زندان رجایی‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زندان گوهردشت

زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) در رجایی شهر کرج قرار دارد. اغلب مجرمین خطرناک و افرادیکه متهم به قتل، زورگیری و از این قبیل جرایم هستند در آنجا نگهداری می‌شوند تعدادی از زندانیان سیاسی پس از تظاهرات‌های بزرگ‌سال ۱۳۸۸ نیز در این زندان زندانی شدند. هم‌اکنون شمار بسیاری از زندانی سیاسی – امنیتی در زندان رجایی شهر کرج محبوس هستند. زندانیان عقیدتی اهل سنت نیز در یکی از سالنهای این زندان محبوس می‌باشند.[۱]

مدیر زندان[ویرایش]

روز ۱۵ مهر ۱۳۹۶ طی مراسمی با حضور محبی مدیرکل زندان‌های استان تهران مدیر زندان رجایی شهر تغییر کرد. مردانی مدیر سابق زندان رجایی شهر بود که غلامرضا ضیایی جایگزین وی شده‌است.[۲] گفته می‌شود ضیایی بیش از ۲۰ سال سابقه کار امنیتی و اطلاعاتی دارد و پیش تر از این رئیس بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ بوده‌است.[۳]

تحریم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا[ویرایش]

در ۲۲ دی ۱۳۹۶، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا زندان رجایی‌شهر را به دلیل ارتباط با نقض جدی حقوق بشر مورد تحریم قرار داد[۴].

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، زندان رجایی شهر جایی است که در آن بسیاری از معترضان به حکومت ایران نگهداری می‌شوند. در این بیانیه آمده که زندانیان محبوس در این زندان از خدمات پزشکی لازم و دسترسی به وکیل قانونی محروم هستند. آزار و اذیت جنسی زندانیان و اعدام‌های غیرقانونی در زندان رجایی‌شهر از دیگر مواردی است که برای تحریم این زندان عنوان شده است[۵].

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «۱۵ زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان رجایی‌شهر کرج همچنان در اعتصاب غذا بسر می برند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۲۶.
  2. «مدیر زندان رجایی‌شهر تغییر کرد». ایسنا. ۲۰۱۷-۱۰-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۲۶.
  3. «گزارشی از وضعیت زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت کرج)». مانيتور حقوق بشر ايران. ۲۰۱۸-۱۱-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۲۶.
  4. «آمریکا صادق لاریجانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد». رادیو فردا. ۲۳ دی ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۵ اسفند ۱۳۹۸.
  5. «وزارت خزانه‌داری مسئولان نقض حقوق بشر و سانسور را تحریم می‌کند». وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا. ۲۳ دی ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۱۳ آذر ۱۳۹۸.