زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه میاگی
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی در ژاپن قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۲۲ خرداد ۱۳۵۷
زمان رخداد ۸:۱۴:۲۶ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۵۲٫۷ کیلومتر
گونه معکوس
مناطق آسیب ژاپن
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۲۲ نفر

زمین‌لرزه میاگی در تاریخ ۰۱۹۷۸-۰۶-۱۲ ۱۲ ژوئن ۱۹۷۸ میلادی، برابر با ‎۲۲ خرداد ۱۳۵۷، ساعت ۸:۱۴:۲۶ به زمان یوتی‌سی در ژاپن ، منطقه میاگی رخ داد. ژرفای این زلزله ۵۲٫۷ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۷ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات و ژرفای آنرا در ۴۴ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۷ در مقیاس Ms بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۱۸۴، °۱۴، °۵۹) یا (°۳۶، °۷۸، °۹۷) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۲۲ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۲۱ نفر برآورده شده‌است.

پیشلرزه[ویرایش]

زمین‌لرزه ژاپن
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی در ژاپن قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۷۸ میاگی
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ ژاپن
تاریخ۲۲ خرداد ۱۳۵۷
زمان رخداد ۸:۰۶:۱۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۵٫۷ در مقیاس Mb
ژرفا ۴۵٫۹ کیلومتر

دقایقی پیش از وقوع این زلزله در ساعت ساعت ۸:۰۶:۱۰ به زمان یوتی‌سی پیشلرزه ای با قدرت ۵٫۷ در مقیاس Mb ریشتر به وقوع پیوست.ژرفای این زلزله ۴۵٫۹ کیلومتر بود، و بزرگی آن اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۷ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است . سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات و ژرفای آنرا در ۴۵ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۵٫۷ در مقیاس بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «محسوس» اعلام کرده‌است.تعداد زخمیان ۱۳۲۵ نفر برآورده شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]