس زوربا. این مرد او را قانع میکند که او را به عنوان سرکارگر معدن استخدام کند. آنها وقتی که به جزیره کرت می رسند در مسافرخانه یک فاحشه فرانسوی به نام مادام هورتنس سکونت میکنند. بعد از آن شروع به کار روی معدن می کنند. با این حال راوی نمی‌تواند بر وسوسه‌اش برای کار بر روی دستنوشته های ناتمامش در باره زندگی و اندیشه بودا خودداری کند. در طول ماههای بعد زوربا تاثیر بسیار عمیقی بر مرد می گذارد و راوی در پایان به درک تازه ای از زندگی و لذت های آن می رسد.

از کتاب زوربای یونانی تاکنون یک اقتباس سینمایی موفق در سال ۱۹۶۴ با نام زوربای یونانی و یک نمایش موزیکال با نام زوربا در سال ۱۹۴۸ ساخته شده‌است.

قطعه ای زیبایی از زوربای یونانی ترجمه محمد قاضی - انتشارات خوارزمی[ویرایش]


'"بتدریج که زوربا حرف می‌زد تخیلش شعله ور می‌شد. چشمانش برق می‌زدند و خود همچون شاعر در لحظه آتشین خلق اثر به اوجی می‌رسید که در آنجا رویا و حقیقت در هم می‌آمیزند و همچون دو خواهر، یکدیگر را باز می‌شناسند"'

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Zorba the Greek»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۱).