زنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

در اسلام، به رابطه جنسی مقعدی یا مهبلی با شرایط خاص حقوقی رابطه جنسی میان زن و مرد بدون وجود رابطه ازدواج میان آن‌ها زنا گفته می‌شود. مردی که مرتکب زنا شده‌است را «زانی»، و زن زناکار را «زانیه» می‌خوانند.

تعریف[ویرایش]

زنا به نزدیکی بین زن و مرد (شامل آمیزش جنسی مهبلی و مقعدی) در شرایط تأهلی برای یک یا طرفین رابطه اطلاق می‌شود. یعنی آلت مرد در آلت زن داخل گردد و دخول هم به مقدار ختنه‌گاه صورت بگیرد. اگر نزدیکی و دخول صورت نگیرد، به آن زنا نمی‌گویند؛ بنابراین هر چند لمس یا دیدن بدن دختر نامحرم، حرام است اما حکم زنا را ندارد و حد زنا جاری نمی‌شود.[۱]

در قرآن نیز آیاتی وجود دارند که‌شان نزول آن‌ها دربارهٔ تحریم زنا می‌باشد. خداوند در قران فرموده به زنا نزدیک نشوید که خطرناک و حرام است.

انواع زنا در اسلام[ویرایش]

زنا دارای موارد مختلفی است که برای هر کدام از آن‌ها کیفرها و حدود جداگانه‌ای در اسلام وجود دارد.

زنا با محارم[ویرایش]

زنا با محارم به معنای آن است که مثلاً یک مرد با یکی از زنهایی که جزو محارم نَسَبی وی هستند و ازدواج کردن با آنان ممنوع (حرام) است، زنا کند. محارم نسبی مانند: مادر، خواهر، دختر، دختر خواهر، دختر برادر، عمه یا خاله.

مجازات زنای با محارم: کیفر آن بنابر نظر بعضی از فقها اعدام است، ولی مفاد بعضی از روایات این است که با شمشیر یک ضربه به گردن او بزنند و اگر زنده ماند او را در حبس نگه دارند تا بمیرد، و احوط رعایت این دستور است. حکم اعدام در زنا با زنانی که بواسطه شیر خوردن محرم شده‌اند یا به سبب ازدواج محرم شده‌اند - مانند مادر زن - محل اشکال است، ولی نسبت به زن پدر جاری است. همچنین در این حکم فرقی نمی‌کند که مرد زناکننده مجرد باشد یا متأهل.

در زنای با محارم، در صورتی که زن به انجام عمل زنا راضی بوده، آن زن نیز اعدام می‌شود.[نیازمند منبع]

زنای به زور (زنای به عنف)[ویرایش]

زنای به عنف به معنای آن است که مثلاً زنی به عمل زنا راضی نباشد و مرد با زور و ارعاب و تهدید با او زنا کند.

مجازات زنای به عنف: کیفر آن برای مرد زناکننده «اعدام» است، هرچند احوط آن است که یک شمشیر به گردن او بزنند، گرچه نمیرد.

زنای محصن و محصنه[ویرایش]

زنای محصنه به معنای آن است که شخص زناکننده دارای همسر دائمی باشد به گونه‌ای که هرگاه بخواهد با همسر خود نزدیکی کند مانعی در کار نباشد و با این حال تن به زنا داده باشد. به زبان ساده‌تر اگر یک زن متأهل زنا کند، به زنای آن شخص زنای محصنه گفته می‌شود و اگر زانی مرد باشد زنای محصن گفته می‌شود.

مجازات زنای محصن در مورد چه مرد و چه زن زناکاری که متأهل است، اگر پیر است ابتدا یکصد ضربه شلاق و سپس سنگسار است، و اگر جوان است فقط او را سنگسار می‌کنند و بنابر احتیاط واجب شلاق نزنند، اگر فردی که متأهل است و همسرش در او در اختیار اوست اما هنوز با او زناشویی نکرده، اگر زنا کند او را صد ضربه شلاق می‌زنند و سر او را هم می‌تراشند و به مدت یکسال او را از شهرش تبعید می‌کنند؛ ولی برای زن زنا کار حکم تراشیدن سر و تبعید جاری نمی‌شود.

زنای غیر محصنه[ویرایش]

به زنایی گفته می‌شود که شخص زناکار (زن یا مرد) فاقد همسر و مجرد باشد و به اختیار خود زنا کرده باشد. به زبان ساده‌تر به زنای شخص مجرد، زنای غیر محصنه گفته می‌شود.

مجازات زنای غیر محصنه در این نوع از زنا، کیفر شخص زناکار درمرتبه اول یکصد ضربه شلاق است، و اگر سه مرتبه زنا کند و در هر مرتبه حد خورده باشد، کیفر او در مرتبه چهارم اعدام است. مرد را در حالی شلاق می‌زنند که ایستاده باشد، و نباید ضربات شلاق بر سر و صورت و عورت او وارد شود. اگر مرد را هنگام زنا برهنه یافته‌اند، جز عورت بقیه بدن او باید برهنه باشد و اگر با لباس یافته‌اند بنابر احتیاط به هر نحو که او را یافته‌اند شلاق خواهد خورد. زن را در حالی شلاق می‌زنند که نشسته باشد و بدن او با لباس پوشیده باشد، و از شلاق زدن به سر و صورت او خود داری نمایند.

راه‌های اثبات زنا[ویرایش]

در اسلام بطور کلی دو راه برای اثبات زنا وجود دارد

 • اقرار شخص
 • شهادت چهار نفر شاهد

اگر چنانچه زنای محصنه یک شخص به‌وسیله هر یک از راه‌های فوق ثابت شود، آنگاه مجازات سنگسار در حق شخص زنا کار، با توجه به اینکه زنای وی به‌وسیله کدامیک از راه‌های فوق ثابت شده باشد متفاوت خواهد بود.

