پرش به محتوا

زنجیر چرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زنجیر چرخ به زنجیری گفته می‌شود که به دور تایر خودروها کشیده می‌شود تا از لیز خوردن آنها بر روی برف و یخ جلوگیری کند. زنجیر چرخ در زمستان یکی از وسایل ضروری است که بایستی به هنگام بارش برف روی لاستیک‌های عقب یا جلو سوار کنند تا از لیز خوردن چرخ‌ها یا به اصطلاح رانندگان بکسوات جلوگیری کنند. به هنگام یخ‌بندان، گاهی زنجیر چرخ هم به‌تنهایی مؤثر نیست و دقت راننده و راندن بسیار آهسته را می‌طلبد. در واقع، زنجیر چرخ برای خودرو همان کاری را می‌کند که یخ‌شکن‌ها برای پیادگان می‌کنند.

زنجیر بر روی چرخی بسته می‌شود که نیروی محرک خودرو به آن منتقل می‌شود، تا در شرایط نامساعد یخ، برف یا گل در جاده خودرو حرکت کند. پس قبل از بستن زنجیر چرخ باید از دیفرانسیل جلو یا عقب بودن خودرو مطمئن شد.

خودروهای محور جلو[ویرایش]

در تعداد زیادی از خودروهای سواری که محور جلو هستند زنجیر چرخ به چرخهای جلو بسته می‌شود. به این دلیل که اگر عقب باشد چون که خودرو دو دیفرانسیل می‌باشد چرخ‌ها از حرکت خودرو جلوگیری می‌کند

خودروهای محور عقب[ویرایش]

در خودروهای مثل پیکاپ، خودروهای قدیمی یا اسپرت ورزشی زنجیر چرخ به چرخ‌های عقب بسته می‌شود.

خودروهای گرانش چهار چرخ[ویرایش]

در این خودروهای معمولاً یک جفت زنجیر به چرخ‌های عقب بسته می‌شود. اما برای داشتن فرمان بهتر یا ترمز گرفتن بهتر، گاهی زنجیرها را به چرخهای جلو نیز می‌بندند.

تشخیص نوع دیفرانسیل در خودرو[ویرایش]

  1. مشاهده زیر خودرو (دیفرانسیل عقب کاملاً مشخص است).
  2. در عمل تیکاف، چرخ‌هایی که بکسوات می‌کنند، نمایش دهنده نوع دیفرانسیل خودرو هستند.
  3. قرارگیری موتور در خودروهای دیفرانسیل عقب موازی با طول خودرو به صورت عمودی و دیفرانسیل جلو موازی با عرض خودرو به صورت افقی است.

نحوه بستن زنجیر چرخ[ویرایش]

  1. اگر خودروی شما تک دیفرانسیل است، دو زنجیر چرخ برای خودرو کافی می‌باشد که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو بسته می‌شود و برای خودروهای دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب بسته می‌شود. اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است به هر چهار چرخ زنجیر چرخ بسته شود.
  2. زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خارهای زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن برانید.
  3. دو طرف ساده زنجیر را از پشت چرخ به یکدیگر وصل کنید.
  4. سمت دیگر زنجیر را که یک سر آن گیره‌ای پهن و خمیده دارد را از حلقه سر دیگر زنجیر عبور دهید و در بین حلقه بست نگهدارنده قرار دهید.
  5. بست‌هایی در زنجیر چرخ وجود دارند که با چرخاندن آنها، زنجیر چرخ به لاستیک محکم می‌شود، این کار را توسط آچار مخصوص انجام دهید، آچار مخصوص را در محل بیضی شکل قرار دهید و حلقه‌ای از زنجیر که در سوراخ بست ثابت است را در جهت منحنی بست بچرخانید.
  6. زنجیر را روی چرخ بررسی کنید تا خارهای آن به سمت لاستیک نباشد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «نحوه بستن زنجیر چرخ - تهلوکس». تهلوکس. ۱۳۹۶-۱۱-۰۸\۱۴:۱۹:۵۲. دریافت‌شده در 2018-09-18. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)

بر پایه: فردوس، قدرت‌الله: رانندگی اتوموبیل، چاپ یازدهم، تهران، کتابخانه ابن سینا ۱۳۳۹خ.

ویکی انگلیسی