زن، زندگی، آزادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«زن، زندگی، آزادی» یکی از اصلی‌ترین شعارهای اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ است.

زن، زندگی، آزادی (به کردی: ژن، ژیان، ئازادی) شعاری سیاسی و اجتماعی است که نخستین بار توسط زنان مبارز کرد در کردستان ترکیه و سپس در جنگ علیه داعش استفاده شد.[۱] اولین بار در شهر سقز سر داده شد سپس به شعار اصلی مردم ایران در جریان خیزش انقلابی ۱۴۰۱ راه یافت.

در ایران، پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی به دست مأموران گشت ارشاد و در خیزش سراسری پس از آن، این شعار از سوی معترضان سر داده شد. این شعار در میانه خاکسپاری مهسا امینی در سقز سر داده شد و در کمتر از چند ساعت در خیابان‌ها و صحن دانشگاه‌های ایران طنین انداخت و به سرعت به شناسنامه جنبشی جوان در ایران تبدیل شد.[۲]

این شعار در تجمعات اعتراضی زنان افغانستان در حمایت از اعتراضات ایران نیز مورد استفاده قرار گرفت. «زن، زندگی، آزادی» در اعتراضات ایرانیان خارج‌نشین نیز به‌کار رفت و در ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲، روزنامهٔ لیبراسیون فرانسه نیز در واکنش به اعتراضات، این شعار را به زبان فارسی در صفحهٔ اول خود چاپ کرد. این شعار از سوی چندین تن از جامعه‌شناسان ایرانی نیز مورد تحلیل قرار گرفته‌است.

پیشینه

جنبش آزادی‌بخش کردستان با رهبری عبدالله اوجالان از جنبش‌های رادیکال مبارزه آزادی زنان است. اوجالان زن را به‌عنوان اولین ملت به اسارت گرفته شده در تاریخ معرفی کرده و پس‌از آن که ایدئولوژی آزادی زن را در سال ۱۹۹۸ ارائه نمود، گفت «تا زن آزاد نشود، جامعه آزاد نخواهد شد.»[۳] او می‌نویسد «زن، زندگی، آزادی یعنی زن آزاد، سرزمین آزاد و حتی مرد آزاد».[۲]

شعار «ژِن، ژیان، ئازادی»[۳][۴] نخستین بار توسط زنان مبارز کرد سر داده شد و به شعاری مورد استفاده در سایر تجمعات و اعتراض‌ها در سطح جهان تبدیل شد.[۵] به‌گونه‌ای که در ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۵، در تجمعاتی که به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان در چند کشور اروپایی برگزار شد، از این شعار استفاده شد.[۵]

در صحنه‌ای از فیلم دختران خورشید با بازی گلشیفته فراهانی، بهار، فرمانده ایزدی واحد زنان «دختران آفتاب» قبل از آغاز یک عملیات علیه داعش برای دادن روحیه به رفقایش فریاد می‌زند برای زن، برای زندگی و برای آزادی.[۲]

عاطفه نبوی، زندانی سیاسی سابق در توئیتی نوشته: شعار زن، زندگی، آزادی را بار اول در زندان اوین از شیرین علم‌هولی شنیدم. نوشته بود زده بود روی دیوار کنار تختش. شیرین در اردیبهشت ۱۳۸۹ اعدام شد. شیرین علم‌هولی اردیبهشت ۱۳۸۹ به اتهام ارتباط با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) همراه فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان و مهدی اسلامیان در زندان اوین اعدام شد.[۲]

در افغانستان

این شعار در روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ توسط زنان افغانستان در تجمعی اعتراضی در حمایت از اعتراضات ایران، سر داده شد.[۶] در ۸ عقرب ۱۴۰۱ نیز وقتی که نگهبان طالبان وروری دانشگاه بدخشان را بر روی دانشجویان زن می‌بندد و به آنها حمله می‌کند؛ شماری از دانشجویان تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار «زن، زندگی و آزادی» می‌دهند.[۷]

در ایران

«زن، زندگی، آزادی» در صفحهٔ اول روزنامهٔ لیبراسیون فرانسه

نخستین استفاده از این شعار توسط معترضان در ایران به اعتراضات در ایران در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی بازمی‌گردد. این شعار نخستین بار در مراسم تدفین مهسا امینی در گورستان آیچی شهر سقز و سپس در اعتراضات شعر سنندج پس از مراسم تدفین سر داده شد[۸][۹][۱۰] و سپس به اعتراضات دانشجویان در دانشگاه تهران[۱۱] و پس از آن به اعتراضات سایر شهرهای ایران در روزهای بعد نیز راه یافت.[۱۲][۱۳] دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تجمع ۶ مهر شعار «زن، زندگی، آزادی؛ مرد، میهن، آبادی» سر دادند.[۱۴]

