زمین‌لرزه ۱۴۰۰ بندر گناوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زمین‌لرزه ۱۴۰۰ گناوه)
زلزله ۱۴۰۰ بندر گناوه
زمین‌لرزه ۱۴۰۰ بندر گناوه در ایران واقع شده
زمین‌لرزه ۱۴۰۰ بندر گناوه
زمان UTC??
رویداد ISC
USGS-ANSS
زمان منشأ *۱۱:۱۱ (اولین زمین‌لرزه)
۱۱:۲۵ (دومین زمین‌لرزه)
۱۱:۴۰ (سومین زمین‌لرزه)
تاریخ محلی
زمان محلی
بزرگی۵/۹ Mw[۱]
عمق۱۰ کیلومتر[۲]
نواحی تحت تأثیراستان بوشهر، بندر گناوه
پس‌لرزه‌ها۸ پس‌لرزه (بالای ۳٫۵ ریشتر)
تلفات۵ مصدوم[۳]

زلزله ۱۴۰۰ بندر گناوه به بزرگی ۵٫۹، مرز استان‌های بوشهر و فارس، حوالی بندر گناوه (در استان بوشهر) را لرزاند. این زلزله ۲۹ فروردین ساعت ۱۱:۱۱:۵۰ در ژرفای ۱۰ کیلومتری رخ داد.[۱] زمین‌لرزه در ۲۸ کیلومتری شمال شرق بندر گناوه روی داد و شدت زمین‌لرزه به گونه‌ای بود که در شهرستان‌های شمالی استان بوشهر به شدت و در دیگر شهرستان‌ها و استان‌های هم‌جوار نیز احساس شده‌است.[۴] این چهارمین زمین لرزه متوالی در گناوه در چند ماه اخیر است.[۵] این زمین لرزه پس لرزه های فراوانی را به همراه داشت که بزرگترین آنها با بزرگی 5.2 در روز 9 مهرماه 1400 رخ داد.

موقعیت و مشخصات[ویرایش]

مرکز لرزه‌نگاری ایران این زمین لرزه را در ساعت ۱۱:۱۱ روز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین با موقعیت جغرافیایی این زمین لرزه را در طول جغرافیایی ۵۰٫۷۲ شرقی و عرض ۲۹٫۷۶ شمالی و کانون آنرا در ۲۸ کیلومتری شمال شرق بندر گناوه ثبت کرد.[۶] پس‌لرزه‌های ان در شیراز، یاسوج و امیدیه نیز احساس شد.[۷]

فواصل مکانی[ویرایش]

 • محل وقوع:
 • نزدیک‌ترین شهرها:
  • ۲۸ کیلومتری شمال شرق بندر گناوه (بوشهر)
  • ۳۱ کیلومتری بندر ریگ (بوشهر)
  • ۴۱ کیلومتری شبانکاره (بوشهر)
 • نزدیکترین مراکز استان:

پس‌لرزه‌ها[ویرایش]

 • ۵٫۹ ریشتر -ساعت: ۱۱:۱۱:۵۰ (لرزه اصلی)
 • ۴٫۵ ریشتر -ساعت: ۱۱:۲۵:۵۷
 • ۳٫۹ ریشتر -ساعت ۱۱:۳۳:۱۰
 • ۴٫۴ ریشتر -ساعت: ۱۱:۴۰:۴۰‎[۸]
 • ۳٫۵ ریشتر -ساعت:۱۲:۰۰:۰۷
 • ۳٫۷ ریشتر -ساعت: ۱۲:۱۷:۰۲
 • ۴ ریشتر -ساعت: ۱۲:۲۹:۳۶‎[۳]
 • ۳٫۹ ریشتر -ساعت: ۱۲:۴۷:۵۴

خسارت[ویرایش]