 • ۱- اقرار شخص زناکننده که بالغ و عاقل و آزاد است در حال اختیار و بدون ارعاب و ترس چهار مرتبه و بنابر احتیاط در چهار جلسه اعتراف کند که زنا کرده‌است.
اگر زنای محصنه از راه اقرار شخص زنا کار ثابت شود و شخص زناکار هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، دیگر او را به گودال برنمی‌گردانند، حتی بنابر احتیاط اگر یک سنگ هم به او نخورده باشد نباید او را بازگردانند.
 • ۲- شهادت چهار نفر شاهد چهار مرد عادل به دیدن عمل شهادت دهند، و اگر سه مرد و دو زن عادل یا دو مرد و چهار زن عادل هم شهادت دهند کافی است و زنا ثابت می‌شود.
اگر زنای محصنه از راه شهادت شهود ثابت شود، آنگاه اگر هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، فرار وی فایده ندارد و او را باید به گودال برگردانند و آنقدر سنگسار شود تا بمیرد.

در قرآن[ویرایش]

سوره نساء'آیات ۱۵٬۱۶٬۲۲٬۲۴٬۲۵،

﴿وَاللَّاتِي يَأْتِينَ الْفَاحِشَةَ مِنْ نِسَائِكُمْ فَاسْتَشْهِدُوا عَلَيْهِنَّ أَرْبَعَةً مِنْكُمْ ۖ فَإِنْ شَهِدُوا فَأَمْسِكُوهُنَّ فِي الْبُيُوتِ حَتَّىٰ يَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ أَوْ يَجْعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِيلًا﴾(سورهٔ نساء-آیهٔ ۱۵)

و از زنان شما کسانی که مرتکب زنا می‌شوند چهار نفر از مسلمانان به عنوان شاهد بر آنان بطلبید پس اگر شهادت دادند آنان [=زنان] را در خانه‌ها (ی خود) نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد یا خدا راهی برای آنان قرار دهد.

﴿وَاللَّذَانِ يَأْتِيَانِهَا مِنْكُمْ فَآذُوهُمَا ۖ فَإِنْ تَابَا وَأَصْلَحَا فَأَعْرِضُوا عَنْهُمَا ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ تَوَّابًا رَحِيمًا﴾(سورهٔ نساء-آیهٔ ۱۶)

و از میان شما آن دو تن را که مرتکب زشتکاری می‌شوند آزارشان دهید پس اگر توبه کردند و درستکار شدند از آنان صرفنظر کنید زیرا خداوند توبه‌پذیر مهربان است.

﴿وَلَا تَنْكِحُوا مَا نَكَحَ آبَاؤُكُمْ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا قَدْ سَلَفَ ۚ إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَمَقْتًا وَسَاءَ سَبِيلًا﴾(سورهٔ نساء-آیهٔ ۲۲)

و با زنانی که پدرانتان به ازدواج خود درآورده‌اند نکاح مکنید مگر آنچه که پیشتر رخ داده است چرا که آن زشتکاری و [مایه] دشمنی و بد راهی بوده‌است.

﴿وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۖ كِتَابَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ ۚ وَأُحِلَّ لَكُمْ مَا وَرَاءَ ذَٰلِكُمْ أَنْ تَبْتَغُوا بِأَمْوَالِكُمْ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ ۚ فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً ۚ وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا تَرَاضَيْتُمْ بِهِ مِنْ بَعْدِ الْفَرِيضَةِ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا﴾(سورهٔ نساء-آیهٔ ۲۴)

و زنان شوهردار [نیز بر شما حرام شده است] به استثنای زنانی که مالک آنان شده‌اید [این] فریضه الهی است که بر شما مقرر گردیده است و غیر از این [زنان نامبرده] برای شما حلال است که [زنان دیگر را] به وسیله اموال خود طلب کنید در صورتی که پاکدامن باشید و زناکار نباشید و زنانی را که متعه کرده‌اید مهرشان را به عنوان فریضه‌ای به آنان بدهید و بر شما گناهی نیست که پس از مقرر با یکدیگر توافق کنید مسلماً خداوند دانای حکیم است

﴿وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ مِنْكُمْ طَوْلًا أَنْ يَنْكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِنْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ مِنْ فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ ۚ وَاللَّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ ۚ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ ۚ فَانْكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ ۚ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ۚ ذَٰلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ ۚ وَأَنْ تَصْبِرُوا خَيْرٌ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ﴾(سورهٔ نساء-آیهٔ ۲۵)

و هر کس از شما از نظر مالی نمی‌تواند زنان [آزاد] پاکدامن با ایمان را به همسری [خود] درآورد پس با دختران جوانسال با ایمان شما که مالک آنان هستید [ازدواج کند] و خدا به ایمان شما داناتر است [همه] از یکدیگرید پس آنان را با اجازه خانواده‌شان به همسری [خود] درآورید و مهرشان را به‌طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنکه] پاکدامن باشند نه زناکار و دوست‌گیران پنهانی نباشند پس چون به ازدواج [شما] درآمدند اگر مرتکب فحشا شدند پس بر آنان نیمی از عذاب [=مجازات] زنان آزاد است این [پیشنهاد زناشویی با کنیزان] برای کسی از شماست که از آلایش گناه بیم دارد و صبر کردن برای شما بهتر است و خداوند آمرزنده مهربان است.

سوره مائده آیه ۵،

﴿الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ ۖ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ ۖ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلَا مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ ۗ وَمَنْ يَكْفُرْ بِالْإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ﴾(سورهٔ مائده-آیهٔ ۵)

امروز چیزهای پاکیزه برای شما حلال شده؛ و (همچنین) طعام اهل کتاب، برای شما حلال است؛ و طعام شما برای آن‌ها حلال؛ و (نیز) زنان پاکدامن از مسلمانان، و زنان پاکدامن از اهل کتاب، حلالند؛ هنگامی که مهر آن‌ها را بپردازید و پاکدامن باشید؛ نه زناکار، و نه دوست پنهانی و نامشروع گیرید؛ و کسی که انکار کند آنچه را باید به آن ایمان بیاورد، اعمال او تباه می‌گردد؛ و در سرای دیگر، از زیانکاران خواهد بود.

سوره اسراء آیه ۳۲،

﴿وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا ۖ إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا﴾(سورهٔ اسراء-آیهٔ ۳۲)

و نزدیک زنا نشوید، که کار بسیار زشت، و بد راهی است!

