زمین‌لرزه ۲۰۰۷ دورکران چووتسو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه دورکران چووتسو
زمین‌لرزه ۲۰۰۷ دورکران چووتسو در ژاپن قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۷ دورکران چووتسو
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۲۵ تیر ۱۳۸۶
زمان رخداد۱:۱۳:۲۲ به یوتی‌سی
بزرگی۶٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا۱۲ کیلومتر
رومرکزمختصات: ۳۷°۳۱′شمالی ۱۳۸°۲۸′شرقی / ۳۷٫۵۲°شمالی ۱۳۸٫۴۶°شرقی / 37.52; 138.46
گونهمعکوس
مناطق آسیبژاپن
تلفاتکشته‌های لرزش نزدیک به ۹ نفر
سونامیآری
رانش زمینآری

زمین‌لرزه دورکران چووتسو در تاریخ ۰۲۰۰۷-۰۷-۱۶ ۱۶ ژوئیه ۲۰۰۷ میلادی، برابر با ‎۲۵ تیر ۱۳۸۶، ساعت ۱:۱۳:۲۲ به زمان یوتی‌سی در ژاپن، منطقه چووتسو رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۲ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۰ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۷°۳۲′۰۶″شمالی ۱۳۸°۲۶′۴۶″شرقی / ۳۷٫۵۳۵°شمالی ۱۳۸٫۴۴۶°شرقی / 37.535; 138.446 و ژرفای آن را در ۱۲ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۳۷، °۳۰، °۸۳) یا (°۲۲۵، °۶۰، °۹۴) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۹ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۸۸ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models" Check |url= value (help). Seism. Res. Lett. 80 (1): 57-62.