زمین‌لرزه ۲۰۰۳ بومرداس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه بومرداس
زمین‌لرزه ۲۰۰۳ بومرداس در الجزایر قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۳ بومرداس
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ الجزایر
تاریخ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۲
زمان رخداد ۱۸:۴۴:۲۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۸ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۲ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۶°۵۳′شمالی ۳°۴۱′شرقی / ۳۶٫۸۸°شمالی ۳٫۶۹°شرقی / 36.88; 3.69
گونه معکوس
مناطق آسیب الجزایر
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۲۶۶ نفر
سونامی آری
رانش زمین آری

زمین‌لرزه بومرداس در تاریخ ۰۲۰۰۳-۰۵-۲۱ ۲۱ مه ۲۰۰۳ میلادی، برابر با ‎۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۲، ساعت ۱۸:۴۴:۲۰ به زمان یوتی‌سی در الجزایر ، منطقه بومرداس رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۲ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۸ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز چهارشنبه، ساعت ۱۹ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۱ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۶°۵۷′۵۰″شمالی ۳°۳۸′۰۲″شرقی / ۳۶٫۹۶۴°شمالی ۳٫۶۳۴°شرقی / 36.964; 3.634 و ژرفای آنرا در ۱۲ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۸ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.بیش از ۴۳۵۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه آسیب دیده یا خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.روانگرایی در این زمین‌لرزه ایجاد شده‌است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۵۷، °۴۴، °۷۱) یا (°۲۶۲، °۴۹، °۱۰۷) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۲۶۶ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۲۶۱ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۸۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]