در تفسیر نمونه این آیه این‌طور تفسیر شده است: می‌گوید به این عمل نزدیک هم نشوید، و اشاره به این است که آلودگی به زنا غالباً مقدماتی دارد که انسان را تدریجاً به آن نزدیک می‌کند.[۲]

همچنین در تفسیر المیزان این‌طور آمده‌است: این آیه از زنا نهی می‌کند و در حرمت آن مبالغه کرده‌است چرا که این عمل فاحشه است، و زشتی و فحش آن صفت لا ینفک و جدایی ناپذیر آن است، به‌طوری‌که در هیچ فرضی از آن جدا نمی‌شود، و با تعلیل وَ ساءَ سَبِیلًا فهماند که این روش، روش زشتی است که به فساد جامعه، آن هم فساد همه شئون اجتماع منجر می‌شود، و به کلی نظام اجتماع را مختل می‌کند.[۳]

سوره نور آیات ۲٬۳٬۸

﴿الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ ۖ وَلَا تَأْخُذْكُمْ بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۖ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ﴾(سورهٔ نور-آیهٔ ۲)

هر یک از زن و مرد زناکار را صد تازیانه بزنید؛ و نباید رأفت (و محبّت کاذب) نسبت به آن دو شما را از اجرای حکم الهی مانع شود، اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید! و باید گروهی از مؤمنان مجازاتشان را مشاهده کنند!

﴿الزَّانِي لَا يَنْكِحُ إِلَّا زَانِيَةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيَةُ لَا يَنْكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ ۚ وَحُرِّمَ ذَٰلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ﴾(سورهٔ نور-آیهٔ ۳)

مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمی‌کند؛ و زن زناکار را، جز مرد زناکار یا مشرک، به ازدواج خود درنمی‌آورد؛ و این کار بر مؤمنان حرام شده است!

و سوره فرقان آیه ۶۸،

﴿وَالَّذِينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ وَلَا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا يَزْنُونَ ۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذَٰلِكَ يَلْقَ أَثَامًا﴾(سورهٔ فرقان-آیهٔ ۶۸)

و کسانی که معبود دیگری را با خداوند نمی‌خوانند؛ و انسانی را که خداوند خونش را حرام شمرده، جز بحق نمی‌کشند؛ و زنا نمی‌کنند؛ و هر کس چنین کند، مجازات سختی خواهد دید!

در فرقه‌ها و مذاهب مختلف اسلامی احادیث و روایات بسیاری در باب تحریم زنا و آثار سوء زنا بر جامعه وجود دارد .

در قرآن، سوره نور، آیات ۲ الی ۹، در بارهٔ مجازات زناکار و شرایط اثبات گناه و شرایط اثبات بی گناهی، مطالبی بیان شده‌است:

به هر زن زناکار و مرد زناکاری صد تازیانه بزنید و اگر به خدا و روز بازپسین ایمان دارید در [کار] دین خدا نسبت به آن دو دلسوزی نکنید و باید گروهی از مؤمنان در کیفر آن دو حضور یابند (۲) مرد زناکار جز زن زناکار یا مشرک را به همسری نگیرد و زن زناکار جز مرد زناکار یا مشرک را به زنی نگیرد و بر مؤمنان این [امر] حرام گردیده‌است (۳) و کسانی که نسبت زنا به زنان شوهردار می‌دهند سپس چهار گواه نمی‌آورند هشتاد تازیانه به آنان بزنید و هیچگاه شهادتی از آن‌ها نپذیرید و اینانند که خود فاسقند (۴) مگر کسانی که بعد از آن [بهتان] توبه کرده و به صلاح آمده باشند که خدا البته آمرزنده مهربان است (۵) و کسانی که به همسران خود نسبت زنا می‌دهند و جز خودشان گواهانی [دیگر] ندارند هر یک از آنان [باید] چهار بار به خدا سوگند یاد کند که او قطعاً از راستگویان است (۶) و [گواهی در دفعه] پنجم این است که [شوهر بگوید] لعنت خدا بر او باد اگر از دروغگویان باشد (۷) و از [زن] کیفر ساقط می‌شود در صورتی که چهار بار به خدا سوگند یاد کند که [شوهر] او جدا از دروغگویان است (۸) و [گواهی] پنجم آنکه خشم خدا بر او باد اگر [شوهرش] از راستگویان باشد (۹)[۴]

پانویس[ویرایش]

 1. روح‌الله خمینی. تحریر الوسیله. ۱۷ فوریه ۲۰۱۲. 
 2. تفسیر نمونه ج۱۲ ص۱۰۲
 3. ترجمه تفسیر المیزان ج۱۳ ص۱۱۷
 4. قرآن، سوره نور، آیات ۲ تا ۹، ترجمه محمدمهدی فولادوند

جستارهای وابسته[ویرایش]

پرونده زنا با محارم فریتزل

منابع[ویرایش]

Zināʾ (زِنَاء) or zina (زِنًى or زِنًا) is an Islamic legal term referring to unlawful sexual intercourse.[1] According to traditional jurisprudence, zina can include adultery (of married parties), fornication (of unmarried parties), prostitution, bestiality, and rape.[1] Classification of homosexual intercourse as zina differs according to legal school.[2] The Quran disapproved of the promiscuity prevailing in Arabia at the time, and several verses refer to unlawful sexual intercourse, including one that prescribes the punishment of 100 lashes for fornicators.[2] Four witnesses are required to prove the offense.[2] Zina thus belongs to the class of hadd (pl. hudud) crimes which have Quranically specified punishments.[2]

Although stoning for zina is not mentioned in the Quran, all schools of traditional jurisprudence agreed on the basis of hadith that it is to be punished by stoning if the offender is muhsan (adult, free, Muslim, and having been married), with some extending this punishment to certain other cases and milder punishment prescribed in other scenarios.[2][1] The offenders must have acted of their own free will.[2] According to traditional jurisprudence, zina must be proved by testimony of four eyewitnesses to the actual act of penetration, or a confession repeated four times and not retracted later.[2][1] Rape was traditionally prosecuted under different legal categories which used normal evidentiary rules.[3] Making an accusation of zina without presenting the required eyewitnesses is called qadhf (القذف), which is itself a hadd crime.[4][5]

