زمین‌لرزه ۲۰۰۷ پرو

مختصات: ۱۳°۲۳′جنوبی ۷۶°۳۷′غربی / ۱۳٫۳۸°جنوبی ۷۶٫۶۱°غربی / -13.38; -76.61
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه پرو
زمین‌لرزه ۲۰۰۷ پرو در پرو واقع شده
زمین‌لرزه ۲۰۰۷ پرو
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ پرو
زمان UTC??
رویداد ISC
USGS-ANSS
زمان منشأ *۲۳:۴۰:۵۷ به یوتی‌سی
تاریخ محلی
زمان محلی
بزرگی۸ در مقیاس Mw
عمق۳۹ کیلومتر
نوعمعکوس
نواحی تحت تأثیرپرو
رانش زمینآری
تلفاتکشته‌های لرزش نزدیک به ۵۱۴ نفر

زمین‌لرزه پرو در تاریخ ۰۲۰۰۷−۰۸−۱۵ ۱۵ اوت ۲۰۰۷ میلادی، برابر با ‎۲۴ مرداد ۱۳۸۶، ساعت ۲۳:۴۰:۵۷ به زمان یوتی‌سی در پرو رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۹ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۸ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز چهارشنبه، ساعت ۱۸ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۱۳°۲۳′۱۰″جنوبی ۷۶°۳۶′۱۱″غربی / ۱۳٫۳۸۶°جنوبی ۷۶٫۶۰۳°غربی / -13.386; -76.603 و ژرفای آن را در ۳۹ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۸ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.بیش از ۳۹۷۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه آسیب دیده یا خراب شده‌است.رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۳۲۱، °۲۸، °۶۳) یا (°۱۷۱، °۶۵، °۱۰۴) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۵۱۴ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۹۰ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models". Seism. Res. Lett. (به انگلیسی). 80 (1): 57-62. {{cite journal}}: Check |url= value (help)نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)