زنده‌باد مخالف من

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زنده‌باد مخالف من یک شعار سیاسی است که برای پاسداشت آزادی بیان توسط سید محمد خاتمی در دولت اصلاحات بیان شد. دامنه تعابیر این شعار ستایش آزادی بیان، توسعه سیاسی، مردم سالاری، دموکراسی، تلاش برای رسیدن جامعه مدنی، لیبرال دموکراسی است.

تاریخچه[ویرایش]

دولت اصلاحات آغازگر توسعه سیاسی در ایران بود، از این جهت شعارهای، ایران برای همه ایرانیان و زنده باد مخالف من در این دوران مطرح شد. زنده باد مخالف من به جهت پاسداشت آزادی بیان، دموکراسی، آزادی مطبوعات در سال ۱۳۷۶ بیان شد. از أهداف این شعار جلوگیری از خودکامگی حاکمیت و تکامل فکری سیاسیون و گفتمان اصلاحات با سایر جناح‌ها بود.

بازخوردها[ویرایش]

 • سید محمد خاتمی این شعار احساساتی نبود و من معتقدم اگر مخالفی وجود داشته باشد من می‌توانم تکامل پیدا کنم، قوی باشم و اشتباهات خود را اصلاح کنم
 • مصطفی تاجزاده زنده باد مخالف من همان حقی که من برای داشتن حزب، روزنامه و معرفی نامزد انتخاباتی حق دارم، این حق را برای همه قائل شوم. اصلاح‌طلبان مادام که از این حق دفاع می‌کنند طرفدار شعار زنده باد مخالف من هستند. اما اگر به جایی برسند که با استفاده فلان جناح از حقوقش به این دلیل که مخالف دیدگاه آنهاست، مخالفت کنند، به مسیری ضداصلاحی افتاده‌اند و شعارشان با تغییری ماهوی به زنده باد موافق من تبدیل می‌شود
 • علی حکمت رئیس اسبق انجمن مطبوعات: زنده باد مخالف من یا ضرورت ایجاد فضاهای نقد و نقادی در جامعه و تبلیغ این تفکر تأثیرات مثبتی در عرصهٔ مطبوعات و رسانه‌ها بگذارد.
 • معصومه ابتکار ما به این شعار معتقدیم
 • محمدرضا صالحی استاندار سابق خراسان شمالی: پیامبر الگو زنده باد مخالف من بود
 • مهدی کروبی دربارهٔ زنده بادمخالف من، گفت: دانشجو باید تحمل داشته باشد، ما باید با دنیا تعامل داشته باشیم و دولت باید به‌طور منطقی گفتگو کند و حرف نسنجیده نزند.[۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

منابع[ویرایش]

 1. «چون به اهداف اصلاحات نرسیدیم نباید کشور را ویران کنیم». پیشخوان.
 2. «خاتمی: دوم خرداد حاصل مواجهه دو طرز تلقی از انقلاب و جمهوری اسلامی بود». تاریخ ایرانی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ مارس ۲۰۱۹.
 3. «علی حکمت: شعار "زنده باد مخالف من" از سوی خاتمی تأثیرات مثبتی در عرصهٔ رسانه‌ها گذاشت». ایسنا.
 4. «رابطه زنده باد مخالف من و احزاب کارامد». قانون.
 5. «سیدمحمد خاتمی زنده باد مخالف من». آفتاب.
 6. «استاندار سابق خراسان شمالی: پیامبر الگو زنده باد مخالف من بود». جماران.
 7. «راه‌حل مشکلات کنونی حصر و محدود کردن نیروها نیست / بدون ایجاد زمینه حضور اجتماعی خیلی‌ها حصر می‌شوند یا ممنوع‌التنفس». ایلنا.
 8. «تلاش می‌کنم در انتخابات اصلاح طلبان یک حرف را بزنند». خاتمی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ مارس ۲۰۱۹.
 9. «مراسم پرتنش سخنرانی کروبی در دانشگاه فردوسی». رادیو آلمان.
 10. «بدتر از شعار مرگ برانداز خوانده منتقد است». بی‌بی‌سی.
 11. «ما به شعار زنده باد مخالف من معتقدیم/ نباید کرامت انسان‌ها را تضعیف کرد». ایلنا.