Aside from "a few rare and isolated" instances from the pre-modern era and several recent cases, there is no historical record of stoning for zina being legally carried out.[1][6] Zina became a more pressing issue in modern times, as Islamist movements and governments employed polemics against public immorality.[1] During the Algerian Civil War, Islamist insurgents assassinated women suspected of loose morals, the Taliban have executed suspected adultresses using machine guns, and zina has been used as justification for honor killings.[1] After sharia-based criminal laws were widely replaced by European-inspired statutes in the modern era, in recent decades several countries passed legal reforms that incorporated elements of hudud laws into their legal codes.[7] Iran witnessed several highly publicized stonings for zina in the aftermath the Islamic revolution.[1] In Nigeria, local courts have passed several stoning sentences, all of which were overturned on appeal or left unenforced.[8] In Pakistan, the Hudood Ordinances of 1979 subsumed prosecution of rape under the category of zina, making rape extremely difficult to prove and exposing the victims to jail sentences for admitting illicit intercourse forced upon them.[1][3] Although these laws were amended in 2006, they still blur the legal distinction between rape and consensual sex.[6] According to human rights organizations, stoning for zina has also been carried out in Saudi Arabia.[2]

Islamic scriptures

Muslim scholars have historically considered zināʾ a hudud sin, or crime against God.[9] It is mentioned in both Quran and in the Hadiths.[citation needed]

Qur'an

The Qur'an deals with zināʾ in several places. First is the Qur'anic general rule that commands Muslims not to commit zināʾ:

"Nor come nigh to fornication/adultery: for it is a shameful (deed) and an evil, opening the road (to other evils)."

— Qur'an, Sura 17 (Al-Isra), ayat 32[10]

Most of the rules related to zināʾ, fornication/adultery, and false accusations from a husband to his wife or from members of the community to chaste women, can be found in Surat an-Nur (the Light). The sura starts by giving very specific rules about punishment for zināʾ:

"The woman and the man guilty of fornication/adultery,- flog each of them with a hundred stripes: Let not compassion move you in their case, in a matter prescribed by Allah, if ye believe in Allah and the Last Day: and let a party of the Believers witness their punishment."

— Qur'an, Sura 24 (An-Nur), ayat 2[11]

"And those who accuse chaste women then do not bring four witnesses, flog them, (giving) eighty stripes, and do not admit any evidence from them ever; and these it is that are the transgressors. Except those who repent after this and act aright, for surely Allah is Forgiving, Merciful."

— Qur'an, Sura 24 (An-Nur), ayat 4-5[12]

Hadith

In Hadiths, the books most trusted in Islam after Quran, the definitions of Zina have been described as all the forms of sexual intercourse, penetrative or non-penetrative, outside lawful marriage.[13]

Abu Huraira reported Allah's Apostle as saying: “Allah has decreed for every son of Adam his share of zina, which he will inevitably commit. The zina of the eyes is looking, the zina of the tongue is speaking, one may wish and desire, and the private parts confirm that or deny it.”

The public lashing and public lethal stoning punishment for zina are also prescribed in Hadiths, the books most trusted in Islam after Quran, particularly in Kitab Al-Hudud.[14][15][not specific enough to verify]

'Ubada b. as-Samit reported: Allah's Messenger as saying: Receive teaching from me, receive teaching from me. Allah has ordained a way for those women. When an unmarried male commits adultery with an unmarried female, they should receive one hundred lashes and banishment for one year. And in case of married male committing adultery with a married female, they shall receive one hundred lashes and be stoned to death.

Allah's Messenger awarded the punishment of stoning to death to the married adulterer and adulteress and, after him, we also awarded the punishment of stoning, I am afraid that with the lapse of time, the people may forget it and may say: We do not find the punishment of stoning in the Book of Allah, and thus go astray by abandoning this duty prescribed by Allah. Stoning is a duty laid down in Allah's Book for married men and women who commit adultery when proof is established, or if there is pregnancy, or a confession.

Ma'iz came to the Prophet and admitted having committed adultery four times in his presence so he ordered him to be stoned to death, but said to Huzzal: If you had covered him with your garment, it would have been better for you.

Hadith Sahih al Bukhari, another authentic source of sunnah, has several entries which refer to death by stoning.[16] For example,

Narrated 'Aisha: 'Utba bin Abi Waqqas said to his brother Sa'd bin Abi Waqqas, "The son of the slave girl of Zam'a is from me, so take him into your custody." So in the year of Conquest of Mecca, Sa'd took him and said. (This is) my brother's son whom my brother has asked me to take into my custody." 'Abd bin Zam'a got up before him and said, (He is) my brother and the son of the slave girl of my father, and was born on my father's bed." So they both submitted their case before Allah's Apostle. Sa'd said, "O Allah's Apostle! This boy is the son of my brother and he entrusted him to me." 'Abd bin Zam'a said, "This boy is my brother and the son of the slave girl of my father, and was born on the bed of my father." Allah's Apostle said, "The boy is for you, O 'Abd bin Zam'a!" Then Allah's Apostle further said, "The child is for the owner of the bed, and the stone is for the adulterer," He then said to Sauda bint Zam'a, "Veil (screen) yourself before him," when he saw the child's resemblance to 'Utba. The boy did not see her again till he met Allah.

Other hadith collections on zina between men and woman include:

 • The stoning (Rajm) of a Jewish man and woman for having committed illegal sexual intercourse.[17]
 • Abu Hurairah states that the Prophet, in a case of intercourse between a young man and a married woman, sentenced the woman to stoning[18] and the young man to flogging and banishment for a year;
 • Umar al-Khattab asserts that there was a revelation to the effect that those who are muhsan (i.e. an adult, free, Muslim who has previously enjoyed legitimate sexual relations in matrimony regardless of whether the marriage still exists) and have unlawful intercourse are to be punished with stoning.

