زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه میاگی
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی در Japan قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۲۲ خرداد ۱۳۵۷
زمان رخداد ۸:۱۴:۲۶ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۵۲٫۷ کیلومتر
گونه معکوس
مناطق آسیب ژاپن
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۲ نفر

زمین‌لرزه میاگی در تاریخ ۰۱۹۷۸-۰۶-۱۲ ۱۲ ژوئن ۱۹۷۸ میلادی، برابر با ‎۲۲ خرداد ۱۳۵۷، ساعت ۸:۱۴:۲۶ به زمان یوتی‌سی در ژاپن ، منطقه میاگی رخ داد. ژرفای این زلزله ۵۲٫۷ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۷ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات و ژرفای آنرا در ۴۴ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۷ در مقیاس Ms بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۱۸۴، °۱۴، °۵۹) یا (°۳۶، °۷۸، °۹۷) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۲ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۲۱ نفر برآورده شده‌است.

پیشلرزه[ویرایش]

زمین‌لرزه ژاپن
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی در Japan قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۲۲ خرداد ۱۳۵۷
زمان رخداد ۸:۰۶:۱۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۵٫۷ در مقیاس Mb
ژرفا ۴۵٫۹ کیلومتر

دقایقی پیش از وقوع این زلزله در ساعت ساعت ۸:۰۶:۱۰ به زمان یوتی‌سی پیشلرزه ای با قدرت ۵٫۷ در مقیاس Mb ریشتر به وقوع پیوست.ژرفای این زلزله ۴۵٫۹ کیلومتر بود، و بزرگی آن اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۷ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است . سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات و ژرفای آنرا در ۴۵ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۵٫۷ در مقیاس بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «محسوس» اعلام کرده‌است.تعداد زخمیان ۱۳۲۵ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]