با توجه به اینکه این زمین لرزه در روز رخ داده‌است تا کنون تلفات جانی نداشته باشد. ۳۰ روستا واستان‌های هم جوار درگیر هستند.[۹] و احتمال خرابی گسترده ساختمانی ۱۰ روستای استان بوشهر می‌رود. زمین لرزه باعث قطعی برق، تلفن و اینترنت در گناوه شد.[۱۰][۶] بخش‌های خشت و کنارتخته از توابع کازرون، نزدیکترین نقاط استان فارس به کانون زمین لرزه بودند که بنا بر اعلام بخشداران این مناطق، زمین لرزه خسارتی در این بخش‌ها به دنبال نداشته‌است.[۱۱]

زلزله گناوه به تأسیسات نفت و گاز گچساران خسارت جرئی وارد کرد. بر اثر زمین لرزه یکی از توربین‌های تلمبه خانه گوره از سرویس خارج شد.[۱۲][۱۳] بر اثر ریزش کوه در زلزله ۵٫۹ ریشتری گناوه، بی‌بی حکیمه خاتون در این شهرستان دچار خسارت شد. بر اثر سقوط سنگ و ریزش کوه، بخشی از آشپزخانه، سقاخانه و پارکینگ این زیارتگاه دچار خسارت شدند.[۱۴][۱۳]

امدادرسانی[ویرایش]

رئیس سازمان اورژانس کشور از اعزام تیم‌های واکنش سریع اورژانس و ۴ تیم ارزیاب اورژانس خبر داد.[۱۵] ۵۰ آمبولانس از استان‌های همجوار، پنج اتوبوس آمبولانس و سه بیمارستان صحرایی از شهرکرد، شیراز و اصفهان به حالت آماده باش درآمدند.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ جماران، پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری (۲۰۲۱-۰۴-۱۸). «زمین لرزه نسبتاً شدید در جنوب کشور/ زلزله 5.9 ریشتری در حوالی بندر گناوه». پایگاه خبری جماران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 2. "M 5.8 - 27 km NNE of Bandar-e Genāveh, Iran". usgs. 18 April 2021. Archived from the original on 18 April 2021. Retrieved 18 April 2021.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ «تازه‌ترین اخبار از زلزله ۵٫۹ ریشتری». تسنیم. ۲۹ فروردین ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۹ فروردین ۱۴۰۰.
 4. «زلزله ۵٫۹ ریشتری گناوه را لرزاند». پایداری ملی. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 5. «زلزله ۵٫۹ ریشتری». tasnimnews. دریافت‌شده در ۱۸ آوریل ۲۰۲۱.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ «زمین لرزه باعث قطعی برق، تلفن و اینترنت در گناوه شد - ایرنا». ایرنا. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 7. «زلزله شدید در بندر گناوه». خبرگزاری ایلنا. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ «4 زلزله نسبتاً شدید بندر گناوه بوشهر را لرزاند / آماده باش ۵۵ آمبولانس در پی زلزله بندر گناوه / مصدومیت یک تن (+ تصاویر)». کبنانیوز | کنکاشی برای نجات استان‌ها. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۳ مه ۲۰۲۱.
 10. "انتشار اولین تصاویر از خسارات زلزله گناوه+عکس". Google (به پشتو). 2021-04-18. Archived from the original on 20 April 2021. Retrieved 2021-04-18.
 11. «زلزله گناوه در مناطق همجوار با فارس خسارتی نداشت - ایرنا». ایرنا. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 12. «زلزله گناوه به تأسیسات شرکت نفت و گاز گچساران خسارت زد - ایرنا». خبرگزاری جمهوری اسلامی |صفحه اصلی | IRNA News Agency. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ «زلزله بوشهر به زیرساخت‌های گردشگری و نفت "گچساران " خسارت جزئی وارد کرد- اخبار کهگیلویه و بویراحمد - اخبار استانها تسنیم». خبرگزاری تسنیم | Tasnim. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ آوریل ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 14. «زلزله گناوه به حرم بی بی حکیمه (س) در گچساران خسارت وارد کرد - ایرنا». خبرگزاری جمهوری اسلامی |صفحه اصلی | IRNA News Agency. ۲۰۲۱-۰۴-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۱۸.
 15. «اعزام تیم‌های اورژانس و ارزیاب به منطقه /احتمال خسارت به خانه‌های روستایی». tasnimnews. دریافت‌شده در ۱۸ آوریل ۲۰۲۱.