زنبق توری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زنبق توری
Iris reticulata.jpg
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: مارچوبه‌سانان
تیره: زنبقیان
زیرخانواده: Iridoideae
تبار: Irideae
سرده: زنبق
گونه: I.  reticulata
نام دوبخشی
Iris reticulata

زنبق توری (نام علمی: Iris reticulata) یکی از گونه‌های سردهٔ زنبق است. ارتفاع گیاه ۱۰ سانتیمتر است. برگ های باریک چهار گوش به عرض ۱ و نیم تا ۳ میلی‌متر و پوشینه‌های الیافی توری پیاز این گونه از سایر گونه‌های زنبق ایرانی متمایز است. رنگ گل‌های آن خیلی متغیر بوده و از رنگ بنفش ارغوانی تیره تا قدری بنفش آبی کمرنگ یا سفید با خال‌ها یا لکه‌های بنفش دیده می‌شود و همیشه در امتداد وسط آویزه‌های گل این گونه کاکلی یا یالی به رنگ زرد طلایی وجود دارد. در غرب کشور واریته‌ای از این گونه دارای برگ های ۸ گوش بنام bakeriana دیده می‌شود. این گونه هم در سلسله جبال زاگرس و هم در سمت شمالی کوه های البرز از ارتفاع ۶۰۰ تا ۲۷۰۰ متر روئیده و اغلب در کنار برف‌های در حال ذوب گل می‌دهد. فصل گلدهی فروردین تا اردیبهشت است.[۱]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • پروندلبو؛ رونه‌مارک، هانس (۱۳۵۵لاله‌ها و زنبق‌های ایران و گونه‌های مجاور، تهران: موسسه گیاه‌شناسی ایران

پیوند به بیرون[ویرایش]

برای مشاهده عکس به سایت‌های زیر مراجعه شود.

  • «Iris reticulata». webcitation.org. بایگانی‌شده از اصلی در 13 ژوئن 2012. دریافت‌شده در 2012 13 June. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  • «Reticulata Irises». pacificbulbsociety.org. بایگانی‌شده از اصلی در 13 ژوئن 2012. دریافت‌شده در 2012 13 June. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)