در پی گسترش اعتراضات ایرانیان به سایر شهرهای جهان، تجمعاتی در شهرهای مختلف برگزار شد و معترضان در این تجمعات نیز از شعار «زن، زندگی، آزادی» استفاده کردند.[۱۵][۱۶] در پی اعتراضات گستردهٔ ایرانیان در سطح جهان، روزنامهٔ فرانسوی لیبراسیون نیز این شعار را در صفحهٔ نخست شمارهٔ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ خود به‌همراه ترجمهٔ فرانسوی آن و تصویری از اعتراضات مردم در ایران به چاپ رساند.[۱۷][۱۸]

در ترکیه

این شعار در روز ۳۰ شهریور توسط زنان و مردان معترض در ترکیه و در تجمع مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران سرداده شد.[۱۹]

در فرانسه

در فرانسه در سال ۲۰۱۸، در جریان جشنواره فیلم کن، بازیگران و عوامل فیلم دختران آفتاب شعار «ژن، ژیان، ئازادی» را سر دادند.[۲۰] این شعار بعدها در سپتامبر ۲۰۲۲ پس از اعتراضات به مرگ مهسا امینی به فارسی در صفحه اول روزنامه فرانسوی زبان لیبراسیون چاپ شد.[۲۱]

در آلمان

در تظاهراتی در حمایت از خیزش ۱۴۰۱ ایران در برلین. روی پلاکارد نوشته‌است Frau, Leben, Freiheit که به معنی «زن، زندگی، آزادی» است.

بازخوردها

عبدالله اوجالان، نظریه‌پردازِ ژَنولوژی، شعار زن، زندگی، آزادی را در تقابل با سه‌گانهٔ «سکس، مرگ، برده‌داری» توصیف کرده‌است.[۲۲]

جامعه‌شناسان

تقی آزاد ارمکی، این شعار را «یکی از ریشه‌دارترین خواسته‌های طبقه متوسط»،[۲۳][۲۴] فرهاد خسروخاور، «پلان تازه‌ای در سکانس اعتراض‌های مدنی ایرانیان»[۲۵] و مهرداد درویش‌پور، آنرا «چالشگر ایدئولوژی خشن مردسالار، مرگ آفرین و استبدادی حاکم» می‌دانند.[۲۶] محمد فاضلی، اعتقاد دارد زن در این شعار وجه نمادین دارد و نشانگر نفرت از خشونت است[۲۷] و آصف بیات، آنرا معرف خیز عمومی فراگیر می‌داند که همه اقشار معترض را حول آن به وحدت رسانده‌است.[۲۸]

تحلیلگران و فیلسوفان

کریم سجادپور، این شعار را نقطه مقابل نظام می‌داند.[۲۹] و به گفته اسلاوی ژیژک، این شعار تقلیدی صرف از فمینیسم غربی یا «جنبش من هم» نیست.[۳۰] مایکل هارت، شعار «زن، زندگی، آزادی» را با شعار انقلاب فرانسه، «آزادی، برابری، برادری» مقایسه می‌کند.[۳۱]

سیاستمداران

محمد خاتمی رئیس‌جمهوری پیشین ایران، در پیامی به مناسبت روز دانشجو نوشت «شعار زیبای زن زندگی آزادی»، حرکت جامعه به سوی «آینده بهتر» را نشان می‌دهد.[۳۲]

در فرهنگ و هنر

در بحبوحه خیزش ۱۴۰۱ ایران و در اوایل آبان ماه، دانشجویان موسیقی دانشگاه هنر تهران سرود انقلابی «برپا خیز، از جا کن، بنای کاخ دشمن» را که به انقلاب ۱۳۵۷ و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی برمی‌گشت با مطلعِ «برپاخیز برای زن، زندگی، آزادی» باز سرودند، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نیز روز هفدهم آبان آن را خواندند.[۳۳][۳۴]

گروهی از هنرمندان ایرانی و خارجی همچون فرامرز اصلانی، گلنار شهیار، لیان لاهاواس، سکینه تنینا، کلسی لو، دیاسپورا و لافاونده با اجرایی مشترک در کنسرت «زن، زندگی، آزادی»، که چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در سالن رویال فستیوال مرکز ساوت بانک لندن برگزار شد با زنان ایران اعلام همبستگی کردند.[۳۵]