Rape and zina

Few hadiths have been found regarding rape in the time of Muhammad. The most popular transmitted hadith given below indicates the ordinance of stoning for the rapist but no punishment and no requirement of four eyewitnesses for the rape victim.[19][20]

When a woman went out in the time of the Prophet for prayer, a man attacked her and overpowered (raped) her. She shouted and he went off, and when a man came by, she said: That (man) did such and such to me. And when a company of the emigrants came by, she said: That man did such and such to me. They went and seized the man whom they thought had had intercourse with her and brought him to her. She said: Yes, this is he. Then they brought him to the Messenger of Allah. When he (the Prophet) was about to pass sentence, the man who (actually) had assaulted her stood up and said: Messenger of Allah, I am the man who did it to her. He (the Prophet) said to her: Go away, for Allah has forgiven you. But he told the man some good words (AbuDawud said: meaning the man who was seized), and of the man who had had intercourse with her, he said: Stone him to death. He also said: He has repented to such an extent that if the people of Medina had repented similarly, it would have been accepted from them.

The hadiths declare rape of a free or slave woman as zina.[21]

View of scholars

Malik related to me from Nafi that a slave was in charge of the slaves in the khumus and he forced a slave-girl among those slaves against her will and had intercourse with her. Umar ibn al-Khattab had him flogged and banished him, and he did not flog the slave-girl because the slave had forced her.

Malik related to me from Ibn Shihab that gave a judgment that the rapist had to pay the raped woman her bride-price. Yahya said that he heard Malik say, "What is done in our community about the man who rapes a woman, virgin or non-virgin, if she is free, is that he must pay the bride-price of the like of her. If she is a slave, he must pay what he has diminished of her worth. The hadd-punishment in such cases is applied to the rapist, and there is no punishment applied to the raped woman. If the rapist is a slave, that is against his master unless he wishes to surrender him."

If a confession or the four witnesses required to prove a hadd crime are not available, but rape can be proved by other means, the rapist is sentenced under the ta'zir system of judicial discretion.[23] According to the eleventh-century Maliki jurist Ibn 'Abd al-Barr:[23]

The scholars are unanimously agreed that the rapist is to be subjected to the hadd punishment if there is clear evidence against him that he deserves the hadd punishment, or if he admits to that. Otherwise, he is to be punished (i.e., if there is no proof that the hadd punishment for zina may be carried out against him because he does not confess, and there are not four witnesses, then the judge may punish him and stipulate a punishment that will deter him and others like him). There is no punishment for the woman if it is true that he forced her and overpowered her, which may be proven by her screaming and shouting for help.

— Al-Istidhkaar, 7/146

Homosexuality and zina

Islamic teachings (in the hadith tradition[24]) presume same-sex attraction, extol abstention and (in the Qur'an[25][24]) condemn consummation. The Quran forbids homosexual relationships, in Al-Nisa, Al-Araf ( (verses 7:80-84, 11:69-83, 29:28-35 of the Qur'an using the story of Lot's people), and other surahs. For example,[25][24][26]

We also sent Lot: He said to his people: "Do ye commit lewdness such as no people in creation (ever) committed before you? For ye practice your lusts on men in preference to women: ye are indeed a people transgressing beyond bounds."

In another verse, the statement of prophet lot has been also pointed out,

Do you approach males among the worlds And leave what your Lord has created for you as mates? But you are a people transgressing.

— Quran 26:165–166, trans. Sahih International

Some scholars indicate this verse as the prescribed punishment for homosexuality in the Quran:

"If two (men) among you are guilty of lewdness, punish them both. If they repent and amend, Leave them alone; for Allah is Oft-returning, Most Merciful."

— Qur'an, Sura 4 (Al-Nisa), ayat 16[27]

However, there are different interpretations of the last verse where who the Quran refers to as "two among you". Pakistani scholar Javed Ahmed Ghamidi sees it as a reference to premarital sexual relationships between men and women. In his opinion, the preceding Ayat of Sura Nisa deals with prostitutes of the time. He believes these rulings were temporary and were abrogated later when a functioning state was established and society was ready for permanent rulings, which came in Sura Nur, Ayat 2 and 3, prescribing flogging as a punishment for adultery. He does not see stoning as a prescribed punishment, even for married men, and considers the Hadiths quoted supporting that view to be dealing with either rape or prostitution, where the strictest punishment under Islam for spreading "fasad fil arz", meaning mischief in the land, referring to egregious acts of defiance to the rule of law was carried out.[citation needed]

The Hadiths consider homosexuality as zina, and male homosexuality to be punished with death.[28] For example, Abu Dawud states,[24][not specific enough to verify][29][page needed]

Narrated Abdullah ibn Abbas: The Prophet said: If you find anyone doing as Lot's people did,[30] kill the one who does it, and the one to whom it is done.

Narrated Abdullah ibn Abbas: If a man who is not married is seized committing sodomy, he will be stoned to death.

The discourse on homosexuality in Islam is primarily concerned with activities between men. There are, however, a few hadith mentioning homosexual behavior in women;[31][32] The jurists are agreed that "there is no hadd punishment for lesbianism, because it is not zina. Rather a ta’zeer punishment must be imposed, because it is a sin..'".[33] Although punishment for lesbianism is rarely mentioned in the histories, al-Tabari records an example of the casual execution of a pair of lesbian slavegirls in the harem of al-Hadi, in a collection of highly critical anecdotes pertaining to that Caliph's actions as ruler.[34] Some jurists viewed sexual intercourse as possible only for an individual who possesses a phallus;[35] hence those definitions of sexual intercourse that rely on the entry of as little of the corona of the phallus into a partner's orifice.[35] Since women do not possess a phallus and cannot have intercourse with one another, they are, in this interpretation, physically incapable of committing zinā.[35]

Inclusions of the zināʾ definition

Zināʾ encompasses extramarital sex (between a married Muslim man and a married Muslim woman who are not married to one another), and premarital sex (between unmarried Muslim man and unmarried Muslim woman). In Islamic history, zina also included sex between Muslim man with a non-Muslim female slave, when the slave was not owned by that Muslim man.[36]

Technically, zināʾ only refers to the act of penetration, while non-penetrative sex acts outside of marriage were censored by the Prophet as that which can lead to zināʾ.[2][37]

Sharia, in describing zina, differentiates between an unmarried Muslim, a married Muslim (Muhsan) and a slave (Ma malakat aymanukum). The second one must be lethally stoned (rajm), while an unmarried Muslim and a slave must receive public lashing, and for a slave, the lashing count is half of an unmarried Muslim.[25][38]

