زمین‌لرزه ۲۰۰۴ چواتسو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه چواتسو
زمین‌لرزه ۲۰۰۴ چواتسو در Japan قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۴ چواتسو
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۲ آبان ۱۳۸۳
زمان رخداد ۸:۵۶:۰۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۶ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۷°۱۶′شمالی ۱۳۸°۴۷′شرقی / ۳۷.۲۶°شمالی ۱۳۸.۷۹°شرقی / 37.26; 138.79
گونه معکوس
مناطق آسیب ژاپن
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۶ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه چواتسو در تاریخ ۰۲۰۰۴-۱۰-۲۳ ۲۳ اکتبر ۲۰۰۴ میلادی، برابر با ‎۲ آبان ۱۳۸۳، ساعت ۸:۵۶:۰۰ به زمان یوتی‌سی در ژاپن رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۶ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۱۷ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۷°۱۳′۳۴″شمالی ۱۳۸°۴۶′۴۴″شرقی / ۳۷.۲۲۶°شمالی ۱۳۸.۷۷۹°شرقی / 37.226; 138.779 و ژرفای آنرا در ۱۶ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۳، °۳۴، °۸۱) یا (°۲۱۴، °۵۶، °۹۶) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۶ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۵۸۶ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۱۰۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]