زندگی یک رؤیاست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زندگی یک رویاست
Monumento a Calderón de la Barca (Madrid) 03.jpg
نوشته‌شده توسطپدرو کالدرون
تاریخ نخستین نمایش۱۶۳۵
زبان اصلیاسپانیولی
موضوعاختیار، سرنوشت، شرافت، قدرت
ژانردرام عصر طلایی اسپانیا
زمینهلهستان

زندگی یک رویاست (اسپانیایی: La vida es sueño‎) نمایشنامه‌ای اسپانیایی است نوشتهٔ پدرو کالدرون د لا بارکا. این اثر اولین بار در سال ۱۶۳۶، در دو ویرایش مختلف، اولی در مادرید و دومی در ساراگوسا انتشار یافت. این نمایشنامه نوعی تمثیل فلسفی در رابطه با وضعیت انسان و راز زندگی است.[۱] از این اثر به عنوان «نمونه عالی نمایشنامه در عصر طلایی اسپانیا» یاد می‌شود.[۲]

خط سیر داستان مبتنی بر سگیسموندو، شاهزادهٔ خیالی لهستان است که توسط پدرش شاه باسیلیو در برجی زندانی شده‌است. علت این زندانی شدن پیشگویی وحشتناکی است که به شاه دربارهٔ پسرش رسیده‌است. بر اساس این پیشگویی شاهزاده برای کشور فاجعه و برای پادشاه مرگ خواهد آفرید. باسیلیو سگیسموندو را برای مدتی کوتاه آزاد می‌کند، اما وقتی می بیند شاهزاده در حال خشم و لگام‌گیسختگی است، او را مجدداً زندانی کرده و متقاعدش می‌سازد که همهٔ چیزهایی که دیده‌ رؤیایی بیش نبوده‌است.

مضامین اصلی نمایشنامه تضاد بین اختیار و سرنوشت و نیز احیای شرافت فردی هستند. زندگی یک رویاست یکی از بهترین آثار شناخته‌شده و نیز مورد مطالعه‌ترین نمایشنامهٔ کالدرون است که توسط ایندپندنت به عنوان یکی از ۴۰ نمایشنامه برتر در تمام زمان‌ها در نظر گرفته شده‌است.[۳] مضامین دیگر اثر عبارتند از رؤیاها در مقابل واقعیات و تضادهای میان بین پدر و پسر. بر اساس این نمایشنامه، فیلم‌ها، رمان‌ها و اپراهایی ساخته شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. Brockett & Hildy, p.145
  2. Racz, Gregary (2006), Pedro Calderón de la Barca: Life Is a Dream, Penguin, p. viii, ISBN 978-0-14-310482-7
  3. "The 40 best plays to read before you die". The Independent. 2019-08-18. Retrieved 2020-06-08.

پیوند به بیرون[ویرایش]