Accusation process and punishment

Islam requires evidence before a man or a woman can be punished for zināʾ. These are:[36][page needed][14][39]

 1. A Muslim confesses to zina four separate times. However, if the confessor takes back his words before the punishment is enforced or during the punishment, he/she will be released and set free. The confessor is in fact encouraged to take back their confession.[40][41][42]
 2. Four adult males who are held to be righteous and were never known to neglect a religious obligation or indulge in sin testifying that they all simultaneously observed the couple engaged in unlawful sexual intercourse without any doubt or ambiguity. They are able to say that they saw their private parts meet like the Kohl needle entering the Kohl bottle.[40]
 3. If the four witnesses take back their testimony before the actual punishment is enforced, then the punishment will be abandoned, and they (witnesses) will be punished for the crime of false accusation.[40]
 4. The witnesses are not allowed to delay their testimony from the time of the incident to the time of testifying. If they delayed testifying in the courts, the punishment will not be enforced, unless they were very distant from the Imam hence the delay was due to them travelling to the Imam.[40]

If a pregnant woman confesses that her baby was born from an illegal relationship then she will be subject to conviction in the Islamic courts. In cases where there are no witnesses and no confession then the woman will not receive punishment just because of pregnancy. Women can fall pregnant without committing illegal sexual intercourse. A woman could be raped or coerced. In this case, she is a victim and not the perpetrator of a crime. Therefore, she cannot be punished or even accused of misconduct merely on the strength of her falling pregnant.[42][43][44]

The four witnesses requirement for zina, that applies in case of an accusation against man or woman, is also revealed by Quranic verses 24:11 through 24:13 and various hadiths.[45][46] Some Islamic scholars state that the requirement of four male eyewitnesses was to address zina in public. There is disagreement between Islamic scholars on whether female eyewitnesses are acceptable witnesses in cases of zina (for other crimes, sharia considers two female witnesses equal the witness of one male).[47] In Sunni fiqhs of Islam, female Muslims, child and non-Muslim witnesses of zina are not acceptable.

Any uninvolved Muslim witness, or victim of non-consensual sexual intercourse, who accuses a Muslim of zina, but fails to produce four adult, pious male eyewitnesses (Tazikyah-al-shuhood) before a sharia court, commits the crime of false accusation (Qadhf, القذف), punishable with eighty lashes in public.[48][49]

These requirements made zina virtually impossible to prove in practice.[1] Aside from "a few rare and isolated" instances from the pre-modern era and several recent cases, there is no historical record of stoning for zina being legally carried out.[1][6]

Some fiqhs (schools of Islamic jurisprudence) created the principle of shubha (doubt), wherein there would be no zina charges if a Muslim man claims he believed he was having sex with a woman he was married to or with a woman he owned as a slave.[14]

Sunni practice

All Sunni schools of jurisprudence agree that zināʾ is to be punished with lethal stoning if the offender is a married Muslim (muhsan). The punishment for zina by a muhsan is a hundred lashes followed by stoning to death in public. Persons who are not muhsan (unmarried Muslim) are punished for zina with one hundred lashes in public, but their life is spared.[29][page needed][50]

Maliki school of Islamic jurisprudence considers pregnancy as sufficient and automatic evidence, unless there is evidence of rape. Other Sunni schools of jurisprudence rely on early Islamic scholars that state that a fetus can "sleep and stop developing for 5 years in a womb", and thus a woman who was previously married but now divorced may not have committed zina even if she delivers a baby years after her divorce.[51] The also argue that the woman may have been forced or coerced (see section above, 'Accusation process and punishment').The position of modern Islamic scholars varies from country to country. For example, in Malaysia which officially follows the Shafi'i fiqh, Section 23(2) through 23(4) of the Syariah (Sharia) Criminal Offences (Federal Territories) Act 1997 state,[52]

Section 23(2) - Any woman who performs sexual intercourse with a man who is not her lawful husband shall be guilty of an offence and shall on conviction be liable to a fine not exceeding five thousand ringgit or to imprisonment for a term not exceeding three years or to whipping not exceeding six strokes or to any combination thereof.

Section 23(3) - The fact that a woman is pregnant out of wedlock as a result of sexual intercourse performed with her consent shall be prima facie evidence of the commission of an offence under subsection (2) by that woman.

Section 23(4) - For the purpose of subsection (3), any woman who gives birth to a fully developed child within a period of six qamariah months from the date of her marriage shall be deemed to have been pregnant out of wedlock.
— Islamic Laws of Malaysia[53]

Minimal proof for zināʾ is still the testimony of four male eyewitnesses, even in the case of homosexual intercourse.[citation needed]

Prosecution of extramarital pregnancy as zināʾ, as well as prosecution of rape victims for the crime of zina, have been the source of worldwide controversy in recent years.[54][55]

Shi'a practice

Again, minimal proof for zināʾ is the testimony of four male eyewitnesses. The Shi'is, however, also allow the testimony of women, if there is at least one male witness, testifying together with six women. All witnesses must have seen the act in its most intimate details, i.e. the penetration (like "a stick disappearing in a kohl container," as the fiqh books specify). If their testimonies do not satisfy the requirements, they can be sentenced to eighty lashes for unfounded accusation of fornication (kadhf). If the accused freely admits the offense, the confession must be repeated four times, just as in Sunni practice. Pregnancy of a single woman is also sufficient evidence of her having committed zina.[25][need quotation to verify]

Human rights controversy

Muslim-majority regions with zina laws against consensual premarital and extramarital sex.[56][57][page needed]

The zināʾ and rape laws of countries under Sharia law are the subjects of a global human rights debate.[58][59]

Hundreds of women in Afghan jails are victims of rape or domestic violence.[55] This has been criticized as leading to "hundreds of incidents where a woman subjected to rape, or gang rape, was eventually accused of zināʾ" and incarcerated.[60]

In Pakistan, over 200,000 zina cases against women, under its Hudood laws, were under process at various levels in Pakistan's legal system in 2005.[54] In addition to thousands of women in prison awaiting trial for zina-related charges, there has been a severe reluctance to even report rape because the victim fears of being charged with zina.[61][not specific enough to verify]