جستارهای وابسته

منابع

 1. Hamad, Words by Sarah Lazarus Photographs by Sonja (2019-01-28). "Women. Life. Freedom. Female fighters of Kurdistan". CNN (به انگلیسی). Retrieved 2022-09-30.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ «ژن، ژیان، آزادی: از مردی تنها در سلول انفرادی تا خیابان‌های ایران». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ««ژن، ژیان، آزادی» چگونه به سمبل و رمز اتحاد ستمدیدگان مبدل شد؟». آژانس خبری فرات. ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲.
 4. «کام ژن؟ کام ژیان؟ کام ئازادی؟». دیدبان حقوق بشر کردستان ایران. ۲۰۲۰-۱۲-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ««زن، زندگی، آزادی» شعار زنان جهان شد». ANF News. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 6. «همصدایی زنان افغانستان با زنان ایران درپی قتل مهسا امینی: ما هم‌سرنوشتیم». ار. اف. ای - RFI. ۲۰۲۲-۰۹-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 7. «طالبان دروازه دانشگاه بدخشان را بر روی دانشجویان زن بست؛ معترضان شعار «زن، زندگی و آزادی» سر دادند». بی‌بی‌سی فارسی. ۳۰ اکتبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۲.
 8. «مهسا امینی با شرکت گسترده مردم به خاک سپرده شد – DW – ۱۴۰۱/۶/۲۶». دویچه وله فارسی. ۲۶ شهریور ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 9. «خشم عمومی از جان‌باختن مهسا امینی؛ معترضان شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 10. «مردم کردستان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند؛ شلیک نیروهای امنیتی به معترضان». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 11. «تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی با شعار «زن، زندگی آزادی»». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 12. «تصاویر دریافتی از اعتراض مردم مریوان؛ دوشنبه ۲۸ شهریور شعار مردم: زن، زندگی، آزادی». بخش فارسی صدای آمریکا. ۲۹ شهریور ۱۴۰۱.
 13. «از کردستان تا تهران اعتراض به مرگ فجیع مهسا و در دفاع از زن، زندگی و آزادی». ار. اف. ای - RFI. ۲۰۲۲-۰۹-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 14. «تجمع دانشگاه پزشکی شیراز؛ «زن، زندگی، آزادی؛ مرد، میهن، آبادی»». صدای آمریکا. ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲.
 15. «انعکاس اعتراض‌های سراسری در مطبوعات جهان؛ لوموند: صدای زنان ایرانی همه‌جا شنیده می‌شود». صدای آمریکا. ۴ مهر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۷.
 16. «اعتراضات گسترده در حوالی سفارت جمهوری اسلامی در پاریس و لندن». رادیو زمانه. ۴ مهر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۷.
 17. «اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد». یورونیوز فارسی. ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲.
 18. «خیزش مردم ایران؛ تیتر اول رسانه‌های جهان». ایندیپندنت فارسی. ۴ مهر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۷.
 19. «شهروندان ترکیه در اعتراض به مرگ مهسا امینی و در همبستگی با زنان ایران تظاهرات کردند». ار. اف. ای - RFI.
 20. «شعار «زن، زندگی، آزادی» از کجا آمد؟». آسو. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۳۰.
 21. "Libération". journal.liberation.fr (به فرانسوی). Retrieved 2022-09-30.
 22. Neven, Brecht; Schäfers, Marlene (25 November 2017). "Jineology: from women's struggles to social liberation". ROAR Magazine. Retrieved 1 October 2022.
 23. «شعار «زن، زندگی و آزادی» یکی از ریشه‌دارترین خواسته‌های طبقه متوسط است». اصلاحات نیوز. ۲۰۲۲-۰۹-۲۱. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 24. «آزاد ارمکی: شعار «زن، زندگی و آزادی» یکی از ریشه‌دارترین خواسته‌های طبقه متوسط است». عصر ایران. ۳۰ شهریور ۱۴۰۱. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۱.
 25. محمد ضرغامی (۳۱ شهریور ۱۴۰۱). «فرهاد خسروخاور: جمهوری اسلامی قادر به مدیریت جامعه برای طولانی‌مدت نیست». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲.
 26. مهرداد درویش پور (۳۱ شهریور ۱۴۰۱). «جرقه انفجار «ابر جنبش» و «انقلاب زنانه» در ایران؟». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲.
 27. «موانع اعتماد عمومی در ایران». روزنامه اعتماد. ۲ مهر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲.
 28. «آصف بیات: خیزش مردمی وارد مرحله انقلابی شده‌است». رادیو فردا. ۱۹ مهر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲.
 29. «Iran: "femme, vie, liberté", ces trois mots que le régime honnit». liberation. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲.
 30. اخبار روز: زن، زندگی، آزادی و چپ، نوشتۀ اسلاوی ژیژک، نوشته‌شده در ۱۶ مهر ۱۴۰۱؛ بازدید در ۲۴ مهر ۱۴۰۱.
 31. «وعده تکراری استاندار تهران: نقاطی را به برگزاری تجمع اختصاص می‌دهیم». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲.
 32. «خاتمی: شعار زیبای «زن زندگی آزادی» حرکت جامعه به سوی آینده بهتر را نشان می‌دهد». رادیو فردا. ۱۵ آذر ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۶ دسامبر ۲۰۲۲.
 33. هوشنگ رحمانی (۲۹ آبان ۱۴۰۱). «مقاومت دانشگاه‌ها در خیزش ژینا: پایان چهار دهه ضدانقلاب فرهنگی». رادیو زمانه. دریافت‌شده در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲.
 34. ««سرود آزادی» / برپاخیز برای زن زندگی آزادی». ایران امروز. ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲.
 35. «کنسرت «زن، زندگی، آزادی» با حضور هنرمندان ایرانی و خارجی در لندن». ایندیپندنت فارسی. ۲۶ آبان ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲.