زمین‌لرزه ۲۰۰۵ فوکوئوکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین‌لرزه فوکوئوکا
زمین‌لرزه ۲۰۰۵ فوکوئوکا در ژاپن قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۵ فوکوئوکا
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۳۰ اسفند ۱۳۸۳
زمان رخداد۱:۵۳:۴۱ به یوتی‌سی
بزرگی۶٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا۸٫۵ کیلومتر
گونهامتدادلغز
مناطق آسیب‌ژاپن
رانش زمینآری
تلفاتکشته‌های لرزش نزدیک به ۱ نفر

زمین‌لرزه فوکوئوکا در تاریخ ۰۲۰۰۵−۰۳−۲۰ ۲۰ مارس ۲۰۰۵ میلادی، برابر با ‎۳۰ اسفند ۱۳۸۳، ساعت ۱:۵۳:۴۱ به زمان یوتی‌سی در ژاپن، منطقه فوکوئوکا رخ داد. ژرفای این زلزله ۸٫۵ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز یکشنبه، ساعت ۱۰ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۳°۴۸′۲۵″شمالی ۱۳۰°۰۷′۵۲″شرقی / ۳۳٫۸۰۷°شمالی ۱۳۰٫۱۳۱°شرقی / 33.807; 130.131 و ژرفای آن را در ۱۰ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۶۵ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن به وجود آمده‌است.

پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آن را (°۳۲، °۷۶، °۱۷۸-) یا (°۳۰۲، °۸۸، °۱۴-) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۸۷ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]

  • Allen TI, Marano KD, Earle PS, Wald DJ (2009). PAGER-CAT Earthquake Catalog "PAGER-CAT: A composite earthquake catalog for calibrating global fatality models" Check |url= value (help). Seism. Res. Lett. 80 (1): 57-62.