زنان در ترکیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زنان در ترکیه
US-Turkish pride, Chicago.jpg
دو دختر اهل ترکیه که پرچم‌های آمریکا و ترکیه را حمل می‌کنند.
شاخص نابرابری جنسیتی en
ارزش۰٫۳۶۶ (۲۰۱۲)
رُتبه۶۸ام
en مرگ‌ومیر مادران (در هر ۱۰۰٬۰۰۰)۲۰ (۲۰۱۰)
en سهم زنان در دولت‌ها۱۴٫۲٪ (۲۰۱۲)
زنان بالای ۲۵ سال با آموزش متوسطه۲۶٫۷٪ (۲۰۱۰)
زنان کارمند و شاغل۳۲٫۲٪
گزارش جهانی فاصله جنسیتی
ارزش۰٫۶۲۸ (۲۰۱۸)
رُتبه۱۳۰ام از مجموعِ ۱۴۴

زنان در ترکیه به زنانی اشاره دارد که در کشور ترکیه زاده شده‌اند یا در این کشور زندگی می‌کنند. تبعیض جنسیتی بر اساس قانون اساسی ترکیه ممنوع است. جنبش فمینیستی ترکیه در قرن نوزدهم و در زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی آغاز شد. آرمان برابری جنسیتی پس از اعلام جمهوری ترکیه، توسط دولت مصطفی کمال آتاتورک پذیرفته شد و اصلاحات بزرگی پس از آن انجام پذیرفت. جامعه ترکیه مرد سالار است، با این حال سوابق تاریخی هم وجود دارد که نشان می‌دهد زنان در جامعه کشور نقش مهمی داشته‌اند.

زنان در ترکیه از نابرابری‌های جنسیتی در آموزش و اشتغال رنج می‌برند با این حال در دهه‌های اخیر شرایط آنان بسیار بهتر شده‌است. زنان در این کشور از آزادی‌های اجتماعی بهتری نسبت به کشورهای جهان سوم و بزرگ منطقه، همانند ایران برخوردارند. به نحوی که برخی از زنان از کشورهای همسایه برای ادامه فعالیت و بهبود وضعیت شغلی خود به ترکیه مهاجرت می‌کنند. با این وجود آزادی‌ها و عدالت اجتماعی برای زنان ترکیه‌ای، قابل قیاس با کشورهای توسعه‌یافته نیست.

جامعه و آزار زنان[ویرایش]

متلک‌گویی، مزاحمت خیابانی و مورد تعقیب و تجاوز جنسی قرار گرفتن از مشکلات زنان در ترکیه است که می‌تواند هر زنی در هر نوع پوششی را مورد آزار قرار دهد. بسیاری از زنان ترکیه به این مشکلات جامعه معترض هستند و در تظاهرات‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به آزردن زنان اعتراض کرده‌اند.[۱][۲][۳] برن سات، هنرپیشه اهل ترکیه نیز تجارب خود دربارهٔ آزارهای جنسی در کشور را به اشتراک گذاشته‌است.[۴]

آموزش[ویرایش]

زنان در ترکیه هنوز از مشکلات آموزشی رنج می‌برند و زنان روستایی این کشور تحصیلاتی ندارند. بسیاری از روستایی‌های ترکیه فرزندان دخترشان را به مدرسه نمی‌فرستند. اما در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بزرگی در بهبود وضعیت آموزشی زنان کشور حاصل شد. دولت ترکیه و سازمان‌های داخلی و خارجی بسیاری در تلاشند تا مشکلات آموزشی زنان را کاهش دهند و ترکیه به سرعت در حال نزدیک شدن به کشورهای اروپایی است.[۵][۶][۷]

زنان مشهور[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی
  2. ویکی‌پدیای ترکی
  3. BBC

پیوند[ویرایش]

  1. «دشواری‌های زن بودن در ترکیه معاصر». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۱-۱۲.
  2. Turkish women relate sexual harassment stories via social media
  3. Women In Turkey Share Devastating Stories Of Sexual Harassment In #Sendeanlat Twitter Campaign
  4. Turkish women relate sexual harassment stories via social media
  5. "The World Factbook — Central Intelligence Agency". www.cia.gov. Retrieved 3 April 2018.
  6. Learning, UNESCO Institute for Lifelong (8 September 2017). "Effective Literacy Programmes". www.unesco.org. Retrieved 3 April 2018.
  7. Dymond, Jonny (18 October 2004). "Turkish girls in literacy battle". BBC News. Retrieved 11 December 2006.

پیوند به بیرون[ویرایش]