Iran has prosecuted many cases of zina, and enforced public stoning to death of those accused between 2001 and 2010.[62][63]

Zina laws are one of many items of reform and secularization debate with respect to Islam.[64][65] In early 20th century, under the influence of colonial era, many penal laws and criminal justice systems were reformed away from Sharia in Muslim-majority parts of the world. In contrast, in the second half of 20th century, after respective independence, governments from Pakistan to Morocco, Malaysia to Iran have reverted to Sharia with traditional interpretations of Islam’s sacred texts. Zina and hudud laws have been re-enacted and enforced.[66]

Contemporary human right activists refer this as a new phase in the politics of gender in Islam, the battle between forces of traditionalism and modernism in the Muslim world, and the use of religious texts of Islam through state laws to sanction and practice gender-based violence.[67][68]

In contrast to human rights activists, Islamic scholars and Islamist political parties consider 'universal human rights' arguments as imposition of a non-Muslim culture on Muslim people, a disrespect of customary cultural practices and sexual codes that are central to Islam. Zina laws come under hudud — seen as crime against Allah; the Islamists refer to this pressure and proposals to reform zina and other laws as ‘contrary to Islam’. Attempts by international human rights to reform religious laws and codes of Islam has become the Islamist rallying platforms during political campaigns.[69][70]

See also

References

 1. ^ a b c d e f g h i j k Semerdjian, Elyse (2009). "Zinah". In John L. Esposito. The Oxford Encyclopedia of the Islamic World. Oxford: Oxford University Press. (Subscription required (help)). 
 2. ^ a b c d e f g h i Peters, R. (2012). "Zinā or Zināʾ". In P. Bearman, Th. Bianquis, C.E. Bosworth, E. van Donzel, W.P. Heinrichs. Encyclopaedia of Islam (2nd ed.). Brill. (Subscription required (help)). 
 3. ^ a b A. Quraishi (1999), Her honour: an Islamic critique of the rape provisions in Pakistan's ordinance on zina, Islamic studies, Vol. 38, No. 3, pp. 403-431
 4. ^ Peters, Rudolph (2006). Crime and Punishment in Islamic Law: : Theory and Practice from the Sixteenth to the Twenty-First Century. Cambridge University Press. p. 63. ISBN 978-0521796705. 
 5. ^ DeLong-Bas, Wahhabi Islam, 2004: 89-90
 6. ^ a b c Semerdjian, Elyse (2013). "Zinah". The Oxford Encyclopedia of Islam and Women. Oxford: Oxford University Press. (Subscription required (help)). 
 7. ^ Vikør, Knut S. (2014). "Sharīʿah". In Emad El-Din Shahin. The Oxford Encyclopedia of Islam and Politics. Oxford University Press. 
 8. ^ Gunnar J. Weimann (2010). Islamic Criminal Law in Northern Nigeria: Politics, Religion, Judicial Practice. Amsterdam University Press. p. 77. 
 9. ^ Reza Aslan (2004), "The Problem of Stoning in the Islamic Penal Code: An Argument for Reform", UCLA Journal of Islamic and Near East Law, Vol 3, No. 1, pp. 91-119
 10. ^ Quran 17:32
 11. ^ Quran 24:2
 12. ^ Quran 24:4–5
 13. ^ Saalih al- Munajjid, Muhammad. "Ruling on the things that lead to zina – kissing, touching and being alone together". Islamqa.info. Retrieved 13 August 2015. 
 14. ^ a b c Z. Mir-Hosseini (2011), Criminalizing sexuality: zina laws as violence against women in Muslim contexts, SUR-Int'l Journal on Human Rights, 8(15), pp 7-33
 15. ^ Ziba Mir-Hosseini (2001), Marriage on Trial: A Study of Islamic Family Law, ISBN 978-1860646089, pp. 140-223
 16. ^ Hina Azam (2012), Rape as a Variant of Fornication (Zina) in Islamic Law: An Examination of the Early Legal Reports, Journal of Law & Religion, Volume 28, 441-459
 17. ^ Sahih al-Bukhari, 2:23:413
 18. ^ Understanding Islamic Law By Raj Bhala, LexisNexis, May 24, 2011
 19. ^ Bouhdiba, Abdelwahab (1985). Sexuality in Islam. Saqi Books. p. 288. ISBN 9780863564932. 
 20. ^ Khan, Muhammad Aftab (2006). Sex and Sexuality in Islam. The University of Michigan: Nashriyat. p. 764. ISBN 9789698983048. 
 21. ^ Abiad, Nisrine (2008). Sharia, Muslim States and International Human Rights Treaty Obligations: A Comparative Study. p. 136. 
 22. ^ "Bukhari, Book: 89 - Statements made under Coercion, Chapter 6: If a woman is compelled to commit illegal sexual intercourse against her will". sunnah.com. Retrieved 14 August 2015. 
 23. ^ a b "Rape against Muslim Women". www.irfi.org. Retrieved 2016-01-16. 
 24. ^ a b c d Stephen O. Murray and Will Roscoe (1997), Islamic Homosexualities: Culture, History, and Literature, ISBN 978-0814774687, New York University Press, pp. 88-94
 25. ^ a b c d Camilla Adang (2003), Ibn Hazam on Homosexuality, Al Qantara, Vol. 25, No. 1, pp. 5-31
 26. ^ Michaelson, Jay (2011). God Vs. Gay? The Religious Case for Equality. Boston: Beacon Press. pp. 68–69. ISBN 9780807001592. 
 27. ^ Quran 4:16
 28. ^ "The punishment for homosexuality - islamqa.info". islamqa.info. 
 29. ^ a b Mohamed S. El-Awa (1993), Punishment In Islamic Law, American Trust Publications, ISBN 978-0892591428
 30. ^ The sunnah and surah describe the Lot's people in context of homosexuality and sodomy such as any form of sex between a man and woman that does not involve penetration of man's penis in woman's vagina.
 31. ^ Al-Hurr al-Aamili. Wasā'il al-Shīʿa وسائل الشيعة [Things of the followers] (in Arabic). Hadith number 34467-34481. 
 32. ^ Atighetchi, Dariusch (2007). Islamic bioethics problems and perspectives. New York: Springer Science & Business Media. p. 149. ISBN 9781402049620. Retrieved 13 July 2017. 
 33. ^ "The punishment for lesbianism - islamqa.info". www.islamqa.com. 
 34. ^ Bosworth, C.E. (1989). The History of al-Tabari Vol. 30: The 'Abbasid Caliphate in Equilibrium: The Caliphates of Musa al-Hadi and Harun al-Rashid A.D. 785-809/A.H. 169-193. SUNY Press. 
 35. ^ a b c Omar, Sara. "The Oxford Encyclopedia of Islam and Law". Oxford Islamic Studies Online. Retrieved 3 May 2013. 
 36. ^ a b Kecia Ali (2006), Sexual Ethics and Islam, ISBN 978-1851684564, Chapter 4
 37. ^ "What's the Classical Definition of Zina?". UNDERSTANDING ISLAM. 2003-05-13. Retrieved 2017-10-10. 
 38. ^ Jan Otto, Sharia Incorporated, Leiden University Press, ISBN 978-9087280574
 39. ^ Sahih Muslim, 17:4194
 40. ^ a b c d "The Legal Penalty for Fornication - IslamQA". IslamQA. 2012-07-28. Retrieved 2016-06-13. 
 41. ^ al-Ikhtiyar li ta’lil al-Mukhtar. pp. 2/311–316. 
 42. ^ a b Sengupta, Somini (2003-09-26). "Facing Death for Adultery, Nigerian Woman Is Acquitted". The New York Times. ISSN 0362-4331. Retrieved 2016-06-14. 
 43. ^ "Pregnancy not proof of fornication | IslamToday - English". en.islamtoday.net. Retrieved 2016-06-13. 
 44. ^ Qudamah, Ibn. Al-Mughni. 
 45. ^ Quran 24:13, Kerby Anderson (2007), Islam, Harvest House ISBN 978-0736921176, pp. 87-88
 46. ^ Al-Muwatta, 36 19.17, Al-Muwatta, 36 19.18, Al-Muwatta, 41 1.7
 47. ^ A. Engineer (2004), The Rights of Women in Islam, 3rd Edition, ISBN 978-8120739338, pp. 80-86
 48. ^ J. Campo (2009), Encyclopedia of Islam, ISBN 978-0816054541, pp. 13-14
 49. ^ R. Mehdi (1997), The offence of rape in the Islamic law of Pakistan, Women Living under Muslim Laws: Dossier, 18, pp. 98-108
 50. ^ F. Vogel, Marriage and Slavery in Early Islam. Cambridge, MA: Harvard University Press
 51. ^ JANSEN, W. (2000), Sleeping in the Womb: Protracted Pregnancies in the Maghreb, The Muslim World, n. 90, p. 218-237
 52. ^ Laws of Malaysia SYARIAH CRIMINAL OFFENCES (FEDERAL TERRITORIES) ACT 1997, Government of Malaysia
 53. ^ CEDAW and Malaysia Women's Aid Organization, United Nations Report (April 2012), page 83-85
 54. ^ a b Pakistan Human Rights Watch (2005)
 55. ^ a b Afghanistan - Moral Crimes Human Rights Watch (2012); Quote "Some women and girls have been convicted of zina, sex outside of marriage, after being raped or forced into prostitution. Zina is a crime under Afghan law, punishable by up to 15 years in prison."
 56. ^ Ziba Mir-Hosseini (2011), Criminalizing sexuality: zina laws as violence against women in Muslim contexts, SUR - Int'l Journal on Human Rights, 15, pp. 7-31
 57. ^ Haideh Moghissi (2005), Women and Islam: Part 4 Women, sexuality and sexual politics in Islamic cultures, Taylor & Francis, ISBN 0-415-32420-3
 58. ^ KUGLE (2003), Sexuality, diversity and ethics in the agenda of progressive Muslims, In: SAFI, O. (Ed.). Progressive Muslims: On Justice, Gender, and Pluralism, Oxford: Oneworld. pp. 190-234
 59. ^ LAU, M. (2007), Twenty-Five Years of Hudood Ordinances: A Review, Washington and Lee Law Review, n. 64, pp. 1291-1314
 60. ^ "National Commission on the status of women's report on Hudood Ordinance 1979". Archived from the original on 2007-12-29. 
 61. ^ Rahat Imran (2005), Legal Injustices: The Zina Hudood Ordinance of Pakistan and Its Implications for Women, Journal of International Women's Studies, Vol. 7, Issue 2, pp 78-100
 62. ^ BAGHI, E. (2007) The Bloodied Stone: Execution by Stoning International Campaign for Human Rights in Iran
 63. ^ End Executions by Stoning - An Appeal AMNESTY INTERNATIONAL, 15 Jan 2010
 64. ^ Rehman J. (2007), The sharia, Islamic family laws and international human rights law: Examining the theory and practice of polygamy and talaq, International Journal of Law, Policy and the Family, 21(1), pp. 108-127
 65. ^ SAFWAT (1982), Offences and Penalties in Islamic Law. Islamic Quarterly, vol. 26, no. 3, pp. 149-181
 66. ^ Weiss A. M. (2003), Interpreting Islam and women's rights implementing CEDAW in Pakistan, International Sociology, 18(3), pp. 581-601
 67. ^ KAMALI (1998), Punishment in Islamic Law: A Critique of the Hudud Bill of Kelantan Malaysia, Arab Law Quarterly, vol. 13, no. 3, pp. 203-234
 68. ^ QURAISHI, A (1996), Her Honor: An Islamic Critique of the Rape Laws of Pakistan from a Woman-Sensitive Perspective, Michigan Journal of International Law, vol. 18, pp. 287-320
 69. ^ A. SAJOO (1999), Islam and Human Rights: Congruence or Dichotomy, Temple International and Comparative Law Journal, vol. 4, pp. 23-34
 70. ^ K. ALI (2003), Progressive Muslims and Islamic Jurisprudence: The Necessity for Critical Engagement with Marriage and Divorce Law, In: SAFI, O. (Ed.). Progressive Muslims: On Justice, Gender, and Pluralism, Oxford: Oneworld, pp. 163-189

Further reading

External links